Anasayfa / Beyaz Eşya Hata Kodları / Bosch Çamaşır Makinesi Hata Kodları Açıklaması

Bosch Çamaşır Makinesi Hata Kodları Açıklaması

Bosch Çamaşır Makinesi Hata Kodları Açıklaması Yüksek kaliteli bir çamaşır makinesi, her zaman güvenebileceğiniz bir şeydir, değil mi? Maalesef, etkileyici itibarlarına rağmen Bosch çamaşır makineleri bile hatalara maruz kalabilir. Ancak bu hatalar düşündüğünüz kadar ciddi olmayabilir, her zaman çamaşır makineleri her zaman ve her defasında ara sıra hatalardan muzdarip olacaktır.

Bosch Çamaşır Makinesi Hata Kodları

Hatalar birçok farklı biçimde gelir ve aşağıda bilmeniz gereken tüm hataları özetledik. Neyse ki Bosch, hatalarını WFB serisi makinelerle çok basit ve anlaşılması kolay bir şekilde özetlemiştir. Hatalar F01’den F15’e kadar gider ve çok çeşitli farklı potansiyel hatalarını kapsar.

Bu hata kodları diyagnostik yardımcılar olarak işlev görür ve makinenizdeki sorunun ne olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Hatalar kontrol panelinde görüntülenecek, böylece sorunun ne olduğunu bir bakışta anlatabileceksiniz. Hata kodları çamaşır makinenizle ilgili olası problemleri tasvir ederken, bu sorunu kendiniz çözmeye çalışmanız gerektiği anlamına gelmez.

Hata kodları size derin bir açıklama vermeyecektir, örneğin F02 hata kodu, ısıtma sisteminde bir sorun olduğu anlamına gelir. Ancak bu bir kablolama sorunu, bir ısıtma zaman aşımı veya bir kusurlu ısıtma ünitesi olabilir. Bu nedenle, herhangi bir onarımda size yardımcı olmak için profesyonel bir teknisyeni aramanız tavsiye edilir.

Aşağıda, bilmeniz gereken tüm hata kodlarını özetledik, bu yüzden bir Bosch WFP çamaşır makinesine sahipseniz, tüm bunların ne anlama geldiğini görmek için aşağıdaki kodlara bakın. Ancak, herhangi bir onarımda size yardımcı olacak profesyonel bir teknisyeni aramanız tavsiye edilir. Ve size orada yardımcı olabiliriz, bu yüzden bize sadece uzman yardım çağrısı verin!

Bosch WFB Range Hata Kodları

Hata F01: Su Emme Zaman Aşımı

İlk hata kodu çamaşır makinenizdeki kış emme sistemi ile ilgilidir, temel olarak makinenizin herhangi bir suya veya çevrimi başlatmak için yeterli suya sahip olamayacağı anlamına gelir. Birçok hata gibi, bunun bazı sık karşılaşılan sorunların birtakım nedenleri arasında hatalı bir musluk, hasarlı hortum, tıkanmış filtre veya düşük su basıncı sayılabilir.

Hata F02: Isıtma Zaman Aşımı

Bu hata, çamaşır makinenizin içindeki ısıtma devresinde bir sorun olduğu anlamına gelir, bu genellikle tamir edilmesi gereken profesyonel bir teknisyenin tamir edilmesi ve onarılması için karmaşık bir konu olacaktır. Kusurlu bileşenler veya hatalı kablolama en yaygın nedenlerdir ve bu problemleri onarmak, uzman ellere ihtiyaç duyacaktır. Şanslı onarımlar çok basit ve hızlı olabilir ancak ısıtma sorunları daha karmaşık olabilir, bu nedenle bu hata kodunu fark ederseniz size yardımcı olacak bir teknisyeni arayın.

Hata F03: Drenaj Zaman Aşımı

Hata F03, çamaşır makinenizde su tahliyesi yapmaya çalışırken sorun olduğu anlamına gelir, şimdi bu ciddi gelebilirken bazen düzeltilmesi kolay olabilir. Sıklıkla bu sorun, tıkanmış bir drenaj veya filtre sisteminden kaynaklanır ve bir bloğun çıkarılması bazen nispeten basit ve düz-ileri olabilir.

Bununla birlikte, bu hata daha da karmaşık ve düzeltmek de zor olabilir, blokları bazen çıkarmak zor olabilir. Ve bir blok, bu soruna neden olabilecek tek sorun değil, aynı zamanda hasarlı bir pompa, hatalı sensör ya da diğer olasılıkların sadece birkaçı olarak adlandırılan programlama hatası nedeniyle de olabilir.

Hata F04: Motor Arızası

Bu hatanın adı gerçekten her şeyi veriyor, değil mi? Fakat motor arızaları birçok farklı şekilde olabilir, ancak bu hatayı düzeltmek profesyonel yardım gerektirecektir, basit bir kablolama sorunu olabilir veya motor hasar görebilir veya kusurlu olabilir. Gerçekten bilmenin bir yolu yoktur, bu yüzden size yardımcı olacak bir profesyonelde arama yapılması önerilir, daha ciddi durumlarda yeni bir motor sipariş etmeniz ve kurmanız gerekir.

Hata F05: Kontrolsüz Motor Çalıştırma

Bu hata yine motor ile ilgili problemlerle ilgilidir, ancak motorun kendisinde bir sorun olmaktan ziyade biraz farklıdır, başlangıç ​​bileşenlerinden biriyle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir.

Bu tam olarak ne anlama geliyor? Bu, bir dizi farklı şey anlamına gelebilir, ancak en olası senaryo, motordaki karbon fırçalarla ilgili bir sorun olmaktır. Bunları değiştirmek kolay görünebilir, ancak profesyonel bir teknisyenin yapması gereken bir şey.

Hata F06: NTC / Sıcak Su Girişi

Bu hatanın başlığı biraz kafa karıştırıcı olabilir, bu tam olarak ne anlama geliyor? Temel olarak, çamaşır makinesinde termistör ile ilgili bir sorun olduğu ve su sıcaklığını doğru şekilde tespit edemediği anlamına gelir. Termistörler zaman zaman başarısız olurlar, bu da sorunu düzeltmenin en yaygın yolunun, sizin için hatalı bileşeni değiştirmek üzere bir profesyonelde aranması anlamına gelir.

Hata 07: Hatalı NTC

Bu hata, termistör ile ilgili olarak yukarıdakilere çok benzemektedir, ancak doğru bir şekilde kablolanmamış olduğu anlamına gelebilecek kadar ciddi olmayabilir. Bu elbette ki en iyi senaryo, yine daha karmaşık hale gelir ve yeni bir termistör takmanız gerektiği anlamına gelir. Bu hata kodunun büyük çoğunluğu kablolama sorununa bağlı olacağından, bir profesyonelde, problemin dış nedenini bulmak için çamaşır makinenizi incelemeniz tavsiye edilir.

Hata F08: Kapı Açık Hatası

Bu hata eş zamanlı olarak en kolay ve en zor düzeltmelerden biridir, şükür ki genellikle insanların çoğunluğu ile uğraşmak zorunda kalacaklar. Bu hata, çamaşır makinesinin kapısı açıkken bir döngü başlatmaya çalıştığınızda görüntülenecektir, bu yüzden sadece kapıyı kapatmak sorunu çözmelidir.

Ancak, kapı kapalı ve hata hala görüntüleniyorsa, kapı kilidi ile ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu problemi düzeltmek, sorunun kilidin ne zaman onarılmaya çalışıldığını bilseniz bile çok daha zordur. Yani, hala size yardımcı olmak için bir profesyonelde hata kodu çağrısı görüyorsanız.

Hata F09: Beklenmedik Isıtma Sorunları

Bu bir çamaşır kurutma makinesi ile daha ilgili bir sorun gibi gelse de, aynı zamanda, tüm makinelerin ısıtılmış olması gerektiğinden, çamaşır makinelerinde de olabilir. Peki, bu hata kodunu yanıp sönüyorsa ne yapmalısınız?

İdeal olarak bir profesyonelde en iyisi olurken, çoğu durumda termistör ile ilgili bir sorun olacaktır, bu da soruna neden olabilecek tek bileşen değildir. Bu yüzden, makinenizi doğru bir şekilde incelemek için bir profesyonele ihtiyacınız olacak.

Hata F10: İletişim Hataları

Hata numarası 10 muhtemelen listedeki en ciddi hatadır ve muhtemelen çamaşır makinesinde bazı derin iç sorunlar olduğu anlamına gelecektir. Bu nedenle, bir makineyi en kısa zamanda arayarak, çamaşır makinenizi daha ayrıntılı bir şekilde inceleyip bir çözüm için en iyi yaklaşımı kullanmaları tavsiye edilir.

Hata F11: Aşırı Isınma Sorunları

Aşırı ısınma çok çeşitli cihazlarda göreceğiniz bir problemdir ve çamaşır makineleri farklı değildir. Ancak, bir çamaşır makinesine gelince, aşırı ısınma her zaman termistörde bir problem olduğu anlamına gelmez, bundan çok daha karmaşık olabilir.

Yani, F11 hata kodunu görürseniz ne yapmalısınız? En iyi seçeneğiniz size yardımcı olacak profesyonel bir teknisyen olarak adlandırılacaktır çünkü çamaşır makinenizin daha kapsamlı bir incelemesini yapabilecek ve problemin ne olduğunu anlatabileceklerdir.

Hata F12: Kısa Devre Arızaları

Bu hatanın bir dizi sebebi olabilir ve elektrik kesintisi nedeniyle bile meydana gelebilir, bu nedenle bazı durumlarda düzeltmek nispeten kolaydır. Diğer olası nedenler tekrarlanan hata kontrolleri, motor arızaları ve kablolama sorunlarını içerir. Bu sorunu kendi başınıza çözemezseniz de, kendiniz daha iyi bir şekilde size yardımcı olması için bir profesyonelde arama yapmanız önerilir.

Hata F13: Şebeke Voltaj Hatası

Bu hata, şebeke voltajınızın çok yüksek olduğu anlamına gelir; bu, şu anda 318V’den daha büyük ve daha büyük bir elektrik arızasının işareti anlamına gelir. Bu sorunla ilgili size yardımcı olmak için bir profesyonelde arama yapmanız önerilir çünkü elektrikle uğraşmak çok tehlikelidir. Bu, çoğu durumda bir kablolama sorunu olsa da, çok daha kapsamlı bir çalışma gerektirecektir, böylece bir profesyonel çağrılması teşvik edilir.

Hata 14: Şebeke Voltaj Hatası 2

Hata F13’e benzer şekilde, bu yine bir voltaj hatasıdır, ancak voltajın çok yüksek olması yerine, bunun yerine voltajın çok düşük olduğu anlamına gelir. Bosch çamaşır makinelerinde bu, voltajın 172V’den düşük olduğu anlamına gelir.

Peki, bu hata kodunu görüyorsanız ne yapmalısınız? Yine, size yardımcı olmak için bir profesyonel çağırmak son derece tavsiye edilir çünkü elektrikle uğraşmak tehlikelidir ve genellikle çamaşır makinenizin derinlemesine bir incelemesini gerektirir.

Hata 15: Sıcaklık Sensörü Arızaları

Çamaşır makinesi birçok sensör içerir ve bir arıza genellikle endişe yaratır, çamaşır makinenizde bir sensör arızası varsa, bu hata kodunu görürsünüz. Artık bir yedek sensör kurulumu profesyonel bir teknisyenin ellerinde kolay olsa da, sorun kolayca daha karmaşık olabilir.

Arızalar kolayca daha yaygın olabilir ve daha fazla elektrik çalışması gerektirebilir, bu nedenle size yardımcı olacak bir profesyonele ihtiyacınız olacak bir hata. Yani, ekibimizde hata kodu 15’i görürseniz size yardımcı oluruz.

Bosch Onarımı Yardımı

Bu nedenle, Bosch çamaşır makinesi sahiplerinin bilmesi gereken tüm hata kodlarına detaylı bir bakış. Elektrik arızalarından aşırı ısınmaya ve çok daha fazlasına kadar birçok farklı şekilde gelirler, ancak bu tür hatalar nadir olsa da, sorunların ana hatlarının neden olabileceğini bilmeniz önemlidir.

Bazen bu hatalar geçici olabilir ve kendileri düzeltilebilir, ancak bu durumun çoğu zaman böyle olmayacağı ve en iyi seçeneğin size yardımcı olacak bir profesyonelde aranacak olması gerektiği söylenmelidir. Size yardımcı olabiliriz, harika servislerimiz çeşitli cihaz onarım hizmetlerini içerir ve her türlü çamaşır makinesi hata onarımında size yardımcı oluruz.

Bosch NEXXT Serisi Hata Kodları

Hata Kodu 01: Kapı Kilidi Hatası

Bu ilk bakışta basit görünebilir ve vakaların çoğunda neyse ki düzeltmek genellikle kolay bir hatadır. Adından da anlaşılacağı gibi bu hata, kapı kilidi ile ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir, kapınız tam olarak kapanmadığında bu hata da görüntülenecektir.

Yani, yapılacak ilk şey kapıyı yakından incelemek, aslında kapalı olduğundan emin olmanız gerekebilir. Ya da kilitlemeyi engelleyen küçük bir engel olabilir, ne yazık ki kırık veya hasarlı bir kapı veya kilitleme mekanizması gibi daha ciddi bir sorun olabilir.

Daha ciddi durumlarda size yardımcı olacak profesyonel bir teknisyen çağırmak en iyisi olacak.

Hata Kodu 04: Kapı Kilidi Rölesi Hatası

Bu, ilkine benzer bir hataya benzeyebilir, ancak işler farklıdır, bu hata kilit rölesinin kendisinde bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu, kapının kapalı olsa bile kilitli olarak kaydedilmeyeceği anlamına gelir, bu yüzden bu hatayı nasıl çözebilirim?

Çamaşır makinesini çıkarmanız ve birkaç dakika için bırakmanız şanslıysanız, modülü sıfırlayabilir ve sorunu giderebilirsiniz. Bu işe yaramazsa veya sorun kendini tekrar ediyorsa, size yardımcı olması için bir profesyonel çağırın.

Hata Kodu 05: Sıcaklık Sensörü Kayıt Olmuyor

Çamaşır makineleri bir dizi sensöre sahiptir ve bu hata su sensörünüzün doğru şekilde çalışmadığı anlamına gelir. Bu hatayı kendiniz düzeltmek isteyebilirsiniz, ancak bir kablolama sorunu olması muhtemeldir çünkü dışarıdaki nedenin ne olduğuna bağlı olarak, düzeltmek için daha uzman ellere ihtiyaç duyabileceğinden size yardımcı olacak bir profesyonelde arama yapmanız önerilir.

Hata Kodu 06: Su Sensörü Arızalı

Bu problem, yukarıdaki hata koduna benzer, bununla birlikte, kablolama veya genel elektrik sorunu olmak yerine, sensörün arızalı olması muhtemeldir. Bu da, size yardımcı olmak için bir profesyonelde arama yapmanız gerekeceği anlamına gelir çünkü çamaşır makinenizin çalışması ve hata kodunu temizlemesi için yeni bir su sensörü takmaları gerekecektir.

Hata Kodu 07: Beklenmeyen Isıtma Algılandı

Bu hata, çamaşır makinenizin ısıtıcının gerçekten aktif hale getirilmesiyle ısındığı anlamına gelir, bu termistör veya arızalı bir ısıtma bileşeni ile ilgili bir sorun olabilir. Bu sorunun kaynağını bulmak çok zor olabilir, bu yüzden size yardımcı olacak profesyonel bir teknisyeni aramanız tavsiye edilir.

Hata Kodu 08: Isıtma Kapatılmıyor

Bu hata oldukça ciddi olabilir, bazı durumlarda, kontrol panelinizde yanıp sönüyorsa, size yardımcı olacak bir profesyonel çağırmanızı tavsiye ederim. Bu hata, çamaşır makinesi ısıtıcınızın döngü bittiğinde bile kapanmayacağı anlamına gelir, eğer şansınız varsa, düzeltilmesi kolay bir kablolama sorunu olabilir, ancak bazen ısıtıcınızın değiştirilmesi gerekebilir. Bu nedenle, sizin için bu hata kodunu işlemek için bir profesyonel çağırın.

Hata Kodu 09: İletişim Hatası

Bu hata, kontrol modülünüzün çamaşır makinenizin içindeki motor kontrol modülüyle iletişim kuramadığı / bağlanamayacağı anlamına gelir. Bu, düzeltilmesi zor olabilir ve daha ciddi durumlarda, kontrol modüllerine ihtiyaç duymanız gerekebilir. Bir uzmanı aramadan önce, makinenizi fişten çekip bir veya iki saat soğumaya bırakmalısınız, bu hatayı giderebilir.

Hata Kodu 11 ve 12: Su Doldurma Hataları

Bu iki hata kodu, su doldurma problemleriyle ilgilidir, bu tam olarak ne anlama geliyor? Temel olarak, çamaşır makinenizin yıkama döngüsü için su içemeyeceği anlamına gelir. Bu, bir sayı veya potansiyel sorundan kaynaklanabilir ve profesyonel bir teknisyenden bir dizi kontrol gerektirecektir, böylece hatayı düzeltmenin en iyi yolu bulunabilir.

Hata Kodu 13: Drenaj Zamanı Hatası

Bu hatayı bazen çözmek kolay olabilir, sorunun nedenine bağlıdır. Drenaj hortumu veya filtresindeki bir bloktan kaynaklanabilir ve bazen yapmanız gereken tek şey tıkanıklığın giderilmesidir. Daha ciddi sorunlar için, özellikle sorun kendini tekrar ederse size yardımcı olacak profesyonel bir teknisyeni aramanız gerekecektir.

Hata Kodu 14: Taşma Hatası

Bu hata, yanlışlıkla tetiklemeyi düşündüğünüzden daha kolay olabilir, çamaşır makinenizin taşmasını zorlaştırırdınız, değil mi? Ama düşündüğünüzden daha kolay ve eğer çamaşır makinenizi kazara taşırken, çamaşır makinenizi tekrar kullanmadan önce suyu boşaltmanız ve sonra suyu dışarı atmanız gerekecektir.

Bunu yapabileceğinizi düşünmüyorsanız ya da bir profesyonelin sizin için işleyebilmesini istiyorsanız, size yardımcı olmak için bir teknisyeni arayın. Çamaşır makinenizi taşmadıysanız ancak bu hata kodu hala yanıp sönüyorsa, muhtemelen bir su basıncı problemi olacaktır. Bu durumda bir profesyonelden yardım almak için en iyi seçeneğiniz olacak.

Hata Kodu 17: Aquastop Hatası

Bu hata kodu, çamaşır makinenizin tabanındaki şamandıralı anahtarda bir sorun olduğunu gösterir. Şamandıra anahtarını kendiniz inceleyebilirken (daha fazla bilgi için çamaşır makinesi kullanım kılavuzunuzu kontrol edin) bu hatayla profesyonel bir teknisyene danışmanız tavsiye edilir. Çünkü bir profesyonelden yardım almak için bir çok farklı nedene sahip olabilirsiniz.

Hata Kodu 20: Sıkma Döngüsü Hatası

Bu, sorunun neden tam olarak ne olduğuna bağlı olarak çözülmesi kolay veya zor olabilecek başka bir hatadır. Sıkıştırma döngüsü beklenmedik bir şekilde iptal edilirse, muhtemelen tamburdaki dengeleme sorunu nedeniyle olacaktır, bu da düzeltilmesi nispeten kolaydır.

Ancak, eğer bu problemler kendini tekrar ediyorsa, kontrol modülü ile daha ciddi bir iç iletişim sorunu olabilir. Çamaşır makinesini birkaç dakikalığına çıkarmak bazen hatayı sıfırlayabilir, ancak çamaşır makinenizi incelemek için bir profesyonelin aranması muhtemelen en iyisi olacaktır.

Hata Kodu 21: Bir Döngü Sırasında Aşırı Köpük

Bir döngü sırasında çok fazla deterjan kullanmayı düşündüğünüzden daha kolay olduğundan, bu hatayı gördüğünüzde gelecekte kullanmamanız için bir uyarı olarak görürsünüz. Akım döngüsünün bitmesine izin vermeli ve fazla köpüğü temizlemek için çamaşır makinenizi kısa bir yıkama devresine koymalısınız. Bu sorunu çözmeli, ancak hata kodu yanıp sönmeye devam ederse size yardımcı olacak bir profesyonel çağırmalısınız.

Hata Kodu 22: Güç Kaynağı Sorunu

Bu hata kodu, fiş soketinde ya da güç kablosunun yeterince güvenli olmaması için yanlış türde bir sigortanın kullanılması kadar basit olmasının birçok nedeni olabilir. Yani, eğer bu hatayı düzeltmek şanslı iseniz, çamaşır makinenizi dikkatli bir şekilde inceleyerek kendinizi kolayca yapabilirsiniz.

Ancak, hata 22, kontrolün hatalı olması veya kablolama sorunu gibi çok daha ciddi bir iç sorundan da kaynaklanabilir. Bu nedenle, bazı durumlarda profesyonel arama, problemi çözmenin tek yolu olacaktır, eğer çamaşır makineniz iyi görünüyorsa, bu hata da elektrik prizinden kaynaklanabilir. Yani, bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için her zaman başka bir soket denemelisiniz.

Hata kodu 25: kapı kilidi hatası 2

Tıpkı bu hata koduna baktığımız ilk hata kodu da çamaşır makinenizin kapı kilidi ile ilgilidir. Ancak bu hata, yabancı nesneler / malzemeler nedeniyle kolayca aşırı ısınabilecek veya bloke edilebilen kapı kilidi bobininden kaynaklanacaktır.

Kapı kangalının incelenmesi nispeten kolaydır, ancak sorunun giderilmesi, çoğu durumda profesyonel yardım gerektirecektir. Bazen sorunu onarmaya çalışmak kolayca daha fazla hasara neden olabilir ve durumu daha da kötüleştirebilir, bu yüzden bu hatayı görürseniz mümkün olan en kısa sürede profesyonel bir tamirciye başvurmanızı tavsiye ederim.

Hata kodu Ne demek Nasıl çözülür
Hata kodu Ne demek Nasıl çözülür
Anahtar simgesi Çocuk kilidi etkindir.  Bosch çamaşır makineniz için çocuk kilidinin nasıl devre dışı bırakılacağı
Simgesine dokunun Su basıncı çok düşük veya besleme hortumu tıkalı veya bükülmüş. Bir kova kullanarak su basıncını doğrudan musluktan kontrol edin. Su basıncı çok düşükse tesisatçınıza başvurun. Besleme hortumunun da temiz olduğundan ve dolanmadığından emin olun.
E16 Kapı uygun şekilde kilitlenmemiş. Çamaşırlar kapıda kalabilir. Kapıyı tekrar açıp kapatın ve “yeniden başlatmayı başlat” düğmesine basın (oynat ve duraklat düğmesi). Gerekirse, çamaşır makinesinin kapısını açın, bazı eşya parçalarını çıkarın ve sonra kapıyı tekrar kapatın. Ayrıca çamaşır makinesini kapatıp tekrar açmayı, programı ayarlamayı ve ardından programı başlatmayı deneyebilirsiniz.

 

E18 Filtre tıkalı veya soğuk su giriş hortumu tıkalı veya bükülmüş.  Çamaşır makinesi filtrenizin nasıl temizlenip engelleneceği hakkında bilgiiçin burayı tıklayın . Soğuk su giriş hortumunun da temiz olduğundan ve dolanmadığından emin olun.

 

E23 Çamaşır makinesi sızdırıyor veya taban plakasında su var. Çamaşır makinenizde bir sızıntı olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen tedarik musluğunu kapatın.
E32 Çamaşır makinesi programın sonunda “son” ile dönüşümlü olarak yanıp söner. Bu bir hata değil. Dengesiz yük algılama sistemi çamaşırhanenin eşit dağılmadığı için sıkma döngüsünü durdurdu. Tamburda küçük ve büyük çamaşır parçalarını dağıtın.Gerekirse, çamaşırları bir kez daha çevirin.
E33 Aşırı köpük algılandı. Deterjan dozunu azaltın. Özellikle yumuşak su alanlarında ve çok az kirli çamaşırları yıkarken, deterjan miktarı göz önüne alınarak azaltılmalıdır.

 

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Samsung Kurutma Makinesi Hata Kodları Çözümlü Açıklaması

Samsung Kurutma Makinesi Hata Kodları Çözümlü Açıklaması Bu hata kodu ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi