Anasayfa / Beyaz Eşya / Fırın Çalışmıyor Hata Arıza Giderme

Fırın Çalışmıyor Hata Arıza Giderme

Fırın Çalışmıyor Hata Arıza Giderme Bir yemek pişirmeye gelince, fırının operasyonun kalbi. Bu yazıda, fırının ısınmayacağını kontrol edeceğim. Hem elektrikli hem de gazlı fırınları tartışacağız.

Fırın Çalışmıyor

Elektrik kablolarıyla çalıştığınız her zaman, uygun prosedürü kullandığınızdan emin olun. Bir cihaz üzerinde onarım yapmaya başlamadan önce her zaman güvenliğinizi göz önünde bulundurun. Bir projeye başlamadan önce, bunu yapmaya uygun olduğunuzdan emin olun. Gazla çalışan cihazlarla çalışırken, onarım yapmaya başlamadan önce daima gazı kapatın.

Fırınınıza Tamamen Isıtma Nasıl Anlaşılır

Fırınınızın doğru sıcaklıkta pişip pişmediğini belirlemek için tek yapmanız gereken, fırın sıcaklığına dayanabilecek temel bir sıcaklık göstergesidir. Fırına yerleştirin ve fırını 350’ye ayarlayın. Fırının ısınması ve fırının doğru sıcaklıkta olup olmadığını veya ayarlanması gerekiyorsa kontrol edin.

Fırınınızın Neden Isınmadığını Bulma

Kontrol edilecek altı şey:
1. Elektrikli ısıtma elemanları (pişirme ve kaynatma).
2. Elektrikli sıcaklık sensörü veya ampul.
3. Fırın bölmesinin arkasındaki gaz ateşleyici.
4. Termostat veya seçici anahtar.
5. Kalibrasyon kadranı.
6. Röleler.

İhtiyacın olacak

 • Fırın için kullanım kılavuzu.
 • Bir multimetre. Bu birkaç basit test yapmanızı sağlayacaktır. Bir multimetre, teller boyunca giden voltaj veya ohm miktarını okur.

Elektrikli Fırınlar

Tüm elektrikli fırınların iki elemanı vardır. Yukarıdaki resimde, pişirme için bir unsurdur.
İkinci eleman, broşlama bölmesindeki fırının altındadır.
İkinci eleman, broşlama bölmesindeki fırının altındadır.

Isıtma Elemanlarından Biri Arızalı

Bir fırın ısınmayacağı zaman, en büyük sorun kusurlu bir ısıtma elemanıdır. Elektrikli bir fırının iki elemanı vardır, biri pişirme için üstte ve bir tanesi alt kısımda pişirmek için. Bir elemanın yandığında ya da çalışmadığında ne olduğunu söylemek kolay: İşleyen bir öğe parlak kırmızıyla parlıyor.

Fırınınız sıcaksa, ancak doğru sıcaklık değilse ne yapmanız gerekir:

 1. Kullanmak istediğiniz ısıtma elemanını kontrol edin. Bazen bir fırın “ön-pişirmede” ayarlandığında, her iki ısıtma elemanı da açılır. Bir elemanın çalışması ve diğerinin olmaması mümkündür.
 2. Bir eleman çalışmıyorsa, değiştirmeniz gerekecektir.
 3. Yeni bir eleman takıyorsanız ve fırın hala çalışmıyorsa, bir elektrik sorununuz olabilir. Voltaj ölçerinizin buraya geleceği yer burası. Isıtma elemanına giden telleri ısıtma elemanına bağlamanız gerekir. Öğenizin çalışmamasına neden olan kötü bir kablo veya gevşek bir bağlantı olabilir. Voltaj ölçüm cihazının nereye yönlendirileceğiyle ilgili ayrıntılar için aşağıdaki resme bakınız.
Elemanın güç alıp almadığını belirlemek için yukarıda gösterilen terminal kablolarını test etmek için bir voltaj ölçer kullanın.
Elemanın güç alıp almadığını belirlemek için yukarıda gösterilen terminal kablolarını test etmek için bir voltaj ölçer kullanın.

Fırın Sıcaklık Sensörü veya Ampul Çıktı

Birçok elektrikli fırın, fırın sıcaklığını sürekli olarak izleyen bir sıcaklık sensörüne sahiptir. Sensör arızalıysa, fırın düzgün ısınmayabilir. Çoğu sensörün üzerinde dijital bir ekran var. Sensörü değiştirmeden önce arızalı olduğuna inanmadan önce, önce fırın elemanlarını ve telleri kontrol ettiğinizden emin olun.

Sensör içermeyen fırınlar, fırının sıcaklığını kontrol etmek için bir sıcaklık algılayıcı ampul kullanırlar. Bu ampulün gevşek ya da yanmamış olduğundan emin olun.

Gazlı Fırınlar

Ateşleyici, gaz fırınınızın arkasında bulunan tüm birimdir. Terminaller, Fırın Kontrolüne bağlanan iki teldir.
Ateşleyici, gaz fırınınızın arkasında bulunan tüm birimdir. Terminaller, Fırın Kontrolüne bağlanan iki teldir.

Gazlı Fırınınızın Ateşleyicisinin Çıkışı

Gazlı fırınınız doğru şekilde ısınmadığında (veya hiç değilse), fırın ateşleyicisini kontrol edin.

 1. Önce güvenlik! Fırını duvardan çekip çıkarın ve gazı kapatın.
 2. Ateşleyici, fırın bölmesinin arkasında bulunacaktır. Ateşleyiciyi fırın tabanından çıkararak çıkarın.
 3. Gücün sürekliliğini algılamak için multimetrenizi kullanın. Bir probu alın ve bir terminale yerleştirin, ardından diğer sondayı ikinci terminale yerleştirin. Multimetreniz 0-1100 ohm arasında kayıt yapmalıdır. Multimetreniz bu aralıkta kayıt olmazsa, ateşleyiciniz devamlılığını kaybeder ve değiştirilmesi gerekir.
 4. Ayrıca, kötü bir gaz emniyet valfine sahip olabilirsiniz, bu yüzden kontrolünüzde de yer almalıdır.

Termostat veya Seçici Anahtar Yanmış

Fırının hala ısınmıyorsa, termostatı ve seçme anahtarını kontrol edin.

 • Selektör anahtarı, fırın veya broiler gibi ayarlarınızı değiştiren anahtardır.
 • Termostat yapışabilir veya kusurlu olabilir.

Fırınınızın Kalibre Edilmesi Gerekir

Fırınınız uygun sıcaklıkta değilse, kalibre edilmesi gerekebilir. Bu ayrıca çok sıcak çalışan fırınlarda da yardımcı olabilir.

 • Kalibrasyon kadranı, sıcaklık düğmenizin arka tarafında veya küçük şaftın altında bulunur. Kadrandaki ayar vidasını görebilmeniz gerekir. Bu vida, sıcaklığı ayarlayabileceğiniz yerdir. Fırının sıcaklığını arttırmak için vidayı saat yönünün tersine çevirin. Fırın sıcaklığını azaltmak için, vidayı saat yönünün tersine çevirin. Çoğu fırında, bir dönüşün yarısı fırın sıcaklığını 25 derece arttırmalı / azaltmalıdır.

Arızalı Röleler

Fırının ısınmasını engelleyebilecek bir diğer sorun da kötü rölelerdir. Fırının iki ısıtma elemanı varsa, muhtemelen iki röle var. Zamanla yanabilirler. Doğru talimatlar için kullanıcı kılavuzunuza başvurun, bazılarının tamir edilmesi gereken bir bakım uzmanı gerekebilir.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi