Anasayfa / Klima / Klima kötü bir kokumu veriyor ?

Klima kötü bir kokumu veriyor ?

Klima kötü bir kokumu veriyor ? Klimanız kötü kokuyorsa, ünitenizden gelen koku tipine bağlı olarak oyunda birkaç sorun olabilir. Klimalardan geldiklerinde farklı kokuların ne anlama gelebileceği ve konuyu  nasıl azaltabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Eğer klimanız çürük kokuyorsa

Tipik olarak, kirli veya tıkanmış bir klima ile uğraşırken kokmuş çorapların veya ayakların kokusunu fark ederiz. Koku, düzgün olmayan bir şekilde boşalan sudan gelir ve böylece kokuyu toplar ve kokmaya başlar. Kapsamlı, profesyonel bir temizlik sorunu çözebilir.

Klimanız Egzoz Dumanları Gibi Kokuyorsa

Klimanız gazla beslenmiyor, çoğu zaman insanlar bu tür kokuların nereden gelebileceği konusunda endişeleniyorlar. Bununla birlikte, motorda ve klimanızın diğer bölümlerinde dışarı sızabilecek ve bu egzoz dumanının kokmasına neden olabilecek sıvılar vardır. Sıvı sızıntıları ile uğraşırken, durumu ele almak için bir profesyonel arayın.

Klimanızın Tabancası Tozu gibi kokuyorsa

Ünitenizin fan motoru veya devre kartı kısa devre yaptıysa, klimanız tabanca tozu gibi kokan yanan bir koku yayabilir. Kokuyu ortadan kaldırmak için, ünitenizi düzgün bir şekilde çalışır durumda tutun ve herhangi bir riskten kaçının, sorunu çözmek için bir HVAC yüklenicisine başvurmanız en iyisidir.

Klimanız gaz Gibi Kokuyorsa

Çoğunlukla, gaz benzeri bir koku sisteminizde bir gaz sızıntısı olduğunu gösterir. Özellikle, bir skunk spreyine çok benzeyen bir gaz olan metil merkaptan, kanalınıza girip bu kokuyu evinize sokuyor olabilir. Bu, ailenizi riske atabilecek tehlikeli bir gazdır, bu nedenle sorunu çözmek için evinizi boşaltmanızı ve bir ısıtma ve soğutma şirketiyle iletişime geçmenizi öneririz.

Eğer klimanız çürümüş yumurta kokuyorsa

Eviniz şımarık, çürük yumurta gibi kokuyorsa, kokunun nedeni genellikle ölü bir hayvandır. Kuşlar ve kemirgenler kış aylarında hava kanalına sığınabilirler, burada genellikle ölürler ve ayrışmaya başlarlar. Bu yüzden klimanızı açtığınızda, evinizde korkunç bir koku dolaşır. Kanallarınızdan herhangi bir hayvan kalıntısından kurtulmak ve kokuyu gidermek için profesyonelce temizlenmelidir.

Neden klimam kötü bir koku mı veriyor?

Eğer klimanız koşarken kötü bir koku yayıyorsa, onu tanımlamanız ve hemen çıkarmanız önemlidir. Daha çok ünite tropik iklimde çalışıyorsa, çünkü hava şartlandırma koşulları, klima ünitelerinin tam olarak kullanılmadığı ve düzgün bir şekilde servis görmediği durumlarda çalışması için uygun olmayan koşullar değildir.

AC kullanıcıları için ünitelerinden kötü koku emisyonları yaşayanlar, aşağıdaki sebepler olabilir.

Klima odanız için çok mu büyük?

AC’lerin oda boyutuna tam olarak sığması gerekir – daha fazla değil, daha az değil. Örneğin, odanız çok büyük değilse, 1-1,5 tonluk bir AC, nem seviyelerini düşürmek ve soğumasını sağlayacak kadar büyük olacaktır. Fakat ACs soğutma kapasiteniz ihtiyaç duyulandan daha büyükse, bir küfür kokusunun ortaya çıkmasına yol açabilir.

Bunun nedeni, gerekli olan AC’lerin, ‘gizli soğutma’ işlevini düzgün bir şekilde yerine getirememesidir (bu, bir AC ünitesinin çalışmasının% 70’ini oluşturur), yani havanın nemini düşürmekle birlikte, daha hızlı bir şekilde havayı neminden arındırmaktır. . Daha sonra küf sporları ve eski koku büyümesi normaldir.

Evinizde makul ölçüde daha büyük bir üniteniz varsa ve kötü bir koku yaşıyorsanız, büyüklüğü nedeniyle olabilir. Bunu kontrol etmek için bir profesyonel çağırın. Standart gereksinim 600 SF / ton-800SF / ton’dur. Daha eski kurulumlarda 400SF / ton da gerekebilir. Bundan daha büyük bir şey, bir yükleniciye danışmaksızın kurulmamalıdır.

Su tahliye tıkalı mı?

Uzun saatler boyunca çalışan AC’lerin, içlerindeki tıkanmış su tahliye sistemleri nedeniyle kötü kokuyu yayarlar . Boşaltıcının kir ve kir parçacıkları ile tıkanması durumunda, su ‘yoğuşma’ tablasına geri döner ve zamanla bu kötü bir koku yayar. Tropik bir iklimde, bakteri ve / veya küfün kondenser bobininde de büyümesi beklenmez, ki bu da AC’yi çalıştırırken, evde çürümüş bir koku yayıyor.

AC kapağının çıkarılması ve tepsinin ve drenaj deliklerinin tazelenmesi bu sorunu çözebilir.

AC’niz doğru şekilde kullanılıyor mu?

Lider AC üreticileri, klima üniteniz düzgün kullanılmadığında kötü koku emisyonlarının da görülebileceği kanaatindedir. AC’yi ‘Düşük’ ile çalıştırmak sürekli olarak iç mekan hava kalitesi için zarar verebilir. Bunun nedeni, nem alma işleminin burada da doğru seviyelere taşınmayacağı, bunun sonucunda da küflenmeye ve bundan sonra iğrenç kokulara neden olacağıdır.

Düzeltici bir önlem olarak, AC’nizi bir süre için ‘Fan’ moduna alın, böylece ünitedeki havalandırma sistemindeki birikmiş nemler serbest kalır ve / veya kurutulur.

Bazı durumlarda ise su sızıntı sistemin kanalda merkezi AC, kirli hava filtreleri, motor sıvısı kaçağı ve çürümüş ölü hayvanların boru içine de kıyameti yayarlar bunu tetikleyebilir. Bu yüzden, eğer klimanızın kötü bir şey olduğunu fark ederseniz, belki de bakım ekibinin onu tanımlaması ve değiştirmesi için çağırması için zamanını koklayın. Eviniz tekrar taze kokmaya başlayacak.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi