Anasayfa / Bulaşık Makinesi Arızaları / Bulaşık Makinesi Su Kaçırıyor ?

Bulaşık Makinesi Su Kaçırıyor ?

Bulaşık Makinesi Su Kaçırıyor ise Sızıntı yapan bir bulaşık makinesinin görüşü, çoğu insanı bir korku duygusuyla dolduracaktır ve bu tamamen anlaşılabilir. Sızan herhangi bir cihazın görülmesi muhtemelen benzer hisler çıkarır, ancak bulaşık makinesi özellikle sorunlu olabilir.

Bulaşık Makinesi Su Kaçırıyor ?

Çünkü onlar daha lüks aletlerdir ve genel olarak bulaşık makinesi hakkında buzdolabı bilgilerinin çamaşır makinesi gibi şeylerden daha az yaygın değildir. Çamaşır makinenizi sızdırıyorsanız, sorunun ne olabileceğini veya en azından neyi arayacağınızı bilmeniz konusunda kaba bir fikriniz olabilir.

Pompa Motoru

Muhtemelen, bir sızıntı varsa, sorunun pompada olması muhtemeldir, bulaşık makinelerinde, pompanın makinenin alt kısmında olduğunu ve iki bölüme sahip olduğunu tahmin edebilirsiniz. Pompanın bir kısmı pervaneyi ve filtreyi tutarken diğeri drenajdan oluşur. Bazı bulaşık makinesi modelleri de bir doğrayıcı bıçağa da sahip olacak.

Kusurlu veya hasarlı pompalama çok yaygın bir sorundur ve genellikle pompanın contalarını kurutan yaş veya deterjanlardan kaynaklanır. Bu, cihazınız çok eski olmadığı sürece, profesyonel bulaşık makinesi tamirmühendisinin yardımıyla sabitlemek için genellikle nispeten kolaydır . Pompanızın bir sızıntıya neden olabileceğinden şüpheleniyorsanız, su birikintisinin olup olmadığını görmek için sık sık erişim panelini kontrol edin.

Kapı

Bulaşık makinenizin kapısı bir banka kasasının kapısı kadar güvenli olabilir, ancak güçlü olsa da sızıntıya karşı bağışık değildir. Bulaşık makinesinin ön tarafındaki sızıntılar, genellikle bulaşık makinesinin kapı contasından kaynaklanır. Kapı contası, kapının etrafından dolanan kauçuk contadır, bu da bazı modellerde vinilden yapılabilir.

Bu problem, contanın kırılmaya başladığı zaman meydana gelir, bu genellikle yaştan kaynaklanır, ancak conta bir şekilde hasar görürse, genellikle bir sızıntıya neden olur. Neyse ki profesyonel bir tamir yardımcısı bulaşık teknisyeni sizin için kapı contasını değiştirmek ve herhangi bir sızıntıyı durdurmak mümkün olacak. Dikkat edilmesi gereken diğer alanlar arasında kapı mandalı ve kapının hizası bulunur, bu nadirdir ancak bazen kapı hizasından çıkarılabilir.

Şamandıra Anahtarı

Onları duymamış olabilirsiniz, ancak bu anahtar herhangi bir bulaşık makinesinin temel bir bileşenidir. Şamandıralı şalter, bulaşık makinenizin alt kısmında küvetin altında bulunur ve su giriş valfini kontrol eder.

Şamandıra, bulaşık makinesi su ile dolduğunda yükselir ve şamandıra veya şamandıralı şalterin arızalanması durumunda şamandıralı şalter ile birlikte çalışır, bu durumda çoğunlukla taşma ve sızıntıya neden olur. Bu nedenle, eğer bulaşık makineniz çok yüksek bir su seviyesine sahipse, o zaman ne yapılacağını biliyorsunuz, bu tür bir problemle, bunu düzeltmek için profesyonel bir bulaşık makinesi tamir teknisyeni aramak en iyisidir.

Hortumlar

Drenaj hortumu, sızıntıların yaygın bir şüphelisidir, çoğu zaman hortumdaki kelepçeler gevşemiş veya hasar görmüş olabilir. Neyse ki kelepçelerin değiştirilmesi genellikle kolaydır, ancak muhtemelen sizin için bir profesyonel almanız gerekecek, kelepçeler bulaşık makinenizin altındaki tekme plakasını kaldırarak bulunabilir.

Su Giriş Valfi

Su giriş vanası daha önce zikredilmiştir ve iyi bir nedenden ötürü bu bileşenle ilgili sorunlar yaygın bir sızıntı sebebidir. Tekme levhasının alt kısmında bulunan vanaya bağlanan hortumlar genellikle hasar görebilir veya bağlantısız olabilir. Şanslı tamir ediyorsanız, profesyonel bulaşık makinesi tamir mühendisini aradığınızda bu işlem oldukça basit olmalıdır .

Püskürtme kolları

Suyun çıktığı yer olduğu için, püskürtme kolları sızıntılar için normal bir şüphelidir. Bulaşık makinenizin modeline bağlı olarak, tek bir püskürtme koluna veya birden çok tanesine sahip olabilirsiniz, ancak sorunlarınız için onları incelemek, kaç tane olursanız olun nispeten basittir.

Püskürtme kolları metal veya plastikten yapılabilir ve plastik olanlar metal parçalara daha hassas olabilirken yenilmez değildir. Plastik kollar ısı nedeniyle çatlayabilir veya hatta eğilebilir, metaller ise dikişlerde ayrılabilir.

Ciddi şekilde hasar görmüşlerse, bunlar değiştirilmeli, ancak engellenmiş delikler de kontrol edilmelidir. Tıkanmış delikler, bulaşık makinenizin alt kısmında genellikle sızıntıya neden olacak olan spreyi yanlış yönlendirir, birçok bulaşık makinesinde, bunları temizlemek ve blokları çıkarmak için püskürtme kollarını dışarı çıkarabilirsiniz.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi