Anasayfa / Beyaz Eşya Hata Kodları / Samsung Buzdolabları Arıza Hata Kodları Çözüm Açıklaması

Samsung Buzdolabları Arıza Hata Kodları Çözüm Açıklaması

Samsung Buzdolabları Arıza Hata Kodları Çözüm Açıklaması Samsung buzdolabı bir hata kodu görüntüleniyor ? Samsung buzdolapları teşhis sistemlerine sahiptir. Buzdolabınız sistemde bir arıza veya hata tespit ederse veya tespit ederse, bir hata veya hata kodu gösterecektir. Hata kodu, her zamanki sayıların ekranda olduğu yerde görüntülenecektir. Bir hata kodu görüntülendiğinde, buzdolabınız size belirli bir hata bildiriyor.

Samsung Buzdolabları Arıza Hata Kodları

Hata veya arıza sizin tarafınızdan düzeltilemezse, bir onarım teknisyeni gerektirir. Dijital ekranlı Samsung buzdolaplarının birçok farklı model numarası vardır, bu yüzden bir hata kodu görürseniz yanıp sönen veya görüntülenenleri not edin. Bir hata kodu göstermesi durumunda gücü buzdolabından çekmeyin. Elektrik fişini çekerseniz, hata kodunu siler.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 4e

Bu hata kodu, dondurucu defrost sensörünün arızalandığını göstermektedir. Birçok durumda, değiştirme tek çözümdür. Bununla birlikte, gevşek kablolama nedeniyle de oluşabilir. Gerekirse kontrol edin ve düzeltin. Bu durumda, hata temizlenebilir.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 5e ve 5

Bu hata bir defrost sensörü arızası ve / veya elektrik kesintisi olduğunu göstermektedir. İlk önce buzdolabınızı birkaç kez sıfırlayarak temizlemeye çalışın. Çalışmıyorsa, defrost sensörünü kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Hata kodu 5 bir buz yapıcı sorunu bildirir. Cihazı ve kablo demetlerini kontrol edin. Gerekirse, cihazı sökün ve her bir parçayı ayrı ayrı kontrol edin. Yeniden monte edip yeniden taktıktan sonra pozitif bir sonuç görmüyorsanız, cihazı değiştirin.

Samsung buzdolabı hata kodu 6e

Bu, bir elektrik kesintisinden sonra ortaya çıkabilecek Ortam Sensörü hatasıdır. Bunu temizlemek için, Güç Dondurma ve Güç Soğuk (veya buzdolabınızdaki panel farklıysa iki üst sol ve sağ taraftaki düğmeler) aynı anda basın ve yaklaşık 15-20 saniye basılı tutun. Genellikle, bu basit sıfırlama bir buzdolabını normal çalışmaya geri getirir.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 8e

Bu hata, bir buz yapıcı sensör arızasından kaynaklanır. Genellikle, sensörün bağlantısının kesildiği veya işlevsel olmadığı anlamına gelir. Kabloları ve sensörün kendisini kontrol edin. Bütün şeyi veya bir parçasını değiştirmeniz gerekebilir. Samsung’a başvurun, sorunu tartışın ve onların tavsiyelerini izleyin.

Samsung Buzdolabı Hatası Kodu 23e

İlk olarak, bu fanın çalışmasında bir problemi bildiren kondenser fan hatası olabilir. Lütfen kontrol edin ve doğru şekilde çalıştığından ve çalışır durumda olduğundan emin olun. Ayrıca, güç aldığından ve düzgün çalıştığından emin olmak için kondenser fanını kontrol edin. Değilse, fanı onarın veya değiştirin.

İkincisi, bu bir kontrol panosu veya kablo demeti sorunu olabilir (eğer, önceki eylem işe yaramayacaksa). Bir multimetre kullanarak kart ve kablo demetlerini kontrol edin. Kontrol panosunun değiştirilmesi şart değildir.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 25e

Bu bir defrost hatasıdır. Bunu düzeltmek için, defrost zamanlayıcısını ve / veya kontrol kartını kontrol edin ve bir sorun tespit edildiğinde harekete geçin.

Samsung buzdolabı hata kodu 33 e

Bu hata var ve su doldurma borusu ısıtıcısının hatalı çalışmasından kaynaklanıyor. Çoğu durumda, bu bir buzdolabı hareket ettirildiğinde gerçekleşir. Bu nedenle, buzdolabınız mutfağınızda bir sürüş veya değiştirilmiş konumdan geçiyorsa, su doldurma borusunu kontrol edin. Borunun etrafına sarılmış tel, su doldurma borusu ısıtıcısıdır. Şimdi hatayı temizlemeye başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, Aydınlatma ve Enerji Tasarrufu düğmelerine aynı anda basın ve yaklaşık 8-10 saniye basılı tutun. Böylece ekranınızı sıfırlayacaksınız.

Ayrıca, hatalar ve hasarlı izolasyon ile sonuçlanan fiziksel etki nedeniyle hata meydana gelebilir. Bu durumda profesyonel bir yardıma ihtiyaç vardır. Buzdolabınızın (veya buzdolabınızın) bir kısmının ya da bir kısmının değiştirilip değiştirilemeyeceği, hasarın derecesine göre değişir. Buzdolabınızı çukurlaştırdıysanız, lütfen, sabitlemek için ısı-ve-don yöntemini kullanmayın! Bu, köpük izolasyonunun erimesiyle sonuçlanacaktır; bu, bir dondurucu için onarılamayacak bir hasar oluşturarak, harap bir görünüme sahip değildir.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 39 e

Bu bir buz yapıcı sensör hatasıdır ve beklediğiniz üç şey vardır.

İlk olarak, sorun buz yapıcının içinde ve / veya çevresinde olabilir. Lütfen buz makinesi etrafındaki tüm bağlantıları kontrol edin (kablo demetleri, su hattı vb.). Buz makinesi, buz makinesinin kendisinin arızasını gösterebilir. İçinde tam olarak neyin başarısız olduğunu size söylemez ve onu parçalara ayırmanız ve her bir parçasını kontrol etmeniz gerekebilir. Sorunu saptadıktan sonra Samsung’a başvurun ve sorunu onlarla tartışın. Garanti kapsamında olmasalar bile yeni bir parça sağlayabilirler.

İkincisi, bu buz yapıcıdaki su eksikliği ile ilgili olabilir. Su hattını ve buz yapıcısına bitişik elemanlarını kontrol edin. Çalışmazsa, buz yapıcının değiştirilmesi gerekebilir.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 40 e

Bu, fanın bir bağlantı kesilmesi nedeniyle çalışmadığını gösteren bir buz odası fanı hatasıdır. Kablolamayı ve ana devre kartını kontrol etmeniz önerilir.

Samsung Buzdolabı Hatası Kodu 84c (84e)

Bu hata bir rotor kilidini bildirir. Ekranda 84E varsa, bu çok kötü bir işarettir: tüm DC üç hızlı kompresörün değiştirilmesi gerekebilir. Kilitli rotora ulaşmanın tek yolu kompresöre girmektir. Samsung buzdolabının mühürlü ve aslında en erişilebilir bir parçası olduğu için, bunu yapmak için profesyonel bir deneyim gerekiyor. Sadece lisanslı bir kişi soğutucuyu (Freon) kurtarabilir.

Rotor kilitlemesinden kaynaklanan voltaj kayması nedeniyle hata kodu dijital ekranda belirir. Bu olduğunda, bir invertör kontrol panosu hata kodunu etkinleştirir (invertör kontrol panosu yanıp sönme, sorunun başka bir göstergesidir). Bazı kullanıcılar, invertör kontrol panelini değiştirerek hatayı temizlemenin mümkün olduğunu söylüyor. Geçtiğimiz on yılda, birçok ev aleti daha az güvenilirlik gösterdi ve daha az dayanıklı hale geldi.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 85e (ayrıca 83e ve 86e)

Bu grup veya hatalar, elektrik kesintisinden (83e) ve PDA Inverter’de ortaya çıkan mevcut kararsızlıktan kaynaklanabilir. Tüm bu hatalar tüm üniteyi sıfırlayarak temizlenebilir. Çıkarın, yaklaşık 1 dakika bekleyin ve tekrar takın.

Samsung buzdolabı hata kodu 88

Samsung buzdolabı ekranınızda 88 88, 83E, 85E veya 86E tuşlarını görüyorsanız aşağıdakileri yapın: kapatın veya fişini çekin ve 3 ila 5 dakika bekleyin. Ardından sistemi sıfırlayın ve kodları temizleyin. Bu kodlar PBA invertörünün hatalı çalışması nedeniyle oluşabilir.

Samsung Buzdolabı O FF / OF OF hata kodu Soğutma
veya demo moduna geçti

Samsung Refrigerator 88 88 hata kodu Buzdolabını
1 dakika için fişten çekin – hata kodunu silmek için tekrar takın.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 1 E
Dondurucu Sensörü hatası.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 2 E
Dondurucu Sensörü hatası.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 4 E
Dondurucu Buz Çözme Sensörü hatası.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 5 E
Buzdolabı Buz Çözme Sensörü hatası.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 6 E
Ortam Sensörü hatası.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 8 E veya 39 E
Buz Makinesi Sensörü hatası

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 21 E
Dondurucu Fan hatası.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 22 E
Buzdolabı Fanı hatası.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 23 E
Kondenser Fan hatası.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 24 E
Dondurucu Buz Çözme hatası.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 25 E
Buzdolabı Defrost hatası.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 26 E veya 39 E
Buz Yapıcı İşlev hatası.

Samsung Buzdolabı Hata Kodu 83E, 85E veya 86E Hata Kodları
PBA İnvertöründeki voltaj ve akım alımı ile ilgili.

Samsung Buzdolabı Ekranı Yanıp Sönen Çizgi Hattı Hatası Açıklama

Samsung Buzdolabı Yanıp Sönen Ekran Paneli: 
 Sıcaklık hızla yükseldiğinde dijital ekran yanıp sönecektir.
 Buzdolabı ve dondurucu ayarlanan sıcaklığa ulaştığında, yanıp sönme durur.
 Buzdolabı sıfırlanırsa, sıcaklık gösterge paneli de yanıp söner.
 Buzdolabı ve dondurucu ayarlanan sıcaklığa ulaştığında, yanıp sönme durur.
 Yanıp sönme durmazsa, işlemciyi sıfırlamak için buzdolabını 30 saniye kadar fişten çekin.
 Ekran hala yanıp sönüyorsa, dondurucuda bir sorun olduğunu gösterebilir.
(En yaygın nedenler, soğutma sisteminin arızası veya defrost devrelerinde bir arıza olması)

1. Buz Yapıcı Sensör:
Buz Yapıcı sensör konektörü eksik, kontak arızası, elektrikli tel kesme, kısa devre, Buz Yapıcı sensör arızası.
Ice Maker sensörü tarafından algılanan sıcaklığın 150’den yüksek veya –58’den düşük olduğunu gösterir.

2. Buzdolabı Sensörü:
Buzdolabı sensörü konektörü eksik, kontak arızası, elektrik teli kesilmiş, kısa devre, Buzdolabı sensörü arızası.
Buzdolabı sensörü tarafından algılanan sıcaklık 150’den yüksek veya –58’den düşük olduğunda Hatayı belirtin.

3. Buzdolabı Buz Çözme Sensörü:
Buzdolabı buharlaştırıcı iç buz çözme sensörü konnektörü eksik, kontak arızası, elektrik teli kesilmiş, kısa devre, sensör arızası.
Buzdolabının buzunu çözme sensörü tarafından algılanan sıcaklık 150’den yüksek veya –58’den düşük olduğunda Hatayı belirtin.

4. Buzdolabı Fan Hatası:
Buzdolabı Fan motoru çalışma arızası, geri besleme sinyal hattı teması başarısız, elektrik teli kesildi, kısa devre.
FAN-motor çalışması tarafından oluşturulan F ve G sinyalleri giriş değilse, bir hata olduğunu gösterir.

5. Buz Makinesi İşlev Hatası:
Buz ejektörü ve seviyesi üç kez veya daha fazla başarısız oldu.

6. Soğuk Bölge Seçme Sensörü:
Soğuk Bölge Seçme konnektörü konektörü eksik, kontak arızalı, elektrik kablosu kesilmiş, kısa devre, CoolSelect Bölge sensörünün kendisi başarısız oldu.
Soğuk Seçim Bölgesi sensörü tarafından algılanan sıcaklık 150’den yüksek veya –58’den düşük olduğunda bir hata olduğunu gösterir.

7. Buzdolabı Buz Çözme Hatası: Buzdolabında
don giderme modu, 80 dakikalık sınırlı bir süre nedeniyle bitmişse.
Hata görüntüleniyor.

8. Çıkış Sensörü:
Hava sensörü konnektörü eksik; temas arızası, elektrik teli kesmesi, kısa devre, açık hava sensörünün kendisi hatası.
Açık hava sensörü tarafından algılanan sıcaklık 150’den yüksek veya –58’den düşük olduğunda bir Hata olduğunu gösterir.

9. Dondurucu Sensörü:
Dondurucu sensörü konnektörü eksik, kontak arızalı, elektrik teli kesilmiş, kısa devre, Dondurucu Odası sensörünün kendisi arızalı.
Dondurucu sensörü tarafından algılanan sıcaklık 150’den yüksek veya –58’den düşük olduğunda Hatayı belirtir.

10. Dondurucu Defrost Hatası:
Dondurucu evaporatör defrost sensörü konnektörü eksik, kontak arızalı, elektrik teli kesilmiş, kısa devre, sensör arızası.
Dondurucu defrost sensörü tarafından algılanan sıcaklık 150’den yüksek veya –58’den düşük olduğunda bir hata olduğunu gösterir.

11. Dondurucu Fan Hatası:
Dondurucu Fan motoru çalışma arızası, geri besleme sinyal hattı temas arızası, motorun elektrik kablosu eksik.
FAN-motor çalışması tarafından oluşturulan F ve G sinyalleri giriş değilse, Hatayı belirtir.

12. Kondenser Fan Hatası:
Kondenser Fan motoru çalışma arızası, geri besleme sinyal hattı temas arızası, motorun elektrik kablosu eksik.
FAN motoru çalışması tarafından oluşturulan F ve G sinyalleri giriş değilse, bir hata olduğunu gösterir.

13. Dondurucu Buz Çözme Hatası:
Dondurucu odasında, 70 dakikalık sınırlı bir süre nedeniyle don kaldırma modu tamamlanmışsa.
Hata görüntüleniyor.

Demo Modunda Samsung Buzdolabı

NOT: Kullanıcı el kitabında Demo veya Soğutma modu hakkında bilgi yoktur, çünkü bu mod tüketiciler için değildir. Bazı Samsung model buzdolapları ekranda ekli bir etikete sahiptir, bu yüzden Demo modunun ne olduğunu anlayacaksınız. Demo veya soğutma modu etkinse ve etiket yoksa, buzdolabının neden soğumamadığını anlayamazsınız.

Demo modundayken ne olur:
1 – Kapı açıkken, dahili Işıklar yanıyor ama buzdolabı soğmuyor.
2 – Soğutucu showroom mağazası, güç tüketiminden tasarruf etmek için buzdolabını Demo moduna ayarlar.
3 – Tüketici soğutma veya demo modunu bilmeyecek ve buzdolabının soğumayacağını fark edecektir.

Eğer buzdolabınız soğutmuyorsa, Demo Modunda olabilir. Demo modu, perakendeciler tarafından kompresörü çalıştırmadan buzdolabını görüntülemek için kullanılan bir özelliktir. Buzdolabınızın Demo Modunda olup olmadığını görmek için: Buzdolabının demo modunda olması halinde
A Tipi modellerde “OF FF” görüntülenir.
B tipi modellerde, buzdolabının demo modunda olması durumunda ekrandaki simgenin ışığı yanar. Buzdolabının demo modunda olması durumunda,
C tipi modeller ayar sıcaklığını gösterir.

Fransız Kapı Modelleri için Samsung Buzdolabı Hata Kodları

Hata kodu Arıza Kontrol / Onarım Gerekli parçalar
1 E Dondurucu sıcaklık sensörü arızası Buzdolabının fişini çekin ve dondurucu sıcaklık sensöründeki kablo demeti bağlantısını kontrol edin. Gevşekse, kablo demetini tekrar bağlayın.Kablo demeti bağlantısı uygunsa, bir multimetre kullanarak sensör direncini kontrol edin. Sensör sıcaklığı 72 derece (oda sıcaklığı), 32 derece 13,290 ohm, 0 derece 29,000 ise metre yaklaşık 5,600 ohm ölçmelidir. Direnç yüzde 10’dan daha fazla kapalıysa, sıcaklık sensörünü değiştirin. Sensör direnci uygunsa, sıcaklık sensörünü yeniden takın ve elektronik kontrol panosuna sensörün kablo demeti bağlantılarını kontrol edin (CN30’daki kırmızı kablo ve CN76’daki gri kablo). Gevşekse, kabloları tekrar bağlayın. Kablo bağlantıları uygunsa, Sensör kablolarını elektronik kontrol panosundan ayırın ve sensör kablolarının direncini ölçün. Cihaz, sıcaklık sensörüyle aynı direnci okumalıdır. Sayaç, kablolar vasıtasıyla doğru sensör direncini ölçerse, elektronik kontrol kartını değiştirmeniz gerekecektir, çünkü sensör direncini doğru bir şekilde algılamaz. Sayaç, sensör kablolarından sonsuz direnç ölçerse, sensör kablo arızasını bulun ve onarın. Dondurucu sıcaklık sensörü, elektronik kontrol panosu
2 E Buzdolabı bölmesi sıcaklık sensörü arızası Buzdolabının fişini çekin ve buzdolabı bölmesi sıcaklık sensöründeki kablo demeti bağlantısını kontrol edin. Gevşekse, kablo demetini tekrar bağlayın. Kablo demeti bağlantısı uygunsa, bir multimetre kullanarak sensör direncini kontrol edin. Sensör sıcaklığı 72 derece (oda sıcaklığı), 32 derece 13,290 ohm ve 37 derece 11,700 ise metre yaklaşık 5,600 ohm’u ölçmelidir. Direnç yüzde 10’dan daha fazla kapalıysa, sıcaklık sensörünü değiştirin. Sensör direnci uygunsa, sıcaklık sensörünü yeniden takın ve elektronik kontrol panosuna sensörün kablo demeti bağlantılarını kontrol edin (CN30’daki beyaz kablo ve CN76’daki gri kablo). Gevşekse, kabloları tekrar bağlayın. Kablo bağlantıları uygunsa, Sensör kablolarını elektronik kontrol panosundan ayırın ve sensör kablolarının direncini ölçün. Cihaz, sıcaklık sensörüyle aynı direnci okumalıdır. Sayaç, kablolar vasıtasıyla doğru sensör direncini ölçerse, elektronik kontrol kartını değiştirmeniz gerekecektir, çünkü sensör direncini doğru bir şekilde algılamaz. Sayaç, sensör kablolarından sonsuz direnç ölçerse, sensör kablo arızasını bulun ve onarın. Buzdolabı bölmesi sıcaklık sensörü, elektronik kontrol panosu
4 E Dondurucu evaporatör defrost sıcaklık sensörü arızası Buzdolabının fişini çekin ve dondurucu evaporatör buz çözme sıcaklık sensöründeki kablo demeti bağlantısını kontrol edin.Gevşekse, kablo demetini tekrar bağlayın.Kablo demeti bağlantısı uygunsa, bir multimetre kullanarak sensör direncini kontrol edin. Sensör sıcaklığı 72 derece (oda sıcaklığı), 32 derece 13,290 ohm, 0 derece 29,000 ise metre yaklaşık 5,600 ohm ölçmelidir. Direnç yüzde 10’dan daha fazla kapalıysa, sıcaklık sensörünü değiştirin. Sensör direnci uygunsa, sıcaklık sensörünü tekrar takın ve sensörün elektronik kontrol panosuna kablo demeti bağlantılarını kontrol edin (CN30’daki turuncu kablo ve CN76’daki gri kablo). Gevşekse, kabloları tekrar bağlayın. Kablo bağlantıları uygunsa, Sensör kablolarını elektronik kontrol panosundan ayırın ve sensör kablolarının direncini ölçün. Cihaz, sıcaklık sensörüyle aynı direnci okumalıdır. Sayaç, kablolar vasıtasıyla doğru sensör direncini ölçerse, elektronik kontrol kartını değiştirmeniz gerekecektir, çünkü sensör direncini doğru bir şekilde algılamaz. Sayaç, sensör kablolarından sonsuz direnç ölçerse, sensör kablo arızasını bulun ve onarın.

 

Dondurucu evaporatör defrost sıcaklık sensörü, elektronik kontrol panosu
5 E Buzdolabı evaporatör defrost sıcaklık sensörü arızası Buzdolabının fişini çekin ve buzdolabı evaporatör buz çözme sıcaklık sensöründeki kablo demeti bağlantısını kontrol edin.Gevşekse, kablo demetini tekrar bağlayın.Kablo demeti bağlantısı uygunsa, bir multimetre kullanarak sensör direncini kontrol edin. Sensör sıcaklığı 72 derece (oda sıcaklığı) ve metre 32 derece de 13.290 ohm ise metre yaklaşık 5.600 ohm’u ölçmelidir. Direnç yüzde 10’dan daha fazla kapalıysa, sıcaklık sensörünü değiştirin. Sensör direnci uygunsa, sıcaklık sensörünü tekrar takın ve sensörün elektronik kontrol panosuna kablo demeti bağlantılarını kontrol edin (CN30 üzerindeki gök mavisi kablo ve CN76’daki gri kablo). Gevşekse, kabloları tekrar bağlayın. Kablo bağlantıları uygunsa,Sensör kablolarını elektronik kontrol panosundan ayırın ve sensör kablolarının direncini ölçün. Cihaz, sıcaklık sensörüyle aynı direnci okumalıdır. Sayaç, kablolar vasıtasıyla doğru sensör direncini ölçerse, elektronik kontrol kartını değiştirmeniz gerekecektir, çünkü sensör direncini doğru bir şekilde algılamaz. Sayaç, sensör kablolarından sonsuz direnç ölçerse, sensör kablo arızasını bulun ve onarın.

 

Buzdolabı evaporatör defrost sıcaklık sensörü, elektronik kontrol panosu
6 E Ortam sıcaklık sensörü arızası Buzdolabının fişini çekin ve ortam sıcaklık sensöründeki kablo demeti bağlantısını kontrol edin. Gevşekse, kablo demetini tekrar bağlayın.Kablo demeti bağlantısı uygunsa, bir multimetre kullanarak sensör direncini kontrol edin. Sensör sıcaklığı 72 derece ise (oda sıcaklığı) metre yaklaşık 5.600 ohm’u ölçmelidir. Direnç yüzde 10’dan daha fazla kapalıysa, sıcaklık sensörünü değiştirin. Sensör direnci uygunsa, sıcaklık sensörünü tekrar takın ve sensörün elektronik kontrol panosuna kablo demeti bağlantılarını kontrol edin (CN78’deki sarı kablolar). Gevşekse, kabloları tekrar bağlayın. Kablo bağlantıları uygunsa, sensör kablolarını elektronik kontrol panosundan ayırın ve sensör kablolarının direncini ölçün. Cihaz, sıcaklık sensörüyle aynı direnci okumalıdır. Sayaç, kablolar vasıtasıyla doğru sensör direncini ölçerse, elektronik kontrol kartını değiştirmeniz gerekecektir, çünkü sensör direncini doğru bir şekilde algılamaz. Sayaç, sensör kablolarından sonsuz direnç ölçerse, sensör kablo arızasını bulun ve onarın.

 

Ortam sıcaklığı sensörü, elektronik kontrol panosu
7 E Buzdolabı kiler çekmecesi sıcaklık sensörü arızası Buzdolabının fişini çekin ve soğutucu bölümündeki kiler çekmecesi sıcaklık sensöründeki kablo demeti bağlantısını kontrol edin. Gevşekse, kablo demetini tekrar bağlayın.Kablo demeti bağlantısı uygunsa, bir multimetre kullanarak sensör direncini kontrol edin. Sensör sıcaklığı 72 derece (oda sıcaklığı), 37 derece 11,700 ohm ve 32 derece 13,200 ise metre yaklaşık 5,600 ohm ölçmelidir. Direnç yüzde 10’dan daha fazla kapalıysa, sıcaklık sensörünü değiştirin.

Sensör direnci uygunsa, sıcaklık sensörünü tekrar takın ve sensörün elektronik kontrol panosuna kablo demeti bağlantılarını kontrol edin (CN30’da sarı kablo ve CN76’da gri kablo). Gevşekse, kabloları tekrar bağlayın. Kablo bağlantıları uygunsa,Sensör kablolarını elektronik kontrol panosundan ayırın ve sensör kablolarının direncini ölçün. Cihaz, sıcaklık sensörüyle aynı direnci okumalıdır. Sayaç, kablolar vasıtasıyla doğru sensör direncini ölçerse, elektronik kontrol kartını değiştirmeniz gerekecektir, çünkü sensör direncini doğru bir şekilde algılamaz. Sayaç, sensör kablolarından sonsuz direnç ölçerse, sensör kablo arızasını bulun ve onarın.

 

Kiler çekmecesi sıcaklık sensörü, elektronik kontrol panosu
13 E Nem sensörü hatası Buzdolabının fişini çekin ve nem sensörü kablo demeti bağlantısını kontrol edin. Gevşekse, kablo demetini tekrar bağlayın. Nem sensörü kablo demeti bağlantısı uygunsa, nem sensörünü fişten çekin ve bir multimetre kullanarak sarı ve gri nem sensörü kablolarındaki direnci kontrol edin. Metre, yaklaşık 50 ohm’luk direnci ölçmelidir. Sayaç, sarı ve gri nem sensörü telleri üzerinden sonsuz direnç veya 0’a yakın direnç ölçerse, nem sensörünü değiştirin.

Sarı ve gri tellerden nem sensörü direnci yaklaşık 50 ohm ise, nem sensörünü tekrar kablo demetine takın ve elektronik kontrol panosunda CN30’a bağlanan gri ve kahverengi nem sensörü tellerinden direnci kontrol edin. Sayaç gri ve kahverengi kablolarla yaklaşık 50 ohm ölçerse, elektronik kontrol kartını değiştirmeniz gerekecektir, çünkü nem sensörü direncini doğru bir şekilde saptamaz. Sayaç gri ve kahverengi nem sensörü telleri üzerinden yanlış direnç ölçerse, nem sensörü kablo arızasını bulun ve onarın.

 

Nem sensörü, elektronik kontrol panosu
14 E Buz yapıcı sıcaklık sensörü arızası Buzdolabının fişini çekin ve buz makinesi kablo demeti bağlantısını kontrol edin. Gevşekse, kablo demetini tekrar bağlayın. Buz makinesi kablo demeti bağlantısı uygunsa, buz makinesi sıcaklık sensörü direncini (pim 6’daki beyaz tel ve buz makinesi kablo demeti fişindeki gök mavisi tel üzerinden) bir multimetre kullanarak kontrol edin. Sensör sıcaklığı 72 derece (oda sıcaklığı), 32 derece 13,290 ohm, 0 derece 29,000 ise metre yaklaşık 5,600 ohm ölçmelidir.

Direnç yüzde 10’dan daha fazla kapalıysa buz yapıcıyı değiştirin (sıcaklık sensörü buz yapıcı ile birlikte gelir ve ayrı olarak temin edilemez). Sensör direnci uygunsa, buz yapıcıyı tekrar takın ve buz yapıcı sıcaklık sensörünün kablo demeti bağlantılarını elektronik kontrol panosuna (CN90’da kahverengi ve gri kablolar) kontrol edin. Gevşekse, kabloları tekrar bağlayın. Kablo bağlantıları uygunsa, sensör kablolarını elektronik kontrol panosundan ayırın ve sensör kablolarının direncini ölçün. Cihaz, sıcaklık sensörüyle aynı direnci okumalıdır. Sayaç, kablolar vasıtasıyla doğru sensör direncini ölçerse, elektronik kontrol kartını değiştirmeniz gerekecektir, çünkü sensör direncini doğru bir şekilde algılamaz.

Sayaç buz üreticisinin sıcaklık sensörü kablolarından sonsuz direnç ölçerse, sensör kablo arızasını bulun ve onarın. Sayaç, kablolar vasıtasıyla doğru sensör direncini ölçerse, elektronik kontrol kartını değiştirmeniz gerekecektir, çünkü sensör direncini doğru bir şekilde algılamaz. Sayaç buz üreticisinin sıcaklık sensörü kablolarından sonsuz direnç ölçerse, sensör kablo arızasını bulun ve onarın. Sayaç, kablolar vasıtasıyla doğru sensör direncini ölçerse, elektronik kontrol kartını değiştirmeniz gerekecektir, çünkü sensör direncini doğru bir şekilde algılamaz. Sayaç buz üreticisinin sıcaklık sensörü kablolarından sonsuz direnç ölçerse, sensör kablo arızasını bulun ve onarın.

 

Buz makinesi, elektronik kontrol panosu
15 E Buz odası sıcaklık sensörü arızası Buzdolabının fişini çekin ve buz odası sıcaklık sensörü kablo demeti bağlantısını kontrol edin.Gevşekse, kablo demetini tekrar bağlayın. Buz odası sıcaklık sensörü kablo demeti bağlantısı uygunsa, bir multimetre kullanarak buz odası sıcaklık sensörü direncini kontrol edin. Sensör sıcaklığı 72 derece (oda sıcaklığı), 32 derece 13,290 ohm, 0 derece 29,000 ise metre yaklaşık 5,600 ohm ölçmelidir. Direnç yüzde 10’dan daha fazla kapalıysa, buz odası sıcaklık sensörünü değiştirin.

Sensör direnci uygunsa, buz odası sıcaklık sensörünü tekrar takın ve sensörün elektronik kablo panosuna giden kablo demeti bağlantılarını kontrol edin (CN78’deki turuncu kablo ve CN76’daki gri kablolar). Gevşekse, kabloları tekrar bağlayın.Kablo bağlantıları uygunsa, Sensör kablolarını elektronik kontrol panosundan ayırın ve sensör kablolarının direncini ölçün. Cihaz, sıcaklık sensörüyle aynı direnci okumalıdır. Sayaç, kablolar vasıtasıyla doğru sensör direncini ölçerse, elektronik kontrol kartını değiştirmeniz gerekecektir, çünkü sensör direncini doğru bir şekilde algılamaz. Sayaç buz üreticisinin sıcaklık sensörü kablolarından sonsuz direnç ölçerse, sensör kablo arızasını bulun ve onarın.

 

Buz odası sıcaklık sensörü, elektronik kontrol panosu
21 E Dondurucu evaporatör fanı arızası Buzdolabının fişini çekin ve dondurucu evaporatör fanındaki kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları tekrar bağlayın. Fan bıçağının dönüşünü engelleyebilecek evaporatörün donması ve buz birikmesi olup olmadığını kontrol edin.Buharlaştırıcıdaki buz birikintilerini çözün.CN76 elektronik kontrol panosu konnektöründeki dondurucu evaporatör fanı kablo bağlantılarını (pim 3’te sarı tel, pim 7’de kahverengi tel ve pim 1’de gri tel) kontrol edin.Gevşek kabloları tekrar bağlayın. Kablo bağlantıları iyiyse, dondurucu evaporatör fanını değiştirin.

 

Dondurucu evaporatör fanı
22 E Buzdolabı evaporatör fanı arızası Buzdolabının fişini çekin ve buzdolabı evaporatör fanı üzerindeki kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları tekrar bağlayın. Fan bıçağının dönüşünü engelleyebilecek evaporatörün donması ve buz birikmesi olup olmadığını kontrol edin.Buharlaştırıcıdaki buz birikintilerini çözün.CN76 elektronik kontrol panosu konektöründeki buzdolabı evaporatör fanı kablo bağlantılarını (pim 4 turuncu kablo, pim 1 gri kablo ve pim 8 kırmızı kablo) kontrol edin.Gevşek kabloları tekrar bağlayın. Kablo bağlantıları uygunsa, buzdolabı evaporatör fanını değiştirin.

 

Buzdolabı evaporatör fanı
23 E Kondenser fan arızası Buzdolabının fişini çekin ve kondansatör fanındaki kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları tekrar bağlayın.Kondenser fan bıçağının dönmesini engelleyebilecek tıkanmaları kontrol edin ve kaldırın. CN76 elektronik kontrol kartı konnektöründeki kondenser fan kablo bağlantılarını (pim 5 üzerindeki gök mavisi tel, pim 1 üzerindeki gri tel ve pim 9 üzerindeki mavi tel) kontrol edin. Gevşek kabloları tekrar bağlayın. Kablo bağlantıları uygunsa, buzdolabı evaporatör fanını değiştirin. Kondenser fanı
24 E Dondurucu evaporatör defrost sistemi arızası Dondurucu evaporatör defrost sistemi arızası Dondurucu defrost ısıtıcı, dondurucu defrost bi-metal termostat, dondurucu evaporatör defrost sıcaklık sensörü, elektronik kontrol panosu
25 E Buzdolabı evaporatör defrost sistemi arızası Buzdolabının fişini çekin ve elektronik kontrol kartı kapağını çıkarın. Bir multimetre kullanarak, CN70 kontrol panosu konnektöründeki beyaz ve gri kablolardan gelen direnci kontrol edin. Cihaz yaklaşık 120 ohm’luk bir direnç ölçmelidir. Ölçüm doğruysa, 5 E hata kodu için sorun giderme bölümünde açıklandığı gibi buzdolabı evaporatör buz çözme sıcaklık sensörünü kontrol edin.Arızalıysa sensörü değiştirin. Buzdolabı evaporatör buz çözme sıcaklık sensörü iyi ise, kart buz çözme ısıtıcısına elektrik akımı göndermediğinden elektronik kontrol kartını değiştirmeniz gerekebilir.

Sayaç beyaz ve gri tellerden sonsuz bir direnç ölçerse, defrost ısıtıcısı ve defrost bi-metal termostatı üzerindeki direnci kontrol edin. Cihaz defrost ısıtıcısından yaklaşık 120 ohm ölçmelidir.Ölçüm aleti ısıtıcıdan sonsuz direnç alıyorsa, defrost ısıtıcısını değiştirin. Sayaç, defrost bi-metal termostatı ile 0 ohm’a yakın bir direnç ölçmelidir. Ölçüm aletinde sonsuz direnç varsa, termostatı değiştirin. Buz çözme ısıtıcısı ve iki metal termostat tamamsa, ısıtıcının elektrik akımı almasını önleyen buz çözme devresindeki kablo kopmalarını bulun ve onarın.

Buzdolabı defrost ısıtıcı, buzdolabı defrost bi-metal termostat, buzdolabı evaporatör defrost sıcaklık sensörü, elektronik kontrol panosu
26 E Buz yapıcı arızası Dondurucu sıcaklığını kontrol edin çünkü dondurucu sıcaklığı 15 derecenin üzerindeyse, buz makinesi döngü yapmaz. Dondurucu sıcaklığı 15 derecenin üzerindeyse, dondurucu kapısı contasını kontrol edin ve yırtılmış veya hasar görmüşse contayı değiştirin, böylece sıcak havanın dondurucuya sızmasını ve buz makinesinin dönmesini önler.

Dondurucu sıcaklığı 0 dereceye yakın ise (normal çalışma sıcaklığı), buzdolabının fişini çekin ve buz makinesi kablo demeti bağlantısını kontrol edin. Buz makinesi kablo demeti soketini gevşek ise tekrar takın. Kablo demeti bağlantısı uygunsa, elektronik kontrol panosundaki buz makinesi kablo demeti bağlantılarını kontrol edin (CN90 konektörü ve CN51’deki siyah ve gri teller). Gevşek kabloları tekrar bağlayın. Buz makinesi elektronik kontrol panosuna kablo bağlantıları uygunsa,

 

Buz makinesi, dondurucu kapısı contası
27 E Kiler çekmecesi hava damperi ısıtıcı arızası Buzdolabının fişini çekin ve kilerdeki çekmeceyi çıkarın. Kablo demeti bağlantısını kontrol edin.Hava damperi ısıtıcı telleri, hava damperi motor kablo demetine dahil edilmiştir. Gevşekse hava damperi motor kablo demetini tekrar bağlayın. Bir multimetre kullanarak, hava damperi ısıtıcısındaki direnci kontrol edin (siyah ve kahverengi kablolara bağlı). Cihaz hava damperi ısıtıcıdan yaklaşık 135 ohm ölçmelidir. Sayaç hava damperi ısıtıcıdan sonsuz direnç alıyorsa, kiler çekmecesi hava damperi motorunu değiştirin.

Hava damperi ısıtıcısı, kiler çekmecesi hava damperi motoruna dahildir ve ayrı bir bileşen olarak mevcut değildir. Ölçüm cihazı damper ısıtıcıdan 135 ohm’a yakınsa, Kiler çekmecesi hava damperi motor kablo demetini tekrar takın ve elektronik kontrol panosuna damper ısıtıcı kablo bağlantılarını kontrol edin (CN77’de siyah ve kahverengi kablolar). Gevşeklerse telleri tekrar bağlayın. Kablo bağlantıları uygunsa, siyah ve kahverengi hava damperi ısıtıcı kablolarındaki direnci kontrol edin.

Ölçüm cihazı, damper ısıtıcı kablolarından 135 ohm’a yakın ölçümler yapıyorsa, elektronik kontrol panosunu değiştirin, çünkü damper ısıtıcıya voltaj göndermiyor veya kontrol panosu hava damperi ısıtıcıdan gelen geri besleme sinyalini doğru bir şekilde tespit etmiyor. Ölçüm aleti, hava damperi ısıtıcı telleri üzerinden sonsuz direnç ölçüyorsa, damper ısıtıcı tellerindeki kablo kopmasını bulun ve onarın. Kablo bağlantıları uygunsa, siyah ve kahverengi hava damperi ısıtıcı kablolarındaki direnci kontrol edin. Ölçüm cihazı, damper ısıtıcı kablolarından 135 ohm’a yakın ölçümler yapıyorsa, elektronik kontrol panosunu değiştirin, çünkü damper ısıtıcıya voltaj göndermiyor veya kontrol panosu hava damperi ısıtıcıdan gelen geri besleme sinyalini doğru bir şekilde tespit etmiyor.

Ölçüm aleti, hava damperi ısıtıcı telleri üzerinden sonsuz direnç ölçüyorsa, damper ısıtıcı tellerindeki kablo kopmasını bulun ve onarın. Kablo bağlantıları uygunsa, siyah ve kahverengi hava damperi ısıtıcı kablolarındaki direnci kontrol edin. Ölçüm cihazı, damper ısıtıcı kablolarından 135 ohm’a yakın ölçümler yapıyorsa, elektronik kontrol panosunu değiştirin, çünkü damper ısıtıcıya voltaj göndermiyor veya kontrol panosu hava damperi ısıtıcıdan gelen geri besleme sinyalini doğru bir şekilde tespit etmiyor. Ölçüm aleti, hava damperi ısıtıcı telleri üzerinden sonsuz direnç ölçüyorsa, damper ısıtıcı tellerindeki kablo kopmasını bulun ve onarın.

Kiler çekmecesi hava damperi motoru, elektronik kontrol panosu
33 E Buz yapıcı dolum borusu ısıtıcı arızası Buzdolabının fişini çekin ve elektronik kontrol kartı kapağını çıkarın. CN79 fişini kontrol kartından çıkarın. Bir multimetre kullanarak, CN79 fişindeki sarı ve pembe kablolardaki direnci ölçün. Sarı ve pembe kablolar buz yapıcı dolum borusu ısıtıcısına bağlanır. Sayaç 102 ohm civarında olmalıdır. Sayaç doğru direnci ölçüyorsa, elektronik kontrol panosunu değiştirin çünkü kontrol panosu buz makinesi doldurma borusu ısıtıcı devresi boyunca doğru direnci tespit etmiyordur. Sayaç sonsuz direnç gösteriyorsa, doğrudan buz makinesi doldurma tüpü ısıtıcısındaki direnci kontrol edin. Ölçüm aleti doğrudan dolum borusu ısıtıcısında sonsuz direnç ölçüyorsa, buz makinesi doldurma borusunu ve ısıtıcıyı değiştirin. Buz makinesi doldurma tüpü ve ısıtıcı, elektronik kontrol panosu
41 E veya Pc Er Kontrol paneli ile elektronik kontrol panosu arasındaki iletişim hatası Buzdolabının fişini çekin ve kontrol paneli ile elektronik kontrol kartı arasındaki kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları tekrar bağlayın. Kablo bağlantıları sağlamsa, elektronik kontrol kartını değiştirmeniz gerekecektir. Sorun devam ederse, kontrol panelini değiştirin. Elektronik kontrol panosu, kontrol paneli
81 E Kompresör başlatılamadı Buzdolabının fişini çekin ve inverter ile kompresör arasındaki kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları tekrar bağlayın ve hasarlı kabloları onarın.Kablo bağlantıları uygunsa, kompresör arızasını tespit etmek ve onarmak için bir servis teknisyeni çağırın. Teknisyenin, sorunun nedenini belirlemek için canlı gerilim kontrolü yapması gerekecektir.

 

82 E Çevirici kartı arızası Buzdolabının fişini çekin ve elektronik kontrol panosu ile inverter kontrol panosu arasındaki kablo demeti bağlantılarını kontrol edin.Gevşek kabloları tekrar bağlayın. İnvertör kartı ile kompresör arasındaki kablo bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları tekrar bağlayın ve hasarlı kabloları onarın. Tüm kablo bağlantıları uygunsa, arızayı tespit etmek ve onarmak için bir servis teknisyeni çağırın.Teknisyenin, sorunun nedenini belirlemek için canlı gerilim kontrolü yapması gerekecektir.

 

84 E Kompresör kilitli Bu arızayı teşhis etmek ve onarmak için bir servis teknisyeni çağırın. Teknisyenin muhtemelen kompresörü değiştirmesi gerekecektir. Bu onarım soğutucu akışkanın geri kazanılmasını ve yeniden doldurulmasını gerektirir

.

85 E Kompresöre voltaj beslemesi çok düşük Arıza teşhisi ve onarımı için bir servis teknisyenini arayın. Teknisyenin, sorunun nedenini belirlemek için canlı gerilim kontrolü yapması gerekecektir.
86 E Kompresöre voltaj beslemesi çok yüksek Arıza teşhisi ve onarımı için bir servis teknisyenini arayın. Teknisyenin, sorunun nedenini belirlemek için canlı gerilim kontrolü yapması gerekecektir.

Hakkında Repairman

2 yorum

  1. Mehmet

    E21 ne anlama geliyor

    • Repairman

      Samsung Buzdolabı Hata Kodu 21 E Dondurucu Fan hatası

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Samsung Kurutma Makinesi Hata Kodları Çözümlü Açıklaması

Samsung Kurutma Makinesi Hata Kodları Çözümlü Açıklaması Bu hata kodu ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi