Anasayfa / Beyaz Eşya Hata Kodları / LG Çamaşır Makinesi Hata Kodları Açıklaması

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodları Açıklaması

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodları Açıklaması Gülen yüz logosuyla ünlü LG markası, akıllı telefonlar ve televizyonlar gibi diğer cihazlar için daha iyi bilinir. Bununla birlikte, bu Koreli üretici de çamaşır makineleri için etkileyici bir üne sahiptir.

Bir çamaşır makinesinin, bir akıllı telefonun tüm özellikleri ve etkileyici özellikleri olmayabilir, ancak kesinlikle temel bir yıkama devrinde kıyafet giymekten çok daha fazlasını yapabilirler. Her türlü bütçeye uygun geniş bir yelpazede çeşitli LG çamaşır makineleri bulacaksınız.

Ancak, mutfağınız / çamaşır odanıza büyük bir katkı yapabilecek olsa da, hata oluşma ihtimali hala var. Çamaşır makineleri, her şeyden önce karmaşık cihazlar mı? Bunu gerçekten düşündüğünüzde, çamaşır makinesinde tıkanıklıklardan, arızalardan, sızıntılardan ve çok daha fazlasından sakınacak bir çok şey var.

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodları

Bu haber, çamaşır makinesini kullanan herkes için gerçekten yeni bir şey değil, dürüst olalım, çoğumuz, değil mi? Çünkü hepimiz hata kodlarının olabileceğini biliyoruz, ancak LG gibi diğer üreticilerin de bu hataların ne olduğunu size gösterme yolları var.

Diğer birçok elektronik üreticisi gibi LG de çamaşır makinenizin kontrol panelinde ışık alan çok hata kod sistemine sahiptir. Ancak, LG bunu biraz farklı bir şekilde yaptı çünkü diğer çamaşır makinesi üreticilerinin aksine, hataların ne olduğunu göstermek için numara kullanmıyorlar.

LG Çamaşır Makinesi Arıza Kodları

Bunun yerine, bazı durumlarda her hatanın ne anlama geldiğini anlatmak için mektuplar kullanırlar. Bununla birlikte, daha sık görülen numaralandırma sistemine alışırsanız, bu hata kodlarına alışmak biraz zaman alabilir. Ama endişelenme çünkü orada sana yardım edebiliriz! Aşağıda, LG çamaşır makinesi sahiplerinin bilmesi gereken tüm hata kodlarını özetledik.

Hata Kodu Görüyorsanız Ne Yapmalıyım?

Bir hata kodu görürseniz, en kötü senaryolarda bile panik yapmazsanız, genellikle bir hata düzeltilebilir, ilk düşündüğünüzden biraz daha uzun sürebilir. Yani, bir hata kodu görürseniz hatanın tam olarak ne anlama geldiğini görmek için aşağıdaki listemize bakın.

Her bir hatanın ne olduğunu bildiğinizde, sorunu kendiniz çözmeye çalışmanız cazip gelebilir. Şaşırtıcı bir şekilde, bir dizi daha basit hatalar için bu mümkün olabilir, ancak bir hata kodunu düzeltmeniz mümkün olabileceği için her zaman yapmanız gerektiği anlamına gelmez.

Bir şeyi tamir etmeye çalışırken, konuyu çok daha kötü hale getirebilir veya daha uzun süreli, ciddi hasarlara neden olabilirsiniz. Çamaşır makineleri her şeyden önce karmaşık cihazlardır, bu yüzden makinenize daha fazla zarar vermeyi gerçekten riske atmak ister misiniz?

Ayrıca, hata kodlarının, sorunun ne olduğunu anlatabilecekleri teşhis araçları olduklarını hatırlamanız gerekir, ancak neyin neden kaynaklandığını size söylemezler. Yani, aslında hatanın ne olduğunu bilmek çok yardımcı olmayabilir. Bunun nedeni, genellikle ilk etapta hatanın nedenini tam olarak çözmek için deneyimli ellere sahip olacağıdır.

Yani, bir hata kodu görürseniz yukarıda belirtilen soruyu cevaplamak için, çoğu durumda, size yardımcı olmak için her zaman profesyonel bir teknisyeni aramanızı tavsiye ederim. Bu kuralın birkaç istisnası vardır, ancak genel olarak tecrübeli ve profesyonel bir çağrı, her zaman en iyi seçenek olacaktır.

Ve eğer profesyonel bir tamirci arıyorsanız, güvenebilirsiniz çünkü daha fazla yardımcı olamayız! Tecrübeli, eğitimli teknisyenlerimiz hiçbir zaman sabit bir LG hata kodu almanıza yardımcı olabilir. Yani, bir LG çamaşır makinesi ile mücadele ediyorsanız, o zaman sadece yerel düzeyde çalışıyoruz, böylece hızlı ve verimli, profesyonel bir hizmet sağlayabilir.

Hakkında Bilmeniz Gereken Hata Kodları

Bir LG çamaşır makinesi hakkında bilmeniz gereken 12 hata kodu vardır, ancak her birine bakmadan önce bir hata kodunu nasıl temizleyebileceğinizi / sıfırlayabileceğinizi konuşalım. Çamaşır makinenizdeki bir hata kodunu temizlemek için, çamaşır makinenizin kontrol panelindeki başlatma / duraklatma düğmesine basmanız yeterlidir.

LG çamaşır makinesinde hata kodu birkaç dakika içinde kapanmazsa, makine otomatik olarak kendini kapatacaktır. Makineyi tekrar açtığınızda, önce hata kodunu temizlemeniz gerekir, yukarıdaki kuralların da geçerli olmadığı bir hata kodu vardır.

Bu hata hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha ciddi ama şükür çok nadir PE hatası, aşağıdaki hata kodu listemizdeki bölümüne bakın.

Hata Kodu CL: Çocuk Kilidi Hatası

Bu hata oldukça basit ve bazı durumlarda, hiç bir hata bile olmayabilir! Çocuk kilidi, bir nedenden ötürü bir sebepten dolayı var olmakla birlikte, yanlışlıkla da etkinleştirmeyi düşündüğünüzden daha kolaydır. Bu yüzden kontrol panelinizdeki CL koduna dikkat etmelisiniz, eğer kilitli ise, herhangi bir yıkama işlemini gerçekleştiremez veya çamaşır makinenizi çalıştıramazsınız.

Hata Kodu OE: Drenaj Hatası Hatası

Çamaşır makineniz yıkama işleminden sonra suyu boşa çıkarmayacaksa, çok zor bir noktada olacaksınız, değil mi? Bir karışıklıktan kaçınmak veya yanlışlıkla çamaşır makinenize daha fazla zarar vermekten kaçınmak için profesyonel bir teknisyeni hemen aramanız şiddetle tavsiye edilir.

Bunun gibi bir drenaj hatası çok sayıda farklı sorundan kaynaklanabilir, ancak en yaygın ve şükür ki en kolay şekilde tıkanmış bir hortum veya filtre. Herhangi bir tıkanıklık olmaması durumunda, hortumun en yaygın nedenleri olsa bile, hortum basit bir şekilde bükülebilir veya hasar görebilir, ayrıca daha ciddi elektrik arızalarından veya bağlantı sorunlarından da kaynaklanabilir.

Hata Kodu IE: Su Doldurma Hatası

Çamaşır makinen suyla dolmazsa, fazla yıkaman olmayacaksın, değil mi? Bu hata kodu, çamaşır makinenizin de doldurması çok uzun sürüyorsa da tetiklenebilir, ancak sorun, soruna neden olan şey olarak kalır mı?

Genellikle, bu tür bir hata bir su vanası probleminden kaynaklanır, fakat aynı zamanda ana PCB kontrol kartı ile bir bağlantı sorunu da olabilir. Bu hatayı düzeltmek profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyacaktır çünkü çözüm basit olsa bile, sorunu doğru bir şekilde incelemek ve teşhis etmek için bir uzmana ihtiyacınız olacaktır.

Hata Kodu dE: Kapı Kilidi Hatası

Bu hata, çözülmesi en kolay olanlardan biri olabilir ve bazı durumlarda, kolayca birkaç saniye içinde kolayca düzeltebilirsiniz! Ancak, diğer yandan, bu hatanın tüm vakaları çözmek için çok basit değildir ve bu durumlarda, bir profesyonel aramak için hiçbir seçeneğiniz yoktur.

Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi bu hata, kapı kilidi ile ilgili yapmaktır, eğer çamaşır makinenizin kapısı düzgün bir şekilde kapatılmazsa, bu hata kodunu göreceksiniz. Bazen basit bir parça enkaz kapıyı sıkıştırabilir ve tüm yolu kapatarak durdurabilir ve bu da düzeltmek için yeterince basittir.

Fakat daha ciddi durumlarda kapı çok kötü bir şekilde hasar görebilir ve yeni bir kapı kilidinin takılmasına ihtiyaç duyacaksınız.

Hata Kodu UE: Dengesiz Yük Algılandı

Bu hata, tamburunuzdaki dengesiz bir yükten kaynaklanmaktadır, bu da düzeltilmesi nispeten kolaydır. Bazı durumlarda, yapmanız gereken tek şey, makineyi daha iyi dengelemek için yıkamaktır, ancak eğer problemi çözmezse, dengesizliğe neden olan daha ciddi bir sorun olabilir. Eğer bir profesyonelde size yardımcı olması durumunda bu durum şiddetle tavsiye edilir.

Hata Kodu SE / LE: Motor Arıza Hatası

Bunlar görebileceğiniz daha ciddi hata kodlarından iki tanesidir ve genellikle düzeltmek için her zaman profesyonel yardıma ihtiyaç duyarlar. Bir motor hatası genellikle bir bağlantı sorunu olacaktır, bu nedenle bu hata kodlarından herhangi birini tespit ederseniz, mümkün olan en kısa zamanda size yardımcı olacak profesyonel bir teknisyeni arayın.

Hata Kodu CE: Akım / Devre Hatası

Profesyonel bir teknisyen yardımıyla, bu sorunun çoğu durumda çözülmesi basit ve kolaydır. Evet, akım veya devre terimi aşırı derecede iyi gelmiyor mu? Ama size yardımcı bir profesyonel ile bu çözmek için kolay bir sorun olabilir. Ancak, bu sorun çamaşır makinenize bile bağlı olmayabilir. Ev elektriğinizle ilgili sorunlar da bu hatanın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Hata Kodu Fe: Aşırı Doluluk Algılandı

Bu hata kodu, bazen çok fazla su ve deterjan kullanımı bir çok yolla tetiklenebilir. Dolayısıyla, bu sorundan kaçınmanın en iyi yollarından biri, sadece dikkatli olmaktır, ancak aynı zamanda hasarlı sensörler ve bağlantı sorunlarından da kaynaklanabilir. Nedeni ne olursa olsun, bu hata ile uğraşırken mümkün olan en kısa sürede size yardımcı olacak profesyonel bir teknisyeni aramanız tavsiye edilmez.

Hata Kodu tE: Su Isıtma Hatası

Su ısıtma hatası, karşılaşabileceğiniz daha karmaşık hatalardan biridir ve kendi başınıza düzeltmeye çalışmanız gereken bir şey değildir. Aynı zamanda çok sayıda farklı nedene sahip bir hata, termistörde bir sorun, bir bağlantı sorunu, ısıtma elemanları ile ilgili bir problem olabilir ve bu sadece birkaçıdır.

Tam olarak nedeninin ne olduğuna bağlı olarak, profesyonel ya da yedek parça gerektiren daha uzun bir işin elinde nispeten hızlı ve basit olabilir.

Hata Kodu PE: Su Sensörü Hatası

Bu hata kodu daha ciddi hatalardan biridir ve daha önce bahsettiğimiz gibi aynı şekilde sıfırlanamaz. Bu, çamaşır makinenizin içindeki sensörlerle ilgili bir sorun olduğu ve onarım için profesyonel yardım gerektireceği, çoğu durumda yeni sensörlerin de kurulması gerektiği anlamına gelir. Ancak eğer şanslıysanız, bir teknisyenin daha hızlı bir şekilde tamir edebilecekleri bir kablolama sorunu da olabilir.

Hata Kodu PF: Güç Arızası Hatası

Bu hata çok ciddi görünebilir, ancak size yardımcı olmak için bir profesyonel aradığınızda durumların çoğunda çözülmesi en kolay hatalardan biri şükür. Elektrik kesintileri ve bağlantı sorunları dahil birçok olası nedenleri vardır.

Ayrıca, radyo enterferansı veya gevşek bir bağlantıdan da kaynaklanabilir. LG, yanlışlıkla bu hatayı önlemek için bir uzatma kablosu kullanmak yerine, çamaşır makinenizin doğrudan elektrik şebekesine takılı kalmasını tavsiye eder.

Yani, bir LG çamaşır makineniz varsa, bilmeniz gereken tüm hata kodlarına bir bakın. Hatasız ne olursa olsun, yardımcı olabiliriz, bu yüzden LG çamaşır makinenizle sorun yaşıyorsanız, bizi arayın.

Hata kodu Sebeb Kontrol / Onarım Mağaza parçaları
IE Yıkayıcı yavaşça dolduruyor Tamamen açık olduklarından emin olmak için yıkayıcının arkasındaki su besleme musluklarını kontrol edin. Doldurma hortumlarını bükülme veya donma açısından kontrol edin (kışın). Su giriş vanalarındaki elekleri döküntü veya tortulara karşı kontrol edin. Su giriş ızgaraları tıkalıysa, su giriş vanası grubunu değiştirin.

 

Su giriş vanası düzeneği
dE Kapak kapalı değil Kapak kapalıysa ve bu mesaj çevrimi başlattığınızda belirirse, rondelayı fişten çekin ve kapak kilidi / anahtar düzeneğindeki kablo demeti bağlantısını kontrol edin. Kablo bağlantıları sağlam ise, kapak kilidi / şalterinin genellikle değiştirilmesi gerekir.

 

Kapak kilidi / şalter tertibatı
dL Kapak kilidi arızası Kilit mekanizmasının devreye girmesini önleyebilecek kapak kilit tertibatındaki kalıntıları kontrol edin. Yıkayıcıyı fişten çekin ve kapak kilitleme / anahtar donanımındaki kablo bağlantılarını kontrol edin. Kablolama problemi bulamazsanız, genellikle kapı kilitleme / anahtar donanımını değiştirmeniz gerekir.

 

Kapak kilidi / şalter tertibatı
FE Su seviyesi çok yüksek Yıkayıcı genellikle sürekli dolduruyor çünkü bir su vanası arızalı. Yıkayıcıyı fişten çekin ve su beslemesini kesin. Su giriş vanası düzeneğinin genellikle değiştirilmesi gerekir. Su giriş vanası düzeneği
E6 Debriyaj hatası Kumanda, debriyaj motorunda bir problem tespit ediyor. Yıkayıcıyı fişten çekin. Ana elektronik kontrol panosu ile debriyaj motoru arasındaki kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Kablo bağlantıları sağlamsa, debriyaj motoru veya ana elektronik kontrol panosunun genellikle değiştirilmesi gerekir. Debriyaj motoru, Ana elektronik kontrol panosu
uE Yük dengesiz veya çok küçük Çamaşır makinesinde küçük bir yük varsa, yüke birkaç havlu veya giysi ekleyin. Yük normal boyutta ise, yükü yeniden dağıtın ve yıkayıcının dönüp dönmediğine bakın. Yıkayıcı teknesi dönme döngüsü sırasında şiddetli bir şekilde hareket eder ve çarparsa, süspansiyon çubuğu / yay tertibatlarından birinin veya daha fazlasının değiştirilmesi gerekebilir. Yıkayıcının fişini çekin ve bu bileşenleri inceleyin.

 

Süspansiyon çubuğu / yay tertibatı
UE Yük dengesiz veya çok küçük Çamaşır makinesinde küçük bir yük varsa, yüke birkaç havlu veya giysi ekleyin. Yük normal boyutta ise, yükü yeniden dağıtın ve yıkayıcının dönüp dönmediğine bakın. Yıkayıcı kabı dönme döngüsü sırasında şiddetli bir şekilde hareket eder ve çarparsa, süspansiyon çubuğu / yay tertibatlarından birinin veya daha fazlasının değiştirilmesi gerekebilir. Yıkayıcının fişini çekin ve bu bileşenleri inceleyin.

 

Süspansiyon çubuğu / yay tertibatı
tE Termistör hatası Yıkayıcıyı fişten çekin ve kontrol paneli ile termistör (sıcaklık sensörü) arasındaki kabloları kontrol edin. Kablolama ses ise, termistörün direncini ölçün. Oda sıcaklığında 80.000 ile 90.000 ohm arasında okumalıdır. Termistör arızalıysa değiştirin. Termistörün direnci devre boyunca normalse, ana elektronik kontrol panosunu değiştirin. Termistör, Ana elektronik kontrol panosu
PE Su seviye sensörü arızası Yıkayıcıyı fişten çekin ve su seviye sensörü ile elektronik kontrol panosu arasındaki kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları tekrar bağlayın veya hasar görmüşse kablo demetini değiştirin. Kablo bağlantıları uygunsa, su seviye sensörünü değiştirin. Su seviye sensörü, kablo demeti
LE Tahrik motoru termik aşırı yük tetiklendi Arızalı bir tahrik motoru veya yıkayıcının tahrik sistemindeki bir kısıtlama bu kodun görüntülenmesine neden olur. Yıkayıcıyı fişten çekin. Sepetin serbestçe dönüp dönmediğine bakın. Aksi takdirde, tahrik sistemindeki kısıtlamanın nedenini inceleyin ve onarın. Sepet serbestçe dönerse, tahrik motoru ile kontrol kartı arasındaki kablo bağlantılarını kontrol edin. Tahrik motoru sargılarındaki direnci kontrol edin. Sargı, 5 ila 15 ohm arasında ölçmelidir. Motor arızalıysa değiştirin.

 

Tahrik motoru, Tahrik sistemi bileşenleri

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = tE
LG Yıkama Hatası = Isıtma Sensörü Hatası
CHECK / REPAIR / FIX = Tambur termistöründeki kablo bağlantılarını kontrol edin (sıcaklık sensörü).
85 derecede yaklaşık 40.000 ohm ölçmek gerekir.
Arızalıysa değiştirin. Isıtma elemanında hasar olup olmadığını kontrol edin.
Isıtma elemanı arızalıysa değiştirin.

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = LE
LG Yıkama Hatası = Tahrik Motoru Kilitli Hatası
CHECK / REPAIR / FIX = Motordaki ve kablo demeti sensöründeki kablo demeti bağlantılarını kontrol edin (takometre).
Kablolama sorunlarını onarın.
Kablo bağlantıları iyi kontrol edildiyse hasarlı motor bileşenlerini kontrol edin.
Gerekirse değiştirin.
Motor iyi ise, hall sensörünü değiştirin.

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = EE
LG Yıkama Hatası = Elektronik Kontrol Panosunda EEPROM Hatası
CHECK / REPAIR / FIX = Kontrol panosundaki EEPROM bozuk.
Yıkayıcıyı 10 dakika boyunca çıkararak kodu temizleyin.
Gücü geri yüklediğinizde kod kaybolmazsa, ana kontrol kartını değiştirin.

LG Ön Yük Yıkayıcı Hata Kodu = CE
AKIM HATASI

Gevşek Kablolar – Motor Arızası Hatası – Ana Güç Kontrol Kartı Hatası
Gevşek kablolama kontrolü – Motorun iyi olup olmadığını kontrol etmek için OHM motoru – Ana kartı değiştirin

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = PF
LG Yıkama Hatası = Elektrik Kesintisi
KONTROL / ONARIM / DÜZELTME = Çevrim sırasında bir elektrik kesintisi oldu.

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = IE
LG Yıkama Hatası = Giriş Suyu Besleme Hatası
CHECK / REPAIR / FIX = İlk su seviyesine 8 dakikada ulaşılmadı.
Giriş suyu vanasını kontrol edin.
Valfler kötüyse, giriş suyu valfı grubunu değiştirin.
Su valfleri iyi kontrol ederse, ana elektronik kontrol panosunu değiştirin.

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = UE
LG Yıkayıcı Hatası = Dengesiz Yük
CHECK / REPAIR / FIX = Çamaşır makinesinde çamaşırları yeniden dağıtın.
Yıkayıcının uygun şekilde hizalandığından emin olun.

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = OE
LG Yıkayıcı Hatası = Boşaltma Hatası
CHECK / REPAIR / FIX = Yıkayıcı 10 dakika içinde boşalmadı.
Yıkayıcı tahliyesini tıkanma için kontrol edin.

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = FE
LG Yıkama Hatası = Su Aşırı Akış Hatası
CHECK / REPAIR / FIX = FE hata kodu görüntülendiğinde drenaj pompası sürekli çalışıyor.
Yıkayıcı doldurulduktan sonra su beslemesini uygun şekilde kapatıp kapatmadıklarını görmek için giriş suyu vanalarını kontrol edin.

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = PE
LG Yıkama Hatası = Su Seviyesi Basınç Sensörü Hatası
CHECK / REPAIR / FIX = Su seviyesi basınç sensörü ile ana kontrol kartı arasındaki kabloyu kontrol edin.
Kablolama iyi ise, su seviyesi basınç sensörünü değiştirin

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = dE
LG Yıkama Hatası = Kapı Açık Hatası
CHECK / REPAIR / FIX = Kapının tıkalı olup olmadığını kontrol edin.
Kapı düzgün kapanıyorsa, kapı kilitleme şalteri montaj kablolarını kontrol edin.

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = CL
Çocuk kilidi devrede

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = OE
Çamaşır makinesi suyu tahliye edemedi

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = IE  (1E gibi görünebilir)
Su doldurma zaman aşımı – Su Giriş Valfi

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = dE
Çamaşır makinesinin kapısının açık olduğu tespit edildi

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = UE
Çamaşır makinesi dengesiz bir yük tespit etti

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu =  SE
Motor hatası tespit edildi

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = LE
Çamaşır makinesi motoru kilitli hatası

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = FE
Çamaşır makinesi aşırı doldurma durumu tespit etti

LG Çamaşır Makinesi Hata Kodu = t CL
Yıkama ihtiyacı ÇALIŞTIRMAK İÇİN TÜP TEMİZ CYCLE

LG Üst Yük Yıkayıcı Hata Kodu = E6
MOTOR AŞIRI / BAŞARILMIŞ – KAVRAMA MALZEMESİ / ÖĞE DURUMDA
Madeni para ya da ataç gibi bir parça tambur ile pulsatör arasında yıkayıcıda sıkışmış

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Samsung Kurutma Makinesi Hata Kodları Çözümlü Açıklaması

Samsung Kurutma Makinesi Hata Kodları Çözümlü Açıklaması Bu hata kodu ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi