Anasayfa / Bulaşık Makinesi Arızaları / Bulaşık makinesi nasıl yüklenir ?

Bulaşık makinesi nasıl yüklenir ?

Çamaşır makinenizin doğru şekilde yüklenmesi, yıkama sonucunu önemli ölçüde artıracaktır; Aynı zamanda güvenli ve rahat kullanım sağlayacaktır. Eğer bulaşıkları yerleştirmek için ortak bir prensip izlerseniz, her bulaşık yıkama zamanı daha az zaman alacaktır.

Bulaşık makinesi nasıl yüklenir

Bulaşık makinesi nasıl yüklenir

Bulaşık makinesinin içinde her türlü bulaşığı yüklemek için genel kurallar vardır:

 • tüm kaplar aşağıya dönük olarak yerleştirilmelidir, volumetrik tabaklar küçük bir açıda yerleştirilmelidir,
 • yemekler arasında biraz mesafe olmalı, birbirine yakın olmamalılar,
 • bulaşıkların parçaları makinenin gövdesine temas etmemeli, askıda kalmamalı veya sepet ve tepsilerden yapışmamalı,
 • tüm yemekler düzenli olarak yerleştirilmelidir,
 • Bireysel nesneler, püskürtme kollarının dönüşünü engellememelidir.

Bardak, bardak, şarap bardakları

Tüm bardak ve bardaklar genellikle bulaşık makinesinin üst sepetine yerleştirilir. Bu kısımdaki su basıncı daha düşüktür ve cam eşya yıkamak için iyidir. Su akışını daha iyi hale getirmek için dışbükey dipli bardaklar sepetin sol ve sağ kenarlarına hafif bir açıda yerleştirilir.

Kırılgan cam eşyalar, büyük boy öğelerden ayrı olarak yerleştirilmelidir. Su basıncı nedeniyle düşmesini önlemek için yeterince sıkı bir şekilde sabitlenmelidir. Yüksek camlar, bir ızgara veya projektörler tarafından desteklenmelidir. Yan rafta şarap bardaklarının ayakları için özel tutucular vardır.

Bulaşık makinesinde bardak, bardak, şarap kadehi

Sanatsal desenleri, kristal ve Bohemyalı camları olan bardaklar, yalnızca yumuşak bir deterjanla özel hassas modda yıkanabilir. Elde yıkamak için unutulmaz ve değerli eşyaların bırakılması daha iyidir.

Tabaklar ve kaseler

Büyük ve orta büyüklükteki plakalar alt rafa özel pimlerle fırında pişirilmiş yiyecek yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirilmelidir. En büyük öğeler yanlara yerleştirilir, orta ve küçük parçalar daha sonra gelir. Plakalar arasında bir boşluk olmalıdır, böylece su tüm yüzeyi yıkayabilir.

Çorba kaseleri, tercihen hafif bir açıda, alt veya üst sepetlere yerleştirilir. Çoğu bulaşık yıkama modelinde, bulaşık rafı alt rafta biraz daha fazla yer açmak için katlanabilir.

tabak ve kaseler bulaşık makinesine yükleniyor

gümüş takımlar

Silverware dikey bir gümüş eşya sepetine veya yerleşik bir yatay tepsiye konur. Dikey tablada, öğeler kolları aşağıya bakacak şekilde yerleştirilir, böylece aralarında olabildiğince fazla boşluk olur. Bunun tek istisnası masa bıçaklarıdır – kolları alttan bıçaklarla tutturulur.

Silverware bulaşık makinesine yükleniyor

Keskin kesme bıçakları, kesinlikle yatay olarak yıkanır – bıçaklar için çıkıntılar ile üst bölmenin yan rafına konurlar. Kepçeler, skimerler ve diğer mutfak aletleri de yıkama sırasında düşmelerini önlemek için yatay olarak yerleştirilir.

Modern modellerde, tüm cihazlar üst sepetin üzerinde bulunan uygun bir çekmecede yıkanır.

Tencere ve tavalar

Yemek pişirmek için daha büyük parçalar alt sepete konur. Tencere ve tava kolları, sepetin serbest hareketine müdahale etmemeli ve makinenin yan duvarlarına dokunmamalıdır.

bulaşık makinesinde tencereler ve tavalar yükleniyor

Mutfak tavaları, üst sprey koluna müdahale etmeyecek şekilde bir açıda yerleştirilir.

Bulaşıkları hazırlamak

Büyük gıda kalıntıları varsa, bulaşık makinesi tahliye sistemi normal bir mutfak lavabosu gibi tıkanmış olabilir. Drenaj filtrelerinin ve bulaşık makinesi hortumlarının temizlenmesi zaman alan bir iştir, bulaşıkları ön temizlemede biraz zaman harcamak daha iyidir.

Bulaşıkları sepete koymadan önce aşağıdaki şekilde temizlenmelidir:

 • tabak ve kaselerden yiyecek, peçete, kürdan kalıntılarını temizler,
 • Tencere ve tavaların iç yüzeyini kalıntılardan temizler,
 • Kalan yağları tavadan dökün, su akışı altında yıkayın,
 • tava içerisindeki suyu temizlemek için süngerin iç kısmını temizlemek için bir fırça veya süngerin sert tarafını kullanın.
 • bardak, bardak ve şarap bardaklarının içeriğini dökün.

Uzun bir sap üzerinde küçük bir sert fırça veya lastik uçlu bir spatula ile bulaşıkları kolayca temizleyebilirsiniz. Deterjan eklemeye ve tüm yemekleri suyla durulamaya gerek yoktur.

Makine sosu veya yağ kalıntılarıyla iyi işlerken, katı yiyecek artıkları drenaj sistemine zarar verebilir. Kürdanlar, küçük kemikler, mısır tohumları ve kabuk parçaları en büyük tehdidi temsil eder.

Bulaşık makinenizin güvenilir bir şekilde çalışmasını ve bulaşıklarınızın güvenli olmasını istiyorsanız, üreticinin önerilerini dikkatle okuyun. Mutfağınız için yeni bir ürün aldığınızda, bu maddelerin bulaşık makinesinde yıkanmasına izin veren özel etiketlere ve yazıtlara dikkat edin.
Yıkama sonucu her zaman mükemmel olacaktır:

 • Makineyi aşırı yüklemeyin ve nesneler arasında yeterli bir mesafe bırakın,
 • suyun basıncının daha kuvvetli olduğu kirli kirlenmiş yiyecekleri koyun.
 • kırılgan yemekleri üstüne koyup güvenli bir şekilde sabitleyin,
 • önerilen en uygun modu seçin,
 • Bulaşık makinesini zaman zaman özel aletler ile temizleyin.

Kir kurumadığı takdirde plakaları ıslatmak gerekli değildir. Eğer bulaşıklar uzun süre kirli kalmışsa, bir süre suya atılmak daha iyidir – bu durumda iyi temizlenecektir. Bazı bulaşık makinelerinde özel “Ön-ıslatma” modu vardır.

Gümüş aksesuarlar nasıl yüklenir

Eski gümüş mutfak aksesuarlarını ve eşyaları bulaşık makinesinde kullanmamanız tavsiye edilir. Karanlık noktalara neden olur, parlaklık kaybolur ve dekoratif kararma bozulur. Bulaşık makinesinde yıkanabilen özel koruyucu bileşenlerle kaplı modern gümüş mutfak aksesuarları bulunmaktadır. Bu tür ürünler her zaman özel bir etiketlemeye sahiptir.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi