Anasayfa / Beko / Beko Bulaşık Makinesi Hata Kodları Açıklaması

Beko Bulaşık Makinesi Hata Kodları Açıklaması

Beko Bulaşık Makinesi Hata Kodları Açıklaması Fonksiyonel test, servis amaçlarına yönelik özel bir program adımları dizisidir. Test sırasında bazı hata koşulları elektronik tarafından algılanabilir ve aşağıdaki hata kodlarında gösterildiği gibi program gösterge ışıkları ile gösterilir. Bununla birlikte, tüm arızaların tespit edilemeyeceği ve sorunun tamirci tarafından teşhis edilebileceği belirtilmelidir.

BEKO ELEKTRONİK SERİSİ

Fonksiyonel test moduna girmek için, bulaşık makinesi kapalıyken, başlat / durdur / duraklat ve program seçim düğmelerine birlikte basın ve bulaşık makinesini çalıştırırken tutun, düğmeyi 3 saniye basılı tutun.

  • Tüm göstergeler, tuz ve durulama yardım ışığı hariç, test moduna girdikten sonra 2 saniye boyunca yanar.

Test moduna girdikten sonra, “start / stop” düğmesine basarak programı başlatın.

Beko Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Kısa program aşağıdaki adımları takip eder:

1 Hafıza sıfırlama
2 Fonksiyon testi boşaltın Yaklaşık 30 saniye
3 Su doldurma fonksiyonel testi Yaklaşık 3 litre
4 Su sirkülasyonu, ısıtma ve deterjan fonksiyonel testi Yaklaşık 60 saniye
5 Su sirkülasyonu ve ısıtma fonksiyon testi Yaklaşık 2 dakika
6 Rejenerasyon valfi fonksiyonel testi Yaklaşık 60 saniye
7 Su girişi ve boşaltma Yaklaşık 3 litre
8 Tahliye testi Yaklaşık 30 saniye
9 Fonksiyonel testin sonu Yaklaşık 30 saniye

Test programı sırasında herhangi bir hata veya arıza tespit edilirse, arıza kodları için aşağıda gösterilen şekilde gösterilecektir.

BEKO DISHWASHER ELECTRONIC

H2
Bulaşık makinesi buğu sensörü hatası

Bulanıklık sensörü, deterjanın varlığını algılayan karterdeki sensördür.

H3
Bulaşık makinesi saptırıcı vanası konumu hatası

Saptırıcı valf, su akışını üst veya alt püskürtme kollarına veya aynı anda her ikisine birden kumanda eden valftir.

H4
NTC Hatası

Bulaşık makinesi sıcaklık sensörünü okuyamaz.

H5
Kesintisiz su giriş hatası

Bulaşık makinesinin elektronik kumandası, yıkama programının her adımında su sayacı vuruşlarını izler.

Bulaşık makinesinin doldurulması gereken durumlar haricinde ve alınan darbeler 0,6 lt’yi aşarsa, herhangi bir aşamada sayaçtan alınan darbeler. su sonra bu hata görüntülenecektir. Hata tespit edildiğinde, yazılım drenaj pompasını 1 dakikalık aralıklarla (1 dakika AÇIK, 1 dak. KAPALI) sürdürebilir. Bu aralıkta sayaç darbeleri durursa (bulaşık makinesi son bulmaya başlarsa) program devam eder.

  • Su Giriş Valfinin Arızası (açık olarak takılmış)
  • Elektronik kartta T7 triyak arızası
H6
Su giriş hatası

Bulaşık makinesinde su bulunmaz ya da doldurulmaz.

H7
Isıtma hatası

Bulaşık makinesi ısıtıcıyı tespit edebilir veya doğru sıcaklığa ulaşabilir.

Belirtiler OLASI NEDENLER ÇÖZÜMLER
Makine başlamıyor Güç kablosu takılı değil Güç kablosunun takılı olup olmadığını kontrol edin
Sigorta üflenir Evinizdeki sigortaları kontrol edin
Su kesilir Su giriş musluğunun açık olduğundan emin olun.
Makinenin kapısı açık Makinenin kapısını kapattığınızdan emin olun.
Açma / Kapama düğmesine basılmamış Aç / Kapat düğmesine basarak makineyi açtığınızdan emin olun.
Yemekler temiz yıkanmaz Bulaşık makinelerine düzenli olarak yerleştirilemez. Kullanım kılavuzunda açıklandığı gibi bulaşıkları yükleyin
Seçilen program uygun değil Daha yüksek sıcaklık ve döngü süresine sahip bir program seçin
Çarklar sıkışmış Programı başlatmadan önce, serbestçe döndüklerinden emin olmak için alt ve üst çarkları elle döndürün
Pervane delikleri tıkalı Alt ve üst pervane delikleri limon tırtılları gibi yiyecek kalıntılarıyla tıkanabilir.
Filtreler tıkalı Filtre sisteminin temiz olup olmadığını kontrol edin
Filtreler yanlış yüklenmiştir Filtre sistemini kontrol edin ve doğru şekilde kurulduğundan emin olun.
Sepetler aşırı yüklü Sepetleri kapasitelerini aşan fazla yüklemeyin.
Deterjan uygun olmayan koşullarda saklanır Toz deterjan kullanıyorsanız, deterjan paketini nemli yerlerde saklamayın. Mümkünse kapalı bir kapta saklayın. Kolay saklama için tablet deterjanlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.
Deterjan yeterli değil Toz deterjan kullanıyorsanız, bulaşık makinenizin kirlilik derecesine ve / veya program tanımlarına göre deterjan miktarını ayarlayın. Optimum sonuçlar için tablet deterjanlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.
Durulama yardımı yeterli değil Durulama yardım göstergesini kontrol edin ve gerekirse durulama maddesi ekleyin. Makinede yeterli miktarda durulama maddesi varsa durulama yardım ayarını artırın.
Deterjan dağıtıcı kapağı açık bırakılır Deterjan dağıtıcısının kapağı i olduğundan emin olun;deterjan ekledikten sonra sıkıca kapatılır
Döngünün sonunda yemekler kuru değil Bulaşık makinelerine düzenli olarak yerleştirilemez. Yemeklerinizi, içinde hiç su birikmeyecek şekilde yerleştirin.
Durulama yardımı yeterli değil Durulama yardım göstergesini kontrol edin ve gerekirse durulama maddesi ekleyin. Makinede yeterli miktarda durulama maddesi varsa durulama yardım ayarını artırın.
Program bittikten hemen sonra makine boşaltılabilir Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra makinenizi hemen boşaltmayın. Kapıyı biraz açın ve bir süre içerideki buharı boşaltmak için bekleyin. Parçalar soğuduktan sonra soğumaya bırakınız. Alt sepetten boşaltma işlemini başlatın. Böylece, alt sepetteki parçaların üzerine üst sepetin üstündeki parçaların üzerinde bırakılması önlenir.
Seçilen program uygun değil Durulama sıcaklığı kısa süreli programlarda düşük olduğundan, kurutma performansı da düşük olacaktır.Daha yüksek kurutma performansı için daha uzun süreli programlar seçin
Mutfak gereçlerinin yüzey kalitesi bozuldu İstenilen yıkama performansı bozulmamış yüzeylere sahip mutfak gereçlerinde elde edilememekte ve hijyen açısından da bu tür eşyaları kullanmak uygun değildir. Ayrıca, bozulmamış yüzeylerde su kolaylıkla akamaz. Bu tür mutfak eşyaları bulaşık makinesinde yıkamanız tavsiye edilmez
Çay, kafe veya ruj lekeleri bulaşıklarda kalır. Seçilen program uygun değil Daha yüksek sıcaklık ve döngü süresine sahip bir program seçin
Mutfak gereçlerinin yüzey kalitesi bozuldu Çay ve kafe lekeleri veya diğer boya lekeleri, bozulmuş yüzeylere nüfuz ettiklerinde bulaşık makinesinde temizlenemeyebilir. İstenilen yıkama performansı bozulmamış yüzeylere sahip mutfak gereçlerinde elde edilememekte ve hijyen açısından da bu tür eşyaları kullanmak uygun değildir. Bu tür mutfak eşyaları bulaşık makinesinde yıkamanız tavsiye edilmez
Deterjan uygun olmayan koşullarda saklanır Toz deterjan kullanıyorsanız, deterjan paketini nemli yerlerde saklamayın. Mümkünse kapalı bir kapta saklayın. Kolay saklama için tablet deterjanlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.
Kireç izleri tabaklarda kalır ve cam eşyası puslu bir görünüm kazanır. Durulama yardımı yeterli değil Durulama yardım göstergesini kontrol edin ve gerekirse durulama maddesi ekleyin. Makinede yeterli miktarda durulama maddesi varsa durulama yardım ayarını artırın.
Su sertliği düşük veya tuz seviyesi yetersiz Besleme suyunun sertliğini uygun şekilde ölçün ve su sertlik ayarını kontrol edin.
Tuz kaçağı var Tuz eklerken tuz doldurma deliğinin etrafına tuz dökmemeye dikkat edin. Dolum işlemini tamamladıktan sonra tuz haznesi kapağının sıkıca kapatıldığından emin olun. Makinenin içine dökülen tuzu temizlemek için ön yıkama programını çalıştırın.Kapağın altında kalacak tuz granülleri ön yıkama sırasında çözülecek ve kapak gevşeyecek şekilde programın sonunda kapağı tekrar kontrol edecektir.
Filtreler tıkalı Filtre sisteminin temiz olup olmadığını kontrol edin
Kirli bulaşıklar bulaşık makinesinde 2-3 gün bekletilir. Eğer bulaşıkları yıkadıktan hemen sonra makineye başlamayacaksanız, tabaklardaki kalıntıları temizleyin ve her Z gününde deterjan olmadan Prewash programını çalıştırın. Bu gibi durumlarda, makinede koku birikmesini önlemek için makinenin kapağını tamamen kapatmayın. Piyasada bulunan koku gidericiler veya makine temizleyicileri de kullanabilirsiniz.
Pas, renk bozulması veya yüzeyde bozulma Tuz kaçağı var Tuz metal yüzeylerde bozulmaya ve oksidasyona neden olabilir. Tuz eklerken tuz doldurma deliğinin etrafına tuz dökmemeye dikkat edin. Dolum işlemini tamamladıktan sonra tuz haznesi kapağının sıkıca kapatıldığından emin olun. Makinenin içine dökülen tuzu temizlemek için ön yıkama programını çalıştırın.Kapağın altında kalacak tuz granülleri ön yıkama sırasında çözülecek ve kapak gevşeyecek şekilde programın sonunda kapağı tekrar kontrol edecektir.
Tuzlu yiyecek kalıntıları uzun süre tabaklarda kaldı Bu tür gıdalarla kirlenmiş gümüş eşyaların makinede bekletilmesi halinde, ön yıkamayla kirlerin temizlenmesi veya bulaşıkların bekletilmeden yıkanması gerekir.
Elektrik kurulumu topraklanmamış Makinenizin gerçek topraklama hattına bağlı olup olmadığını kontrol edin. Aksi takdirde, üründe oluşturulan statik elektrik, gözenekler oluşturan metal parçaların yüzeylerinde yaylara, yüzeydeki koruyucu kapağın çıkarılmasına ve renk değişikliğine neden olur.
Ağartıcılar gibi yoğun temizleyiciler kullanılır. Metal yüzeylerdeki koruyucu örtü hasar görür ve çamaşır suyu gibi temizleyicilerle temas ettiği zamandaki verimliliğini kaybeder. Bulaşıkları çamaşır suyu ile yıkamayın
Özellikle bıçak gibi metal parçalar amaçlanan kullanımlar dışında başka amaçlar için kullanılır. Bıçakların kenarlarındaki koruyucu kapak, açılabilir teneke kutular gibi amaçlarla kullanıldığında hasar görebilir. Metal mutfak gereçlerini kullanım amaçlarına göre kullanmayınız.
Gümüş eşyalar düşük kaliteli paslanmaz çelikten yapılmıştır Bu gibi eşyalar üzerindeki korozyon kaçınılmazdır;bulaşık makinelerinde yıkanmamalıdır
Zaten paslanmış mutfak eşyaları bulaşık makinesinde yıkanır Paslanmış bir parçadaki pas, diğer paslanmaz çelik yüzeylere geçebilir ve bu yüzeylerde korozyona neden olabilir. Bu gibi eşyalar bulaşık makinelerinde yıkanmamalıdır.
Deterjan dağıtıcısında deterjan kalır Deterjan eklenirken deterjan dağıtıcısı nemliydi Deterjan dispenserinin deterjanla doldurmadan önce iyice kurumasını sağlayın.
Deterjan yıkama işleminden çok önce eklenir. Yıkamanın başlamasından kısa süre önce deterjan eklemeye dikkat edin.
Yıkama sırasında deterjan kutusu kapağının açılması engellenir Bu kapları, deterjan dağıtıcı kapağının açılmasını engellemeyecek şekilde ve makineye giren su çarklardan gelecek şekilde yerleştirin.
Deterjan uygun olmayan koşullarda saklanır Toz deterjan kullanıyorsanız, deterjan paketini nemli yerlerde saklamayın. Mümkünse kapalı bir kapta saklayın. Kolay saklama için tablet deterjanlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.
Pervane delikleri tıkalı Alt ve üst pervane delikleri limon tırtılları gibi yiyecek kalıntılarıyla tıkanabilir.
Bir leke, elle sildikten sonra çıkarılamayan süt lekesine benzeyen camlarda kalır.Cam ışığa işaret edildiğinde mavimsi / gökkuşağı görünümü oluşur. Aşırı durulama yardımcısı kullanılır Düşük durulama yardımcısı ayarı. Durulama yardımcısı eklerken dökülmüş durulama yardımını temizleyin.
Yumuşak su nedeniyle camda korozyon meydana geldi Besleme suyunun sertliğini uygun şekilde ölçün ve su sertlik ayarını kontrol edin. Besleme suyunuz yumuşaksa (<5 dH), tuz kullanmayın. Daha yüksek sıcaklıklarda yıkanan programları seçin (örneğin 60-65C). Ayrıca piyasada satılan cam koruyucu deterjanları da kullanabilirsiniz.
Makinede köpük formları. Yemekler el yıkama deterjanı ile yıkanır, ancak makineye yerleştirilmeden önce durulanır. El yıkama deterjanları köpük önleyici içermez. Bu kapları makineye yerleştirmeden önce el ile yıkamanıza gerek yoktur. Dokulardaki kaba kiri toprağa, bir kâğıt kâğıdı veya çatalı ile kaldırmak yeterli olacaktır.
Durulama yardımcısı eklenirken durulama yardımcısı makineye döküldü Doldurduğunuzda durulama makinesinin makineye dökülmemesine dikkat edin. Dökülmüş durulama bezini bir kağıt mendili / havlu yardımıyla temizleyin.
Durulama haznesi kapağı açık bırakılır Durulama yardımcısı ekledikten sonra durulama yardımcı haznesinin kapağının kapalı olduğundan emin olun.
Mutfak eşyaları kırılmıştır. Bulaşık makinelerine düzenli olarak yerleştirilemez. Kullanım kılavuzunda açıklandığı gibi bulaşıkları yükleyin
Sepetler aşırı yüklü Sepetleri kapasitelerini aşan fazla yüklemeyin.
Programın sonunda su bulaşık makinesinde kalır. Filtreler tıkalı Filtre sisteminin temiz olup olmadığını kontrol edin
Deşarj hortumu köprülenmiş / engellenmiş Boşaltma hortumunu kontrol edin. Gerekiyorsa, boşaltma hortumunu sökün, tıkanıklığı giderin ve ekleme, kullanım kılavuzunda gösterildiği gibi
Belirtiler OLASI NEDENLER ÇÖZÜMLER
Lekelenme / filme / kötü temizlik sonuçları Yetersiz miktarda deterjan Özellikle tam yükler yıkarken veya sert suda deterjan miktarını artırın.
Sert su. Su yumuşatıcı dozajını artırın. Ek deterjan kullanın, durulama maddesi dozajını artırın.
Püskürtme kolları temizlemeye ihtiyaç duyar Püskürtme kollarındaki nozul deliklerini kontrol edin. Bir toprak parçacığıyla tıkanabilirler. Periyodik olarak kontrol edin ve temizleyin.
Yanlış yükleme. Doğru yükleme prosedürleri için kullanım talimatlarını izleyin.Bulaşıkları yıkayın, böylece su spreyi tüm kirli yüzeylere ulaşır. Su püskürmesini engelleyeceğinden, sepetleri aşırı derecede aşırıya kaçmayın.
Yetersiz su doldurma. Şebeke su basıncını kontrol edin
Filtre sisteminin temizlenmesi gerekiyor. Birikmiş veya birikmiş gıdaları çıkarın.Periyodik olarak kontrol edin ve temizleyin.
Oversudsing – Sıvı bulaşık deterjanı ile birlikte yıkama. Bulaşık deterjanını çıkarmak için parçaları bulaşık makinesine koymadan önce iyice durulayın.
Öğelerde kalan küçük parçacıklar (gıda veya deterjan) Suya ulaşmayan yüzeyler, bulaşık makinesi aşırı kalabalık. Su eyleminin bulaşıklar tarafından engellenmediğinden emin olun.Birikmiş veya birikmiş gıda veya deterjan için filtre sistemini kontrol edin. Bulaşık makinesini doğru şekilde yükleyin. Filtre sistemini temiz tutun.
Yetersiz su doldurma. Şebeke su basıncını kontrol edin
Toz deterjan çok uzun veya olumsuz koşullarda saklanır. Toz deterjanı satın aldıktan sonra bir ila iki ay içinde kullanın. Bir seferde bir kutu açın. Her kullanımdan sonra her zaman dökme ağzını kapatın. Serin, kuru bir yerde saklayın.
Durulama yardım kaynağı boşaldı. Dağıtıcıya durulama yardımcısı ekleyin.
Paslanmaz çelik parçaların çukurlanması Tuzlu veya yüksek oranda asidik gıdalarla veya çözünmemiş veya yüksek konsantre deterjanla uzun süreli temas. Gümüş cila ile lekeleri çıkarın. Rewash.Kullandıktan sonra hemen yıkayın ya da hemen yıkanmayacaksa ön yıkama yapın. Çatal sepeti aşırı yüklemeyin.Doğrudan sofra takımına deterjan dökmekten veya dökmekten kaçının.Dağıtıcı kabının düzgün şekilde kapatıldığından emin olun.
Yemekler kuru değil Yanlış yükleme. Tüm malzemelerin iyi drenaj için uygun şekilde eğilmesi için yükleyin.Yemeklerin ve / veya gümüş eşyaların yuvalanmasından kaçının.
Durulama yardım kaynağı boşaldı. Sıvı durulama maddesi ekleyin.
Züccaciye çizikler Bazı cam malzemelerle su veya kimyasal reaksiyon. Genellikle, cam malzeme ile reaksiyona giren yumuşak veya yumuşatılmış su ve alkali yıkama çözeltilerinin bazı kombinasyonlarından kaynaklanır.Zayıf durulama, aşırı yükleme ve aşırı sıcaklık ile hızlandırılabilir. Durum her zaman önlenebilir olmayabilir. Aşındırma olasılığını en aza indirmek için, minimum miktarda deterjan kullanın.
Uygun programın kullanımı.
Durulama yardımcısı kullanımı da yardımcı olabilir.
Deterjan dağıtıcısında deterjan kekleri. Toz deterjan kullanıyorsanız, dağıtıcıda nem olabilir. Toz deterjan eklemeden önce dağıtıcının kuru olduğundan emin olun.Hemen bulaşık makinesini çalıştırınız.
Jel deterjan kullanıyorsanız, deterjan kullanmadan önce çok uzun bir süre dağıtıcıda bırakılabilir. Jel deterjan ekledikten sonra bulaşık makinesini çalıştırınız. Deterjanın dağıtıcıda kurumasına izin vermeyin.
Hatalı kapak. Aşırı doldurmayın. Kapak sıkıca kapanmalıdır. Sığdırmak için kapağı kontrol edin.
Yanlış yükleme. Dağıtıcının önüne büyük parçalar koymayın.
Eski deterjan. Bir ila iki ay içinde deterjan kullanın.Tazeliği garantilemek için, deterjanları gerektiği gibi satın alın ve bir kereden fazla bir veya iki kez almayın. Serin, kuru bir yerde saklayın.
Tavaların ve bardakların kırılması ve kırılması Yanlış yükleme. Kullanım talimatlarını izleyerek dikkatli yükleyin.
Züccaciye diğer tabaklara değmeyecek şekilde yerleştirin.Bulaşık makinesini dikkatlice çıkarın.
Bulaşık makinesinde koku Yemekler sadece iki veya üç günde bir yıkanır. Bir yıkama birikene kadar ön yıkama döngüsünü günde en az bir kere kullanın veya bulaşık makinesini yüklemeden önce bulaşıkları yıkayın.
Kirli bir filtre sistemi kötü bir kokuya katkıda bulunabilir. Filtre sistemini temizleyin.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Samsung Kurutma Makinesi Hata Kodları Çözümlü Açıklaması

Samsung Kurutma Makinesi Hata Kodları Çözümlü Açıklaması Bu hata kodu ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi