Anasayfa / Çamaşır Makinesi Arızaları / Çamaşır makinesi elektrik çarpması

Çamaşır makinesi elektrik çarpması

Çamaşır makinesi elektrik çarpması , Çamaşır makinesi, eğer bağlantısı kesilirse, akımın toprak teline indüklendiği elektriksel bir olaydan dolayı kusursuz çalışma düzeninde olsa bile, nispeten yumuşak bir şok meydana gelebilir. Bu garip fenomeni anlamanız gerekmiyor, ancak makinede gerçek bir izolasyon hatası meydana gelebileceğini anlamanız gerekmekte, bu da bu hafif indüklenmiş akımı tam şebeke voltajına çevirecektir.

Çamaşır makinesi elektrik çarpması

Cihazdan elektrik çarpmasıHafif elektrik şokları veya karıncalanmalar ciddiye alınmayabilir, ancak herhangi bir zamanda ölümcül tam elektrik voltajı şoklarına dönüşebilir – bu nedenle asla hafif bir şoka maruz kaldığınız herhangi bir cihazı kullanmayın. Hemen bağlantısını kesin. Bir çamaşır makinesinden veya başka bir cihazdan şok almanızın nedeni, doğru şekilde topraklanmadığı içindir.

Tüm büyük aletlerin güvenlik için toprağa bağlanması gerekir. Toprak teli, elektrik kablosunu ve ardından prize takılı olan prizin üzerinden akar. Bu bağlantı, makine, kablo, fiş veya prize herhangi bir noktada kırılırsa, o zaman hafif elektrik şoklarının belirtilerini alabilirsiniz.

Şoklar nasıl durdurulur

Cihazın düzgün şekilde topraklanması gerekir, böylece çözüm neden olmadığını bulmaktır. İşte kontrol edilecek genel şeyler. Problemi durdurmazlarsa en kısa zamanda bir mühendis çıkar.

Duvar soketi

Duvar soketiİlk şüpheli duvar prizidir. Cihazı tamamen farklı bir duvar prizine takmayı deneyin. Şoklar durursa, orijinal duvar soketi arızalıdır. Plug-in duvar priz test cihazları mevcuttur. Varsa onlar doğru gösterebilir hiçbiryeryüzü mevcut ama onlar için dayanıyordu olamaz kanıtlamak duvar prizi yeterince topraklanmış olduğundan.

Bununla birlikte, genellikle bir hata göstermezse, o zaman problem başka bir şey olduğunu buldum. Toprak teli içeriden sökülmüş olabilir veya iç taraftaki pirinç yivleri, fiş üzerindeki topraklama pimini kavramak için aşınmış veya çok uzak olabilir. Açıkçası, ne yaptığınızı bilmedikçe, duvar prizleriyle uğraşmazsınız, ancak sorunu tanımlayabiliyorsanız en azından bir elektrik teknisyeni ve cihaz mühendisi gerektiğini biliyorsunuz.

Uzatma kabloları

Uzatma kablosuEğer cihaz bir uzatma kablosuna takılmışsa, uzatmada herhangi bir yerde sorun olabilir. Başka bir uzantı deneyin (ancak uygun olduğundan emin olun – cihazlar ve uzatma kabloları ) veya sorunun ortadan kalkıp çıkmadığını görmek için doğrudan duvar prizine takmayı deneyin. Topraksız 2 çekirdekli kablo kullanan tamamen uygun olmayan uzatma kablolarına takılmış aletler gördüm!

Topraklanmış fişSoket iyi görünüyorsa, yeşil ve sarı topraklama kablosunun sağlam bir şekilde bağlandığından emin olmak için fişin içini kontrol edin. Tamamsa, elektrik kablosundaki topraklama kablosunun içinde bir yerde bir kırılma olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir veya çamaşır makinesinin içine bağlı olmayabilir. İkincisi pek olası değildir, bunu hiç tanımamıştım, ama teorik olarak mümkün. Her ikisi de (ve), sürgüdeki topraklama pimi ile metal kapı menteşesi arasındaki sürekliliği veya çamaşır makinesindeki başka bir uygun çıplak metal noktayı kontrol ederek bir süreklilik test cihazı ile kontrol edilebilir.

Kalıplı fişler

Kalıplı fişÇoğu cihaz, önceden kontrol edilemeyen önceden takılmış kalıplı tapalarla geldiğinden beri uzun zamandır var. Bir mühendisin kontrol edeceği ilk şey, yukarıda açıklandığı gibi toprak piminden aşağıya doğru sürekliliktir. İyi bir okuması varsa fişin içine bakmaya gerek yoktu. Okuma açık devre veya çok yüksek dirençliyse, ama toprak makinenin içine düzgün bir şekilde bağlanmışsa, fişi bir inç aşağı indirmiş ve değiştirmiş demektir. Bu bir fark yaratmazsa, elektrik kablosunu değiştirirdi.

Tespit edilmemiş bir cihaz neden şoklara neden oluyor?

Şoklar genellikle hafiftir, ya da sadece karıncalanırlar, çünkü bunlar, topraklanmış topraklama teline sızan ya da gövdeden geçen küçük miktardaki elektrikten kaynaklanır. Bu eddy akımıyla ilgili bir fenomen, ancak bilimsel sebebi anlamak gerekli değil. Etkisi bizim için yararlıdır, çünkü bu koşullar olmadan, daha sonra ölümcül olabilecek tam bir elektrik çarpmasına izin vermedikçe, toprağın bağlı olmadığının farkında olmazdık.

Zaman bombaBu tür bir cihaz ciddi bir tehlike oluşturur. Şoklar çamaşır makinesinin topraklanmadığını gösterdiğinden, makinenin yalıtımının içindeki bir parça bozulursa veya bir elektrik kablosu içeri girerse ve içerideki metal parçalara dokunursa, düşük voltaj akımı tam şebeke voltajıyla değiştirilir demektir. Hangi öldürebilir. Yeryüzüne giden bir yol olmadan, çamaşır makinesi sigortayı patlatamaz ve bunun yerine normal olarak çalışabilir ancak ölümcül olabilir.

Statik elektrik deşarjları ile karıştırmayın

Bu makale bir cihazdan elektrik çarpması ile ilgilidir. Eğer bir cihaza dokunduğunuzda (muhtemelen bir çatlama sesiyle birlikte) sadece kısa bir darbe alırsanız, cihaza tekrar dokunduğunuzda tekrar ortaya çıkmaz, bu durum vücudunuzdan statik elektrik boşalır ve bu sorundan çok farklı olabilir.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi