Anasayfa / Amana / Amana Buzdolabı Hata Açıklamaları Arıza Çözümleri
Amana Buzdolabı Hata Açıklamaları

Amana Buzdolabı Hata Açıklamaları Arıza Çözümleri

Amana Buzdolabı Arıza Çözümleri

Termostat kontrolü

Bu, buzdolabının termostatının, 1) üreticinin tavsiyelerini takiben istenen başlangıç ​​ayarlı sıcaklıklara ulaşabilme kabiliyetini değerlendirir. 2) hem taze gıda hem de dondurucu bölümlerinde eş zamanlı olarak optimum sıcaklık elde eder ve 3) oda sıcaklığındaki büyük değişikliklere rağmen iç sıcaklıkları sabit tutar. .

Sıcaklık

Bu performans testi, bir modelin taze yiyecekleri ve dondurucu bölümleri içindeki sıcak ve soğuk noktaları nasıl en aza indirdiğine dayanmaktadır.

Enerji verimliliği

Bu, ölçülen kullanılabilir depolama alanının kübik ayağı başına elektrik tüketimini yansıtır. Örneğin, yılda aynı enerji maliyetine sahip iki model farklı enerji verimliliğine sahip olabilir – ünite daha fazla depolama alanına sahip daha verimli.

Buzdolabının soğumasının nedenleri

Neden 1 Kondenser Bobinleri Kirli

Kondenser bobinleri genellikle buzdolabının altına yerleştirilir. Soğutucu akışkan içinden geçerken ısıyı dağıtırlar. Kondansatör bobinleri kirliyse, ısıyı etkin bir şekilde dağıtmazlar. Bataryalar üzerinde döküntü biriktiğinde, buzdolabı daha az verimli hale gelir ve buzdolabının daha fazla soğumasına neden olur. Bobinler çok kirliyse, buzdolabı uygun sıcaklığı koruyamaz. Kirlenip kirlenmediğini belirlemek için kondenser bobinlerini kontrol edin – kondenser bobinleri kirliyse temizleyin.

Neden 2 Kondenser Fan Motoru

Yoğuşturucu fan motoru, kondansatör sarılırken ve kompresörün üzerinden hava çekiyor. Kondansatör fan motoru düzgün çalışmıyorsa, buzdolabı düzgün bir şekilde soğumaz. Fan motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için önce fan bıçağında tıkanma olup olmadığını kontrol edin. Ardından, fan motoru bıçağını elle döndürmeyi deneyin. Bıçak serbestçe dönmezse, kondenser fan motorunu değiştirin. Herhangi bir engel bulunmuyorsa ve fan bıçağı serbestçe dönüyorsa, fan motorunun devamlılığını test etmek için bir multimetre kullanın. Kondansatör fan motorunun sürekliliği yoksa, değiştirin.

Neden 3 Evaporatör Fan Motoru

Buharlaştırıcı fan motoru, buharlaştırıcı (soğutma) bobinlerinin üzerine hava çeker ve onu buzdolabı ve dondurucu bölmeleri boyunca dolaştırır. Bazı buzdolaplarında birden fazla evaporatör fan motoru bulunur. Sadece bir buharlaştırıcıya sahip buzdolaplarında, evaporatör dondurucu bölmesine yerleştirilmiştir. Buharlaştırıcı fanı çalışmıyorsa, soğuk havayı buzdolabı bölmesine göndermez. Bu meydana gelirse, dondurucu soğuk almaya devam ederken dondurucu hala soğuk olabilir. Evaporatör fan motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için fan pervanesini elle döndürmeyi deneyin. Fan pervanesi serbest bir şekilde dönmezse, fan motorunu değiştirin. Ek olarak, motor alışılmadık derecede gürültülü ise, değiştirin. Son olarak, motor hiç çalışmazsa, motor sargılarını süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Sargıların sürekliliği yoksa,

Amana Buzdolabı Su Sebili Çalışmıyor

Neden 1 Kapıda Su Borusu Dondurulmuş

Su besleme borusunun donmuş olup olmadığını belirlemek için, kapının altındaki boruyu ayırın ve içinden hava üfleyin. Hava geçmezse, bu su besleme borusunun donmuş olduğunu gösterir. Su besleme borusu donmuşsa eritin. Ek olarak, dondurucunun uygun sıcaklıkta tutulduğundan emin olun. Dondurucu sıcaklığı, 0-10 derece Fahrenheit arasında tutulmalıdır. Dondurucu çok soğuksa, su hattı donabilir.

Neden 2 Su Giriş Valfi

Dağıtıcıya su sağlamak için su giriş vanası açılır. Su giriş vanası arızalıysa veya su basıncı çok düşükse, su vanası açılmaz. Valf düzgün çalışması için en az 20 psi gerektirir. Vananın su basıncının en az 20 psi olduğundan emin olun. Su basıncı yeterliyse, su giriş vanasını süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Su giriş vanasının sürekliliği yoksa, değiştirin.

Neden 3 Ev Kaynağından Düşük Su Basıncı

Evde yetersiz su basıncı olabilir. Su giriş vanası su dağıtıcısına su sağlar. Su giriş vanası düzgün çalışması için en az 20 psi gerektirir. Su akışını kontrol edin ve en az 20 psi olup olmadığını belirlemek için basıncı test edin.

Amana Buzdolabı Ice Maker ( Buz Makinesi ) Çalışmıyor

Neden 1 Dondurucu Sıcaklığı 10 Derece F (-12C) üzerinde

Dondurucu sıcaklığı 10 derece Fahrenheit (-12C) üzerinde ise, buz üreticisi verimli bir şekilde buz küpleri üretmez. Dondurucu sıcaklığı, buz makinesinin düzgün çalışması için 0 ila 5 derece Fahrenheit (-18 ila -15C) arasında ayarlanmalıdır. Dondurucu sıcaklığı çok yüksekse, kondansatör bobinlerinin artıklardan arınmış ve kondenser fanının düzgün çalıştığından emin olun. Ek olarak, evaporatör bobinlerinde don birikmiş olup olmadığını kontrol edin. Evaporatör bobinleri donmuşsa, defrost sisteminin bir kısmı büyük olasılıkla başarısız olmuştur.

Neden 2 Su Giriş Valfi

Su giriş vanası, dağıtıcıya ve buz yapıcıya su sağlamak için açılan, elektrikle kontrol edilen bir vanadır. Su giriş vanası arızalıysa veya yetersiz basınç varsa, suyun akmasına izin vermez. Sonuç olarak, buz yapıcı buz yapmaz. Valfin düzgün çalışması için en az 20 psi gerekir. Vananın su basıncının en az 20 psi olduğundan emin olun. Su basıncı yeterliyse, su giriş vanasına giden gücü kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Su giriş vanası yeterli basınca sahipse ve güç alıyorsa, ancak buz makinesi buz yapmak için suyla dolmazsa, su giriş vanasını değiştirin.

Neden 3 Buz Yapıcı Grubu

Buz yapıcı düzeneğin bir bileşeni arızalı olabilir. Buz yapıcı bileşenlerin çoğu ayrı satılmadığından, buz yapıcı düzeneğinin tamamını satın almanız ve değiştirmeniz gerekebilir. Buz yapıcı tertibatını değiştirmeden önce, su giriş vanasını, su hattını ve fanı kontrol edin. Bu parçalardan hiçbiri arızalı değilse ve dondurucu sıcaklığı en az 15 derece Fahrenheit ise, buz hazırlama tertibatını değiştirin.

Amana Buzdolabı Buz Dispenseri Çalışmıyor

Neden 1 Dağıtıcı Kontrol Kartı

Dağıtıcı kontrol panosu, dağıtıcı sistemin fonksiyonlarının çoğunu düzenler. Kontrol panosu arızalıysa, tüm dağıtıcı sistemine güç vermeyi durdurabilir. Yalnızca bir dağıtıcı parça çalışmıyorsa, kontrol kartını test etmeden önce dağıtıcı bileşenlerinin her birini test edin. Tek bir parçanın başarısız olması daha olasıdır. Tüm dağıtma sistemi çalışmıyorsa, kontrol kartının hatalı olması daha olasıdır.

Neden 2 Dağıtıcı Anahtar

Verici şalterleri vericiye voltaj gönderir. Dağıtıcı anahtarlardan biri arızalıysa dağıtıcı çalışmayacaktır. Bir dağıtım anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için, her bir anahtarın sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Bir dağıtım şalterinin sürekliliği yoksa, değiştirin.

Neden 3 Dağıtıcı Ayar Elemanı

Dağıtıcı aktüatörü, burgu motoruna ve diğer dağıtıcı bileşenlerine güç sağlayan dağıtıcı anahtarlarla etkileşime girer. Dağıtıcı aktüatörü arızalanırsa, anahtarları doğru şekilde veya hiç etkinleştirmeyebilir. Dağıtıcı aktivatörünü inceleyin – eğer kırılırsa değiştirin.

Amana Buzdolabı Defrost değil

Neden 1 Defrost Kontrol Kartı

Buz çözme kontrol panosu buz çözme döngüsünün ne sıklıkla çalıştırılacağını belirler. Tahta başarısız olursa, buzdolabı buz çözme döngüsüne girmeyecektir. Defrost kontrol kartını değiştirmeden önce, önce defrost ısıtıcısını ve defrost termostatını test edin. Buz çözme ısıtıcısı ve buz çözme termostatı doğru çalışıyorsa, buz çözme kontrol kartı arızalıdır.

Neden 2 Defrost Zamanlayıcısı

Defrost zamanlayıcısı, evaporatör bobinlerinde birikmiş olabilecek donları eritmek için defrost ısıtıcısını gün boyunca birkaç kez açar. Buz çözme zamanlayıcısı arızalıysa, buz çözme döngüsüne ilerlemeyebilir veya buz çözme döngüsü sırasında buz çözme ısıtıcısına güç göndermeyebilir. Defrost zamanlayıcısının arızalı olup olmadığını belirlemek için kadranı yavaşça defrost döngüsüne ilerletin. Kompresör kapanmalı ve ısıtıcı açılmalıdır. Zamanlayıcı buz çözme bileşenlerine güç göndermezse veya buz çözme döngüsünden 30 dakika içinde geçmezse, buz çözme zamanlayıcısının ilerlemediğini gösterir. Buz çözme zamanlayıcısı ilerlemiyorsa değiştirin.

Neden 3 Defrost Isıtıcı Komplesi

Defrost ısıtıcı tertibatı, evaporatör bobinlerinde birikmiş olabilecek donları eritmek için gün boyunca birkaç kez açılır. Defrost ısıtıcı grubu arızalıysa, defrost sistemi çalışmaz ve don evaporatör bobinlerinde birikmeye devam eder. Defrost ısıtıcısının arızalı olup olmadığını belirlemek için sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Buz çözme ısıtıcısının sürekliliği yoksa, değiştirin.

Amana Buzdolabı Gürültülü Çalışıyor

Neden 1 Fan Bıçağı

Buzdolabı gürültülü veya gürültülü ise, özellikle kapılardan biri açıldığında, evaporatör veya kondenser fan kanadı hatalı olabilir. İlk olarak, arka panelin arkasındaki dondurucudaki evaporatör fan bıçağına bakın. Elle çevirmeyi deneyin. Fan bıçağı serbestçe dönmezse, bıçağın bir şeye sürtüp sürmediğini veya bıçağın içinde bir şey olup olmadığını kontrol edin. Ek olarak, herhangi bir engel olup olmadığını belirlemek için buzdolabının arkasındaki kondenser fan kanadını kontrol edin.

Neden 2 Evaporatör Fan Motoru

Arka panelin arkasındaki dondurucudaki evaporatör fan motoru arızalandığında, genellikle çok fazla gürültü çıkarır. Buzdolabı kapısı açıldığında bu ses çok daha yüksek olacaktır. Evaporatör fanı gürültülü ise değiştirin.

Neden 3 Kondenser Fan Motoru

Kondenser fan motoru bıçağında bir şeyler sıkışmış olabilir veya kondenser fan motoru yatakları arızalı olabilir. Kondenser fan motoru genellikle arkaya yakın olan buzdolabının altına yerleştirilir. Buzdolabını duvardan çıkarın ve erişmek için arka erişim panelini çıkarın.

Amana Buzdolabı Defrost Drenajı Tıkalı

Neden 1 Tıkalı veya Donma Defrost Drenajı

Defrost drenajı tıkalı veya donmuş olabilir. Defrost drenaj donarsa, su drenaj oluğundan taşacak ve bölmenin altına damlayacaktır. Defrost drenajı donmuşsa çözündürün ve drenajın kalıntılardan arınmış olduğundan emin olun.

Neden 2 Tahliye Kayışı

Bazı defrost drenajları drenaj kayışı ile donatılmıştır. Drenaj kayışı, defrost ısıtıcısına takılan ve kısmen defrost drenajına uzanan küçük bir bakır veya alüminyum parçasıdır. Defrost ısıtıcısı açıldığında, defrost kanalında daha fazla birikmiş olabilecek buzu eritmek için drenaj kayışı boyunca ısı iletilir. Drenaj kayışı yerinde değilse, defrost drenajının donması daha olası olabilir.

Neden 3 Tahliye Isıtıcısı

Bazı buzdolapları tahliye ısıtıcıları ile donatılmıştır. Drenaj ısıtıcıları drenaj tavasındaki suyun yeniden donmasını ve defrost drenajını tıkamasını önler. Drenaj ısıtıcınız arızalıysa veya doğru konumda değilse, defrost tahliyesi donabilir.

Amana Buzdolabı Dondurucusu Soğuk, Buzdolabı Sıcak

Neden 1 Evaporatör Bobinleri Aşırı Buzlu

Defrost ısıtıcı tertibatı, evaporatör bobinlerinde birikmiş olabilecek donları eritmek için gün boyunca birkaç kez açılır. Defrost ısıtıcı grubu arızalıysa, evaporatör bobinlerinde don birikmeye devam edecek ve bobinler don tıkalı olacaktır. Buharlaştırıcı bobinleri donmuşsa, bobinlerin içinden hava akışı engellenerek buzdolabının soğumasına neden olur. Buharlaştırıcı bobinlerini buzlu olup olmadıklarını belirlemek için kontrol edin. Evaporatör bobinleri donmuşsa, defrost sisteminin her bir bileşenini test edin.

Neden 2 Evaporatör Fan Motoru

Evaporatör fan motoru, evaporatör bobinlerinin üzerine soğuk hava çeker ve dondurucu boyunca dolaştırır. Buharlaştırıcı fanı çalışmıyorsa, dondurucu veya buzdolabı yeterince soğumayacaktır. Evaporatör fan motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için fan pervanesini elle döndürmeyi deneyin. Fan pervanesi serbest bir şekilde dönmezse, fan motorunu değiştirin. Ek olarak, motor alışılmadık derecede gürültülü ise, değiştirin. Son olarak, motor hiç çalışmazsa, motor sargılarını süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Sargılar süreklilik göstermiyorsa, evaporatör fan motorunu değiştirin.

Neden 3 Amortisör Kontrol Ünitesi

Hava damperi kumandası, buzdolabı bölmesine uygun miktarda soğuk hava girmesi için açılır ve kapanır. Damper düzgün açılmazsa, buzdolabına yeterince soğuk hava girmesine izin vermez. Kırıldığını veya kapalı kaldığını belirlemek için damper kontrolünü kontrol edin.

Amana Buzdolabı Su Akıtıyor

Neden 1 Tıkalı veya Donma Defrost Drenajı

Defrost drenaj donarsa, su drenaj oluğundan taşacak ve bölmenin altına damlayacaktır. Bu su sonunda zemine sızabilir. Tıkalı veya donmuş olup olmadığını belirlemek için buz çözme tahliyesini kontrol edin. Defrost tahliyesi donmuşsa buzu eritin. Ek olarak, döküntüleri temizlediğinden emin olmak için tahliyeyi sıcak suyla yıkayın.

Neden 2 Su Deposu Komplesi

Su haznesi tertibatında sızıntı kontrolü yapın. Sızıntının çok küçük ve bulunması zor olabilir. Sızıntı varsa, su deposunu değiştirin. Su deposunu tamir etmeye çalışmayın – tutkal, tankın plastiğine düzgün yapışmaz.

Neden 3 Su Giriş Valfi

Su giriş vanası, vericiye ve buz yapıcıya su sağlamak için açılır. Su giriş vanası çatlamışsa veya gevşek bir bağlantı varsa, vanadan su sızacaktır. Su giriş vanasında çatlak olup olmadığını kontrol edin ve su besleme hattına sıkıca tutturulduğundan emin olun.

Amana Buzdolabı Dondurucu Gıda

Neden 1 Sıcaklık Kontrol Termostatı

Sıcaklık kontrol termostatı voltajı kompresöre, evaporatör fan motoruna ve kondenser fan motoruna (varsa) yönlendirir. Sıcaklık kontrol termostatı düzgün çalışmıyorsa, soğutucu sistemin gerekenden daha uzun çalışmasına neden olabilir. Sonuç olarak, buzdolabı çok soğuk olacak. Termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için, termostatı en düşük ayardan en yüksek ayara döndürün ve bir tık sesi dinleyin. Termostat tıklarsa, muhtemelen arızalı değildir. Termostat tıklamazsa, termostatı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Sıcaklık kontrol termostatının herhangi bir ayarda sürekliliği yoksa, değiştirin.

Neden 2 Termistör

Termistör hava sıcaklığını izler ve sıcaklık okumasını kontrol kartına gönderir. Kontrol kartı daha sonra termistör okumalarına dayanarak kompresöre ve evaporatör fanına giden gücü düzenler. Termistör arızalıysa, kompresör ve evaporatör fanı çok sık çalışabilir. Sonuç olarak, buzdolabı çok soğuk olacak. Termistörün arızalı olup olmadığını belirlemek için, bir multimetre ile test edin. Termistör direnci, buzdolabı sıcaklığıyla birlikte değişmelidir. Termistör direnci değişmezse veya termistörde süreklilik yoksa, termistörü değiştirin.

Neden 3 Sıcaklık Kontrol Kartı

Sıcaklık kontrol kartı, kompresöre ve fan motorlarına voltaj sağlar. Kontrol panosu arızalıysa, kompresöre veya fan motorlarına sürekli voltaj gönderebilir. Sonuç olarak, buzdolabı çok soğuk olacak. Kontrol panelleri sıklıkla yanlış teşhis edilir – kontrol panelini değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olan tüm bileşenleri test edin. Diğer bileşenlerden hiçbiri arızalı değilse, sıcaklık kontrol kartını değiştirmeyi düşünün.

Amana Buzdolabı Buz ve Su Sebili Çalışmıyor

Neden 1 Dağıtıcı Kontrol Kartı

Dağıtıcı kontrol panosu, dağıtıcı sistemin fonksiyonlarının çoğunu düzenler. Sadece bir dağıtıcı parça çalışmıyorsa, ayrı bir parçanın arızalanması muhtemeldir. Bu durumda, kontrol kartını test etmeden önce dağıtıcı bileşenlerinin her birini test edin. Tüm dağıtma sistemi çalışmıyorsa, kontrol kartının hatalı olması daha olasıdır.

Neden 2 Dağıtıcı Anahtar

Verici şalterleri vericiye voltaj gönderir. Dağıtıcı anahtarlardan biri arızalıysa dağıtıcı çalışmayacaktır. Bir dağıtım anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için, her bir anahtarın sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Bir dağıtım şalterinin sürekliliği yoksa, değiştirin.

Neden 3 Kapı Şalteri

Kapı anahtarı, buzdolabı kapısı açıkken buz ve su pınarı kapatır. Kapı anahtarı arızalanırsa, verici açılmayacaktır. Kapı anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Kapı anahtarının etkinleştirildiğinde sürekliliği yoksa, değiştirin.

Amana Buzdolabı Ice Maker ( buz makinesi ) Taşması

Neden 1 Su Giriş Valfi

Su giriş vanası düzgün bir şekilde kapanması için en az 20 psi gerektirir. Su basıncı çok düşükse, güç kesildiğinde vana tam olarak kapanmayabilir. Sonuç olarak, vana buz yapıcının içine su sızdıracak ve buz yapıcının taşmasına neden olacaktır. En az 20 psi olup olmadığını belirlemek için su basıncını kontrol edin. Su basıncı yeterliyse, su giriş vanası muhtemelen arızalıdır. Valf tamamen kapanmayabilir veya açık kalmış olabilir, böylece valfin içinden suyun sızmasına neden olabilir. Su basıncı yeterliyse, ancak buz yapıcı hala taşıyorsa, su giriş vanasını değiştirin.

Neden 2 Ev Kaynağından Düşük Su Basıncı

Su giriş vanası, buzdolabında buz ve su dağıtıcısına su sağlar. Valf düzgün çalışması için en az 20 psi gerektirir. Su basıncı çok düşükse, güç kapatıldığında vana tam olarak kapanmayabilir. Sonuç olarak, vana buz yapıcıya su sızdırıyor ve taşmasına neden oluyor. Su akışını kontrol edin ve en az 20 psi olup olmadığını belirlemek için basıncı test edin.

Neden 3 Buz Yapıcı Grubu

Buz yapıcı düzeneğin bir bileşeni arızalı olabilir. Buz yapıcı bileşenlerin çoğu ayrı satılmadığından, buz yapıcı düzeneğinin tamamını satın almanız ve değiştirmeniz gerekebilir.

Amana Buzdolabı Işığı Çalışmıyor ( yanmıyor)

Neden 1 Işık Düzeneği

Hafif montaj arızalı olabilir. Bazı üreticiler hafif montaj bileşenlerini ayrı satmaz ve bunun yerine hafif montajı satın almanızı ister.

Neden 2 Ampul

Ampul sönmüş olabilir. Ampulle ilişkili diğer parçalardan herhangi birini değiştirmeden önce ampulü değiştirin.

Neden 3 Işık Anahtarı

Işık anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Işık şalterinin sürekliliği yoksa, değiştirin.

Amana Buzdolabı Sürekli Çalışıyor

Neden 1 Kondenser Bobinleri Kirli

Kondenser bobinleri genellikle buzdolabının altına yerleştirilir. Soğutucu akışkan geçerken, soğutucudaki ısıyı yayarlar. Bobinlerde birikinti olması durumunda, buzdolabının ısıyı gidermek için daha çok çalışması gerekir. Bobinler önemli ölçüde kirliyse, buzdolabı soğuma amacıyla sürekli çalışacaktır. Buzdolabınızın kondansatör bobinleri yılda iki kez temizlenmelidir.

Neden 2 Dondurucu Sıcaklığı 10 Derece F (-12C) üzerinde

Dondurucu sıcaklığı 10 derece Fahrenheit (-12C) üzerinde ise, buzdolabı yeterince soğuk olmayacaktır. Buzdolabı yeterince soğuk değilse, soğuması için çok çalışacaktır. Sonuç olarak, sürekli çalışacaktır. Dondurucu sıcaklığı 0 ila 5 derece Fahrenheit (-18 ila -15C) arasında ayarlanmalıdır. Dondurucu sıcaklığı çok yüksekse, kondansatör bobinlerinin artıklardan arınmış ve kondenser fanının düzgün çalıştığından emin olun. Ek olarak, evaporatör bobinlerinde don birikmiş olup olmadığını kontrol edin. Evaporatör bobinleri donmuşsa, defrost sisteminin bir kısmı büyük olasılıkla başarısız olmuştur.

Neden 3 Defrost Isıtıcı Komplesi

Defrost ısıtıcı tertibatı, evaporatör bobinlerinde birikmiş olabilecek donları eritmek için gün boyunca birkaç kez açılır. Buz çözme ısıtıcı tertibatı arızalıysa, buzdolabı buzunu çözmez ve donma evaporatör bobinlerinde birikmeye devam eder. Evaporatör bobinleri donmuşsa, soğutucu ısıyı gidermek için daha çok çalışacaktır. Sonuç olarak, buzdolabı soğuma amacıyla sürekli çalışacaktır. Defrost ısıtıcısının arızalı olup olmadığını belirlemek için sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Buz çözme ısıtıcısının sürekliliği yoksa, değiştirin.

Amana Buzdolabı Hata Açıklamaları Arıza Çözümleri

SORUN OLASI NEDENLER NE YAPALIM
Dondurucu kontrolü ve ışıkları yanıyor, ancak kompresör çalışmıyor Buzdolabı defrost modunda. Normal operasyon.
Buzdolabının yeniden başlatılıp başlatılmadığını görmek için 40 dakika bekleyin.
Sebzeli çekmece sıcaklığı çok sıcak.Buzdolabı çalışmıyor Buzdolabı kontrol ayarları çok düşük. Kontrolleri ayarlamak için bakınız.
Buzdolabı takılı değil. Buzdolabını takın.
Kontrol açık değil. Kontrollerinizi ayarlamak için bakın.
Sigorta atmış veya devre kesicinin sıfırlanması gerekiyor Yanmış sigortaları değiştirin.
Devre kesiciyi kontrol edin ve gerekiyorsa sıfırlayın.
Elektrik kesintisi meydana geldi. Kesintiyi bildirmek için yerel güç şirketi listesini arayın.
Buzdolabı hala çalışmıyor Buzdolabı arızalı. Buzdolabını fişten çekin ve başka bir buzdolabına aktarın.Başka bir buzdolabı mevcut değilse, yiyecekleri korumak için dondurucu bölümünde kuru buz koyun. Garanti, gıda kaybını kapsamaz.
Yardım için servisle iletişim kurun.
Yemek sıcaklığı çok soğuk Kondenser bobinleri kirli. Göre temiz
Buzdolabı veya dondurucu kontrolleri çok yükseğe ayarlanmış. Kontrollerinizi ayarlamak için bakın.
Yemek sıcaklığı çok sıcak Kapı düzgün kapanmıyor. Buzdolabı düz değil. Buzdolabınızı nasıl düzleştireceğinize dair detaylar için bakınız.
Uygun conta için contaları kontrol edin. Gerekirse, gerekirse temizleyin.
Kapının düzgün kapanmasını engelleyen dahili tıkanıklıkları kontrol edin. Doğru olmayan dozlanmış çekmeceler, buz kovaları, aşırı büyük veya yanlış saklanmış kaplar veya gıda maddeleri, vb.)
Kontroller ayarlanmalıdır. Kontrollerinizi ayarlamak için bakın.
Kondenser bobinleri kirli. Göre temizleyin.
Arka hava ızgarası tıkalı. Izgaranın engellenmediğinden emin olmak için buzdolabındaki yiyecek maddelerinin konumunu kontrol edin. Arka hava menfezleri daha net çekmecelerin altında bulunur.
Kapı sık sık açılmış veya uzun süre açılmıştır. Azaltın zaman kapısı açık. Kapının mümkün olduğu kadar kısa süre açık kalmasını sağlamak için gıda maddelerini etkili bir şekilde düzenleyin.
Gıdalar yakın zamanda eklenmiştir. Yeni eklenen yiyeceklerin buzdolabına veya dondurucu sıcaklığına ulaşması için zaman tanıyın.
Buzdolabı bir koku Bölme kirli veya kokuya neden olan yiyecekler. Göre temiz
Su damlacıkları buzdolabının dışında Uygun conta için contaları kontrol edin. Göre temiz
Nem seviyeleri yüksektir. Yüksek nemin olduğu zamanlarda normaldir.
Kontroller ayar gerektirir Kontrollerinizi ayarlayın.
Buzdolaplarının içinde su damlacıkları formu Nem seviyesi yüksek veya kapı sık sık açılmış. Kontrollerinizi ayarlayın.
Uygun conta için contaları kontrol edin. Azaltın zaman kapısı açık.
Kapının mümkün olduğu kadar kısa süre açık kalmasını sağlamak için gıda maddelerini etkili bir şekilde düzenleyin.
Gerekirse, gerekirse temizleyin.
Buzdolabınız veya buz yapıcı, bilinmeyen sesler çıkarır veya çok yüksek görünür Normal operasyon.
Sebzeli çekmeceler serbestçe kapanmıyor Çekmece içeriği veya çevredeki bölmedeki eşyaların konumlandırılması çekmeceyi engelliyor olabilir. Çekmecelerle paraziti önlemek için yiyecek maddelerini ve kaplarını yeniden konumlandırın.
Çekmece uygun konumda değil. Doğru çekmece yerleşimi için bakınız.
Buzdolabı düz değil. Buzdolabınızı nasıl düzleştireceğinize dair detaylar için bakınız.
Çekmece kanalları kirli veya tedaviye ihtiyaç var. Sıcak, sabunlu su ile temiz çekmece kanalları. Iyice durulayın ve kurulayın.
Çekmece kanallarına ince bir tabaka petrol jeli sürün.

Amana PARS9167AC0 buzdolabı sorun giderme

SORUNLAR NEDENI / ÇÖZÜMLER
Refngerator çalışmıyor • Işık çalışıyor mu? Loş ışık düşük voltaj veya zayıf bir ampul gösterir.
• Elektrik kablosu takılı mı?
• Sigorta veya devre kesici açık mı? Başka bir cihaza veya lambaya aynı duvar prizine takarak kontrol edin.
Işıklar çalışır ve dondurucu kontrolü açıksa, ancak iki fan ve kompresör çalışmıyorsa, buzdolabı büyük olasılıkla defrost döngüsünde olur. Buzdolabının yeniden başlatılacağını görmek için 40 dakika bekleyin.
Buzdolab ›hala çal› flmayacaksa Buzdolabını fişten çekin ve buzdolabında saklanan yiyecekleri korumak için gerekli adımları atın.Buzdolabının servise girmesine kadar yiyecekleri korumak için buzdolabının dondurucu bölümüne kuru buz yerleştirilebilir. Buzdolapları tamir edilene kadar kapılar kapalı bırakılmalıdır.Ürününüzün garantisi gıda kaybını kapsamaz.
• Yukarıdaki duraklarla ilgili sorularınız varsa, Amana’nın Tüketici Bilgi Hattı Tbll Free 1-800-843-0304’ü arayın.
• Size en yakın Amana bayisini veya yetkili servis merkezini arayın.
Yiyecek sıcaklığı çok sıcak görünüyorsa • Yukarıdaki bölüm 1’e bakınız.
• Son zamanlarda geniş bir gıda kaynağı eklediniz mi? Yiyeceklerin buzdolabında donma sıcaklığına ulaşması için yeterli zaman bırakın.
• Kondenser bobin alanı temiz mi?
• Buzdolabı ve / veya dondurucu kontrolünü ayarlayın.

Buzdolabında bir koku varsa

• Buzdolabınızın / dondurucunuzun içini temizleyin.
Deli Fresh Chiller çok sıcaksa • Deli Fresh Chiller uygun yere mi yerleştirilmiş?
• Deli Deli Chiller kontrolünü daha soğuk bir ortama kaydırın.
• Dondurucu kontrolünü daha soğuk ayarlara ayarlayın.
Buzdolabı yiyecek sıcaklığı çok soğuksa • Kondenser bobin alanı temiz mi?
• Buzdolabı kontrolünü ayarlayın.
• Dondurucu ayarını daha sıcak ayarlara ayarlayın. Sıcaklığın ayarlanması için birkaç saat bekleyin.
Buzdolabı çok fazla veya çok sık çalışıyorsa • Eşit bir sıcaklığın muhafaza edilmesi normal olabilir.
• Kondenser alanı temiz mi?
• Kapıların sık sık veya uzun bir süre açılmış mı?
• Dondurucu çok soğuk çalışıyor mu? Dondurucu kontrolünü ayarlayın.
• Doğru kapatma için kapı hizalama ve conta contasını kontrol edin.
Buzdolabı alışılmadık sesler çıkarsa veya çok gürültülü görünüyorsa Bunlar normal çalışma sesleri olabilir.
Buzdolabının içinde su damlacıkları (yoğuşma) oluşursa • Bu, yüksek nem oranı veya ağır kullanım sırasında normaldir.
Buzdolabının dış tarafında su damlacıkları (yoğuşma) oluşursa • Dış Kabine Nem Kontrolü “AÇIK” mı? Bu yoğunlaşmayı azaltmaya yardımcı olacaktır.
• Doğru kapatma için kapı hizalama ve conta contasını kontrol edin.
Acılı veya Deli Taze Soğutucu çekmeceleri serbestçe kapanmıyorsa • Düzgün bir şekilde dozajlanmasını engelleyen bir ambalaj olup olmadığını kontrol edin.
• Çekmecenin montajda doğru konumda olduğunu doğrulamak için kontrol edin.
• Çekmece kanallarını ılık sabunlu su ile temizleyin.
• Kanalları kaydırmak için ince bir tabaka petrol jölesi uygulayın.
• Buzdolabının düz olduğundan emin olun.
Buzdolabında veya buz küplerinde bir koku varsa • Buzdolabını ve dondurucuyu temizleyin.
• Tüm yiyecekleri sıkıca kapatın.
• Dondurucu kapları veya dondurucu sargısını kullanın.
Buz küpleri birbirine yapışırsa veya büzülürse • Buz küpleri sık sık kullanılırsa birbirine yapışabilir veya küçülebilir. Bu, dondurucudaki hava hareketinden kaynaklanır ve bir arıza olduğunu göstermez.
• Boş buz kovası veya tepsileri daha sık.
Buz kalıbı doldurma tüpünde buz kalıbı oluşturursa • Bu, tortu vananın kapanmasını engelleyen vanada olduğunu gösterir. Bir in-line su filtresi eklenmelidir. Sorun devam ederse, valfin temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekecektir.
• Düşük su basıncı vananın sızmasına neden olur. Delme vanası kesinlikle düşük su basıncına neden olabileceğinden kullanılmamalıdır.
Ampulün değiştirilmesi gerekiyorsa • talimatlara bakın

Amana W10208848A buzdolabı sorun giderme

SEMPTOM OLASI NEDENLER DÜZELTICI EYLEM
Birim çalışmıyor Üniteye güç yok. Çıkışta gücü kontrol edin. Sigorta kutusunu veya devre sigortasını atmış sigorta veya takılı kesici için kontrol edin. Değiştir veya sıfırla.
Güç düğmesi ya kapalı ya da arızalı. Yüksek voltajlı panodaki anahtarı kontrol edin (elektronik modeller onlv).
Hatalı servis kablosu. Ünitede test lambası ile kontrol edin. Çıkışta akım olduğunda devre yoksa değiştirin veya onarın.
Alçak gerilim. Doğru seviye için giriş voltajını kontrol edin. Voltaqe tedarik problemini düzeltmek için uygun önlemi alın.
Hatalı dondurucu sıcaklık kontrolü. Tüm bağlantıların sıkı ve sağlam olduğundan emin olun. Kontrolden atlama. Ünite çalışırsa, kontrolü değiştirin.
Hatalı zamanlayıcı. Test lambasına bakınız. Gerekirse değiştirin.
Arızalı yüksek voltajlı kart veya kompresör / kondenser-fan rölesi (sadece elektronik modeller) veya defrost zamanlayıcısı (elektronik olmayan modeller). Kontrol panosu, röle veya zamanlayıcı. Gerekiyorsa değiştirin.
Hatalı kompresör. Açık / kısa kompresör motor sargılarını kontrol edin.Kompresör doğrudan wirinq testi yapın. Gerekirse değiştirin.
Arızalı aşırı yük veya röle. Süreklilik için aşırı yükü kontrol edin.
Buzdolabı bölümü çok sıcak Aşırı kapı açıklığı. Tüketici eğitimi
Raflar aşırı yüklü. Tüketici eğitimi
Sıcak yemek dolabına yerleştirildi. Tüketici eğitimi
Buzdolabı sıcaklık kontrolü çok sıcak. Kontrolü daha soğuk ayarlara ayarlayın.
Zavallı kapı contası. Seviye kabini. Menteşeleri ayarlayın. Gerekirse kapı qasketini değiştirin.
Buzdolabı hava akışı kısıtlanmış veya durdurulmuştur. Damper çalışmasını kontrol edin: arızalıysa damperi değiştirin. Sıcaklık kontrolünü kontrol edin: gerektiği şekilde ayarlayın veya değiştirin. Evaporatör fanını kontrol edin: gerekirse değiştirin.
İç aydınlatma açık kalır. Anahtarı kontrol edin. Gerekirse değiştirin veya uygun anahtarlama için kapıyı ayarlayın.
Arızalı evaporatör fanı. Fan anahtarını, fanı ve kabloları kontrol edin.Gerekirse değiştirin.
Hatalı kompresör. Kompresörü değiştirin.
semptom Olası nedenler Düzeltici eylem
Buzdolabı bölümü çok soğuk. Buzdolabı sıcaklık kontrolü çok soğuk. Gerektiği şekilde ayarlayın.
Buzdolabı hava akışı düzgün ayarlanmamış. İçecek soğutucusunu ve chiller taze sıcaklık kontrollerini ayarlayın. Şarküteri önyükleme delikleri hava beslemesinin açık olduğundan emin olun.
Dondurucu ve buzdolabı bölümleri çok sıcak Sıcaklık kontrolleri çok sıcak ayarlanmış. Gerektiği şekilde ayarlayın.
Zavallı kapı contaları. Seviye kabine; menteşeleri ayarlayın. Gerekirse kapı klozetlerini değiştirin.
Kirli kondenser veya tıkalı qrille. Temiz.
Hatalı sıcaklık kontrolleri. Kontrol; gerekirse değiştirin.
Defrost arızası. Ağır donma için buharlaştırıcıyı kontrol edin.
Soğutucu sıkıntısı veya akış kısıtlaması. Sızıntı veya kısıtlama olup olmadığını kontrol edin.Sistemi onarın, boşaltın ve yeniden doldurun.
Dondurucu bölümü çok soğuk. Sıcaklık kontrolü çok soğuk. Ayarlayın.
Hatalı dondurucu sıcaklık kontrolü. Test kontrolü. Gerekiyorsa değiştirin.
Ünite sürekli çalışır. Sıcaklık kontrolü çok soğuk. Ayarlayın.
Hatalı sıcaklık kontrolü. Ölçek. Arızalıysa değiştirin.
Kirli kondenser veya tıkalı qrille. Temiz.
Zavallı kapı contası. Seviye kabine; menteşeleri ayarlayın. Gerekirse kapı contasını (contalarını) değiştirin.
İç aydınlatma açık kalır. Anahtarı kontrol edin. Kapının aktif olduğundan emin olun. Ayarlayın, gerektiği gibi değiştirin.
Hatalı kondenser fanı veya evaporatör fanı. Fan anahtarını, fanı ve kabloları kontrol edin.Gerekiyorsa değiştirin.
Soğutucu sıkıntısı veya akış kısıtlaması. Sızıntı veya kısıtlama olup olmadığını kontrol edin.Sistemi onarın, boşaltın ve yeniden doldurun.
Soğutucu aşırı şarj. Fazla şarj olup olmadığını kontrol edin. Sistemi boşaltın ve yeniden doldurun.
Sistemde hava var. Düşük yan hava kaçağını kontrol edin. Sistemi onarın, boşaltın ve yeniden doldurun.
Ünite sürekli çalışır. Sıcaklık normal veya sıcak. Evaporatörde buz var. “Evaporatörde Buz” bölümüne bakın.
Ünite sürekli çalışır. Sıcaklık çok soğuk veya çok sıcak. Hatalı defrost zamanlayıcısı. Hatalı soğuk kontrol. Hatalı defrost sonlandırıcı. Arızalı yüksek voltaj panosu (elektronik üniteler). Zamanlayıcıyı, soğuk kontrolü, sonlandırıcıyı ve / veya yüksek voltajlı kartı kontrol edin. Hatalı bileşenleri değiştirin.
semptom Olası nedenler Düzeltici eylem
Gürültülü çalışma. Gevşek döşeme veya zemin sağlam değil. Zemin ya da destek zeminini onarın.
Kabin seviyesi değil. Seviye kabini.
Kabine, diğer borulara veya diğer metallerle temas halinde boru. Boruyu ayarlayın.
Drenaj tavası titreşiyor. Drenaj tavasını ayarlayın.
Fan başka bir bileşene çarptı. Fanın uygun şekilde hizalandığından, ilgili donanımın sıkı ve yıpranmış olduğundan emin olun. Gerektiği gibi sıkın veya değiştirin.
Fan motor yatakları aşınmış. Yağlama maddesi ve aşınmış yatak kaybı için fan motorunu kontrol edin. Gerekiyorsa değiştirin.
Kompresör rondelaları aşınmış veya eksik.Montaj donanımı gevşek veya eksik. Grometleri değiştirin. Donanımı gerektiği gibi sıkın.
Serbest veya gevşek parçalar çalışma sırasında gürültüye neden olur. Gevşek çalışmış olabilecek parçalar için üniteyi kontrol edin. Gevşek veya eksik vidaları kontrol edin.Değiştirin, gerektiği şekilde onarın.
Evaporatörde buz veya buz. Defrost termostatı arızalı. Termostatı kontrol edin. Gerekiyorsa değiştirin.
Evaporatör fanı arızalı. Kontrol. Gerekiyorsa değiştirin.
Buz çözme ısıtıcısı açık kalır. Defrost ısıtıcı sürekliliğini kontrol edin. Arızalıysa değiştirin.
Defrost zamanlayıcısı arızalı. Zamanlayıcıyı kontrol et. Gerekiyorsa değiştirin.
Açık kablo veya konektör. Kabloları ve konektörleri kontrol edin. Gerektiği gibi onarın.
Ünite sık sık başlar ve durur (çevrimler açılır ve kapanır). Gevşek tel veya termostat bağlantıları. Kabloları ve bağlantıları kontrol edin. Gerektiği gibi onarın.
Besleme gerilimi spesifikasyon dışı Giriş voltajını kontrol edin. Doğru tedarik problemleri.
Aşırı koruyucu açık. Süreklilik için aşırı yük koruyucusunu kontrol edin. Açıksa, aşırı yükü değiştirin. NOT: Testten önce aşırı yük ve kompresörün açma sıcaklığının altında olduğundan emin olun.
Hatalı kompresör motoru kondansatörü. Açık / kısa için kondansatör kontrol edin. Gerekiyorsa değiştirin. NOT: handlinq’den önceki deşarj kapasitörü.
Kısıtlanmış kondenser hava akışı. Kondenseri ve ızgarayı kir için kontrol edin. Gerektiği gibi temizleyin.
Soğutucu sıkıntısı veya kısıtlaması. Sızıntı veya kısıtlama olup olmadığını kontrol edin.Sistemi onarın, boşaltın ve yeniden doldurun.

Amana SW22MB buzdolabı sorun giderme

SORUN ÇÖZÜMLER
Buzdolabı çalışmıyor. • Deepfreeze’i onaylayın “8 kontrol açık.
• Buzdolabının fişe takılı olduğunu doğrulayın.
• Sigorta veya devre kesiciyi kontrol edin. Bu duvardaki başka bir parçayı takın.
• Buzdolabının yeniden başlatılıp başlatılmadığını görmek için 40 dakika bekleyin. Deepfreeze1 kontrolü açıksa, ışıklar çalışır ancak 2 fan ve kompresör çalışmıyorsa, buzdolabı defrost döngüsünde olabilir.
Buzdolabı hala çalışmıyor. • Buzdolabını fişten çekin. Yiyecekleri korumak için yiyecekleri başka bir üniteye aktarın veya kuru dondurucuya “Derin dondurucu” “bölümüne yerleştirin. Garanti, gıda zararlarını kapsamaz. Garanti kapsamını belirli bir kapsam için kontrol edin.
Yiyecek sıcaklığı çok sıcak görünür. • Yukarıdaki bölümlere bakınız.
• Yakın zamanda eklenen sıcak yiyeceklerin Taze Gıda veya Derin Dondurucu sıcaklığına ulaşması için zaman tanıyın.
• Uygun conta için contaları kontrol edin.
• Kondenser serpantinlerini temizleyin.
• Taze Yiyecek ve / veya Derin Dondurucu * kontrolünü ayarlayın.
• Arka hava ızgarasının engellenmediğinden emin olun. Arka hava ızgarası, sol bahçenin ardında taze sebzeler bulunur.
Chiller Fresh “sistem sıcaklığı çok sıcak. • Chiller Fresh ™ kontrolünü daha soğuk ayarlara kaydırın.
• Derin dondurucu ayarını kontrol ediniz.
Yemek sıcaklığı çok soğuk. • Kondenser serpantinlerini temizleyin.
• Taze Gıda kontrolünü ayarlayın.
• Sıcaklığı ayarlamak için Deepfreeze * kontrolünü ayarlayın. Sıcaklığın ayarlanması için birkaç saat bekleyin.
Buzdolabı çok sık çalışır. • Sabit sıcaklığın muhafaza edilmesi normal olabilir.
• Kapılar sık ​​sık veya uzun bir süre açılmış olabilir.
• Yeni eklenen yiyecekler için Taze Gıda veya Derin Dondurucu * sıcaklığına ulaşmak için zaman tanıyın.
• Kondenser serpantinlerini temizleyin.
• Derin dondurucu – kontrolü ayarlayın.
• Uygun conta için contaları kontrol edin.
Buzdolaplarının içinde su damlacıkları oluşur. • Yüksek nem dönemlerinde veya kapılar sık ​​sık açılmışsa normaldir.
Su damlacıkları buzdolabının dışında oluşur. • Uygun conta için kapı contalarını kontrol edin.
• Egzoz nem kontrol anahtarını AÇIK konumuna getirin.
Garden Fresh “” çıtır veya Chiller Fresh “sistemi serbestçe kapanmıyor. • Çekmecenin düzgün kapanmasını engelleyebilecek bir ambalaj olup olmadığını kontrol edin.
• Çekmecenin doğru konumda olduğunu doğrulayın.
• Çekmece kanallarını ılık sabunlu su ile temizleyin. Iyice durulayın ve kurulayın.
• Çekmece kanallarına ince bir tabaka halinde petrol jeli sürün.
• Buzdolabının seviyesini doğrulayın.
Buzdolabı bir kokuya sahiptir. • Bakım ve Temizlik bölümündeki Koku Giderme talimatlarına bakınız.
Buzdolabınız veya buz yapıcı, bilinmeyen sesler çıkarır veya çok yüksek görünür. • Normal olabilir. Normal Çalışma Sesleri bölümüne bakın.
Buz yapıcı buz üretmiyor. • Buz yapıcı kolunun aşağı doğru olduğunu onaylayın.
• Ev su tedarikinin su vanasına ulaştığını doğrulayın.
• Buz yapıcı kablo demetinin uygun deliklere tamamen takıldığından emin olun.
• Bakır veya plastik borularda bükülme olup olmadığını kontrol edin. Kıvrıklıkları çıkarın veya tüpü değiştirin.
• Su vanası kangalına ve buzdolabı kabinindeki konnektör bloğuna elektrik bağlantılarını kontrol edin.
• Deepfreeze * bölümünün uygun sıcaklıkta çalıştığını doğrulayın.
Buz küplerinin bir kokusu var. • Bakım ve Temizleme bölümünde bulunan Koku Giderme talimatlarına bakınız.
• Buzları atın ve buz kovası veya tepsileri daha sık temizleyin. Buz küpleri gözeneklidir ve kolayca kokuları emer.
Buz küpleri birbirine yapışıyor veya “küçülüyor”. • Boş buz kovası veya tepsileri daha sık. Seyrek olarak kullanılırsa, buz küpleri birbirine yapışabilir veya küçülebilir.
Buz makinesi için giriş borusunda buz oluşur. • Su basıncını kontrol edin. Düşük su basıncı valfın sızmasına neden olur. Kendinden delici vanalar düşük su basıncına neden olur. Amana bir eyer valfinin kullanılmasını önerir. Müsaitlik için 1-800-843-0304 veya bir Amana satıcısına başvurun. Kendinden delici valf kullanmayın. Uygunsuz kurulum veya su bağlantısından kaynaklanan maddi hasarlardan Amana Aletleri sorumlu değildir.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Miele Kurutma Makinesi Hata Kodu

Miele Kurutma Makinesi Hata Kodu aşağıda yazıı olan hata kodu açıklamaları ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi