Anasayfa / Beyaz Eşya Hata Kodları / Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodları Açıklaması

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodları Açıklaması

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodları Açıklaması Her hane (ya da en azından büyük çoğunluğun) içinde çamaşır makinesi olacak, ancak çamaşır makinelerinin dezavantajı yok mu? Onlar sizin için inanılmaz derecede sinir bozucu olabilecek çok sayıda fark hatası yaşayabilirler.

Ancak bu hatalar çok can sıkıcı olsa da, biraz ender ve neyse ki Samsung, hata kodları şeklinde kendi teşhis yardımcısına sahip. Bu hata kodları, şu anda yaşadığınız hatanın ne derece faydalı olabileceğini özetleyecektir.

Ancak, bu hata kodları çok yardımcı olurken, hataya neyin neden olduğunu size söylemezler. Bu, çamaşır makinenizde kendi tamirlerinizi yapmayı denemek için bir hata kodunu işaretçi olarak kullanmamanız gerektiği anlamına gelir. Bazı durumlarda, hatayı düzelten bazı basit onarımlar yapabilirsiniz, ancak çoğu durumda, bir profesyonelde aramanız gerekecektir.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodları

Ancak, iyi haber, size orada yardımcı olabiliriz, profesyonel onarım hizmetlerimiz geniş bir çamaşır makinesi hatası yelpazesinde yardımcı olabilir. Dolayısıyla, bir Samsung çamaşır makineniz varsa ve herhangi bir hatayı düzeltmek için yardıma ihtiyacınız varsa, bugün deneyimli ekibimizle iletişime geçin.

Ama bizim büyük yardımımız burada bitmiyor! Samsung çamaşır makinelerine geldiğinde bilmeniz gereken tüm hata kodlarını da listeledik. Hata kodları hem harfleri hem de sayıları kullanır ve kontrol panelinizde görünür, böylece her hatanın ne olduğunu bir bakışta anlayabilirsiniz.

Samsung Arıza Kodları

Samsung Çamaşır makineleri söz konusu olduğunda hakkında konuşmak için çok çeşitli hata kodları vardır. Diğer bazı markaların aksine Samsung, farklı kod çeşitlerini içeren daha kapsamlı bir liste seçti, hepsini hatırlamaya çalışmaktan çekinmeyin çünkü sadece listemize bakın.

Basınç Sensörü Hatası – 1E veya E7

Bu hata, hortumdaki tıkanıklıklardan veya genel hasardan kaynaklanabilirken, kendi başınıza çözmek için çok zor olabilir. Bununla birlikte, daha çok, değiştirilmesi veya onarılması gereken basınç sensörünün kendisi ile ilgili bir sorun olacaktır.

Motor Hataları – EA, EB, 3E, 3E1, 3E2, 3E3 veya 3E4

Motor hataları, yaşayabileceğiniz daha ciddi hatalardan biridir ve bir dizi sorunu, bir PCB arızası olabileceği gibi çok daha fazla olasılık da olabilir. Dolayısıyla, bu hatalardan herhangi birini görürseniz, size yardımcı olacak bir teknisyeni arayın.

Sıcaklık Hatası – 4ED ve 4E1

Bu hata su hortumlarınızın soğuk suya değil sıcak su kaynağına yanlış bağlanması nedeniyle olabilir. Ancak, diğer daha karmaşık nedenler vardır, bu yüzden size yardımcı olmak için bir profesyonel arayarak öneriyorum.

Erken Boşaltma Hatası – 5E

Bu hata, makine sahiplerinin yüz yüze kaldığı ve engellenmiş veya aşınmış bir boru hattından kaynaklanabilecek daha yaygın sorunlardan biridir. Daha ciddi durumlarda elektriksel bir sorun da olabilir, bu yüzden borunun kontrol edilmesi de tavsiye edilir, ancak size yardımcı olmak için bir teknisyeni aramanız gerekebilir.

Su Isıtma Hatası – 6E

Bu hata, genellikle yalnızca çamaşır makinesinin ısıtma ünitesi veya termistörü ile ilgili bir sorun olduğunda meydana geleceği için düzeltmek için profesyonel yardım gerektirecektir. Yani, görürseniz profesyonel yardım için ekibimizi arayın.

Akım / Sensör Hataları – 8E ve 8E1

Bu hata kodları, bazen çamaşır makinenizi kapatıp soğumaya bırakarak düzeltilebilen akımla ilgili bir problem anlamına gelir. Ancak, kendini tekrarlarsa bir profesyonelde aramak isteyebilirsiniz. Diğer en yaygın neden, düzeltmek için profesyonel yardım gerektiren bir sensör hatası olacaktır.

Güç Hataları – 9E1, 9E2, PH1 ve PL0

Güç hatalarını düzeltmek zor olabilir, bu yüzden güç kablosunu incelemenizi ve yeni bir sigortayı denemenizi tavsiye ederim ancak vakaların çoğunda, bu hata kodları konusunda size yardımcı olacak bir profesyonel çağırmanız gerekecektir.

İletişim Hatası – AE ve 13E

İletişim hataları çözmek için çok zor olabilir hatta basit hatalar düzeltmek için profesyonel yardıma ihtiyacınız olacaktır, bu nedenle bu hata kodlarından herhangi birini işaret ederseniz size yardımcı olacak bir profesyonel çağırınız.

Güç Anahtarı Hatası – bE1 ve 12E

Bu hata sadece çamaşır makinenizi kapatmak için çok kolay bir çözümdür ve temizlemeli, güç düğmesini çok uzun süre basılı tutuyor (yaklaşık 13 saniye) bu hata kodunun tetiklenmesine neden olacaktır.

Kontrol Anahtarı Hatası – bE2 ve 14E

Bu hata, yukarıdaki gibi aynı şekilde çözülebilir, sadece çamaşır makinesinin fişini çekin ve ardından yeniden başlatın. Bu hata bir kez daha herhangi bir tuşa (güç düğmesinden ayrı olarak) çok uzun süre tutulduğundan, bir kez daha tutma düğmelerinden kaçının.

Kapı Kilidi Hatası – dE ve eD

Bu hata, bazı durumlarda çözmek kolay olabilir ve başkalarında profesyonel yardıma ihtiyaç duyacaktır. Her iki kod da kapı kilidi ile ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir, bunun kilidi kendisi ile ilgili bir sorundan veya sadece kapının tam olarak kapanmaması nedeniyle olabilir.

Kilidi veya mandalı tıkayan moloz gibi basit konular genellikle çözülmesi kolaydır, ancak bazı durumlarda bir profesyonelde yardıma ihtiyaç duyacaksınız. Sorunu çözmek için yedek parçalara ihtiyacınız olabileceğinden.

Dahili Fan Hatası – FE

Bu hata, çamaşır makinenizdeki fanla ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir. Fanın kendisi, onu çalıştıran motor veya hatta bir bağlantı sorunu olabilir. Bu nedenle, bu hata kodunu yanıp söndüğünüzde size yardımcı olacak bir profesyonel çağırın.

Su Sıcaklığı Hataları – HE, H1 ve E5

Bu üç hata, çamaşır makinenizdeki sıcaklık problemleriyle ilgilidir ve genellikle, sensörlerin sıcaklığın çok yüksek olduğunu tespit etmesi nedeniyle olacaktır. Sensörlerinizi kontrol ederek bu problemi çözebiliyor olsanız da, bu sorunun inanılmaz derecede karmaşık olması nedeniyle size yardımcı olması için bir profesyonelden yardım almanızı tavsiye ederim.

Kurutucu Isıtıcı Hatası – HE2

Bu sorun bazı durumlarda çözülebilir, ancak yine size yardımcı olmak için bir profesyonel arayarak tekrar öneriyorum. İşlemi ana hatlarıyla anlatan, ancak bunu kendiniz yapmaya teşebbüs etmeniz, muhtemelen daha fazla hasara yol açabilecek çevrimiçi rehberler bulabilir, bu yüzden bir profesyonel çağırın.

Aşırı Isınma Hatası – SICAK

Bu sadece çamaşır kurutma makinesi hibritlerini ve Samsung çamaşır kurutma makinelerini etkileyecek bir hatadır ve çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Örneğin, cihazınız havalandırması yetersiz bir alanda veya çok uzun süre açık kalmışsa kolayca aşırı ısınabilir.

Bu tür durumlar için cihazınızı kapatmanız ve soğuma zamanı vermeniz genellikle sorunu çözecektir. Bununla birlikte, daha ciddi durumlarda, sadece bir kaç adında kırık bir fan veya motor hasarı neden olabilir. Yani, size yardımcı olmak için bir profesyonel aramanız gerekebilir.

Su Sızıntı Hataları – LE, LE1, E9, 11E

Kaçaklar asla iyi haber değildir ve birçok formda gelir, dolayısıyla hata kodlarının sayısı, sızıntının nedenine bağlı olarak hatayı kendiniz çözebilirsiniz. Ama yine de, bir profesyonel çağırmak her zaman en iyi seçenek olacak.

Yukarıdaki hata kodlarından herhangi birini görüyorsanız ancak çamaşır makinenizin etrafında herhangi bir sızıntı göremiyorsanız, dahili bir sızıntı olabilir. Bu nedenle, profesyonel bir tamirci çağırmak her zaman vakaların çoğunda en iyi seçenek olacaktır.

Taşma Hataları – OE, OF ve E3

Taşma hataları, düşünceden çok yanlışlıkla daha kolay neden olur, yükünüzde çok fazla deterjan kullanırsanız, bu hata kodlarından birini kolayca tetikleyebilir. Bununla birlikte, köpüğü temizleyerek ve yıkayıcınızın fazla bir şeyden kurtulmak için kısa bir yıkama döngüsünden geçmesine izin vererek hatayı kendiniz çözebilirsiniz.

Bazı durumlarda, drenaj pompanız tamamen sizin için temizleyebilir! Bununla birlikte, daha ciddi durumlarda, bir profesyonelde arama yapmanız gerekecektir, çünkü bu hatalar, basınç sistemi / anahtarları ile ilgili sorunlardan da kaynaklanabilir.

Test Modu Hataları – t1, t2 ve tSt

Bu üç hata, çamaşır makinenizin test moduna geçmesiyle ilgilidir. Çamaşır makinenizin modeline bağlı olarak bu çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir, yanlışlıkla basılan presler en yaygın olanıdır.

Bu hatayı düzeltmek genellikle oldukça kolaydır ve çamaşır makinenizi yaklaşık 30 saniye kadar bir dakikanızda kapatarak tekrar açın. Hata kodu hala mevcutsa, işlemi birkaç kez tekrarlamayı deneyin. Hala size yardımcı olmak için profesyonel bir teknisyende hata kodu çağrısını temizleyemiyorsanız.

Sıcaklık Sensörü Hatası – tE ve EC

Bu iki hata, çamaşır makinenizin yanlış sıcaklığını algılayan dahili sensörleri ile ilgilidir. Bazen çamaşır makinenizi kapatıp tekrar açtığınızda hatayı temizleyebilirsiniz, ancak eğer bu sizin teknisyenlerimizden birinde size yardımcı olmak için çağrı yapmıyorsa.

Sensör Hataları – tE1, tE2 ve tE3

Bu üç hata, çamaşır makinenizdeki farklı sensörlerle ilgilidir, tE1, su ısıtıcı sensörüdür, tE2, fan muhafaza kanalı sensörüdür ve son olarak, tE3 hatası, kondenser kanalı sensörüdür.

Bu hataların birçoğu, bir tür elektrik veya kablolama probleminin bir türünün kusurları ile ilgilidir ve bu hataları düzeltmek oldukça karmaşıktır. Bu nedenle, bu hata kodlarından herhangi birini tespit ederseniz size yardımcı olacak bir profesyonel çağırın.

Voltaj Hatası – UC

Bu hata kendi başına düzeltmeye çalışmanız gereken bir şey değildir ve güç kaynağınızda dalgalanmalar olduğu anlamına gelir. Bu, özellikle elektrik kesintisi yaşarsanız dışarıdan gelen sorunlardan kaynaklanabilir, ancak kolayca dahili bir sorun olabilir.

Bu yüzden, bu hata kodu yanıp sönmeye başlarsa size yardımcı olacak profesyonel bir teknisyeni arayın, çünkü daha kapsamlı bir teşhis gerçekleştirebilir ve sorunun ne olduğunu öğrenebilirler.

Dengesiz Yük Hatası – UE ve E4

Bu bazen düzeltmek için kolay bir hatadır ve çamaşır makinesi sıkma devri sırasında konunun kendisini çözebilir. Bu sorunu önlemek için, herhangi bir yıkamanın düzgün bir şekilde dağıtıldığından emin olun ve tamburun dengesini bozabilecek ağır eşyalardan kaçının. Bu hata kendini tekrar ederse, tamburda bir sorun olabilir, bu yüzden bir profesyonelde aramanız gerekebilir.

Arıza
Kodu

Yıkama Sorunu

Onarım Adımları

LO veya FL

 

Kapı kilidi hatası Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra, yedi denemeden sonra kapı kilidini açmazsa, LO veya FL kodunu alırsınız.

  • Yıkayıcının fişini çekerek başlayın ve kapıyı açmak için zorlayın.
  • Kapı kilidine / şalterine giden kablo bağlantılarını kontrol edin ve gerekirse sıkın. Kapıyı açmaya zorlamak, çoğunlukla plastikten yapılmış olan kapı kilidine / sviçe zarar verebilir. Ancak, değiştirilmesi bir teknisyen çağırmaktan daha kolaydır ve daha ucuzdur.
ds Kapı kilitli değil Yıkayıcı çalışmaya başlamazsa, yıkayıcı kapısının açık ve kilit arızalı olduğunu gösterir. Kapı kilidi / anahtar donanımını kontrol etmek için diyagnostik test modunu kullanın. Bu kilidin arızalı olduğunu gösteriyorsa değiştirin.
dC Dengesiz yük DC kodu, yükün son dönüş sırasında dengesiz olarak algılandığını gösterir.

  • Döngüyü iptal edin veya sadece bitmesine izin verin. Yükü tekrar dağıtın ve tekrar uygulayın.
  • Bu sorunu çözmezse, süspansiyon sistemine hasar verebilir. Çamaşır makinesinin zeminindeki metal veya plastik talaşları içeren aşınma ve yıpranma olup olmadığını kontrol edin.
Sud

(F70)

Çok fazla köpük Düzenli bir deterjan veya çok fazlayüksek verimli (HE) bir deterjan kullanılması , aşırı köpük oluşmasına neden olur. Bu, döngünün uzunluğunu uzatır, giysilerinizi yapışkan ve kirlenmiş yeniden kirlenmiş kirlerdenarındırır ve yıkayıcınızı kokuşmuş bırakır . Köpüklerin yerleşmesine ve sıkma döngüsüne geçmesine izin verin. Deterjan kullanmadan çamaşırları tekrar yıkayın ve çamaşır makinenizi temizleyin.
İE Su seviye sensörü arızası İlk önce, rondelayı fişten çekin ve su seviye sensörü ile ana kontrol panosu arasındaki kablo demeti bağlantılarını kontrol edin.

Yıkayıcıyı tekrar taktıktan sonra, IE kodu hala görünüyorsa, su seviyesi basınç sensörü değiştirilmelidir.

nF Su doldurma sorunu Yıkayıcının doldurması 40 dakika veya daha uzun sürerse veya su seviyesi altı dakika sonra değişmezse, bu kod görünecektir.

Yıkayıcının arkasındaki su armatürlerinin tamamen açık ve dolaşmadığını kontrol edin. Yıkayıcı düşük sıcaklıklara maruz kalırsa, çizgiler de donabilir.

Su giriş doldurma vanalarının arızalı olması da görünebilir. Montajı değiştirin.

LE Çevrimler sırasında düşük su seviyesi Su seviyesi düşüşleri , yıkama kabındaki sızıntılardan ya da suyu yıkama makinesinden sifonlayabilen yanlış döşenmiş bir tahliye hattından kaynaklanabilir.
OE Taşma veya çok yüksek su seviyeleri Aşırı doldurulmuş bir yıkayıcıya, genellikle su akışını düzgün bir şekilde kapatmayan su giriş valfleri neden olur. Su giriş vanası grubunu değiştirin.
NF1 Sıcak ve soğuk su hatları ters çevrilmiş Bağlayın sıcak ve soğuk su dolum hortumları yıkayıcı arkasına doğru.
tE Su sıcaklığı ya çok yüksek ya da çok düşük Kontrol panosunun algıladığı su sıcaklığını kontrol etmek için diyagnostik test modunu çalıştırın.Gerçek sıcaklık önemli ölçüde farklıysa, sıcaklık sensörü veya termistör değiştirilmelidir.
nd Su tahliye olmaz Yıkayıcı 15 dakika içerisinde tahliye edemezse, yıkama tahliye filtresini ve tahliye hortumunu tıkanma veya kısıtlama açısından kontrol edin. Tahliye pompası arızalıysa veya hasar görmüşse, değiştirin.
E2 Kontrol panosunda sıkışmış anahtar Anahtarı hafif bir kuvvet kullanarak serbest bırakmayı deneyin. Anahtarı boşaltamazsanız, kullanıcı arabirimi kontrol kartını (alt PCB kontrol kartı olarak da bilinir) değiştirin.
3E Tahrik motoru takometresinden sinyal gelmiyor Yıkayıcıyı fişten çekin. Tahrik motoru ve elektronik kontrol panosundaki kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Kablo bağlantıları sağlamsa, tahrik motoru veya takometre genellikle değiştirilmelidir.
2E Dahili kontrol panosu arızası Elektronik kontrol panelini sıfırlamak için rondelayı 5 dakika süreyle çıkarın. Yıkayıcıyı tekrar takın.

Kod dönerse, elektronik kontrol panosunu değiştirin.

AE Kontrol panelindeki Ana PCB ile Alt PCB arasındaki iletişim hatası Kontrol panelindeki PCB kontrol panoları arasındaki kablo demeti bağlantılarını kontrol edin. Kablo bağlantıları sağlamsa, kontrol kartlarından birini veya her ikisini de değiştirin.
SF Ana PCB hatası Elektronik kontrol panelini sıfırlamak için yıkayıcıyı beş dakika boyunca fişten çekin. Yıkayıcıyı tekrar takın.

Kod dönerse, elektronik kontrol panosunu değiştirin.

sa Isıtıcı röle hatası Isıtıcı röle, Ana PCB kontrol panosundaki bir bileşendir. Ana PCB kontrol kartını sıfırlamak için yıkayıcıyı beş dakika boyunca fişten çekin. Yıkayıcıyı tekrar takın.

Kod dönerse, Ana PCB kontrol kartını değiştirin.

Hakkında Repairman

Bir yorum

  1. Cemil

    Samsung eco camasir makinasi dakika kismi yanip sonup 12 yaziyor14 yaziyor sonra -AG yaziyor bu hata kodu nedir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Samsung Kurutma Makinesi Hata Kodları Çözümlü Açıklaması

Samsung Kurutma Makinesi Hata Kodları Çözümlü Açıklaması Bu hata kodu ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi