Anasayfa / Bulaşık Makinesi Arızaları / Bulaşık Makinesi Su Boşaltmıyor Arızaları Çözümleri

Bulaşık Makinesi Su Boşaltmıyor Arızaları Çözümleri

Bulaşık Makinesi Su Boşaltmıyor Arızaları Çözümleri Bulaşık makineleri herhangi bir modern mutfağın kullanışlı bir parçasıdır. Ne yazık ki, sorunlara karşı dayanıklı değiller. Bu cihazlarla ortaya çıkan en yaygın sorunlardan biri, suyun tahliye edilmemesidir. Bu meydana geldiğinde, bulaşık makinesinin altındaki su havuzları ve çözülmezse kokulara ve daha başka sorunlara yol açabilir.

Bulaşık Makinesi Su Boşaltmıyor

Daha yeni bulaşık makinesi modelleri, sızıntıyı önlemek için temizleme döngüsünü otomatik olarak durdurur. Bazıları, sahiplerine sorunu daha iyi anlayabilmek için bir kod bile gösterir. Dışarı çıkmadan ve tamirci çağırmadan önce, sorunu kendiniz çözmek için aşağıdaki adımları deneyin. Çoğu drenaj sorunu, sadece birkaç dakika içinde tespit edilmesi ve düzeltilmesi kolaydır.

Filtreleri Çıkarın ve Temizleyin

Tıkanıklığı kontrol eden ilk yer, karterin yakınındaki alt filtrelerdir. Bu, suyun suyun toplandığı ve üniteden aktığı bulaşık suyundaki en düşük noktadır. Bir pompa bu noktadan ve drenaj hortumundan dışarı su ve döküntüleri temizler. Genellikle alt püskürtme kolunun altında veya ünitenin arkasına doğru yer alır. Belirli bir bulaşık suyu modeline bağlı olarak, içinden geçmek için çeşitli filtre bileşenlerine sahip olabilirsiniz.

Çoğu bulaşık makinesinde iki filtre tabakası bulunur. Biri, daha küçük gıda parçacıklarını yakalamak için tasarlanmış ince bir ağdır, diğeri ise daha büyük parçaların geçmesini engelleyen büyük bir sepettir. Kalıntı için bu filtreleri kontrol edin. Bazı modellerde filtreleri yerinde tutan vidalar olsa da, basit bir saat yönünün tersine döndürülebilir. Filtreleri ılık sabunlu suda yıkayın. Filtreler yağlı ise, bunları çok sıcak su altında çalıştırın ve kirliliği silin.

Tıkanmış Tahliye ?

Bir sonraki iş düzeni bulaşık makinesinde ne kadar suyun kaldığını belirlemektir. Dolu olduğunda kapı contasının hemen altına doldurulmalıdır. Bu yaklaşık 3 inç su. Suyun tamamı olmasa da, bir döngünün sonunda giderse, problem büyük olasılıkla drenajda olur.

Atık su, pompayı bir ekrandan ve muhtemelen yumuşak bir gıda imhası yoluyla girer. Daha sonra bir drenaj hortumuna pompalanır. Boşaltma hortumu büyük olasılıkla, bir duvarın dış tarafında, bir mutfak dışına yerleştirilmiş bir hava boşluğu cihazına ya da bataryanın yanındaki lavabonun üzerindeki oluklu bir metal silindire bağlıdır. Hava boşluğundan drenaja giden bir tahliye hortumu, büyük olasılıkla bir çöp imhası olacaktır. Çöp imhası yoksa, lavabo tahliyesine bağlanır. Çok fazla kurnaz kurulum gördüm, ama bu iki senaryo en yaygın olanı.

Drenajı nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Bulaşık makinesini çalıştır. Su, hava boşluğundan lavaboya akarsa veya mutfakın dışındaki yere dökülürse, tahliye hava boşluğuna veya drenaja veya çöp imhasına giden hortuma takılır.
 2. Boşaltma hortumunu sökün; hortum kelepçeleri ile yerinde tutulacaktır.
 3. Bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin, bir elbise askısı teliyle bir fırça veya bezle iyice temizleyin ve bir hortumla yıkayın.
 4. İçeride bir şey olup olmadığını görmek için hava boşluğu çıkışının içini kontrol edin. Hava boşluğunda en ilginç şeyleri buldum. Hala bir yüzük, plastik bir torba, bir saç tokası ve bir yılanın parçası gibi görünen bir şey gördükten sonra başımı kaşıyorum. Ewww! Enkazdan uzak olduğundan emin olun.
 5. Hortumu değiştirin.
 6. Hortumu bulaşık makinesinden gelen hava boşluğundan çıkarın.
 7. Hortumun ucunu bir kovaya yerleştirin. Bulaşık makinesini açın ve kovaya boşalmasına izin verin. Su basıncı bir bahçe hortumununki gibi ise, düzgün çalışıyor.
 8. Hortumun içinde kalan her şeyi yıkamak için her fırsatta bir kaç saniye kovaya akmasını sağlayın.
 9. Hava boşluğunun giriş tarafını kontrol edin ve kirden ve diğer tıkanıklıklardan arınmış olduğundan emin olun.

Tıkanmış bir hortum veya hava boşluğu bulduysanız, şimdi düzeltildi. Suyun düzgün drenaj yapıp yapmadığını kontrol etmek için bulaşık makinesinde bir döngü çalıştırın. Eğer varsa, o zaman sorun giderildi!

Tıkanmış Anti-Sifon Cihazı ?

Boşaltma hortumlarını ve ekranları temizledikten sonra hala sorun varsa, anti-sifon cihazı ile olası bir sorun olabilir. Sadece bazı bulaşık makineleri bunlarla donatılmıştır, ve onlar almak için bir sıkıntı vardır.

Sifon önleyici cihaz, tahliye hortumunun pompaya bağlandığı yerdedir. Genellikle boşaltma hortumunun ucundaki bir kafes içinde küçük bir top gibi görünür. Pompa su pompalarken, top tahliye hortumuna doğru çekilir; Bu dren açar ve su serbestçe akar. Pompa su pompalamayı durdurduğunda, top pompa tahliyesine geri döner, böylece tahliye veya tahliye hortumundan su bulaşık makinesine giremez. Bu cihaza yiyecek ya da başka kirler girerse, dren tıkanabilir. Çıkıp temizlenmelidir. Anti-sifon aygıtı açıksa, bu noktada problem çözülür.

Arızalı Pompa veya Zamanlayıcı ?

Düşük performanslı bir pompa ise, sadece az miktarda su dışarı pompalanır. Zamanlayıcıysa, yeterince uzun süre pompalanmayabilir. Pompa olağandışı veya yüksek sesler çıkarır mı? Pompa verimli çalışmıyorsa ve gürültü yapıyorsa, muhtemelen kötü bir pompadır.

Zamanlayıcı döngünün sonundan önce durur mu, yoksa döngü sırasında bazen takılıyor mu? Zamanlayıcı düğmesi sert mi dönüyor veya atlanıyor? Bir döngü tamamlanmazsa, muhtemelen kötü bir zamanlayıcıdır. Zamanlayıcıyı değiştirme zamanı.

Su ve elektrik bağlantıları. Bulaşık makinesini tamamen çıkarmak için bunları çıkarmanız gerekir.

Pompanın Değiştirilmesi:

Pompa, bazı bulaşık makinelerinde kolay bir iştir ve diğerlerinde çok zor. Doğru pompayı bulmak için model numarasını kullanmanız gerekecektir. Pompanın konumuna bağlı olarak, işin zorluğunu belirleyebilirsiniz. GE bulaşık makineleri en kolaylarından biridir. Her durumda, bulaşık makinesinin dışarı çıkması gerekecek.

 1. Gücü ve suyu kapatın.
 2. Su kaynağını, güç kaynağını (bu genellikle sadece fiş) ve tahliyeyi ayırın.
 3. Bulaşık makinesi, normalde, bulaşık makinesinin üstündeki parantezler aracılığıyla tezgahın tabanına sürülen birkaç vidayla yerinde tutulur. Şunları çıkarın.
 4. Bulaşık makinesi artık dışarı çıkmalı ve ona erişebilirsiniz.

Bu stratejiyi bulaşık makinesini çıkarmak ve pompayı çıkarmayı başarabileceğinizi görmek için kullanırdım. Yeterince kolay görünüyorsa ve yapabileceğiniz bir iş varsa, yeni pompayı sipariş edin. Eğer bunu anlayamaz ve işi bitiremezseniz, yeni bir bulaşık makinesi almak için zaman olabilir. Bir pompa montajı pahalı olabilir ve servis çağırma ve onarımı ile muhtemelen 200 $ ‘a kadar çıkacaktır. Harekete geçme zamanı.

Zaman mekanizması genellikle ön panelin içinde sıkışır.

Zamanlayıcının Değiştirilmesi

Zamanlayıcı olduğunu belirlediyseniz, o zaman bir heyecan içindesiniz! Şaka yapıyorum. Zamanlayıcıyı değiştirmek göz korkutucu olabilir. Kapı panelinde bulunur ve bazen ulaşılması zordur. Kapıyı açmalısın. Öndeki yaylara erişebileceğiniz bir yay ve kasnak sistemi ile yerinde tutulursa, kapağın kapanmayacağı şekilde yayı sökmeye yardımcı olabilir. Eğer bahar çalışmak zorsa, sadece onu yalnız bırakmak iyi bir fikir olur.

İç astardaki tutma vidalarını sökerek başlayın. Astarın çıkarılması, bulaşık makinesi zamanlayıcılarının çoğuna erişmenizi sağlar. Bazı bulaşık makineleri, zamanlayıcıyı ayrı bir muhafazaya kolayca monte etmişlerdir. Zamanlayıcıyı çıkarmak ve değiştirmek oldukça kolaydır. Yol boyunca kafanız karıştıysa, derlemeyi çizmek için zaman ayırın. Dikkatli olun – bazı bulaşık makinelerinin ön astar tarafından tutturulmuş veya tutturulmuş bazı mekanizmaları vardır.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi