Anasayfa / Çamaşır Makinesi Arızaları / Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor Arızaları Çözümleri

Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor Arızaları Çözümleri

Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor Arızaları Çözümleri  Çamaşır makineniz su tahliye etmiyorsa, bu makale nasıl düzeltileceğine dair tavsiyede bulunur. Eğer çamaşır makinesi sadece suya batırılmışsa ve boşalmazsa, önce bu makaleyi kontrol edin – boşaltma veya çekme işlemine ihtiyacınız olmayabilir – hareket ettirildikten ya da suya daldırıldıktan sonra süzülmeyecektir . Aksi takdirde, tamir etmeye çalışmadan önce, içinde sıkışan suyu elle tahliye etmeniz gerekir .

Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor

Eğer çamaşır makineniz su dolu olduğundan sıkışmışsa ya da başka bir u-kıvrıma bağlandıktan sonra tahliye edilmeyecekseniz, başka bir şey yapmadan önce yukarıdaki çamaşır makinesi bağlantısını nasıl tahliye edeceğiniz konusunda uygun paragrafları okumalısınız.

Boşaltmanın temel nedenleri nelerdir?

Yıkayıcı normal çalışıyor gibi gözüküyorsa, ancak su pompalamayacaksa, bunlar en yaygın nedenlerdir –

  • Bir yerlerde bir tıkanıklık
  • Pompada bir şey sıkışmış
  • Pompa hatası
  • Bir elektrik hatası

Su pompası çalışıyor mu ?

Sıkma çevriminde, pompa çalışıyor ancak su pompalanmıyor mu? Eğer evet okursanız. Tıkanıklıkları kontrol etmek için iki yer vardır. Pompa çalışmıyorsa, o zaman atlayın – Pompa çalışmıyorsa .

Pompa yüksek bir taşlama gürültüsü mü yapıyor?

Pompa, sürekli veya aralıklı olarak yüksek bir taşlama gürültüsü yapıyorsa, pervane tarafından etrafına fırlatılmış bir şey olması muhtemeldir. Bir pompanın rulman arızası olması mümkündür, ancak çoğu durumda pompanın içinde sıkışmış bir tıkanıklık (bozuk para gibi) olacaktır. Su boşaltılmış ve pompa filtresi çıkarılmışken, pompanın (çarkın olduğu yer) tıkanıklıkları kontrol etmesini görmek mümkün olmalıdır.

Tıkanıklıkların kontrol edilmesi

U-viraj demiri bağlantısıBoşaltma hortumu, lavabonun altındaki u kıvrımına bağlı mı? Eğer öyleyse tıkaç tıkanıklığını kontrol etmeyi deneyin. Pompanın çalıştığını duyamıyorsanız rahatsız etmeyeceğinizi unutmayın. Burada bir tıkanıklık, pompanın çalışmasını durdurmaz ve pompanın normal sesini kesmesini de engeller.

Bu basit bir çözümdür ve çamaşır makinesini hareket ettirmeden yapılabilir. Boşaltma hortumu, drenaj hortumunun ucuna itilen plastik bir mil ile u-vidasına bağlanmıştır. İçeride incelemek için musluğu sökün. Ayrıca, tıkacın vidalandığı u-vidanın içinde de kontrol edin. Küçük bir düğme ya da birikmiş iplik ipleri ve çamaşırların tüyleri burada sıkışabilir. Bu noktada pompalanan suyun durması için şaşırtıcı derecede az şey gerekir.

Engellenmiş bir pompa filtresini kontrol edin

Daha sonra , çamaşır makinenizde bir tane varsa , ana pompa filtresindeki tıkanıklıkları kontrol etmeniz gerekir . Çoğu yapar. Filtreyi çıkarmadan önce mümkün olduğunca fazla su boşaltmanız gerekir. Ayrıca, kaçınılmaz olarak dışarı çıkacak olan suyu emmek için pompa filtresini çıkarmadan önce büyük banyo havlularını atın.

Filtreyi çıkarmak

pompa filtresiFiltreyi çıkarmak kolay olmalıdır. Eğer emin değilseniz, kullanım kılavuzunuzu veya yukarıdaki pompa filtresi bağlantısını kontrol edin. Filtre sıkışmış görünüyorsa ve dışarı çıkmayacaksa, pompa filtresi ürünündeki tavsiyeyi okuyun . Filtrede bulunan herhangi bir şeyin arızayı hesaba katacağını farz etmeyin . Pompa filtresinin, bir çorap gibi bir şeyle fiziksel olarak engellenmesi veya çamaşır makinesinin dışarı pompalanmasını önlemek için tiftik birikmesi gerekir.

Tüm bulduğunuz birkaç düğme ve bozuk para varsa, çamaşır makinenizin suyu pompalamamasının nedeni bu olmayacaktır. Sadece pompa pervanesini sıkan bir nesne veya filtrenin önemli bir tıkanması, boşaltma yapılmamasını hesaba katar.

Bir tıkanık bulamazsanız

Sorunu hesaba katacak kadar önemli bir tıkanıklık yoksa, hala bir tıkanıklık olabilir – ancak daha az erişilebilir yerlerde. Bir cihaz mühendisi bulmayı düşünmek muhtemelen daha iyidir . Tamburun, karter hortumunun, pompa odasının veya hatta boşaltma hortumunun içinde daha karanlık bir tıkanıklık olabilir. Bu tip bir tıkanıklık normalde suyun elle tahliye edilmesini de engeller. Bu yüzden, su tahliye hortumu veya filtre hortumu boyunca kolayca boşalırsa, fiziksel bir tıkanıklık olmadığını gösterir.

Pompanın çalıştığını duyabiliyorsanız sadece bir tıkanıklık aramanız gerektiğini unutmayın. Pompa çalışmıyorsa , bir tıkanıklık olduğundan şüphelenmiyoruz.

Pompa çalışmıyorsa

Bir pompanın çalışmadığı en yaygın neden, engellemenin fiziksel olarak sıkışmasıdır. Çarkın döndüğünü ve sıkışmamış olduğunu (veya şaftta kırılmış ve gevşek) kontrol edin. Bir noktada küçük bir manyetik dirence sahip olabilir, ancak her devrimde aynı noktada olmalıdır.

Pervane oldukça kolay bir şekilde dönmelidir. Mutlak olmamasına rağmen, normal pompa sesinin yerine hafif bir hum sesi duymak mümkün olabilir. Bir hum, pompayı elektriksel olarak iyi gösterir ve koşmaya çalışır ancak sıkışır. Çamaşır makinesinden su tahliyesi ile filtreyi çıkarın ve engelleri kontrol edin. Pompa filtresi takılı değilse, pompanın kontrol etmek için çıkarılması gerekebilir. Yine bir cihaz onarımı için akıllıca olabilir.

Pompa sıkışmış ise

Pompa sıkışmış ise, pompanın terminalleri boyunca açık devre direnci için bir süreklilik test cihazı ile test edilmesi gerekir. Bir açık devre pompası açıkça arızalı ve değiştirilmesi gerekiyor. Standart bir çamaşır makinesi pompasında bulunan sargılar normalde 165 Ohm civarında bir dirence sahip olacaktır. Açık devre değilse veya sıkışmışsa, güç alıp almadığını ve nötr bir dönüşü olup olmadığını araştırmanız gerekir.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi