Anasayfa / Klima / Klima ve Sağlığınız Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Klima ve Sağlığınız Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Klima ve sağlığınız

Bir klima kullanırken kişisel güvenlik nasıl sağlanır?

Bugün kurulu bir klima sistemi olmayan bir ofis bloğunu hayal etmek zor. Gelişme anından bu yana, bu cihaz tüm dünyada popüler hale geldi ve üretimi nispeten düşük maliyeti nedeniyle kütle haline geldi.

Bununla birlikte, herhangi bir odada rahat sıcaklık ve tazelik sağlamak da dahil olmak üzere bazı belirgin faydalar dışında, klimalar, bir insanın yaşamına ve sağlığına zarar verebilecek birkaç yoksundur. Bununla birlikte, teknoloji eksikliğinden dolayı bazı eksiklerin modası geçmiş olduğu ve bazılarının tamamen resmi bir çalışma ile teyit edilmediği ve teyit edilmediği belirtilmelidir.

Akut solunum yolu viral enfeksiyonu riski

1234Bir klimanın en büyük ve en olası tehlikesi, şiddetli vakalarda akut solunum yolu viral enfeksiyonu veya bademcik iltihabı ve pnömoni riskidir. Bu tehlike, mümkün olandan daha fazladır ve birçok bilim insanının çalışmaları bunu doğrulamaktadır. Gerçek şu ki, bir insan vücudu dışarıdaki sıcak havalarda bir klimadan soğuk havaya maruz kaldığında, vücut hızla soğumaya başlar. Sonuç olarak, vücudun termoregülasyonu uğrar ve bir hastalık riski artar.

Ancak, ihtiyacınız olduğunda tam kapasitede bir klima kullanmaktan kaçınıyorsanız, bu sorunu çözebilirsiniz. Ayrıca, uzun bir süre soğuk hava akışı altında kalmamalısınız. Daha iyi bir karar, akışı bir tarafa yönlendirmek veya hava akışı dağılımı işlevini açmaktır.

Ancak yapabileceğiniz en iyi şey, montaj aşamasında bir klima monte etmek için doğru bir yer seçmektir. Ancak, bir klima zaten monte edilmişse veya ofisinizde bulunuyorsa, bir soğuk algınlığından da kaçınabilirsiniz.

12345Bugün bazı şirketler, bir insana yönlendirmek yerine bir tavan altında hava akışını yönlendiren özel hava deflektörleri üretiyorlar. Dışarısı hava güneşli iken, bu tür bir çözüm rinit veya sırt ağrısına sahip olmaktan daha iyi olsa da, bu, soğutma verimini hafifçe düşürür.

Sıcak hava koşullarından geri döndüğünüzde, klimanızı en düşük sıcaklığa ayarlamamalısınız. Bunu yavaş yavaş yapmalısınız: önce 25 0С’ye ayarlayın ve sonra 21-23 0С’lik rahat insan sıcaklığına indirin.

Viral ve bakteriyel dökülme

123456Bu problemle ilgili popüler bir efsane, eğer bir klimanın altında kalırsanız, lejyonellozla inebilirsiniz. Bu hastalığa, cihazın içinde oluşan tehlikeli lejyonella mikroorganizma neden olur.

Bununla birlikte, bu hastalığın riski 15-20 yıl önce ortadan kalktı ve bugün bir şartlandırıcının tamamen farklı iç düzenlemesi kullanılıyor. Bu iç düzenlemedeki su sıcaklığı 00С’ye yakınken, lejyonella sadece 30-35 0С arasında bir sıcaklıkta yaşayabilir. Ayrıca, modern klimalar hızlı bir şekilde suyu uzaklaştırır.

Ancak, ev tozları ile birlikte filtreler üzerinde biriken ve filtreler üzerinde biriken alerjenlerin problemi çok da endişe verici değildir. Bir süre için bir klima bu işlevi kendi başına tamamlayabilir, ancak daha sonra aşırı doldurur ve alerjenlerin ve bakterilerin kaynağı haline gelir.

1234567Bir klimanın temizlenmesi zor değildir ve üzerinde biriken tozdan dolayı yapmanız gerekir. Klimanın kapısını açarak biriken alacakaranlık seviyesini kontrol edebilirsiniz. En az haftada bir kontrol etmelisiniz. Filtreler daha temizdir, sağlık durumunuz o kadar iyidir.

Klimalar ayrıca bir mevsim yaşam döngüsü olan değiştirilebilir filtrelere de sahiptir. Kullanımdan sonra kullanılmalı ve yeni filtrelerle değiştirilmelidir.

Yeni değiştirilebilir filtreler takmayı planlıyorsanız, eski filtreleri bir klimadan kaldırmanız gerekir.

12345678Klimaların bir başka problemi, bir fan pervanesinde mantar büyümesidir. Mantar büyümesi meydana gelirse, bir saç kremi kötü bir küf kokusu yayar.

Bu durumda, sadece bir pervanenin antibakteriyel ajanlarla tamamen temizlenmesi yararlı olacaktır.

Havada oksijen azalması

Bir insanın yaşam aktivitesinin sonuçları oksijen tüketimi ve karbon dioksit ekshalasyonudur. Ve bir klima sadece oda havasıyla çalışarak bir odada dolaşımını sağlayarak çalışabilir.

Sonuç olarak, oksijen kapalı bir odaya giremez, böylece karbondioksit kademeli olarak toplanır. Yorulma, esneme ve uykulu duruma neden olabilir.

12-34Farklı ülkelerde yıllar önce yapılan araştırma bulgularına dayanarak, her insanın bir saatte 60 metreküp taze havaya ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir.

Bu zorluğu bir odada açılan pencerelerden periyodik bir hava değişimi ile karşılayabilirsiniz. Ancak, soğutma açıklığını azaltabileceği için, pencereler açıldığında klimaların kullanılması tavsiye edilmez. Ama pencereleri beş saat boyunca yarım saat açık tutarak bir dengeye ulaşabilirsiniz.

Düzgün tasarlanan ofis binaları her zaman, kullanılan havayı kaldıran bir çıkış sistemi ve dışarıdan temiz hava sağlayan bir giriş sistemi de dahil olmak üzere bir havalandırma sistemine sahiptir. Bu sistem sıklıkla bir soğutma düzeni ile birleştirilir, böylece taze ve soğutulmuş hava sağlar.

Hava iyonu azaltma

Hava iyonları küçük pozitif veya negatif yüklü hava molekülleridir.

12-341Negatif yüklü hava iyonları insan için faydalıdır. İnsanı etkileyerek, yükünü insanın vücut dokularına aktarır ve dokuların aktivitesini arttırırlar.

Akciğer ventilasyonunu iyileştirir, oksijen tüketimini ve karbondioksit gelişimini artırır, arteriyel basıncı düşürür ve çalışmayı, genel durumu ve bağışıklığı güçlendirir.

Tüketici elektroniğinin, özellikle de monitörlerin, bilgisayarların ve televizyonların çalışmaları, pozitif yüklü hava iyonlarının emisyonunu arttırır ve negatif yüklü hava iyonlarının seviyesini azaltır.

Sıhhi kurallara ve düzenlemelere göre, kamusal alanlarda negatif hava iyonlarının konsantrasyonu, bir cm3 başına 600 iyondan daha az olmamalıdır. Örneğin, bir ormanda veya denizde, bu seviye bir cm3 başına 5000 iyon gibi görünür ve bir fırtına havadaki konsantrasyonu bir cm3 başına 100 000 iyona yükselebilir.

Bu problem iyonlaştırıcılar adı verilen özel cihazlar ile çözülebilir. İnsanlar ayrıca onlara Chizhevsky avizeleri diyorlar. İyon seviyesini normal bir duruma getirmeyi mümkün kılar.

Halihazırda, ayrı bir cihaz almama ve bir odanın alanından tasarruf etme olanağı sağlamayan yerleşik hava iyonlaştırıcılı klimalar bulunmaktadır. Bu cihazlar aynı anda birkaç görevi tamamlar: havadaki bir sıcaklık ve iyonların seviyesini muhafaza eder. Hava neminin kontrolüne izin veren başka şartlandırıcılar da vardır.

12-34-1Bir kelime koşulundan türetilen bir kelime koşulu, diğer bir deyişle, sıcaklık, nem, iyonlaşma ve temizliği içeren hava parametrelerini gereken duruma getiren bir cihaz gibi görünmektedir.

Özetle, bir yerin yanlış seçilmesi veya bakımsızlık gibi bir klimanın yanlış kullanımının sağlığınıza zarar verebileceğine dikkat çekmek gerekir. Ancak akıllı istihdam, klimayı yaz sıcaklığına katlanmanıza yardımcı olacak arkadaşınıza dönüştürebilir.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Klima kötü bir kokumu veriyor ?

Klima kötü bir kokumu veriyor ? Klimanız kötü kokuyorsa, ünitenizden ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi