Anasayfa / Klima / İç Hava Kalitesi evde havayı temizlemenin bazı yöntemleri

İç Hava Kalitesi evde havayı temizlemenin bazı yöntemleri

Havalandırma, iç ortam hava kalitesi

Günümüzde oldukça fazla sayıda hane, evlerinin içlerine büyük önem veriyor. Yepyeni bir ev planlarken ya da eski bir restorasyonu yaparken, her şeyin rahat-rahat ve işlevsel olacağından emin olmak istiyorlar.

Bir ev planladığında, göz önünde bulundurduğu ilk şey en yakınlarının içsel rahatlığıdır. Bu nedenle, atmosferi evde sıcak ve güzel yapacak herhangi bir ekipman satın alabilir.

Bununla birlikte, bir yaşamı inşa ederken, ev sahiplerinin çoğu genellikle en son detaylardan biri olan hava kalitesini dikkate almayı unuturlar.

Herkes soğuk hava ile gelen acı hissi bilir. Başka bir zamanda bizim konaklamanın tadını çıkardığımız bu evlerde bile bizi son derece rahatsız etmeye zorluyor. Hava nemli ve kokulu hale gelir ve bu atmosferde ne yaparsanız yapın, kendinizi iyi hissedemez ve verimli bir şekilde çalışamazsınız.

Evde havayı temizlemenin bazı yöntemleri

Çoğu durumda, bu sebep aslında evin duvarlarında gizlidir: ev çok yalıtılmış ve aşırı ısınmış, bu yüzden “nefes alamıyor”. Yalıtım, taze havanın içeri girmesine izin vermez, aynı zamanda dışarıdaki havayı içeride tutar. Bu tür yerlerde kötü hissetmemizin nedeni budur – beyin normal çalışabilmesi için yeterli oksijen alamaz. Ayrıca, izolasyon, rutubetin gitmesine izin vermez, odaya depolar ve nefes almamızı zorlaştırır. Ve biz zaten etkili bir şekilde çalışmak için normal nefes almanın gerekli olduğunu biliyoruz.

Asıl soru şudur: Odadaki doğal nem seviyesini nasıl restore eder ve aile üyelerinin içinde kalmasını nasıl kolaylaştırır? En belirgin sebep, karbondioksitin ağır parçacıklarını havadan uzaklaştırmaktır, böylece herkes kolayca nefes alabilir ve rahat ve iyi hissedebilir. Bir kelimede, evin her odasında mükemmel bir şekilde havalandırılmalıdır.

Hava nemi, bunun hakkında konuşmak gerekirse, havanın içerdiği su buharının hacmine göre hesaplanır. Mutlak nem, bir metreküp havadaki su buharı miktarını tanımlayan fiziksel bir terimdir. Değer tamamen hava sıcaklığına bağlıdır, çünkü daha sıcak olan hava, daha fazla buhar tutabilir. Örneğin, soğuk kış günlerinde hava, ortam sıcaklığı nedeniyle içinde çok fazla buhar tutamaz. Tersi sebepten dolayı (daha sıcak olan çevre – daha nemli hava olacağı için), nefes almak zor olabilir, örneğin, Temmuz ayında hava sıcak, aşırı nemli ve biraz kalın gibi gözüküyor.

Her 2.8 litre buhar, 93 metre karelik bir alana sahip bir evde toplam nem oranını% 15’ten% 60’a çıkartabilir.

Peki, aşırı nem nasıl üretilir?

Oldukça çeşitli nedenlere bağlı. Diyelim ki, ortalama bir evde bir çamaşır makinesi, çiçek gibi bazı flora temsilcileri, aynı zamanda duş alan, camları yıkayan ve hatta hapşırma yapan biri tarafından yapılır. Bunun dışında, nefes aldıkça kendimizi oldukça fazla buhar üretiyoruz. Solunum her zaman olduğundan daha sık görülürse, su bir pencere camı üzerinde yoğunlaşabilir ve bunu görmesini zorlaştırabilir. Eğer bu konuda hiçbir şey yapılmazsa, çok geçmeden kurtulmak çok zor kokmuş bir kalıba dönüşebilir.

Ayrıca, bir insan da nem seviyesindeki değişiklikleri hisseder. Havadaki buhar seviyesi beklenmedik bir şekilde yükseldiğinde, bir adam titremeye başlar ve soğuk algınlığına yakalanabilir. Bu tür bir yaramazlık ile uğraşmanın pek bir yolu yoktur: ya hava sıcaklığının yükselmesi ya da bir evin her yerinde bulabileceğiniz her bir elbisenin giyilmesi. Tıpta uzmanlar, yetersiz havalandırılan bir odada, viral bir enfeksiyonu yakalama şansının büyük ölçüde arttığını fark ettiler.

Kötü beslenen havanın bir diğer kusuru, bu tür şartlara uzun süre dayanıldığında, beton ve katı kilin kolayca tahrip edilmesidir. Muhtemelen çok sayıda çatlak ve kusurlarla karşılaşacaksınız, düzeltilmesi gereken birçok sızıntı ile sonuçlanacaksınız.

Söylediklerinden ayrı olarak, evde çok sayıda hava kirliliği var. Sadece tütün dumanı değil, umurumda değiliz. Söyle, formaldehit denen bir gaz. Bu sentetik halılar, pencere izolatörleri ve hatta mobilya ve perdeler gibi normal şeyler tarafından büyük ölçüde üretilir. Oldukça toksik olan, tüm insan organizmasını, özellikle gözleri, akciğerleri, deriyi ve hatta üreme bezlerini olumsuz etkiler.

Merkür de hatırlanmalıdır. Eğer bir termometre kırılırsa zehirli madde, zemin altına girdiği ve nöral sistemi ve solunum yollarını etkileyen bir işkenceyi yaşandığı için yok olmaz.

Tüm bu sorunların etkili anahtarı bu kadar kolay: evinize veya dairenize bir klima sistemi kurmayı düşünün! Sadece temiz havanın her odaya ve her köşeye ulaştığından emin olun, böylece eviniz her zaman gitmek istemeyeceğiniz bir yer olacaktır.

Havanın temiz ve taze olması koşuluyla, siz ve en yakınlarınız daha iyi ve mutlu hissedeceksiniz. Şans ve sağlık her zaman sizi takip edebilir!

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi