Anasayfa / Beyaz Eşya / Kurutma Makinesi Çalışmıyor Hata Arıza Giderme

Kurutma Makinesi Çalışmıyor Hata Arıza Giderme

Kurutma Makinesi Çalışmıyor Hata Arıza Giderme Beklenmedik bir şey olduğunda herkesin hayatında bir zaman gelir. Kurutma makinesine bir miktar ıslak elbise atıyorsun , 20 dakika sonra vızıldıyor ve kıyafetleri bıraktığın zamanki gibi ıslak bir şekilde buluyorsun. Ama bekleyin – denenmiş ve gerçek bir do-it-çantanızdır, bu yüzden bazı tavsiyelerde, kurutucunuzu tamir edebilirsiniz.

Kurutma Makinesi Çalışmıyor

Bir kurutucunun bir problemin üstesinden gelmeden önce nasıl çalıştığını ve her zaman olduğu gibi kurutucuyu fişten çekerek veya herhangi bir onarım başlamadan önce gücü kapattığımızı açıklayan makalemizi okuyun .

Karşılaşabileceğiniz sorunların birçoğu için, bir çözüm bulmak çoğu donanım mağazasında alınabilen bir Volt-Ohm (VOM) okuyucunun kullanımını gerektirebilir. Çoğu veya tüm önemli parçalara erişim, kurutucunun çeşitli parçalarının çıkarılmasını gerektirecektir. Bu nedenle, hangi vidaların nereye gittiğini takip ettiğinizden emin olun, böylece her şeyi tamamlama zamanı geldiğinde, ne yapacağınızı bilirsiniz. Son olarak, her zaman olduğu gibi, kapsamlı onarımlar yapmadan önce, kurutucunun çok sıcak olması gibi, en kolay başa çıkılması gereken problemleri ortadan kaldırmaya çalışın.

Davul Döndürüyor Ama Isı Yok

Bu, bir takım problemlerin etkisi olabilir. Bunu düzeltmek için kontrol edip onaracak en yaygın şeyler.

Kötü Sigorta

Termal sigortayı almak için makinenizdeki arka paneli kapatın. Telleri terminallerden ayırın ve bir mola olup olmadığını kontrol etmek için sigortayı çekin. Gerçekten kırılmışsa, aynı sigortayla değiştirin. Modeliniz için hangi sigortanın gerekeceğini bulamıyorsanız, değiştirilmesinin doğru olduğundan emin olmak için kırık sigortayı bir donanım deposuna götürmeniz gerekebilir.

Sıcaklık Anahtarı

Sıcaklık anahtarındaki düğmeyi çıkarın ve kapağını tutan klipsleri serbest bırakarak veya ön veya arka kapakları açarak kurutucunuzun kontrol panelini açın. Önce sıcaklık anahtarını test etmek için, o Volt-Ohm metreyi kullanmanız gerekir. RX1’e ayarlayın, kabloları çıkarın ve probun terminallerine terminallere dokunun. Okuma sıfır veya sonsuz olmalıdır.

Şimdi anahtarı çevir ve tekrar test et. Okumalarınız sıfırdan sonsuza veya sonsuza sıfıra kadar değişmelidir. Değilse, anahtarın değiştirilmesi gerekecektir. Panel zaten açıkken, hasarlı parçayı değiştirmek, bağlantıyı kesmek ve yenisini eklemek kadar basittir. Kurutucunuz için hangi sıcaklık anahtarının satın alınacağını bildiğinizden emin olun.

Bozuk Termostat

Termostatı almak için arka paneli kurutucuya bir kez daha çıkarın. Durumunu test etmek için multimetreyi tekrar RX1’e ayarlayın. İki dış terminalden birinden bir kurşun alın ve probları terminallere doğru bastırın. Okumanız 0 olmalı veya termostat düzgün çalışmıyor.

Arızalı bir parçayı değiştirmek için, tellerin geri kalanını terminallerden ayırın ve sıkıca tutan vidayı gevşetin. Dışarı çekin ve bir diğerini içeri doğru kaydırın. Yerine sabitleyin ve telleri, kurutucunuzu tekrar çalışma durumuna getirecek şekilde ayarlanmış şekilde yeniden bağlayın.

Kötü Isıtma Bataryaları

Bu bölüme arka paneli de kaldırarak erişeceksiniz. RX’teki VOM’lu parçada bobinden elektrotları çıkararak ve probları terminallere bastırarak bir test yapın. Okuma 0 gösteriyorsa, bobin kötüdür ve değiştirilmelidir. Isıtma elemanına bağlı terminallerden herhangi bir kabloyu çıkarın ve sadece sökün ve kaydırarak çıkarın. Yeni olanın uzaya sığması ve eskisini çıkardığın gibi aynı şekilde takılması gerekiyor.

Kötü Zamanlayıcı

Bu bölüme ulaşmak, kontrol paneline gitmenizi gerektirecektir. Önce zamanlayıcı düğmesini çıkarın ve ardından paneli açın. Kabloları motordan ayırın ve bu kez multimetrenizi RX100’e ayarlayın. Probları uçlara takın ve ölçüm aletini kontrol edin. Sonsuzluk okuması, zamanlayıcının motorunun çekildiğini gösterir. Kötü zamanlayıcıyı terminallerden tamamen ayırın ve bu sorunu ortadan kaldırmak için değiştirin.

Motor Çalışıyor Ama Davul Dönmüyor

10 dan dokuz kez, bu konuya kırık bir kemer neden olur, ama bu çözüm hile yapmazsa bakmak için başka yerler vardır.

Kırık kemer

Kırık bir kemer için yapmanız gereken tek şey, aynı bir kayışla değiştirmektir. Yeni kayışı, tamburdaki işaretlerle eski olandan hizalayın. Daha sonra, hem motor kasnağı hem de avara kasnağı etrafına sarın ve ayarlanmalıdır.

Kötü Merdane

Tumbler’ın altında, üzerinde durduğu bir silindir vardır. Bu, düzgün çalışmak için çok yıpranmış olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Neyse ki, bunu değiştirmek basittir – sadece kurutucunun üst kısmını açın, ön paneli sökün ve erişim sağlamak için bardakları çıkarın. Daha sonra, kaydırmak için silindirin üzerindeki tutma klipsini çıkarın ve yerine takın.

Motor veya avara problemleri

Tahrik motorunun üst kısmını açmak için kurutucunun üst kısmını açın ve ön paneli tekrar sökün. Hala çalışır durumda olduğundan emin olmak için kasnak konfigürasyonunu kontrol edin. Eğer kayışlar yerinde değilse, doğru şekilde takınız ve yapılmalıdır.

Sorunları olan motorun kendisi ise, onu kaldırmak biraz daha karmaşıktır. Kayışları kasnaklardan dışarı doğru kaydırın ve tahrik motoruna ulaşmak için bardakları çıkarın. Her iki tarafta yerinde tutan kelepçeleri serbest bırakın ve daha sonra üfleyici tekerleğini gevşetmek için tahrik milini döndürün. Bu sefer kurutucuyu tekrar açın ve üfleyici tekerleğe ulaşmak için hava kanalını sökün ve çıkartın. Şimdi nihayetinde yeni bir tane takmak için tahrik motorunu tamamen kaydırabilirsiniz.

Kurutucu Çok Sıcaklaşıyor

Çok sıcak olan bir kurutucu, hemen kontrol edilmesi gereken çok tehlikeli bir sorundur. Ancak, sorunun kaynağını bulmaya başlamadan önce cihazın soğumasını sağladığınızdan emin olun.

Tıkanmış Havalandırma

Tiftik tuzağını ve evin dışındaki havalandırma deliklerini kontrol edin. Ya tıkanırsa, evde karbon monoksit birikimi riski vardır ve açık bir şekilde aşırı ısınma riski vardır. Hızlı bir düzeltme için tıkanıklıkları derhal temizleyin ve tıkanmış olan her şeyin geri dönme olasılığının olmadığından emin olun.

Kötü Termostat veya Arızalı Isıtma Bobinleri

Yukarıda listelenen aynı test ve tamir prosedürlerini takip edin.

Kurutucu Hiç Çalışmayacak

Yine, bu durumun ne zaman olduğunu kontrol etmek için sayısız potansiyel fail vardır.

Güç kapalı

VOM ile çıkıştaki voltajı kontrol edin. Cihaza herhangi bir güç gelmiyorsa, kesicinizin veya sigorta kutusunun yanına gidin. Hiçbir şeyin patladığından emin olun veya kesicinin herhangi bir sebepten dolayı tetiklemediğinden emin olun. Burada her şey kontrol ediliyorsa, çıkışı kendiniz değiştirmeniz gerekebilir.

Şimdi, ya çıkışta elektrik var ama hiçbiri kurutucunuza gitmiyorsa? Güç kablosunu değiştirmeyi deneyin, çünkü yaş ve fazla hareketler kablodaki bağlantıları yıpratmış olabilir.

Kötü Zamanlayıcı veya Termostat

Yine, yukarıda listelenen aynı testleri ve onarımları takip edin.

Kötü Terminal Bloğu

İlk önce güç kablosu erişim panelini çıkarın. Terminal bloğunda gerilimi kontrol etmek için multimetreyi kullanın, ancak bu test için gücün açık olması gerektiğinden, burada çok dikkatli olun. Rahat değilseniz, deneyimli bir elektrikçi arayın.

Bir elektrikçi olmadan bloğun arızalı olduğunu tespit ederseniz, makinenin fişini çekin ve parçayı değiştirmeye devam edin. Güç kablolarını terminal bloğundan ayırın ve yerinde tutan montaj vidalarını sökün. Düz uçlu bir tornavida ile, terminal bloğu kablolarını kasadan serbest bırakın ve ardından üç somunu çıkarın. Yeni bloğu kurmak, bu adımları tersine çevirmek kadar basit olmalıdır.

Kötü Başlangıç ​​Anahtarı

Düğmeyi düğmeden çekin ve kontrol panelini bir kez daha öne ya da arkaya doğru açın. VOM’u RX1’e ayarlayın, uçlardan birini anahtara çıkarın ve probları anahtarın terminallerine klipsleyin. Okuma sonsuz olmalı. Ardından, başlat düğmesine basın ve okuma sıfıra değişmelidir. Değilse, başlangıç ​​anahtarı kötüdür ve sadece bağlantısını kesmeniz ve çalışan biriyle değiştirmeniz gerekir.

Bunlar, elbette, kurutucunuzla yanlış gidebilecek her şey değil, sadece en yaygın problemlerdir. Değiştirmek için parçaları çıkarırken, değerli bir asistanın nereye gideceği konusunda not almak için yakındaki bir not defterini saklıyorum. Diğerleri ayrıca, yeniden yükleme parçaları için görsel diyagramlar için telefonlarında fotoğraf çekecekler.

Elbette, arızalı parçanızı cihaz parçalarına götürdüğünüzde, ihtiyacınız olduğu takdirde kurutucunuz için marka ve model numarasını aldığınızdan emin olun. Bununla birlikte, iyi şanslar ve umarım kurutucunuz birkaç yıl daha ses çıkarır.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Farklı kumaşlar için çamaşır yıkama talimatları

Farklı kumaşlar için çamaşır yıkama talimatları Çamaşır makinenizi yüklemeden önce ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi