Anasayfa / Beyaz Eşya / Buzdolabı ısınıyor ne yapmalıyım ?

Buzdolabı ısınıyor ne yapmalıyım ?

Buzdolabı ısınıyor ne yapmalıyım ? Bir buzdolabı “aşırı ısınma” olduğunda, bu genellikle aşırı yüklendiğini gösterir. Bunun nedenleri neler olabilir, nelere dikkat etmelisiniz ve bir çare olarak neler yapılabilir, bu yazıda detaylı olarak öğreneceksiniz.

Olası nedenler

Çok sıcak bir buzdolabının olası sebepleri çok çeşitli olabilir. Muhtemelen diğerleri arasındadır (aşağıdaki kontrol listesini kullanın):

kontrol Hatanın kaynağı
# Buzdolabına sıcak yemek konulduğu için buzdolabı çok çalışmak zorunda
# Buzdolabı kapısı sızıntı
# buzdolabı açık kaldı
# Buzdolabı çok yüksek ortam sıcaklığına sahip bir alanda
# Buzdolabý yanlþ ya da doðru nakledildi
# buzdolabı yetersiz havalandırma ile monte edilir
Teknisyen gerekli termostat arızalı
Teknisyen gerekli kompresör / eşanjör arızalı

Buzdolabında çok sıcak yiyecek

Hiçbir koşulda buzdolabına kaynatmak için kaynatma veya buharlama yapmayınız. Oda sıcaklığını geçmemelidirler. Aksi takdirde, buzdolabı aşırı sıcakların atılmasıyla aşırı yüklenir. Ek olarak, buhar hızla soğutma kapasitesini azaltan çok fazla buz oluşturabilir.

Buzdolabı kapısı kaçağı

Bir sızıntı buzdolabı kapı her zaman ısı buzdolabı girer, ve böylece sürekli olarak kompresör çalışmaya sahiptir ve bu nedenle aşırı ısınmış neden olabilir.

Buzdolabı açık bırakıldı

Bir buzdolabı açık bırakılıp tekrar kapatılırsa, kompresör tekrar yüksek güçle tekrar soğutmalıdır. Çözüm: sıcaklığı en yüksek seviyeye ayarlayın ve sonraki birkaç saat boyunca ardı ardına düşürün.

Buzdolabı çok yüksek ortam sıcaklığına sahip bir alanda

Buzdolapları sadece belirli iklim sınıfları ve dolayısıyla ortam sıcaklıkları için onaylanmıştır. Ortam sıcaklığı aşılırsa, buzdolabı çok çalışmak zorundadır. Ayrıca yakındaki ısı kaynaklarını da aramak isteyebilirsiniz.

Buzdolabı yanlış yatırılmış veya taşınmış

Buzdolabının yatay olarak eğilmesi veya taşınması durumunda, yeterli soğutucu akışkanın kompresöre geri akması biraz zaman alabilir. Kompresör “boş” ise, ciddi hasara neden olabilir. Buzdolabý genellikle onarılamaz derecede bozulur. Devreye alma, servis ömrü ve izin verilen taşıma şekli ile ilgili uyarılarımutlaka dikkate alınız!

Buzdolabı yetersiz havalandırma ile monte edilir

(Izgara üzerine kapının altına ankastre buzdolapları ile) kaçmaya Able Cihazın arka tarafında üretilen ısıyı gerektirir. Bu durumda değilse, ısı oluşur ve buzdolabı sıcak çalışır. Bir yeterli havalandırma bu nedenle her zaman, aynı zamanda soğutma bulunabilirler sağlanacaktır olan tek tezgah altına monte edilebilir duvar mesafesi ve yeterince büyük bir havalandırma ızgarası arka bölgesinde bol miktarda vardır.

Termostat arızalı

Termostat sensöründeki kusurlar veya termostat sensöründeki arızalar bazen meydana gelir. Ancak, genellikle, onarımı kolay ve ucuzdur

Kompresör / eşanjör arızalı

Kompresör veya ısı eşanjörünün hasar görmesi genellikle sadece büyük masraflarla onarılabilir. Genellikle böyle bir durumda bir onarım artık değerli değildir. Kontrolörün hasar görmesi de düşünülebilir.

İpuçları ve Püf Noktaları
Buzdolabının aşırı ısınması durumunda, olası nedeni hemen kontrol etmeli ve çözülemezse buzdolabını kapatmalısınız. Aksi halde yangın riski vardır .
Her durumda, yeni buzdolabının yerine daha yakından bakmalı ve göz ardı edilen bir ısı kaynağı olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Özellikle terasta veya balkonda bir buzdolabı kurduysanız, buzdolabının çok sıcak olması ve gerekli performansı sağlayamaması olabilir.

Her buzdolabı, belirtilen maksimum sıcaklığın üzerindeki sıcaklıklarda bir veya daha fazla spesifik iklim sınıfı için tasarlanmıştır , bir buzdolabı artık yeterli değildir.

Buzdolabında hasar

Ancak, çoğu durumda, buzdolabının kendisi teknik bir probleme sahip olacaktır. Bu diğerleri arasında olabilir:

  • Termostat veya termostat sensörü arızalı
  • Buzdolabı yanlışlıkla “sıcak” olarak ayarlandı
  • otomatik buz çözme bir kusur vardır
  • Elektronik kontrolde kusur

Termostat sensörü arızalı

Termostatik sensörlerde veya termostatın kendisinde kusurlar nispeten sık görülür. Problar ayrıca kolayca paslanabilir. Teknisyen, bu tür hasarı sadece termostatı köprüleyerek kontrol eder ve ardından buzdolabının performansını test eder.

Buzdolabı “sıcak” olarak ayarlandı

Birçok buzdolabında, sıcaklık çarkına ek olarak bir geçiş anahtarı veya basma düğmesi de bulunur. Bu anahtarla, ayarlanan sıcaklığa bakılmaksızın bir buzdolabı ısınabilir. Varsa, her zaman geçiş anahtarının veya basma düğmesinin gerçekte doğru konumda olduğundan emin olmalısınız.

Buz çözme cihazı arızalı

Birçok modern buzdolabında otomatik defrost vardır. Bazı buzdolapları için, bu, diğer buzdolapları için bir elektrikli rezistans ısıtıcıdır, bununla birlikte, sadece soğutucunun fonksiyonu “tersine çevrilir”. Hasar varsa (sıkışmış vanalar, kontrol kusurları gibi), daha sonra buzdolabında ılık olabilir.

Elektronik kontrolde kusur

Buzdolabının elektronik kontrolü elbette bozulabilir. Bu gibi birçok durumda, bir onarım artık değerli değildir, yeni bir satın alma genellikle daha ucuzdur. Aynı durum çoğu durumda kompresöre zarar vermek için de geçerlidir.

Hakkında Repairman

Bir yorum

  1. bursalı

    merhaba; Buzdolabı Sıcak Soğuk ayarı nasıl olmalı?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Canon Yazıcı Sorunları Arızaları Hata Giderme

Canon Yazıcı Sorunları Arızaları Hata Giderme Canon, bilgi teknolojisi alanında ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi