Anasayfa / Beyaz Eşya / Buzdolabı kokuyor mu ? En etkili karşı önlemler !

Buzdolabı kokuyor mu ? En etkili karşı önlemler !

Buzdolabı kokuyor mu ? En etkili karşı önlemler ! Buzdolabında kötü bir koku yayılırsa, iştahı gerçekten uyarmaz. Bu nedenle, bu durumda, özellikle akut hijyenik bir sorun olsa da, nedeni olabildiğince çabuk bulmak ve düzeltmek önemlidir. Ancak orijinal koku kaynağı kapatılmış olsa bile, kokusu hala buzdolabına yapışabilir: Hoş olmayan kokuyu nasıl etkisiz hale getirebilirim?

Buzdolabı kokuyor: Sebebi nedir ?

Gıda her zaman doğal bir koku geliştirir , bu çok açıktır. Bu kokular zaman içinde buzdolabına yerleşir, özellikle taze yiyecekler açık olarak saklandığında. Bir süre sonra, yapışan kokuların hoş olmayan bir etki ortaya çıkarması mümkündür.

Bu yüzden buzdolabındaki kötü koku, içinde bir şeyin kötü gittiği gerçeğiyle mutlaka bir ilgisi yoktur. Bununla birlikte, önünüzde küflü bir şey olduğu veya hatta cihazda mantarın yayıldığı da mümkündür.

Nadiren, kokunun kaynağı teknolojide yatmaktadır, bunlar daha sonra tamir edilmesi kolay olmayan sızıntılardır: sızan soğutucu madde nedeni olabilir.

Plastik ve contalar kötü koku yayar

Sorunun sebebi, buzdolabının plastiğinin depolanmış gıdaların kokusunu almasıdır. Göreceli olarak basit bir çözüm vardır: koku nötralizasyonu ile kapsamlı bir temizlik.

 • Gerekirse buzdolabını çöz .
 • Lastik contalar dahil tüm iç kısmı temizleyin.
 • Ilık su ve nötr deterjan veya deterjan kullanın.
 • Yumuşak bir sünger veya yumuşak bir bez kullanın.
 • Ayrıca tüm buzdolabı elemanlarını durulayın.
 • Her şeyi iyice kurulayın.
 • Son olarak, suya sirke özü ekleyin.
 • Tüm buzdolabı yüzeylerini tekrar bu karışımla ovun.

Sirke sadece dezenfekte etmekle kalmaz, aynı zamanda kokuları da giderir ve nötralize eder: Bu nedenle, doğal madde büyükannesinin ev ilaçları altında gerçek bir içsel ipucu olarak kabul edilir. Ancak, daha sonra buzdolabında kokuyorsa, daha fazla fikir gereklidir!

Buzdolabında kalıp var mı? Bu yüzden ondan kurtulun!

Belki de kalıp buzdolabınızda contalara veya nemli ortamlara yerleşmiş olabilir, o zaman zararlı mantarlardan çabuk kurtulmak zorundasınız ! Sirke suyu kesinlikle bu anlamda çok şey yaptı, ama daha etkili bir şekilde çalışıyor:

 • Saf sirke özü ile etkilenen bölgeleri yıkayın.
 • Gerekirse, sitrik asit veya özel temizleyiciler ile deneyin.
 • Buzdolabından tüm nemi alın ve serbest su tahliyesini izleyin.
 • Buzdolabını birkaç gün açık tutun ve en küçük çatlağa kadar kurumaya bırakın.
 • Kalıp kalmayıncaya kadar tekrar çalıştırmayın.
 • Küflü kauçuklar değiştirilmelidir.

Bazen buzdolabının içine anti-küf spreyiyle de muamele edilmesi önerilir. Bu ciddi bir tavsiyedir çünkü yiyecekle temas etmemesi gereken kimyasallar içerir.

Buzdolabı hala kokuyor mu? Bu uzun vadede yardımcı olur!

Sirke suyuyla yıkamak ve küfü çıkarmak başarısız olursa, buzdolabında daha iyi bir koku elde etmek için başka yollar da vardır: kokuları bağlayan buzdolabına koyun!

 • Bir kase sirke suyu çok iyi kokmaz, ancak diğer kokuları da etkisizleştirir.
 • Açık bir kasede birkaç kaşık kabartma tozu da harikalar yaratabilir, bu konuda en iyi şey: bu tozun çok az kokusu vardır ve bu nedenle harika nötr davranır.
 • Eczaneden gelen soda tozu, tam olarak aynı etkiye sahip, madde zaten her zaman dolabın içinde olması gereken çok yönlü bir ev ilacı olarak kabul ediliyor.
 • Taze çekilmiş kahve kokusu iştah açıcı ve sadece kahverengi Flotcher dar arkadaşları için doğru buzdolabı tazeleyici. Açık bir kapta küçük bir toz yabancı kokuları etkisiz hale getirir.
 • Limon, eşsiz bir taze koku yayıyor, hem meyve suyu hem de kabukları, buzdolabının iç kısmını önemli ölçüde tazeler. Limonları, en geç beş gün sonra bertaraf etmek önemlidir, böylece küflenmezler.

Buzdolabı sadece dışarıda kokuyor – teknik arıza muhtemelen

Gazlı soğutucu akışkan buzdolabından kaçarsa, ünitenin etrafına hoş olmayan bir koku yayılır. Soğutma etkisi, aynı anda tamamen bitene kadar hızla azalır.

Bu durumda, ya onarım gereklidir – ya da buzdolabı tamamen değiştirilmelidir. Soğutucunun kendiliğinden doldurulması genellikle mümkün değildir, ayrıca sızıntı var olmaya devam edecektir.

Buzdolabının kokmasını önlemek için önleyici tedbirler!

Buzdolabınıza yeni bir koku için verdikten sonra önleme duyurulur. Birkaç haftada bir, cihaz tam bir iç temizliğin tadını çıkarmalı, bu yüzden kalıcı olarak kokuları saklamayın.

Tabii ki, bu da sirke su ile yıkama içerir! Açık yiyeceği buzdolabında tutarak ve cihazın içinde hiçbir şeyin küflenmemesini sağlayarak kokuları önleyin.

İlk ve en önemlisi, su tahliyesini düzenli olarak temizleyin, böylece iç kısımda nem birikmez, bu da küf oluşumuna neden olabilir. Tamamen hijyen ve buzdolabı bakım alfa ve omega kalır!

İpuçları ve Püf Noktaları
Buzdolabında sipariş vermek aynı zamanda hijyene katkıda bulunur: Açıkça düzenlenmiş bir buzdolabı iç mekanında, aradığınızı hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Bu nedenle cihaz kapısı daima kısa bir süre için açılmalı, yoğuşma yok ve kalıbın daha az şansı var.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi