Anasayfa / Klima / Klima Yeterince Soğutmuyor Veya Isıtmıyor ?

Klima Yeterince Soğutmuyor Veya Isıtmıyor ?

Klima Yeterince Soğutmuyor Veya Isıtmıyor ? Termostatınız 74º olarak ayarlanmışsa, ancak sıcaklık 79º’un altına düşmeyecekse, burada a / c sisteminin termostat ayarına ulaşacak kadar soğumamasına neden olabilecek “En İyi 10” kontrol listemiz vardır:

Klima Yeterince Soğutmuyor

 1. 1)Kirli hava filtresi – Evet, gerçekten. Kontrol edilecek ilk yer burası. Küflü bir hava filtresi, hava akışını ciddi şekilde keser ve sistemin soğutma yeteneğini keser. Gerekirse hava filtrenizi değiştirin.
  Ayrıca, “unutulmuş bir filtreye” sahip olmanız da mümkündür.
   Bazı ev sahipleri, iki yerde (geri dönüş havası kayıtlarının (havalandırma delikleri) arkasında ve hava idaresinde (klimanın iç ünitesi) monte edilmiş filtrelere sahiptir. Bunlardan biri göz ardı edilirse, hava akışına nihayetinde neredeyse katı bir bariyer oluşturacaktır. Bu arada, çift filtreleme önerilmez.

 2. 2)Kirli buharlaştırıcı bobinleri – Hava filtresi, filtre yuvasından çöktüğü ve çekileceği kadar kirli hale gelmişse veya hava filtresi bulunmuyorsa, o zaman evaporatör serpantinlerinin kanatları (hava akan soğutma yüzeyleri) İstenmeyen bir filtre olarak hareket eder, hava akışını en aza indirecek ve hava sargıları ile etrafındaki hava arasında bir yalıtıcı görevi görecek şekilde yeterli miktarda birikene kadar havadaki kalıntıları toplar.

 3. Bobin yüzeyleri artık görünmeyecek kadar kirli hale gelen bir buharlaştırıcı bobininin çadır şekli ve aşağıdaki fotoğrafta temiz bir buharlaştırıcı bobinin neye benzediğini görebilirsiniz.

  Klima Neden Soğutmaz ve Klima Neden Soğuk Üflemez

  Bazı hava işleme cihazlarının altındaki filtreyi çekebilir ve herhangi bir kir / toz birikimini kontrol etmek için doğrudan evaporatör bobininin çadır şekline bakın. Aksi takdirde, bir servis teknisyeni bobinleri incelemek için üniteyi açabilir.

  Ne yazık ki, kirli bir buharlaştırıcı serpantinin temizlenmesi, soğutucunun sistemden tahliyesi, bobin ünitesinin sökülmesi, kirlerin bir çözelti çözeltisinde yıkanması ve ovalanması, daha sonra yeniden takılması ve soğutucu gazı ile yeniden yüklenmesi gibi pahalı bir önermedir.
  Kondenser bobinindeki kir birikimi (dış ünite) ayrıca sisteminizin verimliliğini azaltacaktır ve aşağıdaki fotoğraf temizleme gerektiren tipik bir birikimi göstermektedir.

  Ancak nadiren büyük bir problemdir, bir istisna vardır: Bir çamaşır kurutma makinesi için yakındaki egzoz, kondenser serpantine tiftik üflediğinde. Bina kodu şimdi, kurutucu havalandırma deliklerinin bir klima kondansatörünün yakınında sonlanmamasını gerektirir.

Klima Yeterince Isıtmıyor

 1. 3)Soğutucu sızıntısı – Sistemdeki basınçlı hatlardan gelen soğutucu akışkanın kademeli olarak sızması, soğutma yeteneğini zamanla sıfıra indirir. Ortalama bir HVAC sistemi, hava işlemcisinden çıkan havayı gelen havaya göre yaklaşık 18º F daha soğuk havaya soğutur. Ancak sıcaklık bölmesi (gelen ve giden hava arasındaki fark) azalmaya başladığında, ilk fark edilen tek değişiklik, sistemin evi soğutmak için daha uzun sürmesidir. Örneğin, sıcaklık bölünmesi 9º F’ye düşerse, sistem hala evinizi soğutacaktır ancak bunu yapmak için iki kat daha uzun süre çalışacak ve iki kat daha fazla enerji kullanacaktır.

 2. Bir servis teknisyeni, sorun olup olmadığını doğrulamak için soğutucunuzun durumunu kontrol edebilir. Kapalı bir sistem olduğundan, herhangi bir soğutucu akışkan kaybı bir sızıntıya işaret eder; Böylece sızıntıyı tespit edip tamir etmeden başka bir gaz gazı eklemek sadece geçici bir çözüm olacaktır.

 3. 4)Bloke edilmiş kondenser ünitesi – Kondenser, doğrudan üstündeki tamamen açık bir alana ihtiyaç duyar ve evinizden çıkardığınız ısıyı havaya yaymak için en az 12 inçlik bir alan temizlenir. Bu bölgedeki küçük bir girişimin, sistemin performansı üzerinde sadece küçük bir etkisi olacaktır, ancak kondenser aşırı büyümüş bitki örtüsü ile tamamen çevrildiğinde soğutma yeteneği fark edilir derecede kötüleşecektir.

Klima kışın ısıtıyor ancak yazın soğutmuyor.

 1. 5)Arızalı kompresör – Kompresör ünitesindeki en önemli bileşen kompresördür. Aynı zamanda en fazla enerji kullanan sistemin bir parçasıdır. Kompresörler yaşlandıkça daha fazla elektrik kullanır ve daha sonra tamamen bitmeden önce daha az verimli soğumaya başlar. Elinizi kondenser ünitesinin üzerine koyarken, dışarıdaki hava sıcaklığından daha sıcak olan hava üflenmelidir. Aksi takdirde, bir / c servis teknisyeni çağırma zamanı.

 2. 6)Sistemi kestirmek – Klima sistemleri, yaz mevsiminin en sıcak günlerinde evi konforlu tutabilmek için büyüklüktedir, ancak bunu yapmak için sürekli olarak koşmak zorunda kalacaklardır. Eğer siz ya da önceki ev sahibi, daha büyük bir klima sistemine yükseltmeden garaj veya arka verandayı bir aile odasına ya da ekstra bir yatak odasına kapattıysanız, o zaman evinizdeki ilave kare görüntüleri rahatça soğutmanız yeterli olmayabilir. gerçekten sıcak günler. HVAC yükleniciniz tarafından boyutlandırılan daha büyük bir sistem çözümdür.

 3. 7)Termostat çok düşük ayarlı – Termostatı sıcak bir günde 65º değerine ayarlarsanız, yukarıda belirtildiği gibi, sisteminiz için tasarlanmadığı bir sıcaklık farkını tutabilecek kadar büyük olmayabilir.
  Bazı Sunbelt şehirlerinde 100ºF’yi aşan son birkaç yıl boyunca yaz aylarında kaydedilen yüksek sıcaklıklar, çoğu sistemin boyutlandırılması için kullanılan 90 mid ortası parametresini geçmiştir. Bu yüzden sıcak günlerde kavurucu olan birçok sistemde, termostat normal bir aralıkta olsa bile birçok sistem evi soğutmaya çalışacaktır.

Klima Hem Soğutmuyor Hem Isıtmıyor

 1. 8)Kötü Termostat – Bu teknoloji araçları olmadan belirlemek zor olabilir, ancak normal konfor sıcaklığınızdaki termostat ayarıyla, kendinizi evdeki bir yere konumlandırın ve hava devresinin bir soğutma döngüsünün tamamlanması sırasında kapanmasını sağlayabilirsiniz. Sıcaklık alıştığınız seviyeye ulaşmadan kapanırsa, termostattaki bir sensör veya devrenin arızalanması muhtemeldir.

 2. 9)Hasarlı kanallar – Tavan arasına giren ya da sürünme alanına giren kreşler, bazen kanallardaki açık deliklerin çiğnenmesini sağlar. Ayrıca, etrafında sürünen işçiler açık kanal bağlantılarını daraltabilir veya yırtabilirler. Küçük hasarlı alanlar, fark edilebilir bir fark yaratmak için yeterince hava sızdırmaz, ancak ana besleme kanalındaki büyük bir boşluk, evinizdeki hava kaynağını ve sıcaklığını radikal bir şekilde azaltacaktır. Tavan kapağını veya kapıyı, kanallarınızın bulunduğu yere göre – ve evinizin içinde olduğundan daha havalı ise açarsanız, daha fazla araştırın. Gerekli güvenlik önlemlerini bilmiyorsanız, bu alanları keşfetmenizi önermiyoruz. Aksi takdirde, a / c servis teknisyeninizi arayın.

 3. 10) Fan “ON” konumunda ve kondansatör çalışmıyor – Termostatta fan ayarı “ON” olarak ayarlandığında, kondansatör işlevsel olmasa bile üfleyici sürekli yanar. Bu, aslında hiç soğutma olmadığında sistemin düzgün şekilde soğumuş olduğunu düşünmenizi sağlayabilir. Fan ayarınızı kontrol edin. “ON” konumunda ise, fanı sadece sistem çalışır durumdayken çalıştıracak olan “AUTO” olarak ayarlayın. Bir kaç dakika bekle. Hiçbir şey olmuyorsa veya yanıyorsa, ancak soğumazsa, blog gönderimize bakın. “Klimam açılmıyor. Sorun nedir? ” Veya bir / c servis teknisyeni çağırın.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi