Anasayfa / Beyaz Eşya Hata Kodları / Samsung Bulaşık Makinesi Arıza Kodları Açıklaması

Samsung Bulaşık Makinesi Arıza Kodları Açıklaması

Samsung bulaşık makineleri, bir hata kodu görüntülemek için iki farklı stil kullanıyor. İlk yol sayılar ve harfler ile. Örneğin bir 5e hata kodu. İkinci yol, yanıp sönen ışıklar dizisidir.

Samsung Bulaşık Makinesi Arıza Kodları

Bu yazı bittiğinde “burada” bir link yayınlayacağım. Şimdilik 4e, 5e, oE, HE ve LE samsung DW hata kodları hakkında konuşalım.

1. ”4E” Hata Kodu

Su kaynağı hatası. Bu hata kodu görüntülendiğinde, bir su doldurma hatası vardır. Kontrol edilecek ilk şey su kaynağı vanasıdır. Valf genellikle lavabonun altındadır. Valfin açık konuma getirildiğinden emin olun.

Bir sonraki adım DW’deki valfe basınç uygulandığından emin olmaktır. Bu adım için bulaşık makinesini fişten çekmeniz ve ayak parmaklarını alttan çıkarmak gerekir. İki vida ayak tekerini yerinde tutar. Bir kez sol tarafta su vanasını göreceksiniz. Vananın ana su hattını takip edin. Ana vanayı lavabonun altından döndürün. Valf üzerindeki bağlantıyı sökün. Suyu tekrar açın ve iyi bir baskı yaptığınızdan emin olun. “20 psi ve 120 psi” arasında olmalı

Yukarıdakilerin hepsi iyi olursa, soldaki vana veya akış ölçer şüphelidir. Vana bir volt / ohm metre ile test edebilirsiniz. Küvetin sol tarafındaki basınç sensörü grubunu temizlemeye çalışabilirsiniz.

2. “5E” Su Tahliyesi Hatası

Bu muhtemelen en yaygın Samsung bulaşık makinesi hata kodlarından biridir. Literatürdeki çoğu literatürde Samsung’un drenaj hortumunu bir kink için kontrol etmesini tavsiye ettiğini göreceksiniz. Birkaç drenaj hortumunun bu konuya neden olduğunu gördüm, ancak genellikle drenaj borusu veya drenaj pompası gövdesi tıkanıklıklarla tıkanmıştır.

Lavabonun üstünde bir hava boşluğu varsa, önce hava boşluğundaki temizliği kontrol edin. Bunu yapmak hızlı ve kolaydır. Üst kapağı çıkarın ve küçük havayı hava boşluğunun ortasından dışarı çekin. İçerideki pislikleri temizleyin. Hava boşluğu kirliyse, kendinize çok fazla iş kurtardınız. Bu 5E hatası için en basit kontrol. En basit ikinci kontrol, boşaltma hortumunu çöp atıklarından çıkarmak ve bir kovaya koymaktır. Bulaşık makinesini çalıştırınız ve tahliye edip etmeyeceklerini görmek için koşunuz.

Çoğu zaman enkazlar lavabonun altındaki bağlantıya yapışır. Bu başka hızlı ve kolay bir test. Şimdi bu iki şüphenin dışına çıktığını biliyoruz, sorunun evin bulaşıkhanesi değil bulaşık makinesiyle ilgili olduğunu biliyoruz. Samsung bulaşık makineleri, bir yardımcı drenaj pompası kullanıyor. Bu tahliye pompaları yıkama motoru grubundan ayrıdır. Pompa sağ tarafta. Maalesef, pompayı kontrol etmek için bulaşık makinesinin kabinin altından çıkarılması gerekiyor. Yardımcı drenaj pompası, mahfazanın iç tarafında küçük bir pervaneye sahip bir 110v pompadır. Cam, tohumlar, vb. Gibi küçük eşyalar, sistem üzerinden pompa gövdesine kadar geçecek.

Bir kez yabancı nesnenin içinde drenaj pompası pervanesini sıkıştıracaktır. Kesiciyi çıkartarak veya kesiciyi bulaşık makinesine çevirerek elektrik bağlantısının kesildiğinden emin olun. Yardımcı drenaj pompası, plastik karter takımına bir kilitleme tırnağı ile monte edilir. Sekmeye basmanız ve pompa gövdesini bükmeniz yeterlidir. Pompa, pervanenin iç kısmına erişebilmenizi sağlar. Kayan bir kısıtlama olabilir, bu nedenle pompa kapalı olduğunda hazne düzeneğinin çevresine bakın.

Meselenin% 50’den fazla olduğunu, sorunun hava boşluğuyla olduğunu düşünüyorum. Drenaj pompasının diğer% 50’si tıkalı veya arızalı.

3. “LE” Kaçak Sensörü

Alttaki mühürlü taban tavasında, suyun dolduğu yerde bir sensör bulunur. En yeni bulaşık makinesi, su hasarına bağlı sorunları azaltmaya yardımcı olmak için buna benzer bir sisteme veya benzer bir sisteme sahiptir. LE hata kodu, doğrudan aşağıya monte edilen sensöre işaret eder. Bu işin en zor kısmı bulaşık makinesini tezgahın altından çıkarmaktır. Su hattının ve elektrik tesisatının tesisatçılar tarafından nasıl bağlandığına bağlı olarak, bu 5 dakika veya bir saat sürecek bir işlem olabilir.

Neden bakır su hatları ve kısa romex hala kullanılıyorsa, hiç bir fikrim yok. Dürüst olmak gerekirse bazı günlerde aklımı üflerim. Neden doğru değil. Bir sonraki adamın işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için bunu yapınız .. Digress .. Bulaşık makinesinin ya arkaya ya da yan tarafına konması gerekecek. Kalın bir battaniyeyi tut ve bulaşık makinesini yere koy. Az miktarda su sızacaktır, bu yüzden daha kalın bir battaniye kullanın ya da bazı havluları kullanışlı ve hazır hale getirin.

Altta küçük bir vida ve yerinde tutan birkaç plastik sekme vardır. Bir kez sensör ve tak ve çalıştır bağlantısını göreceksiniz. Şimdi eğlenceli kısım başlıyor. Sızıntının nereden geldiğini bulmak basit veya zihin uyuşması olabilir. Suyu taban tavasından kurutun. Sensörü kuru bir bezle temizleyin. İşlemi hızlandırmak ve tekrar birleştirmeden önce her şeyin kuru olduğundan emin olmak için bir fön makinesi bile kullanıyorum.

En kolay yol, kabinin altından çıkarılan bir döngüyü çalıştırmaktır. Eğer bunu yapamazsan özür dilerim. Eğer yapabiliyorsan, bir şeylerin sızdırmaya başladığını izle. Tasarlanan şekilde çalışmaya başlamadan önce sızıntının düzeltilmesi gerekecektir. Sızıntı, bir hortumdan, motordan, mühründen, herhangi bir yerden geliyor olabilir.

4. “0E” Taşma Hatası

0E hata kodu, aşırı doldurma durumunu gösterir. Bulaşık makinesinin sol tarafında küçük bir kare plastik kutu vardır. Kutunun içinde küçük bir sensör var. Bazen kutu yiyecek kalıntılarıyla tıkanır ve su akışını yavaşlatır veya durdurur. Bu olduğunda, sensör kartı açar ve 0E hata kodu görüntülenir. Kutu temiz ve açıksa, sensör muhtemelen başarısız oldu ve değiştirilmesi gerekiyor.

Sensörü, model numaranızı yukarıdaki cihaz arama çubuğuna veya buraya tıklayarak yerleştirebilirsiniz . Model numaranızı yazın ve taşma sensörünü arayın. Bunu bulmakta herhangi bir sorununuz varsa, lütfen aşağıdaki yorum formunu kullanın ve size yardımcı olacağım.

Su vanası da bu hata koduna neden olabilir. Su vanası bir solenoittir. Güç uygulandığında piston pistonu yukarı kaldırır ve suyun bulaşık makinesine girmesine izin verir. Bazen piston yukarı pozisyona yapışır ve kontrol paneli su vanasına güç göndermese bile su bulaşık makinesine girer. Süper yaygın değil ama benim için bunu işaret etmek için yeterli ve sık sık oluyor.

Bulaşık makinesini fişten çektiğinizde veya kesiciyi kapatırsanız ve bulaşık makinesi hala doluysa, kısa devre su vanası tertibatına sahip olursunuz. Su vanasının açık kalması durumunda su vanasını kapatmanın tek yolu, bulaşık makinesinin ana su hattı bağlantısını kapatmaktır. Ana su hattı bağlantısı, lavaboların su hatlarının sıcak su tarafındaki lavabonun altında yer almaktadır. Vana, suçlu ise, değiştirilmesi gerekiyor.buraya tıklayarak .

5. “HE” Isıtıcı Arızası

Bu bulaşık makinesinde bulunan ısıtıcının arızalandığı bilinmektedir. Isıtıcı eleman bozulduğunda su sıcaklığı yükselmez ve sensör bunu söyleyebilir. Sensör bulaşık makinesinin normal bir ısıtmalı kurutucu çevriminde çalıştığını bildiğinde, içerdeki sıcaklık artmalıdır. Sağlık döngüsünde, sıcaklığın 160 dereceye yaklaşması gerekir. Isıtıcı, bir volt / ohm metre kullanılarak test edilebilir. En kolay yol, gücü kesmek veya sökmek ve bulaşık makinesini öne çekmek. Yan paneli çıkarın ve eleman boyunca test yapın. Bu testi yaparken güç olmadığından emin olun. Öğe devamlılığa sahip olmalıdır. Değilse, eleman kısa devre yapar ve değiştirilmesi gerekir. Süreklilik veya direnç varsa, kontrol panosu şüphelenir. Kontrol panosunun olması gerektiğinde gerilimi aşağıya göndermesi mümkün değildir. Ayrıca kontrol panelinden gevşek veya kırılmış telleri de kontrol edin. Çerçevenin alt cephesi etrafında bükülecek bir çift tel sıkışmış ve kırılmış gördüm.

6. 9E Düşük Su Seviyesi Hatası

Samsung bulaşık makinelerinde 9E hata kodu oldukça yaygın bir hatadır. Bu hata kodunun cevabını araştırdıysanız, doğru gönderiyi buldunuz. Düşük su hatası kodu genellikle bulaşık makinesinin yanındaki sensörle ilgili bir sorunu gösterir. OE hatası gibi, taşma sensörü de gıda atıkları ile tıkanabilir. Hortumların temiz olduğundan ve içindeki sensörün temiz ve gıda artıklarından arınmış olduğundan emin olun. Sensör temiz ise, büyük olasılıkla başarısız oldu ve değiştirilmesi gerekiyor. Taşma sensörü çok düz ileri bir onarımdır. Kullanışlı olursanız, bu onarımı kendiniz yapabilirsiniz.

7. bE2 Kontrol Üzerine Sıkıştırma Düğmesi

BE2 hata kodu, kontrol kartının dokunmatik yüzeyde sıkışmış veya kısa devre yaptığını gösterir. Yaygın değil ama her şimdi gerçekleşir ve sonra denenecek ilk şey kesiciyi çevirmektir. Bulaşık makinesi fişinin çıkarılması, sizin için bir seçenekse de bir seçenektir.

Bazı yeni evlerde, bulaşık makinesini sabitlerler ve gücü kapatmak için tek yol, bulaşık makinesi için 20 amperlik kesiciyi çevirmektir. Bulaşık makinesini fişten çekin veya kesici ile 3-5 dakika bırakın. Gücün birkaç dakika boyunca bırakılması, PCB üzerindeki kapasitörlerin deşarj olmasını sağlayacaktır. 9E hata kodu sadece bir elektronik aksaklık ise, güç sıfırlama muhtemelen hata kodunu sıfırlayacak ve bulaşık makinesini yedekleyecek ve bulaşıkları temizleyecektir.

Güç sıfırlama 9E hatasını düzeltmezse, dokunmatik yüzey kontrolü başarısız olabilir ve bu sorunu gidermek için değiştirilmesi gerekecektir. Onarım aslında çok ileri doğru. Kontrol, birkaç küçük vidayla yerinde tutulur ve kablo bağlantıları, tak ve çalıştır tipidir. Eğer kullanışlısan, onarımı kendin yapabilirsin.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kombi Bakım Arıza Masrafı Kim Karşılar

KiRALANAN BIR DAiREDE YAŞIYORSAK SIRADAN VE OLAĞANÜSTÜ KAZAN BAKIMI MASRAFLARINDAN ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi