Anasayfa / Ev Aletleri / Termosifon Şofben Suyu Isıtmıyor

Termosifon Şofben Suyu Isıtmıyor

Termosifon Şofben Çalışmıyor

Termosifon Şofben Suyu Isıtmıyor Sıcak su ısıtıcınız sabit bir sıcaklık tutmuyorsa, hatalı bir termostatınız olabilir. Çoğu konut elektrikli sıcak su ısıtıcılarında hem üst hem de alt ısıtıcı ve termostatlar olacaktır.

Kontrol termostatı

Yalnızca üst ısıtıcı devresi çalışıyorsa, büyük sıcaklık değişimleri ve kısa bir sıcak su kaynağıyla karşılaşabilirsiniz. Üst kontrol termostatı, üst elemanın gücünü kontrol eder ve ayrıca, tankın üst kısmındaki doğru sıcaklığa ulaşıldığında, gücü daha düşük termostat ve ısıtma elemanına yönlendirmek için kullanılır.

Termosifon Isıtmıyor

Üst termostat, gücü daha düşük termostata yönlendirmiyorsa, tankın altındaki ısıtma gerçekleşmez ve sıcak su sıkıntısı yaşanır. Aynı şekilde, alt termostat veya alt ısıtma elemanı arızalıysa, aynı semptomu da deneyimleyeceksiniz. Bu belirtiyi gidermek için en mantıklı yol, önce alt termostatı ve ısıtıcı elemanı ortadan kaldırmaktır. Su ısıtıcısına giden gücü keserek başlayın ve sıcaklık 90 derecenin

Altına düşene kadar sıcak su musluğunu açın.

Daha sonra, tankın yan tarafındaki alt erişim kapağını çıkarın, yalıtımı çekin ve kabloları alt termostattan çıkarın. R 1 ohm ölçeğine ayarlanmış çok metreli bir ölçüm cihazıyla, termostatın terminallerindeki sürekliliği ölçmelisiniz. Süreklilik yoksa, termostat arızalıdır ve değiştirilmesi gerekecektir. Termostatı çıkarmak için yay montaj braketini yukarı kaldırın ve yeni termostatı monte ederken, montaj braketinin

Termostat ve tank arasında sıkı bir teması sağladığından emin olun.

Termostat süreklilik testini geçerse, Daha sonra, devamlılık için alt elemanı kontrol etmelisiniz. Alt eleman tamam ise, üst termostatın başarısız olduğunu ve gücü alt ısıtıcı devresine yönlendirmediğinden şüphelenmelisiniz. Üst termostat, su sıcaklığı termostatı tatmin edecek kadar sıcak olduğu sürece süreklilik açısından kontrol edilebilir. Bu test, gücün, üst termostatın elemanı kapatmasına kadar suyu ısıtmak için yeterince uzun olmasını gerektirir.

Bu noktada, üst termostat gücü alt ısıtıcı devresine yönlendirmelidir.

Gücü tekrar kapatın ve üst erişim kapağını çıkarın. İzolasyonu geri çekin ve ardından telleri üst termostatta L1 ve T4 olarak işaretlenmiş terminallerden çıkarın. Su, ayarlanan sıcaklığa ulaştığında bu iki terminal arasında devamlılık olmalıdır. Hiçbir devamlılık hatalı bir termostatı işaret eder. Gaz yakıtlı su ısıtıcılarında sıcaklık, gaz vanası tarafından kontrol edilir.

Termostatik kontrollü gaz vanası tertibatı, sıcaklık ayarlamasına izin verecek bir kadrana sahip olacak ve ayrıca su sıcaklığını izleyen bir sondaya sahip olacaktır. Pilot ışığı yanmaya devam ediyorsa, ancak su sıcaklığı tutarlı değilse, valf düzeneği bozuk olabilir. Bu onarım sadece eğitimli bir profesyonel tarafından yapılmalıdır.

Alt Isıtıcı Elemanı

Sıcak su ısıtıcınız sabit bir sıcaklık tutmuyorsa, hatalı bir alt ısıtıcı elemanınız olabilir. Çoğu konut elektrikli sıcak su ısıtıcılarında hem üst hem de alt ısıtıcı ve termostatlar olacaktır. Yalnızca üst ısıtıcı devresi çalışıyorsa, büyük sıcaklık değişimleri ve kısa bir sıcak su kaynağıyla karşılaşabilirsiniz. Üst kontrol termostatı üst elemente güç sağlar ve ayrıca, tankın üst kısmındaki doğru sıcaklığa ulaşıldığında gücü daha düşük termostat ve ısıtma elemanına yönlendirmek için kullanılır.

Alt ısıtma elemanı arızalıysa, yetersiz sıcak su ve sıcaklık düşüşlerinin bir semptomunu yaşayacaksınız. Alt ısıtma elemanını kontrol etmek için ısıtıcının gücünü kapatın ve daha sonra tankın yan tarafındaki alt erişim kapağını çıkarın. İzolasyonu bir kenara çekin ve kabloları alt elemandan çıkarın. R 1 ohm skalasına ayarlanmış çok metrelik bir ölçümle, iki terminalde

Yaklaşık 10 ila 20 ohm’luk sürekliliği ölçmelisiniz.

Eleman üzerindeki süreklilik testi geçtiyse, daha sonra devam etmek için alt termostatı kontrol etmelisiniz. Süreklilik yoksa, eleman arızalı ve değiştirilmesi gerekir. Bir elemanı değiştirmeden önce tankı boşaltmanız gerekecektir. Suyu boşaltmak için giriş su vanasını kapatın ve tahliye vanasına bir hortum bağlayın. Su seviyesi elemanın açıklığının altına düşene kadar

Tahliye vanasını ve sıcak su musluğunu açın.

Eski elemanı çıkarmak için uygun boyutta soket veya bir eleman anahtarı kullanın. Yeni elemandaki contanın sağlam olduğundan ve elemanı güvenli bir şekilde sıktığınızdan emin olun. Kabloları terminallere tekrar takın ve ardından tahliye vanasını sıkıca kapatın ve tankın tamamen dolmasına izin verin. Gücü açmadan önce sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi