Anasayfa / Ferroli / Ferroli Kombi Hata Kodları Arıza Çözümleri

Ferroli Kombi Hata Kodları Arıza Çözümleri

Ferroli Kombi Hata Kodları Arıza Çözümleri Kombi sorunlarının etkili biçimde çözüme ulaşması için sorunların tanınması kritik öneme sahiptir. Sözgelimi Ferroli kombi arıza kodları teknik açıdan bazı hasarların karşılığıdır. Tanımlanamayan hasarlar olması durumunda gelişigüzel uygulamalardan kesinlikle kaçınınız. En kısa sürede teknik servisten yardım isteyiniz.

Ferroli Kombi Arıza Kodları

Ferroli F12 arıza kodu sıhhi su sensöründe arıza demektir. Bu durumun olası nedenleri sensör hasarı, kablo tesisatında kısa devre olması, kablolarda kopukluk yaşanması olabilir.  Sorunun çözümü için kablo tesisatı kontrol edilmeli, sensör değişmelidir.

Ferroli A01 arıza kodu

farklı sorunların habercisi olabilir: Birinci olarak gaz kesik olabilir ve gaz saati üzerindeki kesici korumaya geçmiş olabilir. Bu durumda gaz saati üzerindeki gaz kesici bobinde yer alan başlığın kendinize yönelik çekilmesi gerekir. İkinci olarak ateşleme hatasına işaret olabilir çakmak ve iyonizasyon hatası olması nedeniyle servisten yardım alınmalıdır. Üçüncü olarak da kombi içindeki gaz valfi için gösterge anlamına gelir. Arızalı olan gaz valfi için gereken destek alınmalıdır. Gaz ayarı çok düşük olabileceği için talepler servise iletilebilir.

Ferroli A02 arıza kodu kombi brülörü kapalı konumda olması ve kart arıza hallerinde kendini gösteren bir sorundur. Eğer kartta sorun varsa, bunun tamir ettirilmesi veya mümkünse değiştirilmesi gerekir. Şayet birinci nedenden dolayı bir sorun varsa, iyonizasyon alev varmış gibi bilgi verir ve servisten yardım talep etmeniz gerekir.

Ferroli A03 arıza kodu ekranda görünürse, bu durumda sorunun olası sebepleri değerlendirilir: Birinci neden, ısıtma sensörünün hata göstermesi olabilir ve bu sensörün kontrol edilmesi gerekir. İkinci olarak sistemde su devir daimî sirkülasyon pompasında sorun yaşanabilir. Pompa kontrol edilmelidir. Son olarak kalorifer tesisatında hava olması nedeniyle arıza oluşabilir. Sistem havası boşaltılmalı, yardım talep edilmelidir.

Ferroli A06 arıza kodu

ateşlenme sonrasında alev yetersizliği sorununa işaret eder. 4 dakikada 6 kez olması sorundur. Bu durumun birkaç nedeni bulunmaktadır. Birinci olarak iyonizasyon elektrotu arızası nedeniyle sorun yaşanabilir.  Bu durumda iyonizasyon elektrolit pozisyonunun değişmesi gerekmektedir. Önce kontrol edilir ve gerekirse değiştirilir.  İkinci neden düzensiz alev olmasıdır. Bu durumda brülörün kontrol edilmesi gerekmektedir. Üçüncü neden de hava ve duman kanalarının tıkalı olmasıdır. Bacada duman çıkışı kanallarının ve ilgili hava giriş terminallerinin tıkanıklığı giderilmelidir.

Ferroli A41 arıza kodu göründüğü zaman ilk yapılması gereken uygulama kombinin resetlenmesidir. Bu kod, ısıtma sensörü ana eşanjör üstündeki sensörün yerinden oynaması, arızalanması, iletki sıvısının bitmesiyle ilgilidir. Resetleme sonrasında çözülmeyen sorunlarda servisi arayınız.

Ferroli A51 arıza kodu

görüldüğünde uygunsuz yanma ortamı için haber verir. Bu durumun nedenleri, bacanın yerinden oynaması, uç kısmındaki bölümün kırılması, kombi fanının yeterli oksijeni dışarıdan alamamasıdır. Bu durumda kombi resetleme işlemi yapılır. Daha sonra kombi bacası kontrol edilir ve eğer çözülmemişse yardım istenmelidir.

Ferroli D1 ve D2 arıza kodu göstergeleri, arızadan ziyade kombinin devreye girme sürelerinde görülen harf ve rakamlardır. Bunlar bekleme süresince yanmaya devam eder.  Bu noktada bazı açıklamalardan bahsetmek gerek:

·       1, sıcak su ısı ayarı

·       3, ısıtma sistemi ısı ayarı

·       5, gösterge

·       6, resetleme tuşu, yaz kış mod seçimi, sıcaklık akışı menüsüdür.

·       7, Eco-Comfort modu seçimi ile cihaz açma kapama göstergesidir.

·       9, su çalışması göstergesi

·       10, yaz modu gösterimidir

·       11, çoklu fonksiyon gösterimi anlamına gelir, fonksiyon boyunca yanıp sönmeye devam eder.

·       12, kombi ekonomik modu işaret eder.

·       13, ısıtma fonksiyon gösterimidir

·       15, açık brülör ile güç gösterimidir. Alev koruma işlevi devam ederken yanıp sönmesi normaldir.

Ferroli F4 arıza kodu görünmesi halinde kombiye reset atmanız gerekir. Biraz bekledikten sonra yine arıza veriyorsa bu durumda hava akış sisteminin çalışmadığının işaretidir. Bu durumun nedenleri ise, fan çalışmaması, kart arızası, fan motoru arızasıdır. Tamir edilmeli, gerekirse yenisi ile değişimi sağlanmalıdır.

Ferroli F5 arıza kodu

 görülürse, bu durumda yine önce resetleme işlemi yapılır. Daha sonra sorun düzelmezse, prostestat çekmiyor olabilir, fan arızalı olabilir. Bu arızalardan birisi değilse ana kartta sorun var demektir. Kombi kablo tesisatı hataları ve baca ebatları hataları bu kodun gösterdiği arıza çeşitleridir. Servisten yardım istenmelidir.

Ferroli F11 arıza kodu varsa, sıcak su sensörü arızası söz konusudur. Sensörde hasar, kablo tesisatında kısa devre, kablolarda kopukluk görülebilir. Bu durumda kablo tesisatını kontrol etmek ve sensörü değiştirmek gerekir.

Ferroli F3 arıza kodu görülmesi halinde, ana eşanjör üzerindeki limit ve emniyet termostatı sorunu var demektir. Sirkülasyonu sağlayan pompada düzensiz çalışma sorunu görülebilir, elektronik kart arızası sorunu halinde değişim önerilir.

Ferroli F34 arıza kodu, besleme gerilimindeki soruna işaret eder. Normal besleme gerilimi düzeyi 170V olmalıdır.  Elektrik şebekesi sorun olduğunda elektrik voltajı ölçülmeli,220 V geliyorsa kombi elektronik kart sorunu için servis yardımı talep edilmelidir. Ancak servis öncesinde başka bir prize de takılarak aynı durumun yaşanıp yaşanmadığına bakılmalıdır. Yine aynı sorun görülürse servis aranmalıdır.

Ferroli F37 arıza kodu

görülmesi halinde kombi sorunu su basıncıyla ilgilidir. Kombideki su basıncının 1 barın altında olduğunu gösterir. Bu sorunun çözümü için kombiye su basılması gerekir. Altında yer alan su doldurma musluğu açılarak su ilave edilmesi gerekir. İsteğe göre yardım istenebilir.

Ferroli F43 arıza kodu, eşanjör korumasının devreye girmesi demektir. Bu durumu olası nedenleri şu şekildedir:

1-     Şebeke suyunun kesik olması, kombi vanasının kapalı olması

2-     Sistemde hava olması

3-     Eşanjörde kireçlenmeye bağlı olarak su akışının normalden daha faz olmasıdır.

Sorunun çözümü için öncelikle sıcak su çeşmesi açılmalıdır. Su tazyiki bu arızanın oluşmasında büyük bir etkendir. Burada sıcak su bölümünün nasıl aktığına bakılır, eğer çok akıyorsa ya da tersine hiç akmıyorsa soğuk su bölümü kontrol edilir.  Eğer soğuk su bölümü normalse ve sıcak su kısmı az akıyıorsa kireçlenme sorunu söz konusudur. Sistemde hava olması hallerinde de bu havanın boşaltılması için servisten yardım istenir.

Ferroli F07 arıza kodu

alev ısısının yüksek olduğunu gösterir. Bacanın kısmen tıkalı olması halinde gaz tahliye çıkış yerlerindeki randıman kontrolü yapılır. Alev sensörü konumunun doğru çalışıp çalışmadığına bakılır. Bunun yanında başka bir olası sorun kablo tesisat bağlantısı kaynaklı olabilir. Bu durumun nedeni, X5 konektörü üstünde yer alan köprünün bağlı olmaması, özellikle 4-5 terminallerinde kopukluk olmasıdır. Kablo tesisat kontrollerinin yapılması gerekir. Kombi servisi yardımı talep edilebilir.

Ferroli hata kodları

Aşağıda, Ferroli DOMIcondens HE 26 C, OPTIMAX HE PLUS 31C kazanda veya OPTIMAX HE PLUS 38C kazanda görünebilecek bazı hata kodları listelenmiştir .

Kazanlar Hata kodu Sistem Davranışı
DOMIkoşullar HE 26 C / OPTIMAX HE PLUS 31C A01 Hiçbir brülör ateşleme
OPTIMAX HE PLUS 38C A01 Brülör yanmıyor
DOMI kondenser HE 26 C / OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C A02 Brülör kapalı iken alev mevcut sinyali, olası elektrik arızası
DOMI kondenser HE 26 C / OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C A03 Aşırı sıcaklık koruma aktivasyonu
DOMIkoşullar HE 26 C / OPTIMAX HE PLUS 31C A04 Duman termostat arızası
OPTIMAX HE PLUS 38C A04 Duman tahliye kanalı güvenlik cihazı aktivasyonu
DOMIkoşullar HE 26 C / OPTIMAX HE PLUS 31C A05 Fan hatası veya duman basınç anahtarı hatası
OPTIMAX HE PLUS 38C A05 Fan koruması aktif
DOMI kondenser HE 26 C / OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C A06 Ateşleme aşamasından sonra alev yok
OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C F07 Yüksek duman sıcaklığı
DOMI Yoğunlaştırıcılar HE 26 C F07 Kart parametresi
DOMI Yoğunlaştırıcılar HE 26 C A09 Gaz değeri hatası
DOMI kondenser HE 26 C / OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C F10 Teslimat sensörü 1 hatası
DOMI Yoğunlaştırıcılar HE 26 C F11 DHW sensörü hatası
OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C F11 Dönüş sensörü hatası
OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C F13 Duman sensörü hatası
DOMI kondenser HE 26 C / OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C F14 Teslimat sensörü 2 hatası
OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C F15 Fan hatası
DOMI Yoğunlaştırıcılar HE 26 C A16 Gaz vanası hatası
DOMI Yoğunlaştırıcılar HE 26 C F20 Yanma kontrolü hatası
DOMI Yoğunlaştırıcılar HE 26 C A21 Kötü yanma başarısız
DOMI Yoğunlaştırıcılar HE 26 C A23 Nominal sistem su basıncını 4 dakika içinde ayarlamaz
DOMI Yoğunlaştırıcılar HE 26 C A24 24 saat içinde 4 dolgu
DOMI kondenser HE 26 C / OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C A34 170V / 180V altında besleme gerilimi
DOMI Yoğunlaştırıcılar HE 26 C A35 Hatalı şebeke frekansı
OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C A35 Şebeke frekans anomali
DOMI kondenser HE 26 C / OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C A37 Yanlış sistem su basıncı
DOMI kondenser HE 26 C / OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C A39 Harici prob hatası / td>
DOMI kondenser HE 26 C / OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C A41 Sensör konumlandırma
DOMI kondenser HE 26 C / OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C F42 Isıtma sensörü hatası
DOMI Yoğunlaştırıcılar HE 26 C A43 Exchange koruma aktivasyonu
DOMI Yoğunlaştırıcılar HE 26 C A50 Gaz vanası hatası
DOMI Yoğunlaştırıcılar HE 26 C A51 Kötü yanma hatası
OPTIMAX HE PLUS 31C kazan / OPTIMAX HE PLUS 38C A62 Elektronik kontrolör ve gaz vanası arasında iletişim yok
 Bir Profesyonel ile İletişim Kurun

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

ECA Kombi Hata Kodları Arıza Çözümleri

Eca kombi arıza kodları İçindekiler Eca kombi arıza kodlarıEca Kombi ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi