Anasayfa / Klima Arızaları / Klima Soğuk Hava Vermiyor Soğutma Yapmıyor

Klima Soğuk Hava Vermiyor Soğutma Yapmıyor

Klima Soğuk Hava Vermiyor

Klima Soğuk Hava Vermiyor Soğutma Yapmıyor Sıcak bir yaz gününde en çok istediğin şey, serinleyemeyen bir klimadır. AC’nin soğutma problemi olmamasının bazı nedenleri olabilir, bunların bazıları teknik hatalardır ve bazıları teknik değildir. AC’nin soğumamasının en yaygın nedenleri şunlardır:

Tıkalı hava filtresi

Klima Soğuk Hava Vermiyor Soğutma YapmıyorKlima soğumadığında hava filtresi tıkanmış olabilir. Bu durumda, hava, klimanın soğutma kapasitesini büyük ölçüde azaltan düzgün şekilde akamaz. Hava filtresini temizleyin veya gerektiğinde değiştirin.

Kirli bobinler

Klima Soğuk Hava Vermiyor Soğutma YapmıyorKlima yeterince soğuk değilse, kondenser serpantini kirli ve pisliklerle doldurulmuş olabilir. Bir AC’de, kondenser ısıyı dağıtan (havadan çıkan) bir radyatör gibidir. Kondenser bobini dışarıdaki ısıyı dağıtmak için temiz olmalıdır. Bobinler kirlendikçe, klima daha az verimli hale gelir ve bu da odayı soğutmanın daha da zorlaşmasına neden olur. Bobinler yeterince kirliyse, ünite asla yeterince soğuk olmayacak ve odayı soğutamayacaktır.

Yetersiz soğutma Gazı

Klima Soğuk Hava Vermiyor Soğutma YapmıyorSoğutma sıvısı buharlaştırıcı bobinleri boyunca dolaşır ve üzerinden akan havayı soğutur ve sonunda odaya soğuk hava gönderir. Bu soğutma sıvısı seviyesi yetersiz olduğunda, AC soğumayacaktır. Bu aşamada, soğutucu madde doldurma ve doldurma için bir PRO çağrısı yapın.

Hatalı kompresör

Bir kompresör, odanızı soğutmaktan sorumlu bir klima ünitesinin kalbidir. Klima soğumadığında, kompresör arızalı olabilir. Kompresör, soğutucuyu veya soğutucuyu sıkıştıran ve soğutucuyu buharlaştırıcı ve kondenser serpantinleri içinden dolaştıran bir motordur. Kompresör kötüyse, soğutma döngüsü başlamaz ve AC soğumayacaktır.

Hatalı termostat

Bir termostat, oda sıcaklığını algılayan ve soğutma döngüsünü başlatmak veya durdurmak için kompresörü ipucu veren bir sensördür. Termostat arızalıysa, klima sürekli soğumaz veya soğuyabilir.

Kusurlu parçalar

Klima Soğuk Hava Vermiyor Soğutma YapmıyorAC soğutmanın ardındaki diğer olası teknik nedenler, kompresör, arızalı kontrol panosu, hatalı termistör, tıkalı kılcal, hatalı motor vb. Hatalı çalışma kapasitörü olabilir.

Yüksek atmosferik sıcaklık

Bir AC, en etkin şekilde çalışabileceği optimum çalışma sıcaklığına (ortam sıcaklığına)sahiptir. Sıcaklık, optimum sıcaklık sınırının ötesine vuruyorsa, klimanın verimliliği düşer. Bazen, kompresörün tamamen çalışmayı durdurduğu bir aşamaya ulaşması o kadar sıcaktır.

Kısıtlanmış AC

İnsanların yaptığı yaygın bir hata, odanın şartlarına göre değil, bütçelerine göre bir AC satın almalarıdır. Büyük bir odada bulunan küçük bir AC, her daim doruk yazları odayı serinlemek için zorlanıyor. AC’nin boyutu odanın boyutuna göre yapılmalıdır.

Hatalı AC Uzaktan kumanda

Klima Soğuk Hava Vermiyor Soğutma YapmıyorUzaktan kumandanın sıcaklık değişim sinyallerini AC üniteye gönderemediği bir durum da olabilir. Uzaktan kumandanın basit bir şekilde değiştirilmesi hile yapar. Burada, birkaç markaya özel AC uzaktan kumanda ve Amazon’da tanınmış satıcılar aracılığıyla alabileceğiniz evrensel bir uzaktan kumanda bulunuyor.

Hava üflüyor ama soğuk değil ?

Besleme deliklerinden hiç hava gelmiyorsa, ikinci soruya geçin. Bu soruya “evet” cevabını verdiyseniz şu adımları izleyin:

1) Termostat fan ayarını kontrol edin – Klimanız bazen soğuk havada, ancak diğer zamanlarda sıcak hava kullanıyor mu? Fan ayarının “otomatik” değil “açık” olarak ayarlandığından emin olun, bu da AC’nizin soğutulmasa bile hava üflemesine neden olur.

2) Hava filtrenizi kontrol edin – Besleme deliklerinden çıkan hava zayıfsa ve çok soğuk değilse, hava filtresinin kirli olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Kirli hava filtresi, hava tedarikçisine hava akışını engeller. Hava filtrelerinin dışında mı? İşte doğru ev hava filtresini seçmek için kılavuzumuz .

3) Dış AC ünitesini kontrol edin – Dış ünite kir, toz veya çim ile kaplı mı? Temizle . Bir ağaç dalı ya da çalı tarafından mı boğuluyor? Dış ünite soluma odasını vermek için geri çekin. Dış fan çalışmıyor mu? Bunu düzeltmek için profesyonel bir ihtiyaç var. Aksi takdirde, dış ünite evinizin havasını soğutmak için soğutucu akışkanı soğutmaz.

Bunlardan hiçbiri yardımcı olmadıysa, AC’niz soğutucu akışkanın üzerinde olabilir . Ancak, bu kaynaklanır soğutucu sızıntısı , bulmak ve düzeltmek için bir profesyonelin yardımına gerekir .

Klimanız hava üflemiyor mu?

Klima Soğuk Hava Vermiyor Soğutma YapmıyorBesleme deliklerinden hiç hava gelmiyorsa ve AC ünitesi hiç çalışmıyorsa, şu adımları izleyin:

1) Termostat sıcaklığınızı kontrol edin – Sıcaklık ayarını oda sıcaklığınızın en az 5 derece altına ayarladığınızdan emin olun.

2) Termostatın “Cool” olarak ayarlandığından emin olun – Basit görünüyor, fakat aile üyelerinizin (veya köpeğin) birinin yanlışlıkla yanlışlıkla “Off” veya “Heat” olarak ayarlanıp ayarlanmadığını asla bilemezsiniz.

3) Hava filtresini kontrol edin – Hava filtresi çok kirlenirse, hava akışını tamamen engeller ve iç üniteyi dondurur. Hava filtresini kirliyse değiştirin. Hava filtrelerinin dışında mı? İşte doğru ev hava filtresini seçmek için kılavuzumuz.

4) Elektriğin klimanıza gittiğini kontrol edin – Bu, aşağıdaki servis anahtarlarının kontrol edilmesi anlamına gelir:

  • Dış AC ünitedeki kompresör tarafından
  • İç ünitede AC ünitesinde (Bu, genellikle ocağınızın bulunduğu yerdir).
  • Elektrik panelindeki sigortalarda veya devre kesicilerde

Herhangi bir anahtar “kapalı” olarak ayarlanmışsa, o zaman klimanızda bir sorun olabilir.

Örneğin, tıkanmış bir kondens tahliye hattına ve su taşma tavasına döküldüğünde, su sensörü anahtarlı bir AC kapanacaktır. Uzun lafın kısası, bu, evinizin su hasarını önlemek için AC’nizin kapanması anlamına gelir .

Ayrıca, AC’nizde aşırı ısınma olabilir ve bu da klimanın devre kesicinin kullanabileceğinden daha fazla elektrik çekmesine neden olabilir. Böylece devre kesici AC’nize gücü keser. AC’niz bir süre çalıştıktan sonra devre kesici güç kesmeye devam ederse, göz ardı etmeyin. Bir şeylerin yanlış olduğunu söylemeye çalışıyor.

Bunun neden olduğunu anlamak için bir profesyonele telefon edin .

Bahsettiğimiz anahtarlardan herhangi birini bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa, uzmanlarımızdan yardım isteyin .

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi