Anasayfa / Ev Aletleri / Elektrikli Süpürge Çalışmıyor Arızaları Çözümleri

Elektrikli Süpürge Çalışmıyor Arızaları Çözümleri

Elektrikli Süpürge Çalışmıyor Arızaları Çözümleri Vakumlu temizlik – kimsenin istemediği şey, ama tamamlandığında, zeminlerin ne kadar temiz göründüğünden gurur duyuyorsunuz. Bu nedenle, temizleyicinizi sadece vakumunuzun açılmayacağını veya etkinleştirmeyi reddettiğini bulmak için kullanmayı hayal edin. Emme yok, gürültü yok – sadece hiçbir şey olmaz; Makinenin öldüğünü tahmin edebilirsin!

Elektrikli Süpürge Çalışmıyor

Bununla birlikte, mevcut durum, hafif bir rahatsızlıktan başka bir şey olmayan küçük bir hataya düşebilir. Aşağıdaki makalemizi takip ederek, konunun ele alınmasında size yardımcı olabiliriz. Bir kez teşhis edildikten sonra elektrikli süpürgeyi tamir edebilir ve zeminlerinizi bir kez daha temizlemeye geri dönebilirsiniz.

Motorlu Fırçalar

Elektrikli süpürgelerde bulunan motorların çoğunda karbon fırçalar vardır , zamanla yıpranırlar ve az bir şey kalmazsa motor tamamen çalışmayı bırakır. Normal olarak, hatalı karbon fırçalarını tanımlamanın ana yolu, motorun kesilmeden önce sıçramasıdır. Bu gerçekleşirse, motor fırçalarının artık olmadığını garanti edebilirsiniz.

Motorunuzu ve fırçalarınızı kontrol etmek için:

Önce güvenlik! Herhangi bir tamir başlamadan önce, lütfen cihazınızı elektrik şebekesinden ayırın.

  • Vakum açın ve fırçaları çıkarın.
  • 3 ila 10 mm karbon ucu arasında olmalıdır.

Bunlar, bir akımın armatüre aktarılması için motor komütatöre karşı itilen şeylerdir. Eğer karbon fırçalar sadece komütatöre ulaştıkları noktaya kadar aşınmışsa, değiştirilmeleri gerekecektir ya da yeni bir motor ya da temizleyici ile sonuçlanan daha ciddi hasarlar meydana gelebilir.

Yeni motorlu fırçalar gerekiyorsa, sen karbon fırçaların geniş katalogdan kontrol edebilirsiniz burada .

Fırçaları değiştirmek için nasıl yapacağınızı gösteren kılavuzumuzu kontrol edin.

Denenecek ilk şey sigorta. Bunu yapmanın en iyi yolu, makinenin sigortasını, su ısıtıcınızın fişinde değiştirmektir – bu, makinenizde olduğu gibi 13 amper de olmalıdır. Ayrıca, bir elektrik kesintisi olması mümkündür; Bunlar nadir olsa da olabilir, bu yüzden bu olasılığı göz ardı etmeyin.

Evinizdeki elektrikle veya kullandığınız soketle ilgili bir sorun olabilir – başka birini deneyin – veya bir açma anahtarı etkinleştirilmiş olabilir. Bunlar genellikle sadece uygun bir kişi tarafından kontrol edilmelidir!

Denenmesi gereken son şey kabloyu hareket ettirmek ve makinenin gelip gelmeyeceğini görmek. Makine yanarsa, bir arıza olduğunu belirttiği için daha fazla bilgi almak için üreticiye başvurmanız gerekecektir.

Elektrik kablosu – onsuz, temizleyici (Bu kurs kablosuz değilse) çalıştırmak mümkün olmaz. Kabloda bir arızaya neden olabilecek sadece birkaç sorun var ve bunları burada ayrıntılı olarak ele aldık:
  • Kablo çekildiyse.
  • Kablo sıkıştığında.
Yukarıdakilerden herhangi biri gerçekleştiğinde, temizleyici kullanım sırasında kesilebilir veya kablo hareket ettiğinde başlayabilir ve durdurabilir. Bu, yalıtkan kauçuğun içinde bulunan bakır telin kırılmaya başlamasıyla sonuçlanır – bu durumda bir değiştirme gerekli olacaktır.

Önce güvenlik! Herhangi bir tamir işlemine başlamadan önce, cihazın şebekeden ayrıldığından emin olunuz.

Kesin olmak gerekirse, elektrikli süpürge güç kablosuna zarar vermenin en kolay yolu bir multimetre kullanılarak yapılabilir . Burada multimetre kullanımı hakkında kılavuzumuza bakın .
  • Vakum açın ve düşük dirençli bir okuma için multimetre kontrolünü kullanın.
  • Fiş konnektörünü, kablonun makinenin içine bağlandığı yere göre kontrol etmeniz gerekir.
Sürekliliğiniz varsa; Ardından, bağlantının kesilip kırılmadığını kontrol etmek için kabloyu şüphelenilen hasarlı bölgeye dikkatlice esnetin. Kablo arızalı olduğu ya da iç kabloları sergileyen görünür bir hasar gördüğü takdirde, burada bulunabilecek bir değiştirme gerekli olacaktır .

Karbon fırçaları ve elektrik kablosunu kontrol ettiyseniz ve her şey iyi görünüyorsa, motora bir göz atmaya değecektir . Motor, elektrikli süpürgenin çalıştırılmasında çok önemli bir rol oynar ve optimum performans için iyi tutulması önemlidir.

Motora erişmek için elektrikli süpürgeyi sökün.

  • Bir multimetre kullanarak bağlantılarındaki direnci kontrol edin . ( Multimetre kullanımı hakkında talimat için buraya bakın )

Bir çalışan motor, gücüne bağlı olarak 20 ile 60 ohm arasında tipik bir direnç okumaya sahip olacaktır. Direnç yoksa, motor fırçalarını aşınmış karbon uçları için kontrol edin ve gerekirse motor veya fırçaları uygun şekilde değiştirin.

Yeni bir motor gerekirse, ihtiyacınız olan yedek elektrikli süpürge motoru için çevrimiçi kataloğumuza göz atın .

Aşağıda bir elektrikli süpürge motorunu değiştirdiğimizi görebilirsiniz:

Yukarıdaki tüm kontrolleri denediniz ama hala güç vermiyorsunuz. Termal kesme güvenlik özelliğinin devreye girmesi muhtemeldir. Motoru korumak için çoğu elektrikli süpürge , çok ısınırsa üniteyi kapatan bir sistem içerir. Bu sistem, motor soğuyana kadar makinenin tekrar açılmasına izin vermeyecektir.

Çoğu termal devre dışı bırakma sistemi, makineyi yaklaşık 2 saat boyunca fişten çıkarmanıza gerek duyar. Bunu temizleyiciniz için kontrol etmek için, birlikte verilen kullanım kılavuzunu gözden geçirin. Makinenizin ne kadar süre kalması gerektiğini öğrendikten sonra, makinenizin neden aşırı ısındığını ve bu durumun tekrarlanmasını önlemek için gerekli adımları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Vakumlu temizleyiciler, bir dizi tüp ve bir çöp konteyneri veya torbası ile hava çeker ve daha sonra temiz havayı egzozlarından çıkarırlar. Bu hava akışı kesintiye uğrarsa, motor, emme performansını korumak için aynı miktarda havayı sistemden çekip çekmeye çalışmak için daha fazla çalışmalıdır. Bu genellikle, makinenin yaptığı sesin artmasıyla eşlik eder. Bir süre sonra, temizleyici belirli bir sıcaklığa ulaşacak ve kapanacaktır – termal kesme etkinleşti. Birini ağzınıza koyarak ve normal nefes almanızı isteyen biri gibi düşünün!

Kontrol etmeniz gereken başlıca şey hortumdaki tıkanıklıklar, kir konteynerine giden geçişler ve en önemlisi de filtrelerin temizliğidir. En modern vakumlar için, en az bir yıkanabilir filtre ve belki de başkaları ‘musluk’ kirlerinden arındırılmış olacaktır. Makinenin biraz soğumasına izin verin ve ardından bu bakım işlemlerini gerçekleştirmek için temizlik işleminin geri kalanını kullanın ve belki de iyi bir fincan çay elde edin!

Önerilen soğutma süresi geçtikten sonra, makinenizi deneyin. Eğer açılırsa, bunun bir daha olmayacağından emin olmak için makinenizi düzenli olarak bakımını yapmanız gerektiğini unutmayın.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi