Anasayfa / Buzdolabı Arızaları / Buzdolabı Nasıl Çalışır ?

Buzdolabı Nasıl Çalışır ?

Buzdolabı Çalışma Prensibi

Buzdolabı Nasıl Çalışır Buzdolabınızın nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi? Soğutmanın temellerini öğrenmek, bir buzdolabının ana bileşenlerini tanımak ve buzdolabında dolaşırken buzdolabına ne olduğunu keşfetmek için videoyu izleyin veya aşağıda okuyun.

Buzdolabı sistemi nasıl çalışır?

Buzdolapları, içinde dolaşan soğutucu akışkanın bir sıvıdan bir gaza geçişine neden olarak çalışır. Buharlaşma adı verilen bu süreç, çevreyi soğutur ve istenen etkiyi üretir. Bu işlemi biraz alkol alıp cildinize bir damla veya iki koyarak kendiniz test edebilirsiniz. Buharlaştıkça, ürpertici bir his hissedersiniz – aynı temel prensip bize güvenli gıda depolama sağlar.

Buharlaşma işlemini başlatmak ve soğutucuyu sıvıdan gaza değiştirmek için, soğutucunun üzerindeki basıncın kılcal boru adı verilen bir çıkıştan azaltılması gerekir. Efekt, saç spreyi gibi bir aerosol ürünü kullandığınızda olana benzer. Bir aerosol kutusunun içeriği basınç / sıvı tarafıdır, çıkış kılcal boru olup, açık alan buharlaştırıcıdır. İçeriği düşük basınç açık boşluğuna bıraktığınızda, bir sıvıdan bir gaza dönüşür.

Buzdolabını çalışır durumda tutmak için gazlı soğutucuyu sıvı durumuna geri döndürmeniz gerekir, böylece gazın daha yüksek bir basınca ve tekrar sıcaklığa sıkıştırılması gerekir. Bu, kompresörün devreye girdiği yerdir. Daha önce bahsedildiği gibi, kompresör, bir bisiklet pompasına benzer bir etki sağlar. Havayı pompalarken ve sıkıştırırken, pompadaki ısı artışını hissedebilirsiniz.

Kompresör çalışmalarını tamamladıktan sonra, gaz yüksek basınç altında ve sıcakta olmalıdır. Buzdolabının arkasına monte edilen kondenserde soğutulması gerekir, böylece içeriği ortam havası ile soğutulabilir. Gaz kondansatörün içinde soğuduğunda (hala yüksek basınç altında), sıvıya dönüşür.

Daha sonra sıvı soğutucu, işlemin her an başlayacağı evaporatöre geri döner.

Yiyecekleri taze tutmak için, zararlı bakterilerin çoğalma oranını azaltmak için yakın çevrede düşük sıcaklık sağlanmalıdır. Bir buzdolabı içten dışa ısı transferi için çalışıyor, bu yüzden elinizi metal boruların yakınındaki buzdolabının arka tarafına koyarsanız ısındığını hissedersiniz – bunun biraz nasıl çalıştığını öğrenirsiniz.

Kompresör

Kompresör bir buzdolabının “kalbi” dir. Soğutucu akışkanı sistem boyunca dolaştırır ve devrenin ılık bölümüne basınç ekler ve soğutucuyu sıcak yapar. Bir bisiklet tüpüne hava pompalarken benzer – havayı sıkıştırırken pompada ısı artışı hissedebilirsiniz.

Kondansatör

Kondenser buzdolabının arkasına oturur ve muhtemelen oldukça tozludur. İçeride, soğutucu akışkan soğutulur ve yoğuşur, yani bir gazdan tekrar bir sıvıya dönüşür.

Evaporatör

Evaporatör, bir buzdolabının içinde bulunur ve buzdolabındaki maddeleri soğuk yapan kısımdır. Soğutucu akışkan bir sıvıdan bir gaz haline geçerken buharlaşır, etrafındaki alanı soğutarak gıdaların depolanması için uygun ortamı üretir .

Kılcal Tüp

Kılcal boru, bir genleşme cihazı olarak hizmet eden ince bir boru parçasıdır. Sıvı soğutucu kapiler borudan geçirilir ve evaporatörün düşük basınçlı ortamına püskürtülür.

Termostat

Termostat, sıcaklığı izleyerek ve ardından kompresörü açıp kapatarak soğutma işlemini kontrol eder. Sensör buzdolabının içinde yeterince soğuk olduğunu algıladığında, kompresörü kapatır. Çok fazla ısı algılarsa, kompresörü açar ve soğutma işlemini tekrar başlatır.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi