Anasayfa / Ev Aletleri / Mikrodalga Fırın Çalışmıyor Hata Arıza Giderme

Mikrodalga Fırın Çalışmıyor Hata Arıza Giderme

Mikrodalga Fırın Çalışmıyor Hata Arıza Giderme Mikrodalga fırınlar insanın yaratıcılığı ve yaratıcılığının bir kanıtıdır. Bir kimsenin bir fırına ya da ateşin yakınına hiç yerleştirilmeden yemek pişirilebileceğini hayal etmesi öngörülebilir. Mikrodalga fırın, mutfaklarımızda mevcut olan bir bilim harikası.

Mikrodalga Fırın Çalışmıyor

Kapı anahtarı

Mikrodalga fırınınız başlamazsa, bir kapı anahtarı ile ilgili bir sorun olabilir. Genellikle birincil veya ikincil kilitleme anahtarları olarak anılan kapı anahtarları, kapı kapalıyken mikrodalgadaki çeşitli bileşenlere güç sağlar ve kapı açıkken gücü keser. Bazen bir kapı anahtarı bozulduğunda, ekran ve kontroller normal görünebilir, ancak fırın çalışmaz.
Kilit anahtarları, kabinin içinde bulunur ve kapıdaki kanca veya mandallarla etkinleştirilir. Üniteyi fişten çekin ve kabini çıkarın. Kilit anahtarları, ortak (C) olarak işaretlenmiş ve normalde açık (NO) olan terminallere bağlı tellere sahip olacaktır. Çok metrelik kullanarak süreklilik için anahtarları kontrol edebilirsiniz.
Aktüatör butonu basılıyken, bu terminaller arasında süreklilik görmelisiniz. Süreklilik yoksa, anahtarın değiştirilmesi gerekir. Ayrıca, kapı kancası, kapı kapalıyken anahtar ayar elemanını uygun şekilde bağladığından emin olunuz ve gerekirse ayarlayınız veya değiştiriniz.

Seramik sigorta

Mikrodalga fırınınız açılmıyor ve ekran boşsa, sorun seramik sigortası olabilir. Seramik sigorta, ciddi bir güç dalgalanmasına sahipseniz veya dahili bileşenlerden biriyle kritik bir arıza varsa, mikrodalga fırının bileşenlerini korumak için kullanılır. Sigorta başarısız olduğunda, mikrodalga mikrodalga kontrollerine kesinti olur ve işlevsiz hale gelir.
Seramik sigorta, kablonun içinde gç kablosunun giriş noktasının yakınında bulunur. Onarım işlemine başlamadan önce kabloyu çıkarmayı unutmayın. Çoklu metreyle devamlılık için sigortayı kontrol edebilirsiniz. Sigortanın görünür bir nedenden ötürü başarısız olması durumunda, sigortayı değiştirmeden önce magnetron, yüksek voltaj diyotu, kondansatör ve trafo ve ilgili kablo terminalleri gibi ana komponentleri kontrol edin.
Kapı açıldığında veya kapatıldığında sigorta başarısız olduysa, kısa devre yapmış bir kapı anahtarını, monitör anahtarını veya kapı mandalı aksamının yanlış ayarını kontrol edin. Bu sigortayı değiştirirken sadece üreticinin önerdiği parça numarasını kullanın.

Termal Sigorta veya Kesim

Mikrodalga fırınınız açılmazsa, termal kesmede sorun yaşarsınız. Mikrodalga fırınlar, fırını aşırı ısınmadan korumak için bazen termal sigorta olarak adlandırılan bir veya daha fazla termal kesme kullanır. Bunlar genellikle fırın boşluğuna veya magnetronun yakınına yerleştirilir.
Termal kesinti başarısız olursa, kontrollere veya kontrol çıkışlarına güç kesilir. Üniteyi fişten çekin ve kabini çıkarın. Termik sigortayı veya kesiti bulun ve kabloları terminallerden çıkarın. Çoklu metrelik ile sürekliliği kontrol edin ve süreklilik gösterilmiyorsa parçayı değiştirin. Soğutma fanının çalışır durumda olduğunu ve hava akışının kısıtlanmadığını doğrulayın.

Binlerce model için parçalarımız var. Termal sigortanızı bulun ya da keserek tamirinize başlayın!

Kapı Mandalı Komplesi

Mikrodalga fırınınız açılmazsa, kapı mandalı aksamında bir sorun olabilir. Kapı mandalı takımı genellikle kapıdan dışarı uzanan ve mikrodalga çerçevesine monte edilen kapı anahtarı yuvasına oturan iki kancadan oluşur. Kancalar, kumandalara güç sağlamak için kapı anahtarlarına başvurur ve ayrıca kapıyı kapalı tutmak için tutucuya kilitlenir.
Mandal takımı normal olarak plastikten yapılır ve genellikle kancaların tutulması için aşağıya doğru gerginliği sağlamak için bir yayı vardır. Kancanın herhangi biri kırılırsa veya herhangi bir yay gerginliği yoksa, anahtarlar devreye girmemiş olabilir. Bu olursa fırın açılmayacak ve aksamı değiştirmeniz gerekebilir. Kapı mandalına erişmek için üniteyi fişten çekin ve iç kapı panelini çıkarın.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi