Anasayfa / Beyaz Eşya / Buzdolabını doğru Yerleştirin daha fazla tazelik için

Buzdolabını doğru Yerleştirin daha fazla tazelik için

Buzdolabını doğru Yerleştirin daha fazla tazelik için Buzdolapları, her model için hemen hemen aynı görünen sabit bir yerleşime sahiptir: Altta, birkaç rafın üstünde sebze çekmeceleri bulunur. Kapının iç tarafında, ek depolama alanı olarak hizmet veren diğer bölmeler eklenmiştir. Münferit elemanların düzenlenmesi rastgele bir şeydir, farklı hassas gıdaları uygun şekilde saklamak için hizmet eder.

Soğutma dağılımına dikkat edin

Buzdolabının doğru doldurulması iç soğuk dağıtımına göre yapılmalıdır. Bazı yiyecekler çok soğuktan hoşlanmaz, diğerleri mümkün olduğunca serin tutulmalıdır.

Uygun bir buzdolabı dolumu için kurallara uyuyorsanız, yiyeceklerinizin çoğu daha uzun süre dayanacak ve bu da size çok fazla para kazandıracak. Buzdolabının sırası bu nedenle ücretli bir çalışma zamanıdır!

buzdolabını doğru şekilde doldurun

Bununla birlikte, burada belirtilen temel sıra sadece hava sirkülasyonu için bir fan bulunmayan statik olarak soğutulmuş üniteler için geçerlidir. Özellikle mümkün olduğunca iyi kullanmanız gereken soğuk ve hafif bölgeler var.

Saklarken soğuk ve hafif bölgelere dikkat edin.

En soğuk buzdolabı alanları, arka duvarın ve alt cam plakanın yanında yer alır. Kapının iç kısmındaki sebze bölmeleri ve depolama elemanlarının, özellikle soğuk-duyarlı yiyeceklerin yerlerini bulduğu hafif olduğu düşünülmektedir.

Yani, bir dahaki sefere buzdolabınızı temizlerken, soğuk bölgelerin bilgilerini aklınızda bulundurun ve yiyecekleri aşağıdaki tabloya göre düzenleyin.

Buzdolabının genel bakışta sınıflandırılması

soğutma zonu gıda
dondurucu bölmesi TK ürünleri, taze et, taze balık, taze meyveler
üst raf paketlenmiş peynir ve krem ​​peynir, pişmiş et (sarılı), beyazlatılmış sebzeler (ayrıca kaplıdır)
orta bölme açılmış ve paketlenmiş süt ürünleri, füme, kaynaklı sosis
en düşük konu sosis, et, kesmek ve balık gibi taze, çabuk bozulabilir ürünler
sebze çekmecesi Marul kafası, otlar, taze soğan, mantar, lahana
Yukarıdaki kapı bölmesi Margarin ve tereyağı, yumurta gibi yağ yayılmış
Ortadaki kapı bölmesi Soslar, reçel, bitkisel yağ
Kapı bölmesi aşağıda sütlü şaraptan kırılmış içecekler

Artık nereye ait olduğuna dair bir şey biliyorsunuz: Belki de düzenlenmesi için dağıtmak için bireysel konulardaki küçük çıkartmaların başlangıcında faydalıdır. Bir süre sonra buzdolabının doğru ayarı otomatik hale gelir.

Bu sabit dağılımın hoş bir yan etkisi, bireysel yiyeceklerin daha hızlı bulunabilmesidir. Bozulabilirler birbirine yakın olduğundan, onlara göz kulak olabilirsiniz.

Buzdolabı için diğer önemli kurallar

Ama bu sınıflandırma ile, çok bitmedi, dikkate alınması gereken daha çok şey var. Her yönüyle iyi hissetmek için iyi bir buzdolabı programı olan birkaç kural:

  • Tropikal meyveleri asla buzdolabınızın içinde saklamayın, ananas ve kola olarak. Çabuk soğuktan zarar görür.
  • Aşırı su içeren sebzeler, aşırı soğuduklarında, mantar haline gelirler. Bunları asla buzdolabının arka duvarında veya sebze bölmesinin üstünde saklamayın .
  • Bugüne kadarki en iyisi olan yiyecek paketleri de en uygun depolama sıcaklığını yazdırır. Buzdolabınızda ilgili alanın bulunduğu bir termometre vasıtasıyla kontrol edin.
  • Sıcak yiyecekler buzdolabında bırakmadan önce her zaman soğumaya bırakılmalıdır. Kaçan nem , cihazda buz ve küf oluşumuna yol açabilir .
  • Yeni satın alınan gıdalar daima aynı çeşitliliğe sahip eski ürünlerin arkasındadır. Bu yüzden çok yakında tüketilmesi gereken yiyeceklerden daha uzun ömürlü şeyler tüketme riski yoktur.
  • Ambalajsız yiyecekler buzdolabında değil, ama taze kutular var. Böylece ürünler daha az tat ve nem kaybeder, hatta buzdolabındaki güçlü kokular bile dışarıda kalır.
  • Aylık olarak yapılması gereken düzenli bir buzdolabı temizliği ile temiz bir hijyen artı sağlanır . Hatta defrost Otomatik Defrost sahip bir cihazınız varsa bile, bunun bir kısmını. Bu durumda, buzdolabını bir veya iki yılda bir kez birkaç saat için ayırmak yeterlidir.
İpuçları ve Püf Noktaları
Buzdolabınızda hali hazırda temizlendikten sonra bile tamamen yok olmayan kötü bir koku var mı? Bunun aksine, çeşitli ev ilaçları, örneğin, sirke suyu ile silme ve limon kabuğu döşeme.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi