Anasayfa / Buzdolabı Arızaları / Buzdolabı Soğutmuyor Arızaları Sorun Giderme

Buzdolabı Soğutmuyor Arızaları Sorun Giderme

Buzdolabı Soğutmuyor Arızalar Sebebleri

Buzdolabı Soğutmuyor Arızaları Sorun Giderme , arıza farkettiğinden daha basit olabilir. Kontrol edilecek ilk şey, buzdolabınızın sıcaklık kontrol ayarlarınızdır . Belki de yanlışlıkla kaymıştır. Eğer öyleyse, yardımcı olup olmadığını görmek için buzdolabınızı daha soğuk bir ayara getirin.

Buzdolabı Soğutmuyor

Bir başka olası sorun da besin yüküdür . Havalandırmanın yanında çok fazla yiyecek olmadığından emin olun. Buzdolabınız veya derin dondurucunuz çok doluysa, havalandırmayı tıkıyor ve soğuk havanın taze yiyecek bölmesine girmesini önlüyor olabilirsiniz.

Uygun şekilde sızdırmaz olduklarından emin olmak için buzdolabınızın contalarını inceleyin . Kötü bir sızdırmazlık, buzdolabının soğuk havayı sızmasına neden olabilir. Gerekirse onarın veya değiştirin.

Ayrıca, buzdolabının kondenser serpantinlerinin durumunu da kontrol edin . Oldukça kirliyse, düzgün bir şekilde düzenlenmezler ve buzdolabının kendini serin tutmak için daha fazla çalışmasını sağlarlar. Sargılara yeterli temizlik sağlamak için bir cihaz fırçası kullanın ve buzdolabınızın performansında çarpıcı bir artış görebilirsiniz.

Buzdolabı Soğutmaması

Bu ayarların hiçbiri hile yapmazsa, sorun büyük olasılıkla hatalı bir parçadan kaynaklanmaktadır. Buzdolabınız soğutmadığında en yaygın hatalı parçalar:

  • Evaporatör fan motoru : Bu motor, ünitenize serin havanın sirkülasyonunda çok önemlidir. Buzdolabınız soğumadığında, buzdolabınız hala düzgün çalışıyorsa, bu durum evaporatör fan motoruyla ilgili bir sorun olabileceğine işarettir. Fan herhangi bir engel için kontrol edilmelidir. Fan düzgün bir şekilde akmıyorsa (engel olmadan) aşırı derecede gürültülüdür veya motor devamlılık göstermez (multimetre ile test edilir), değiştirilmesi gerekir.
  • Kondenser fan motoru : Bu, buzdolabınızın soğuk hava sirkülasyonu için çok önemli olan bir başka parçadır, ancak buzdolabının ya da dondurucunun düzgün bir şekilde soğutması mümkün değildir. Evaporatör fan motoruna benzer şekilde incelenmelidir. Kondenser fan bıçağının engeller ve süreklilik için motor kontrol edilmesi gerekir.
  • Başlatma rölesi : Eğer başlatma rölesi arızalıysa, buzdolabının kompresöründe (soğutucuyu kondenser ve evaporatör bobinleri üzerinden sirküle eden) sorunlara neden olabilir. Süreklilik açısından test edilmeli ve gerekirse değiştirilmelidir.

Bunlar en yaygın hatalı parçalar olsa da, sıcaklık kontrol termostatı , başlatma kondansatörü veya termistör ile süreklilik sorunu da olabilir . Bu, kondenser fan motoru, evaporatör fan motoru ve başlatma rölesi problemleri kadar yaygın değildir, bu nedenle bunlar önce kontrol edilmelidir.

Yukarıdakilerin tümü suçlu olarak kabul edildiğinde, muhtemelen daha kapsamlı bir onarım. Bu son derece nadir durumlarda, sıcaklık kontrol panosu, kompresör veya ana kontrol panosunun değiştirilmesi gerekecektir.

Buzdolabınızın soğuması konusunda endişeleriniz varsa, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin  ! Size yarım etmekten memnuniyet duyarız!

Hatalı Kapı Contaları

Buzdolabındaki kapı contaları, kapıyı her kapattığınızda mühürlü bir kapatma sağlar. Kapıdaki yırtılmış veya gevşek contalar soğuk hava sızdırmasına neden olabilir ve sonuç olarak buzdolabınız sıcak kalır. Buzdolabının tekrarlı ve sık açılıp kapanması da olası bir nedendir çünkü dışarıdan gelen sıcak hava, her açtığınızda buzdolabındaki soğuk havayı değiştirir.

Kirli Kondenser Ruloları

Kirli kondenser bobinleri buzdolabının hatalı çalışmasına neden olabilir. Bu bobinler arkada veya altta bulunur. Sorunun sebebi olarak bunu görürseniz, herhangi bir temizlik işlemine başlamadan önce buzdolabını fişten çekin.

Donma Özelliği Çalışmıyor

Donmadan arındırma özelliği bozulursa, dondurucuda buharlaştırıcı bobinleri etrafında donmaya neden olur. Bu, etrafındaki soğuk havayı üfleyen evaporatör fanının arızalanmasına neden olur. Fan, dona çarptığında da hasar görebilir.

Hatalı veya Yanlış Sıcaklık Kontrolü

Arızalı bir termostat, istenen soğukluğa sahip olmayan bir buzdolabına yol açabilir. Bu problemi kontrol edin ve ayrıca sıcaklığın doğru seviyeye ayarlandığından emin olun. Normal olarak, buzdolapları yaklaşık 0 ° C (32 ° F) sıcaklığa ayarlanır, dondurucu bölümleri ise -17 ° C (1.4 ° F) civarındadır.

Buzdolabı İçinde Yetersiz Hava Akışı

Çok fazla gıda maddesiyle dolu bir buzdolabı, içinde saklanan tüm eşyalar için yeterli düzeyde bir serinlik sağlayamayabilir. Yüzey maddeleri daha soğuk olma eğilimindedir ve altındaki öğeler soğuk olmaz. İçinde çok az ürün bulunan bir buzdolabı da etkili bir şekilde çalışamaz. Buzdolabınızın içinde her zaman yeterli miktarda yiyecek bulunduğundan emin olun, ancak hava akışının daralmasına neden olmayacak kadar yüklü değildir.

Dondurucu ve Buzdolabı Arasındaki Tahliye Borusu Tıkanmış

Dondurucu ve soğutucu bölüm arasındaki havalandırma kanalları, dondurucudan buzdolabına doğru soğuk hava üfler. Bu delikler buzla tıkanırsa, hava bloke edilir ve buzdolabı soğumayacaktır. Bu durumda, buzdolabının fişini çekebilir, buzun erimesini bekleyebilir ve ardından tekrar güç kaynağına bağlayabilirsiniz.

Hatalı kapı anahtarı

Kapı anahtarı buzdolabı kapılarının altında bulunur. Buzdolabındaki ışığı kapatır ve kapıyı kapattığınız zaman soğutma işlemine devam eder. Bu anahtar düzgün çalışmıyorsa, buzdolabı normal şekilde soğumaya devam etmeyecektir ve aynı zamanda kapanmayan iç ışığın ısısından da etkilenebilir.

Soğutucu Gaz Sızıntısı

Soğutucu sızıntısı çok düşüktür, ancak buzdolabınızın arızalanmasına neden olabilir. Bunun nedeni olduğundan şüpheleniyorsanız bir servis teknisyenine başvurun.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi