Anasayfa / Beyaz Eşya Hata Kodları / Electrolux Kurutma Makinesi Hata Kod Ve Çözümleri

Electrolux Kurutma Makinesi Hata Kod Ve Çözümleri

Electrolux Kurutma Makinesi Hata Kod Ve Çözümleri Bu hata kodu açıklamaları Electrolux IQ-Touch kurutucunuzla ilgili bir sorunu teşhis etmenize yardımcı olabilir. Onarımın nasıl yapılacağı konusunda yardımcı  olmak için, kurutucular, diğer ana cihazlar, için onarım yardımını içeren onarım yardım bölümünü ziyaret edin. Ayrıca , kullanım kılavuzlarını arayabilir ve kurutucu yedek parçalarını bulabilirsiniz.

Electrolux Kurutma Makinesi Hata Kodları

Electrolux kurutucular, kurutucu sıcaklığını, çevrimi ve kurutma modunu kontrol etmek için elektronik bir tuş takımı kullanır. Tuş takımı veya kontrol paneli arızalanırsa, makine “tuş sıkışması” hatası görüntüler. Anahtar sıkışma hataları sonuçta bir teknisyenin yardımına ihtiyaç duyuyor, çünkü elektronik aksamın değiştirilmesi gerekiyor. Teknisyeninizi aramadan önce, makineyi kendiniz giderin.

Kontrol Panosu Arızası

Anahtar sıkışmış bir mesaj alırsanız, bu genellikle kontrol kartınızın düzgün çalışmadığı anlamına gelir. Kontrol panelinizdeki düğmelerden herhangi birinin, basılmaması gerektiğinde basılı olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir düğme varsa, serbest bırakmak için tekrar basmayı deneyin. Düğmeleri bu şekilde serbest bırakamıyorsanız, makineye bakmak ve muhtemelen kontrol kartını değiştirmek için servis teknisyeninize ihtiyacınız vardır.

Makine Sıfırla

Servisi aramadan önce, makinenizi sıfırlamayı deneyin. Bazen elektronik ekipman donuyor ve makineyi sıfırlamak hata kodunu temizleyebilir. Electrolux kurutucunuzu sıfırlamak için, “sıcaklık” ve “kuruluk” düğmelerini aynı anda basılı tutun. Makineyi sıfırlamak için bu düğmeleri en az altı saniye basılı tutun. Bu hata kodunuzu temizlemezse, muhtemelen servise ihtiyacınız vardır.

Makineyi Kapatmak

Makineyi sıfırlamanın yanı sıra, bazen kapatıp tekrar açarak hata kodlarını da temizleyebilirsiniz. Makineyi fişten çekin, yaklaşık 30 saniye bekleyin ve tekrar takın. Hata kodu geri gelmezse, makinenin fişini çekin. Hata kodu devam ederse, servisi aramanız gerekir.

Teşhis modu

Anahtar sıkışmış bir hata elektronik ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Sorun, büyük olasılıkla kontrol panosunda olmasına rağmen, tuş takımı arabiriminde de olabilir. Işık ve düğmelerinizin tanılama moduna girerek kendinizin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. “İptal” e ve ardından herhangi bir tuşa basınız. Seçiciyi en sola çevirin ve aynı anda ekranın altındaki “iptal” ve en soldaki düğmeye basın. Üç saniye sonra, tüm ışıklar yanıp sönecektir. Seçici düğmeyi, ekranda “Işıklar / düğme testi” görünene kadar çevirin ve çalışıp çalışmadığını görmek için her bir düğmeye basın. Makineye servis yapmaya geldiğinde bu bilgiyi teknisyene aktarın.

Electrolux Kurutucu IQ-Touch Model Hata Kodları

Hata kodu Şart Kontrol / Onarım Mağaza Parçaları
E31 Nem sensörü frekansı çok yüksek Nem sensörü çubukları arasında sıkışmış metal veya yabancı nesneler olup olmadığını kontrol edin. Nem sensörü çubukları arasında sıkışmış bir şey bulamazsanız, kurutucunun fişini çekin ve nem sensörü kablo demetinin hasar görüp görmediğini kontrol edin.Hasarlıysa kablo demetini değiştirin. Kablo demeti sağlamsa, elektronik kontrol kartını değiştirin.
Kendinizi düzeltmek için onarım kılavuzuna bakın
Elektronik kontrol panosu, kablo demeti
E32 Nem sensörü frekansı çok düşük Nem sensörü çubuklarını sürtünme alkolü kullanarak temizleyin. Nem sensörü çubuklarındaki bir kaplama, bunların nemi tespit etmesini engelliyor olabilir. Çubuklar temizlendikten sonra hata kodu devam ederse, kurutucunun fişini çekin ve nem sensörü kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları yeniden bağlayın veya hasar görmüşse kablo demetini değiştirin.Çubuklar temizse ve kablo demeti iyi ise, elektronik kontrol panosunu değiştirin.
Kendinizi düzeltmek için onarım kılavuzuna bakın
Elektronik kontrol panosu
E42 Kapı algılama hatası Kurutucuyu fişten çekin ve kapı anahtarı kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları yeniden bağlayın veya hasar görmüşse kablo demetini değiştirin. Bir multimetre kullanarak kapı anahtarı işlemini test edin. Arızalıysa kapı anahtarını değiştirin.Kapı anahtarı ve kablo bağlantıları uygunsa, elektronik kontrol kartını değiştirin. Kapı anahtarı, kablo demeti, elektronik kontrol panosu
E51 Motor röle hatası Kurutucunun fişini çekin ve motor kablo demetinin hasar görüp görmediğini kontrol edin. Hasarlıysa kablo demetini değiştirin.Kablo demeti iyiyse, elektronik kontrol kartını değiştirin.
Kendinizi düzeltmek için onarım kılavuzuna bakın
Elektronik kontrol panosu, kablo demeti
E52 Motor durdu veya çalışmıyor Aşırı yükleme, tahrik motorunun aşırı ısınmasına sebep olabilir ve bu da tetiklenmiş bir termik koruyucunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Yükü azaltın ve kurutucuyu yeniden başlatmadan önce motorun 30 dakika soğumasını bekleyin. Kurutucu yeniden çalışmaya başlamazsa, yükü kurutucudan çıkarın ve tamburun elle serbestçe dönüp dönmediğine bakın. Değilse, kurutucuyu fişten çekin ve tahrik sistemini inceleyin. Hasarlı sürücü bileşenlerini değiştirin. Motor kablo demetini kontrol edin. Gevşek kabloları yeniden bağlayın veya hasar görmüşse kablo demetini değiştirin. Tahrik sistemi ve kablo tesisatı tamam ise, tahrik motorunu değiştirmeniz gerekebilir. Tahrik motoru, kablo demeti, tahrik sistemi bileşenleri
E53 Motor santrifüj anahtarı hatası Motor santrifüj anahtarı, tahrik motoru grubunun bir parçasıdır. Kurutucuyu fişten çekin ve motor kablo demetini kontrol edin.Gevşek kabloları yeniden bağlayın veya hasar görmüşse kablo demetini değiştirin. Kablo demeti iyiyse, tahrik motorunu değiştirin.Sorun devam ederse, elektronik kontrol kartını değiştirin. Tahrik motoru, kablo demeti, elektronik kontrol panosu
E54 Motor algılama arızası Elektronik kontrol panosu, tahrik motoru röle devresi ile dahili bir problem tespit eder.Kurutucuyu fişten çekin ve elektronik kontrol kartını değiştirin.
Kendinizi düzeltmek için onarım kılavuzuna bakın
Elektronik kontrol panosu
E61 Isıtıcı röle hatası Kurutucunun fişini çekin ve elektronik kontrol panosu ile ısıtma elemanı arasındaki kablo demetini kontrol edin. Hasarlıysa kablo demetini değiştirin. Kablo demeti iyiyse, elektronik kontrol kartını değiştirin.
Kendinizi düzeltmek için onarım kılavuzuna bakın
Elektronik kontrol panosu, kablo demeti
E63 Isıtma elemanı toprağa kısa devre Kurutma makinesini fişten çekin. Isıtma elemanında hasar olup olmadığını kontrol edin. Kırılırsa ısıtma elemanını değiştirin.Isıtma elemanında görünür bir hasar görmüyorsanız, bir multimetre kullanarak metal kabine kısa bir süre için test edin. Kısa devre tespit ederseniz, ısıtma elemanını değiştirin.
Kendinizi düzeltmek için onarım kılavuzuna bakın
Isıtma elemanı
E64 Açık ısıtma elemanı devresi Kurutucunun fişini çekin ve elektronik kontrol panosu ile ısıtma elemanı arasındaki kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları yeniden bağlayın ve hasar görmüşse kablo demetini değiştirin. Isıtma elemanını hasar bakımından inceleyin ve kırılmışsa öğeyi değiştirin. Isıtma elemanında görünür bir hasar görmüyorsanız, bir multimetre kullanarak süreklilik açısından test edin. Isıtma elemanı elektriksel olarak açıksa, değiştirin.
Kendinizi düzeltmek için onarım kılavuzuna bakın
Isıtma elemanı, tel koşum
E65 Yüksek limit termostatı çok fazla açıldı (Elektrikli kurutucu) Bir kısıtlama veya tıkanıklık için egzoz havalandırma sistemini kontrol edin. Esnek egzoz havalandırma hortumunda bükülme olmadığından emin olun. Egzoz havalandırma sistemi açıksa, yüksek limit termostatını değiştirin. Sorun devam ederse, bir servis teknisyenine kurutucuyu inceleyin ve aşırı ısınmanın nedenini belirleyin. Yüksek limitli termostat
E66 Termal sınırlayıcı tetiklendi Kurutucuyu fişten çekin ve bir multimetre kullanarak süreklilik için termal sınırlayıcıyı kontrol edin. Elektriksel olarak açıksa, termal sınırlayıcıyı değiştirin. Egzoz havalandırma sistemini tıkanıklık veya tıkanıklık açısından kontrol edin çünkü termal sınırlayıcının devreye girmesine neden olmuş olabilir. Egzoz havalandırma sisteminde herhangi bir tıkanıklık veya kısıtlama varsa temizleyin. Termal sınırlayıcı
E67 Isıtma sensörü arızası Elektronik kontrol panosu, ısıtıcı röle devresi ile dahili bir problem tespit eder. Kurutucuyu fişten çekin ve elektronik kontrol kartını değiştirin.
Kendinizi düzeltmek için onarım kılavuzuna bakın
Elektronik kontrol panosu
E71 veya E72 Çıkış termistörü hatası Kurutucuyu fişten çekin ve çıkış termistörünü (sıcaklık sensörü) kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları yeniden bağlayın veya hasar görmüşse kablo demetini değiştirin. Kablo demeti iyi ise, bir multimetre kullanarak çıkış termistörünün direncini kontrol edin. 70 derecelik oda sıcaklığında yaklaşık 5.000 ohm direnç ölçmelisiniz. Direnç kapalıysa çıkış termistörünü değiştirin. Çıkış termistörü, kablo demeti
E73 Giriş termistör hatası Kurutucuyu fişten çekin ve giriş termistörünü (sıcaklık sensörü) kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları tekrar bağlayın.Hasarlıysa kablo demetini değiştirin. Kablo demeti iyi ise, bir multimetre kullanarak giriş termistörünün direncini kontrol edin. 70 derece oda sıcaklığında yaklaşık 50.000 ohm direnç ölçmelisiniz. Direnç kapalıysa, giriş termistörünü değiştirin. Giriş termistörü, kablo demeti
E74 Sürücü motor röle hatası Kurutucunun fişini çekin ve tahrik motoru kablo demetini kontrol edin. Gevşek kabloları tekrar bağlayın. Hasarlı motor sürücü kablo demetini değiştirin. Kablo demeti iyiyse, elektronik kontrol panosunu değiştirin, çünkü elektronik kontrol panosundaki motor rölesi arızalıdır.
Kendinizi düzeltmek için onarım kılavuzuna bakın
Elektronik kontrol panosu, kablo demeti
E91 İletişim hatası Kurutma makinesini fişten çekin. Kullanıcı arayüzü kontrolü ve elektronik kontrol panosu arasındaki kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Kablolar ve bağlantılar iyi ise, kullanıcı arayüzü kontrolünü değiştirin. Sorun devam ederse, elektronik kontrol kartını değiştirin. Kullanıcı arayüzü kontrolü, elektronik kontrol panosu
E92 Kullanıcı arayüzü kontrolü ve elektronik kontrol panosu uyuşmazlığı Bu kod, kullanıcı arayüzü kontrolünü veya elektronik kontrol kartını yanlış parçayı kullanarak değiştirdiğinizde görünür. Yedek parçanın parça numarasını kontrol etmek için kurutucu model numaranızı kullanın.Kurutucuyu fişten çekin ve modeliniz için doğru parçayı takın. Kullanıcı arayüzü kontrolü, elektronik kontrol panosu
E93 Makine yapılandırma hatası Kurutucunun fişini çekin ve kullanıcı arayüzü kontrolü ile elektronik kontrol panosu arasındaki kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları yeniden bağlayın veya hasar görmüşse kablo demetini değiştirin.Kablolama tamamsa ve sadece kullanıcı arayüzü kontrolünü veya elektronik kontrol kartını değiştirdiyseniz, yanlış kısmı kullanmış olabilirsiniz. Yedek parçanın parça numarasını kontrol etmek için kurutucu model numaranızı kullanın. Modeliniz için doğru parçayı takın. Kullanıcı arayüzü kontrolü, elektronik kontrol panosu, kablo demeti
E94 Döngü yapılandırma hatası Elektronik kontrol panosu arızalı. Kurutucuyu fişten çekin ve elektronik kontrol kartını değiştirin.
Kendinizi düzeltmek için onarım kılavuzuna bakın
Elektronik kontrol panosu
E97 Program uyuşmazlığı Elektronik kontrol panosu arızalı. Kurutucuyu fişten çekin ve elektronik kontrol kartını değiştirin.
Kendinizi düzeltmek için onarım kılavuzuna bakın
Elektronik kontrol panosu
EA1 Gelen güç frekansı limit dışı Kurutucuyu fişten çekin ve yerel elektrik güç servis sağlayıcınızın güç kaynağı frekansını kontrol edin. Normalse ve kod temizlenmezse, elektronik kontrol kartını değiştirin.
Kendinizi düzeltmek için onarım kılavuzuna bakın
Elektronik kontrol panosu
EA2 Gelen hat voltajı 130 volt AC üzerinde Kurutucuyu fişten çekin ve bir multimetre ile elektrik çıkış voltajını kontrol edin. Voltaj yüksekse, bir elektrikçiye onarın. Voltaj normal ise, elektronik kontrol kartını değiştirin.
Kendinizi düzeltmek için onarım kılavuzuna bakın
Elektronik kontrol panosu
EA3 Gelen hat voltajı 90 volt AC altında Kurutucuyu fişten çekin ve bir multimetre ile elektrik çıkış voltajını kontrol edin. Voltaj düşük ise, bir elektrikçi tamir edin. Voltaj normal ise, elektronik kontrol kartını değiştirin.
Kendinizi düzeltmek için onarım kılavuzuna bakın
Elektronik kontrol panosu
EA4 Terminal bloğunda yanlış kablolama Kurutucunun fişini çekin ve elektrik kablosu kablolarını kurutucu terminal bloğuna doğru şekilde bağlayın.
EA5 Elektronik kontrol panosu arızalı Kurutucuyu fişten çekin ve elektronik kontrol kartını değiştirin.
Kendinizi düzeltmek için onarım kılavuzuna bakın
Elektronik kontrol panosu
EF1 Engellenen egzoz havalandırma Bir tıkanıklık veya kısıtlama için egzoz havalandırma sistemini kontrol edin. Egzoz havalandırma sistemindeki herhangi bir tıkanıklığı veya kısıtlamayı evinizin dışına çıkarın. Egzoz havalandırma sistemi açıksa, kurutucunun fişini çekin ve giriş ve çıkış termistörlerinin direncini bir multimetre ile ölçün. Çıkış termistörü, oda sıcaklığında 70 derecelik yaklaşık 5000 ohm arasında olmalıdır. Giriş termistörü, 70 derece oda sıcaklığında yaklaşık 50.000 ohm ölçmelidir.Arızalı termistörleri değiştirin. Çıkış termistörü, giriş termistörü
EF3 Maksimum kuruma süresi doldu Elektronik kontrol panosu, giysilerin maksimum kuruma süresinde kurumuş olmadığını tespit etmiştir. Egzoz havalandırma sistemini tıkanıklıklar açısından kontrol edin.Egzoz havalandırma sisteminde herhangi bir kısıtlamayı kaldırın. Nem sensörü çubukları arasında sıkışmış metal veya yabancı nesneler olup olmadığını kontrol edin. Nem sensörü çubukları arasında sıkışmış bir şey bulamazsanız, kurutucunun fişini çekin ve nem sensörü kablo demetinin hasar görüp görmediğini kontrol edin. Hasarlıysa kablo demetini değiştirin. Nem sensörü kablo demeti
Ef8 Kullanıcı arayüzü kontrolünde sıkışmış anahtar Takılı anahtarı serbest bırakmak için tüm düğmeleri itin. Takılı anahtarı serbest bırakamazsanız, kullanıcı arayüzü kontrolünü değiştirin.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Samsung Kurutma Makinesi Hata Kodları Çözümlü Açıklaması

Samsung Kurutma Makinesi Hata Kodları Çözümlü Açıklaması Bu hata kodu ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi