Anasayfa / Elektronik / Bilgisayar Çalışmıyor Arıza Hata Giderme

Bilgisayar Çalışmıyor Arıza Hata Giderme

Bilgisayar Çalışmıyor Arıza Hata Giderme bilgisayarın “açılmayacağı” en yaygın yol, bilgisayarın fiilen çalışıp monitördehiçbir şey göstermemesidir . Bilgisayar kasasındaki ışıkları görüyorsunuz , muhtemelen fanların içeriden çalıştığını duyuyorsunuz ve hatta ses duyuyor olabilirsiniz, ancak ekranınızda hiçbir şey görünmüyor.

Bilgisayar Çalışmıyor

Monitörünüzün bilgi görüntülememesinin birkaç olası nedeni vardır, bu yüzden burada ana hatlarıyla belirtilen bir süreçten geçmeniz çok önemlidir.

Önemli: Bilgisayarınız aslında monitörde bilgi gösteriyor ancak hala tam olarak önyükleme yapmıyorsa , daha iyi bir sorun giderme kılavuzu için Açılmayacak Bir Bilgisayar Nasıl Düzeltilir bölümüne bakın .

Açılan, ancak Hiçbir Şey Görüntülemeyen Bir Bilgisayarı Düzeltme

Bilgisayarın bu sorunla giderilmesi, bilgisayarın neden tam olarak neden monitörde görüntülenmediğine bağlı olarak dakikalar veya saatlerden herhangi bir zaman alabilir ve bu sorunu giderdiğimizde çözeriz.

 1. Monitörünü test et . Bilgisayarınızın geri kalanıyla daha karmaşık ve zaman alıcı sorun giderme işlemlerine başlamadan önce, monitörünüzün düzgün çalıştığından emin olun.
  1. Bilgisayarınızın iyi çalışıyor olması ve monitörünüzün tek sorun olması mümkündür.
 2. Bilgisayarınızın tamamen güç olduğundan emin olun. Başka bir deyişle, bilgisayarınızın tamamen yeniden başlatıldığından emin olun – tamamen kapalı durumda olduğundan emin olun .
  1. Çoğu zaman bir bilgisayar aslında sadece Windows’ta Bekleme / Uyku veya Hazırda Bekleme güç tasarrufu modundan devam ederken sorun yaşadığında “açık” görünmeyecektir .
  2. Not: Güç düğmesini 3 ila 5 saniye basılı tutarak bilgisayarınızı güç tasarrufu modundayken tamamen kapatabilirsiniz . Güç tamamen kapatıldıktan sonra bilgisayarınızı açın ve normal şekilde önyükleme yapıp yapmayacağını test edin.
 3. Bir tane almak için yeterince şanslıysanız , sesli uyarı kodunun nedenini giderin . Bir bip sesi , bilgisayarınızın kapanmasının nedenini tam olarak nerede arayacağınıza dair çok iyi bir fikir verecektir.
  1. Sorunu, belirli bip kodunu çözerek gidermezseniz, her zaman buraya geri dönebilir ve aşağıdaki adımlarla devam edebilirsiniz.
 1. CMOS’u temizle . Ana kartınızdaki BIOS belleğinin temizlenmesi, BIOSayarlarını fabrika varsayılan değerlerine döndürecektir. Bir BIOS yanlış yapılandırması, PC’nizin neden tam olarak başlayamayacağı olabilir.
  1. Önemli: CMOS’u temizlerseniz sorununuzu giderirse , BIOS’ta yaptığınız değişikliklerin her seferinde bir kez tamamlandığından emin olun, böylece sorun dönerse, hangi değişikliğin sizin sorununuza neden olduğunu bilirsiniz.
 2. Güç kaynağı voltaj anahtarının doğru ayarlandığını doğrulayın . Güç kaynağıiçin giriş voltajı doğru değilse (ülkenize bağlı olarak), bilgisayarınız tamamen açılmayabilir.
  1. Bu düğme yanlışsa PC’nizin hiç açılmamasına iyi bir olasılık var ama yanlış bir güç kaynağı voltajı da bilgisayarınızın bu şekilde düzgün şekilde çalışmasını engelleyebilir.
 3. PC’nizde mümkün olan her şeyi yeniden oturtun . Reseating, bilgisayarınızın içindeki çeşitli bağlantıları yeniden kuracak ve bu gibi sorunlara sıklıkla “sihirli” bir çözüm olacaktır.
  1. Aşağıdakileri yeniden yerleştirmeyi deneyin ve ardından bilgisayarınızın ekranda bir şey göstermeye başladığını görün:
   • Tüm dahili verileri ve güç kablolarını tekrar takın
 1. Bellek modüllerini tekrar yerleştirin
 2. Genişletme kartlarını tekrar tak
 3. Not: Klavyenizi ve farenizi de çıkarın ve yeniden takın . Klavyenin veya farenin bilgisayarınızın tamamen açılmamasına neden olması büyük bir olasılık değil, ancak her şeyi yeniden yerleştirirken onları yeniden bağlayabiliriz.
 4. Tekrar takın CPU Bunu gevşek gelmiş olabilir veya düzgün yüklenmemiş olabilir şüpheleniyorsanız yalnızca.
  1. Not: Bunu sadece ayrı olarak söyleyeyim çünkü bir CPU’nun düşme olasılığı çok zayıf ve yükleme yapmak hassas bir iştir. Dikkatli olmanız büyük bir endişe değil, bu yüzden endişelenmeyin!
 5. Bilgisayarınızdaki elektrikli şortların nedenlerini kontrol edin . Bu genellikle bilgisayarın kendi kendine güç verdiği sırada sorunun nedenidir, ancak bazı şortlar bilgisayarınızın tam olarak açılmasını veya monitörde herhangi bir şey göstermesini engelleyebilir.
 6. Güç kaynağınızı test edin . Bilgisayarınızın fanları ve ışıkları çalıştığından, güç kaynağının düzgün çalıştığı anlamına gelmez. PSU, diğer herhangi bir donanımdan daha fazla soruna neden olma eğilimindedir ve çoğu zaman bir bilgisayarın gelmemesinin sebebidir.
  1. Yaptığınız herhangi bir testi başarısız olursa, güç kaynağınızı hemen değiştirin.
  2. Önemli:  Bu noktayı çok net bir şekilde ortaya koymak istiyoruz – güç kaynağınızın bir testini atlamayın , çünkü probleminiz PSU olamaz çünkü “işler güçleniyor”. Güç kaynakları çeşitli derecelerde çalışabilir – tamamen işlevsel olmayan bir değiştirilmesi gerekir.
  3. İpucu: Güç kaynağını değiştirdikten sonra, varsayarsanız, bilgisayarınızı açmadan önce 5 ila 10 dakika boyunca fişe takılı halde tutun. Bu, CMOS bataryasının bir miktar boşaltılması için gerekli olan, ki bu da süzülmüş olabilir.
 1. Bilgisayarınızı yalnızca gerekli donanımlarla başlatın. Buradaki amaç, bilgisayarınızın gücünü açma yeteneğini korurken olabildiğince fazla donanım çıkarmaktır.
  • Bilgisayarınız yalnızca gerekli temel donanımlarla başlatılıyorsa, Adım 11’e geçin.
  • Bilgisayarınız hala monitörünüzde hiçbir şey göstermiyorsa, Adım 12’ye geçin.

  Önemli: Bu adım, bir aceminin tamamlaması, özel bir araç gerektirmemesi ve size birçok değerli bilgi sunması için yeterince kolaydır. Bu, yukarıdaki tüm adımlardan sonra, bilgisayarınızın hala tamamen açılmaması durumunda atlanması gereken bir adım değildir.

 2. Her kurulumdan sonra test ettiğiniz her adımdaki 10. adımda, her seferinde bir parça, her seferinde yeniden test edin.
  1. Bilgisayarınız yalnızca temel donanım yüklenmiş olduğundan, bu bileşenlerin düzgün çalışması gerekir. Bu, kaldırdığınız donanım bileşenlerinden birinin bilgisayarınızın düzgün açılmamasına neden olduğu anlamına gelir. Her cihazı PC’nize geri yükleyip her seferinde test ederek, probleminize neden olan donanımı bulacaktır.
  2. İşlenmeyen donanımı belirledikten sonra değiştirin. Bu Donanım Kurulumu Videoları , donanımınızı yeniden yüklerken kullanışlı olmalıdır.
 1. Bilgisayar donanımını Power On Self Test (Güç Açık Öz Sınaması) kartını kullanarak sınayın . Bilgisayarınız hala monitörünüzde temel bilgisayar donanımı yüklü bir şeyle birlikte bilgi görüntülemiyorsa, bir POST kartı, kalan donanımın bilgisayarınızın tamamen açılmamasına neden olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.
  1. Eğer bir POST kart satın almak istemezseniz ve istemiyorsanız, 13. adıma geçin.
 2. Bilgisayarınızdaki her önemli donanım parçasını, hangi donanıma sahip olduğunuzu belirlemek için bilgisayarınızın hangi yolla çalıştığını belirlemek üzere, aynı veya eşdeğer bir donanım parçasıyla (çalıştığını bildiğiniz gibi) tek bir bileşenle değiştirin. Hangi bileşenin arızalı olduğunu belirlemek için her donanım değişiminden sonra sınayın.
  1. Not: Ortalama bilgisayar kullanıcısı evde veya işte çalışan yedek bilgisayar parçalarının bir koleksiyonuna sahip değildir. Eğer siz de yapmıyorsanız, Adım 12’yi tekrar ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. POST kartı, yedek bilgisayar parçalarının depolanmasından daha ucuz ve daha makul bir yaklaşımdır.
 3. Son olarak, eğer başarısız olursa, muhtemelen bir bilgisayar onarım servisinden veya bilgisayar üreticinizin teknik desteğinden profesyonel yardım almanız gerekecektir.
  1. Ne yazık ki, bir POST kartınız yoksa veya takas etmek için yedek parçalarınız yoksa, temel PC donanımınızın hangi parçasının arızalı olduğunu bilmiyorsunuz. Bu durumlarda, bu kaynaklara sahip bireylerin veya şirketlerin yardımına güvenmekten çok az seçeneğiniz vardır.
  2. Not: Daha fazla yardım almak için aşağıdaki son ipucuna bakın.

İpuçları ve Daha Fazla Bilgi

 1. Yeni oluşturduğunuz bir bilgisayarda bu sorunu gidermiyor musunuz? Eğer öyleyse, yapılandırmanızı üç kez kontrol edin! Bilgisayarınızın bir yanlış yapılandırma nedeniyle değil, gerçek bir donanım hatası veya başka bir sorun nedeniyle tamamen açılmaması çok iyi bir şanstır.
 2. Ekranda hiçbir şey göstermeyen bir bilgisayarı düzeltmenize yardımcı olan (veya başka birine yardımcı olabilecek) bir sorun giderme adımını mı kaçırdık? Bana haber ver ve bilgileri buraya dahil etmekten mutluluk duyarım.
 3. Bilgisayarınız hala ekranda hiçbir şey göstermiyor mu? Sosyal ağlarda veya e-posta ile iletişim kurmak, teknik destek forumlarına mesaj göndermek ve daha fazlası hakkında bilgi almak için Daha Fazla Yardım Alın bölümüne bakın

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi