Anasayfa / Beyaz Eşya / Bulaşık makinesi sıfırlama yeniden başlatma

Bulaşık makinesi sıfırlama yeniden başlatma

Bulaşık makinesini sıfırla Modern bulaşık makineleri sadece elektrikle çalışmakla kalmaz, aynı zamanda çok fazla elektronik donanımı da vardır. Bu bileşenler gittikçe daha güvenilir olmakla birlikte, arızaya da yol açabilir. Bu nedenle bulaşık makinesinin sıfırlanması tekrar tekrar gerekli olabilir. Teknik olarak daha az yetenekli insanlar bile çoğu durumda pahalı müşteri hizmetleri için paradan tasarruf edebilirler.

Elektronik olmadan yapılamaz

Bulaşık makinelerindeki elektronik aksam, operasyonda daha fazla rahatlık sağlar, ancak diğer pek çok fayda sağlar:

  • daha yüksek kullanım kolaylığı
  • düşük su tüketimi
  • düşük güç tüketimi
  • temizlik bileşenlerinin daha verimli kullanılması (tuz, durulama yardımcıları, tırnaklar veya bulaşık makinesi tozu)

Bulaşık makinesi elektroniği güvenliği sağlar

Ek olarak elektronik aksam, arıza durumunda ekipmanı büyük hasarlardan korur. ” Hata belleğinin okunması ” bölümünde açıklandığı gibi , yazılım çok sayıda “if, sonra” komutları yürütür. Bu sadece program sırasında standart prosedürleri içermez. Arızalar bile bu şekilde korunur.

Bulaşık makinesinin elektronik donanımı

Örneğin, bir su basınç sensörü takılıdır. Sadece su cebinden çıkan suyun basıncı doğru olduğunda, su ısıtıcısı açılır. Yazılım burada bir hata tespit ederse, belirli işlemleri kapatabilir. Burada, örneğin, suyun ısıtılması. Şimdi, su basıncı benzersiz şekilde ayarlanmamış olabilir, çünkü erişim belki de yabancı bir cisim tarafından engellenmişti.

Arıza belleği sıfırlanmalıdır

Ancak cihaz bunu tanıyamaz. Aksine, yazılım gerçekten ciddi bir hatadan çıkmalıdır. Yani bu hata saklanır. Hata, hata belleğinde olduğu sürece, ilgili işlev de askıya alınır. Bu, yazılımın yeni açtığı bir bilgisayara benzer de olabilir. Bilgisayarda olduğu gibi sıfırlama, yeniden başlatma yapılmalıdır.

Ama gerçek bir arıza olabilir.

Yine de, daha önce bahsi geçen link altında özetlediğimiz prosedüre mutlaka dikkat etmelisiniz (bulaşık makinesinin hata hafızası okundu ve silindi). Çünkü gerçekten de bir arıza olması doğal olabilir. Ancak hatalar her zaman tekrarlanamaz. Bu da, bulaşık makinesinin sıfırlama işleminden sonra bir süre çalışabileceği anlamına gelir, sadece hata mesajını tekrar görüntüleyebilir.

Bu bir kusur olup olmadığını size söyleyecektir

En azından şimdi bulaşık makinesini tamir etmeli veya müşteri servisini aramalısın. Aynısı, bulaşık makinesinin hatayı bir sonraki programda derhal tekrar kaydetmesi veya ilgili işlemi durdurması durumunda da geçerlidir. Çoğu durumda bulaşık makinesi mükemmel çalışmaya devam edecektir.

Bulaşık makinesini sıfırla

Bulaşık makinesinde sıfırlama genellikle manuelde de açıklanmıştır. Bu, genellikle birkaç saniye boyunca basılması gereken anahtarların veya anahtarların birleşimidir. Bazı cihazlarda, güç kablosunu birkaç saniye için çıkarmak yeterlidir. Ama asla farklı tuşlara basmaya çalışmayın (kombinasyon halinde veya birkaç saniye içinde). Bu kadar istenmeyen hasarlar (yeniden programlama veya fabrika ayarlarına sıfırlama vb.) Yapabilirsiniz.

İpuçları ve Püf Noktaları

Birçok arıza, açık bir kusuru açıkça gösterebilir. Örneğin, bulaşık makinesi kurulamıyorsa . Çoğunlukla ısıtma (ısıtma çubuğu veya bulaşık makinesinin su ısıtıcısı) şüphesiz. Ancak diğer birçok arızadan sorumlu olabilir. Tam olarak, sadece ısıtıcının açılmaması nedeniyle yerleşik elektroniği nedeniyle, su basıncı çok düşük olduğundan.

Bu nedenle, çamaşır makinesinin onarımında olduğu gibi devam edin – her zaman mümkün olan basit kusurları ve daha karmaşık hata kaynaklarını. Bununla birlikte, tercihen, her zaman arıza hafızasını okumalısınız.

Bulaşık makinesinin sıfırlanması, arıza belleğini temizlediğiniz anlamına gelir. Sıfırlamadan önce, her halükarda arıza hafızasını okumalısınız. Uzman bir şirket veya üretici gizli menüyü ve bireysel hata kodlarının ne anlama geldiğini açıklayabilir.

Bulaşık makinesinde hata kodu

Diğer alanlarda olduğu gibi, dijital çağ bulaşık makinelerinde durmadı. Cihazlardaki elektronikler en yüksek seviyede konfor vaat ediyor, ama aynı zamanda gerçek bir test de olabilir. Neyse ki, arızalar genellikle hata hafızasında saklanır. Ayrıca cihazın davranışını da etkileyebilirsiniz. Aşağıda, bulaşık makinesinde hata kodlarını okuma ve silme hakkında bilgi bulabilirsiniz

Çoğu elektronik cihaz kullanımı kolaylaştırır

Elektronik bileşenler artık neredeyse tüm cihazlarda bulunabilir. Mikroişlemciler ve yazılımın yaptığı şey genellikle bilinçli olarak algılanmaz. Muhtemelen, cihazda bir sorun varsa. Bununla birlikte, elektronik cihazların ev aletlerinde nasıl çalıştığını bilmek her zaman avantajlıdır.

Elektronik bulaşık makinesinde çalışma prensibi

Prensip olarak, operasyon son derece basittir. Cihazda saklanan komutlar genellikle “eğer-sonra” komutlarıdır. Yani, belirli bir şey olsaydı, örneğin:

  • Su alındı.
  • Su pompalanmış.
  • ısıtıldı.
  • Bir arıza bildirilir ve cihaz veya program kısmı kapatılır.

Bir hata tetiklendiğinde ne olur?

Fakat bulaşık makinesindeki elektronik parçalar bile her zaman yanılmaz değildir. Ayrıca hiç bulunmayan hatalarda da sürünebilir. Arabada da bunu biliyoruz. Daha sonra araba, örneğin sadece acil durum programında çok yavaş sürülebilir. Bulaşık makinesi benzer şekilde çalışır. Hataya neden olan fonksiyonları kapatır.

Her zaman arkasında bir yanlışlık yok

Bulaşık makinesi şu ana kadar düzgün bir şekilde çalışıyorsa, ancak kayıtlı bir hata görüntüleniyorsa, bunu okumak ve sonra silmek önemlidir. Ancak, arıza hafızasını temizledikten sonra, bulaşık makinesini tamir etmeye henüz başlamamalısınız. Daha ziyade, bulaşık makinesinin yeniden normal çalışmasına izin vermelisiniz.

Daha önce de belirtildiği gibi, mevcut olmasa da veya sadece bir kez (tekrarlanamaz) meydana gelmiş olsa bile, bir hatanın tetiklenmesi nadir değildir. Ancak, programın başlamasından sonra aniden arıza hafızasının bir problem olduğunu bildirmek zorunda kalmanız gerekiyorsa, bulaşık makinesini tamiretmelisiniz .

Bulaşık makinesinin arıza hafızasından okuma

Hata hafızasında bir hatanın saklanması gerçeği, genellikle bulaşık makinesinin özel bir davranışıyla tanınır. Bir hata kaydedildiyse çoğu zaman bir veya daha fazla LED sürekli olarak yanıp söner. Bu yanıp sönme, daha sonra hafızanın okunması gerektiği göstergesidir. Arıza hafızasını okumak da farklıdır. Ya hata menüsüne yönlendirilirsiniz veya seçim tuşlarını buna göre ayarlamanız gerekir.

Ancak bu amaç için okuma süreci ilk önce başlatılmalıdır. Bu gizli menülerden yapılır. Bunlar, özellikle uzun bir süre veya belirli bir tuş kombinasyonu için bir tuşa basılarak aktif hale getirilebilir.

Hata hafızasını okumak için hiçbir talimatı asla denemeyin

Hiçbir koşul altında hiçbir tuşa basmayın, aksi takdirde ciddi hasarlar meydana gelebilir. Bulaşık makinesinin konfigürasyonunu bilmeden değiştirebilirsiniz. Aynı üreticiden farklı modellerde bile, okuma süreci oldukça farklı bir şekilde başlatılabilir. Çünkü hata hafızası bile silinir. Gerçekten ciddi bir hata varsa ve yanlışlıkla sildiyseniz, bulaşık makinesine daha fazla zarar verebilir.

Tabii ki, tüm hatalar veya kusurlar saklanmaz. Sadece elektronikler tarafından algılanabilen, yani ilgili sensörler vb. Mevcut olanlar depolanabilir. Tüm kusurların hata olarak kaydedilmesini beklemeyin.

İpuçları ve Püf Noktaları
Üretici veya servis temsilcisiyle görüşün. Tam prosedüre ek olarak, eksiksiz hata kodlarına sahip bir tabloya da ihtiyacınız vardır. Bunlar genellikle bir sayı veya kod olarak görüntülenir. Bu hata kodu daha sonra tablodaki hatalara atanabilir.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi