Anasayfa / Beyaz Eşya / Daha fazla hijyen için Buzdolabını mükemmel bir şekilde temizleyin

Daha fazla hijyen için Buzdolabını mükemmel bir şekilde temizleyin

Daha fazla hijyen için Buzdolabını mükemmel bir şekilde temizleyin Her türlü yiyecek için tercih edilen bir depolama yeri olarak, buzdolabının mümkün olduğunca temiz tutulması gerekir, aksi takdirde mikroplar kalıcı olarak çöker. Düzenli aralıklarla kapsamlı temizlik yapılması gerekir Uzmanlar, cihazın kapasitesine bağlı olarak iki ila altı hafta arasında bir aralık önermektedir. Genellikle açık yiyecekler saklarsanız, çok sık temizlemelisiniz – ama gerçekten her yer!

Buzdolabını temizlemenin en iyi yolu nedir?

Buzdolabını temizlemek için çeşitli araçlar, örneğin normal bir nötrleştirici veya sadece deterjanlı su. Elbette çok özel buzdolabı temizleyicileri de kullanabilirsiniz, ama bu kesinlikle gerekli değil.

Soğutucu maddeler buzdolabında tabu olmalıdır, çünkü yüzeyleri çizerler ve çiziklerde çıkarılması zor mikroplara yerleşirler. Buzdolaplarının genellikle çok düzgün yüzeylere sahip olmasının nedeni budur!

İçin müteakip dezenfeksiyon eski ev çıkar mikropları öldüren ve sirke suyu ile sendeledi olarak önerdiğimiz kokuları nötralize . Kimyasal dezenfektanlar gereksizdir, yine de iştah açıcı maddeler içerirler.

Böylece buzdolabında kapsamlı temizlik sağlıyorsunuz!

cam plakalar, tüm raflar, kapı şişe tutucu ve sebze kutuları: gerçekten buzdolabında yerleri temizlemek için, önce tüm hareketli elemanların kurmak. Çünkü parantezlerdeki çatlaklar mikropların çoğunu gizler.

Sökülen elemanların bulaşık makinesinde yıkanabileceğinden emin olun – eğer yoksa, sadece lavabonun içinde elle temizleyin. Bunun için ılık su, deterjan ve yumuşak bir sünger yeterlidir. Sıkıca yapışan kir sadece bir süre emilir.

Şimdi buzdolabının dönüşü: Yine, yumuşak bir sünger alın ve önce tüm alanları nemli, sonra kurulayın. Drenaj kanalına , engellenmemesi için özel dikkat gösterilmelidir .

Ayrıca lastik contaları da düşün!

Buzdolabının kauçuk contaları genellikle temizlik sırasında unutulur, oluklarda sürekli olarak kir sıkışır. Nemli koşullarda, lastik kaplamalar bile kalıplama eğilimindedir .

Kirli kauçuklar ayrıca yapışmayı sever ve buzdolabını açarken yırtılabilir. Çalışan bir conta olmadan, ünite düzgün şekilde soğumayacak ve çok fazla enerji tüketmeyecektir. Buzdolabınızın mühürlerini şu şekilde koruyun:

 • Lastik contaları asitli maddelerle işlemeyiniz: sirke kullanmayınız!
 • Deterjan ve su ile yıkayınız
 • lastik dudaklar arasında pamuklu çubuk kullanın
 • Kalıbı da ortadan kaldıran etanol ile son temizlik
 • Esnek tutmak için kurutulmuş contaları talk ile ovalayın

Kauçuk buzdolapları arasındaki alanın, büyük buzdolabı temizliğinden bile uzak ve tekrar tekrar temizlenmesi önerilir. Burada çok hızlı bir şekilde kalıplanır – genellikle fark edilmez.

Buzdolabını dışarıdan da temizleyin

İç temizlikten sonra dış temizlik yapılır: Buzdolabınızı her taraftan temizleyin, böylece parıltılı görünür. Birçok modern buzdolabında özel bir tedavi gerektiren paslanmaz çelik yüzeyler bulunur:

 • Yumuşak bir sünger veya mikrofiber bez kullanın.
 • Süngerleri yıkamaktan ve yıkamaktan kaçının.
 • Ayrıca gümüş temizleme maddeleri paslanmaz çeliğe zarar verebilir.
 • Sıcak su ve bulaşık sabunu da burada tercih edilen yumuşak temizlik maddesidir.
 • Kireç marjları bir sirke çözeltisi ile temizlenebilir.
 • Buzdolabınızı tiftiksiz bir bezle tamamen kurulayın.
 • Paslanmaz çelik için özel bakım ürünü lekeleri önler.

Temizlik yaparken buzdolabının arkasına da dikkat edin.

Buzdolabının arkası çabucak unutulur, ama aynı zamanda biraz dikkat gerektirir. Buzdolabındaki sıcak havanın dışarı çıktığı egzoz hava delikleri vardır – ve eğer zusitzen ise, ısı birikimine yol açabilir.

Egzoz havası bölgesinde daha fazla toz ve kir birikmesi, soğutma işlemine başlamak için buzdolabının daha güçlü çalışması gerekir: Bu, güç tüketimini önemli ölçüde artırır . En az yılda bir kez, bu alan iyice tüketilmelidir!

Çoğu zaman, örümcekler buzdolabının arkasına yerleşir ve ağlarını yok etmek için düzenli olarak örtülerini kullananların egzoz sistemini tıkaması engellenir. Tezgah üstü buzdolaplarının öne doğru çekilmesi nispeten kolaydır, ancak tamamen entegre cihazlarla, muhtemelen onsuz yapmak zorundasınız.

İpuçları ve Püf Noktaları
Otomatik buz çözme buzdolapları bile her birkaç saat bir kaç saat için ayrılmalıdır, böylece örneğin gizli buz tabakaları yalıtımda çözünecektir. Genel olarak, düzenli buz çözme hijyeni arttırır ve güç tüketimini azaltır.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi