Anasayfa / Bulaşık Makinesi Arızaları / Bulaşık makinesi nasıl kullanılır ?

Bulaşık makinesi nasıl kullanılır ?

Bulaşık makinesi, özel kullanım becerileri gerektirmeyen, basit ve kullanımı kolay bir mutfak cihazıdır. Kurulum ve bağlantıyı bir profesyonele bırakmak, ancak kendi başınıza yönetebileceğiniz talimatlar ve araçlar kullanmak daha iyidir. İlk önce, bulaşık makinesinin kurulması ve çalıştırılması 15-20 dakika sürer.

Bulaşık makinelerinin boyutları

Bağımsız ve yerleşik bulaşık makinelerinin çoğu modelleri standart bir genişlik 60 cm veya 45 cm’dir.

Dar bulaşık makinesi, bir kullanıcı veya 2-3 kişilik küçük bir aile için oldukça uygundur. 9 set yemek tutabilir ve küçük mutfaklarda iyi uyum sağlar.

60 cm genişliğinde, tam boy bir bulaşık makinesi, üç veya daha fazla kişilik bir aile için en iyi seçimdir. Aynı anda 12-14 setleri yıkar.

Bulaşık makinelerinin boyutları

Standart olmayan boyutlarda bulaşık makineleri vardır. Büyük üniteler catering işletmeleri için tasarlanmıştır ve ev mutfaklarında nadiren monte edilir.

Kompakt bulaşık makineleri, mikrodalga fırını neredeyse aşar ve tezgah üzerinde bile monte edilebilir. Böyle küçük bir bulaşık makinesinin kapasitesi, bir kişi için yeterli olan 6 settir.

Bulaşık makinesi ne kadar su tüketir?

Tüketilen su miktarı bulaşık makinesinin büyüklüğüne bağlıdır. Sadece genel boyut değil, aynı zamanda kapasite göstergesi. Bir seferde yıkanabilen daha fazla tabak seti, su tüketiminin değeri o kadar yüksektir.

9 set için kompakt bir model, döngü başına yaklaşık 10 litre soğuk su tüketecek, 12 set için tam boyutlu bir model – yaklaşık 13 litre. Her halükarda, el ile yıkamak için su tüketimi bu rakamları neredeyse dört kat aşmaktadır, bunun yanında sıcak suyun kullanılması gerekmektedir.

Su maliyetleri farklı çalışma modlarında değişmektedir. Kullanım kılavuzunda veya teknik özelliklerde, her mod için gerekli olan litre sayısı cihaz için belirtilmiştir. Belgeler kaybolursa, bu bilgileri kendi web sitesinde bulabilir veya üreticiden isteyebilirsiniz.

Ekonomi modları

Çevreyi korumak ve kaynakları korumak için, her bulaşık makinesi daha düşük su ve elektrik maliyetleri gerektiren bir “Eko” modu ile donatılmıştır. Bir çevrim standart yıkama programından 3-4 litre daha az sürecektir.

Bazı modellerde sağlanan yarı yük modu, püskürtücülerden biri dahil edilmediğinde sudan da tasarruf sağlar.

Bulaşık makinesi ne kadar enerji tüketiyor?

Tüketilen elektrik miktarı enerji verimliliği endeksine yansıtılmıştır. Belirli bir modele atanan enerji tüketim sınıfı, talimat veya teknik ürün kartında her zaman belirtilir.

Sınıfı belirlerken, kutular tamamen dolu olduğunda “Eko” modundaki enerji tüketimi dikkate alınır. İyi bir bulaşık makinesi B, A, A +, A ++, A +++ sınıflarına sahiptir. C ve daha düşük sınıflardaki bulaşık makineleri, 10 yıldan uzun bir süre önce üretilen eski modellerdir.

Önerilen “Eko” modu kaynakları korur, ancak suyu sadece 50 ° C’ye kadar ısıtır. Çok kirli bulaşıklar için bu sıcaklık yeterli olmayabilir. Yıkama sonucu tatmin ederse, farklı bir mod seçmeyi deneyin.

A sınıfı bulaşık makinesi Eco yıkama modunda 1,07 kW’dan daha fazla ve 0,7 kW’dan az olmamalıdır. Standart bir program seçerken, güç tüketimi yaklaşık 0,3 kW artacaktır.

Gecikmeli başlangıç ​​programı, sahiplerinin gece yıkamasında (düşük bir oranda) tasarruf etmesini sağlar.

Bulaşık makinesinde bulaşık yıkamak için ne

Bulaşık yıkama ürünleri, herhangi bir süpermarket, hırdavat ve ev eşyası mağazalarının ev kimyasalları bölümlerinde satılmaktadır. Farklı formlarda satılmaktadırlar:

 • Tabletler
 • Pudra
 • Sıvı

3’ü 1 arada tabletler, tuz, bulaşık yıkamak ve yıkamak için maddeler içerir, böylece başka bir şey eklemeniz gerekmez. Tabletlerin kullanımı uygundur – sadece bir tane açın ve bir deterjan kabına yerleştirin.

Bulaşık makinesinde bulaşık yıkamak için ne

Ekonomik ev kadınları daha fazla sıvı veya toz ister. Kirlenme derecesine ve bulaşık sayısına bağlı olarak duruma göre dozlanabilirler.

“ECO” notasyonu ile popülerlik kazanan ürünler de farklı şekillerde yayınlanmaktadır. Fosfat ve koruyucu maddeler içermezler ve aktif maddeler dermatolojik güvenlik kontrolünden geçer.

Sabun ve bulaşık deterjanları, bulaşık makinelerinde, aşırı köpürmeye neden oldukları için, manuel olarak kullanılmazlar.

Tuz ve durulama yardım

Rejeneratif tuz, makinenin alt kısmının özel bir bölmesine dökülür. Sert musluk suyunu yumuşatır, kireç oluşumunu önler. Ölçek, sadece makinenin iç kısımlarına zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda bulaşık makinesinin bulaşık ve iç elemanlarına da hoş olmayan beyazımsı bir tabaka bırakır.

Su sertliği endeksi çeşitli yollarla belirlenebilir:

 • Yerel su şirketi ile kontrol edin,
 • Bir test şeridi kullanarak kendiniz belirleyin. Bir bulaşık makinesi alırken bir dizi üretici bir şerit sağlar.

Çok ince öğütme özelliğine sahip olduğu ve kimyasal bileşimde biraz farklı olduğu için bulaşık makinesi için düzenli tuz kullanmak uygun değildir.

Durulama yardımcısı, kapların durulanması sırasında dozlandığı ayrı bir kaba eklenir. Bu tabaklarda en iyi tabakayı oluşturur, su daha iyi akar ve iz ve leke bırakmaz. Eğer sahibi durulama yardımı kullanmadan bulaşıkları temizlemekten memnun ise, bulaşıkları yıkarken tamamen dışarıda bırakılabilir.

Bulaşık makinesini temizlemek için ne kullanmalı

Bulaşık makinesinin düzenli temizliği bulaşık makinesinin ömrünü uzatır. Birikmiş kir kaldırmak ve hoş olmayan kokuları ortadan kaldırmak için şunları yapmalısınız:

 1. İç kamerayı dikkatlice inceleyin ve girmiş olabilecek kalıntıları giderin.
 2. Süzgeci bir bulaşık deterjanı veya yağ sökücü ile iyice temizleyin ve durulayın.
 3. Dönen su püskürtme nozullarının temizliğini kontrol edin. Çok kirli püskürtücüler çıkarılır ve akan suda durulanır.
 4. Lastik contaları kuru bir bezle temizleyin.
 5. Sepetleri, plastik rafları ve tepsileri yıkayın. Gerekirse, kaldırılabilirler.

Bulaşık makinesini temizlemek için ne kullanmalı

Kireç özme için özel tablet veya toz kullanın. Deterjan bölmesine yerleştirilir, sonra boş makineyi maksimum sıcaklık modunda başlatırsınız.

Temizlik için kabartma tozu veya sofra sirkesi kullanmasına izin verilir.

Bulaşıkları doğru kullanmak

Bulaşıkları doğru katlamak nasıl

Yemekleri iyi temizlemek için bunları yerleştirmek için çeşitli kurallara uymanız gerekir:

 • Her zaman yemek artıkları tabaklarını bir fırça veya süngerle temizleyin,
 • Bulaşıkları, baş aşağı, tercihen küçük bir açıyla yerleştirin.
 • Aşırı kirli bulaşıkları yere koyun.
 • Üst sepete kırılgan yemekler ve cam yerleştirilir.
 • Yemekleri yakın bir yere koymayın, küçük bir boşluk bırakın,
 • Bulaşık makinesini aşırı yüklemeyin.

Bulaşık makinesine yerleştirmeden önce yeni tabaklardaki rozetleri ve yazıtları dikkatlice inceleyin. Gümüş, ahşap, boyalı porselen ve ince camlar, yüksek sıcaklıklar veya uygun olmayan deterjanlardan olumsuz etkilenebilir.

Yemekler sepete yayıldığında, tek tek nesnelerin sprey bıçaklarının serbest dönüşüne müdahale etmediği kontrol edilmelidir.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi