Anasayfa / Kombi / Muslukta veya Duşta Sıcak Su Yok

Muslukta veya Duşta Sıcak Su Yok

Muslukta veya Duşta Sıcak Su Yok Çoğu zaman gitmiş olana kadar ne olduğunu bilmediğin söylenir. Bu kesinlikle, evinizin sıcak sularıyla, mükemmel çalışma düzeninde iken aldığımız, ancak oyun oynarken yorulmadan şikayet edeceğimiz bir durumdur.

Muslukta veya Duşta Sıcak Su Yok

Musluklarınızda veya duşta sıcak su olmadan kendinizi bulursanız, bir şeyler hazırlayıp en kısa zamanda koşmak istersiniz. Bu nedenle, hızlı bir düzeltme olduğunda ne zaman ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için sorun giderme kılavuzumuza göz atın. mühendis aramak için VHL ev ve apartman daireleri, iş ve ofis, okul ve işyeri için ticari hizmetler sunmaktadır.

Bu kılavuz, kazan tipiniz için en uygun bilgileri vermek üzere üç bölüme ayrılmıştır. Şu yöne rotayı ayarla:

İlk kontrol edilecek şeyler

 • Gaz, elektrik ve su kaynaklarını kontrol edin
 • Kazanı sıfırla
 • Termostat
 • Saat ve zamanlayıcı
 • Elektrik kesintisi
 • Ayırıcı vana
 • Borularda hava kilidi
 • Donmuş borular
 • Düşük basınçlı sızdırmaz sistem veya kombiler
 • Sıkışmış küresel vana şamandıra – açık havalandırmalı kazanlar

Kombi kontrolleri

 • Pilot ışık
 • Basınç tahliye valfi
 • Sızıntıları kontrol edin
 • Diğer gaz cihazlarını kontrol edin
 • Tank boyutu

Elektrik kazan kontrolleri

 • Devre kesici
 • Isıtma elemanları
 • Termostat

İlk Yapılacaklar: Genel İpuçları

Gaz, elektrik ve su kaynaklarını kontrol edin

Gaz veya elektrikli boyleriniz olsun, enerji kaynağının bağlı ve çalışır durumda olduğundan emin olmalısınız. Su kaynağının hala açık olduğundan emin olmalısınız. Bunların hepsi yanlışlıkla kapanmak için şaşırtıcı derecede kolaydır ve size gereksiz yere bir mühendis çağırma zahmetinden kurtarabilir.

Kombiyi sıfırla

Kazanın müşteri tarafından işletilen bir sıfırlama anahtarına sahipse (erişimi kaldırmak için kasayı çıkarmanız gerekmez), kazanı sıfırlamak için bunu kullanmayı deneyin. Ayrıca kazanı kapatıp tekrar açabilirsiniz. Bu problemi çözebilir.

Termostat

Modern kazanlar, radyatörlerin veya sıcak suyunun sıcaklığını basit bir kadranla kolayca değiştirmenizi sağlar. Bunların yanlışlıkla en soğuk ayarlara çarpmadığından emin olun. Kısa bir süre için bunları yüksek hızlara getirdiğinizde ve sıcak su geri döndükten sonra bunları normal sıcaklığa getirdiğinizde, kazanı tekmelemeye yardımcı olabilir.

Saat ve zamanlayıcı

Kazanı üzerinde zamanlayıcıyı kullanırsanız, saatin ileri veya geri gittiğinde kazanın çoğu zaman unutulduğundan saatin doğru zamana ayarlandığından emin olun. Ayrıca, sıcak suyun doğru zamanda gelmesi için zamanlayıcının ayarlandığından emin olmalısınız. Zamanlayıcıyı kullanıyorsanız ancak doğru şekilde ayarlamamışsanız, istediğiniz zaman ısıtmanız açılmayacaktır.

Elektrik kesintisi

Son zamanlarda bir güç kesintisi olmuşsa, güç geri yüklendikten sonra kazanınız fabrika ayarlarına dönmüş olabilir, bu nedenle eskiden olduğu gibi çalışmayabilir. Tüm bu ayarları kontrol edin ve gerektiğinde değiştirin.

Ayırıcı vana

Merkezi ısıtmanız kusursuz çalışıyorsa, ancak duşunuzdan veya musluklarınızdan sıcak su gelmiyorsa, büyük olasılıkla saptırıcı vana ile ilgili bir sorun olabilir. Bu valf, bir kombinin radyatörlerinizi ve sıcak suyunuzu ısıtmak arasında geçiş yapmasına izin verir, böylece sıcak musluğunuzu açtığınızda saptırıcı vanası açılır ve musluğa sıcak su gönderir. Bu problemi yaşıyorsanız, yön değiştirici vana arızalı olabilir veya merkezi ısıtma konumunda kalmış olabilir.

Borularda hava kilidi

Sıcak musluktan su yoksa veya sıcak su kaynağı dağılırsa, en büyük suçlu hava yastığıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu, suyun su borularına hapsedilmesi, sudan daha az yoğun olması, kısmi veya tam su tıkanmalarına yol açan borularda yüksek noktalarda toplanabilmesidir.

Bunu düzeltmek için kullanılan popüler bir yöntem, bir musluk musluğuna, örneğin soğuk su musluğuna bir hortum borusu takmak ve ardından sıcak musluğunuza bağlamaktır. Önce kırık tapayı açın, tamamen açın ve ardından çalışma etiketini sonuna kadar açın. Soğuk musluğun daha yüksek su şebekesi basıncı, hava kilidini zorlamalı – emin olmak için birkaç dakika boyunca muslukları bırakmalıdır. Bu sorunu çözmezse, sistemi boşaltmaya ihtiyaç olabilir, bu durumda bir mühendis çağırmak iyi bir fikir olacaktır.

Donmuş borular

Sıcak su olmamasının bir diğer nedeni, özellikle uzun süre soğuk havalarda donmuş borular olabilir. Dondurulacak en muhtemel boru, kazandan drenaja kadar yoğuşmayı sağlayan atık boru olan yoğuşma borusudur.

Bunu düzeltmek için, borunun üzerinde sıcak – ama kaynatmama – su dökmeyi deneyin. Kazanı ateşlemeyi denerseniz ve hala çalışmıyorsa, tekrar çözmeyi deneyin. Bu hala çalışmıyorsa, bir mühendis arayın.

Düşük basınçlı sızdırmaz sistem veya kombiler

Mühürlü bir sisteminiz veya kombiniz varsa, düşük basınç birçok ısıtma düğmesinin sebebi olabilir. Bu, çatı katında ek bir tankı olmayan kazan tipidir.

Sıcak su basıncınız aniden düşükse, kazanda bulunan ve yaklaşık 1 bar değerinde ayarlanması gereken manometreyi kontrol edin. Kazanın kurulduğunda ayarlanan basıncını gösteren bir gösterge iğnesi olabilir, bu yüzden buna karşı karşılaştırın.

Basınç çok düşükse, kazanınızın kullanım kılavuzundaki talimatları izleyerek kendiniz yeniden basınçlandırabilirsiniz. Bu talimatlar kazan panelinizi kaldırmanızı gerektiriyorsa, bunun yerine bir mühendis çağırmalısınız.

Basınç düşüşlerinin su sızıntılarından kaynaklanabileceğini belirtmek gerekir, bu yüzden su basıncınız çok düşükse, sızıntıları da kontrol etmelisiniz. Burada sızıntıları kontrol etme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Sıkışmış küresel vana şamandıra – açık havalandırmalı kazanlar

Açık havalandırmalı bir sistem kazanı, yani, genellikle çatı katında bulunan ek bir su deposu olan bir boyleriniz varsa, bu durumda, küresel vana şamandırası, sistemin etrafındaki suyun dolaşımını engelleyerek sıkışabilir.

Tanka güvenli bir şekilde erişebiliyorsanız, bilyeli şamandıra valfini kontrol edin. Sarnıçta fazla su bulunmadığı veya çok fazla su bulunmadığı takdirde, bunun sıkışmış olduğuna işarettir. Topu serbest bırakma valfi kolunu serbest bırakmak için yavaşça hareket ettirin, ancak zorlamamaya dikkat edin. Bu suyun serbestçe akmasına izin vermelidir.

Gaz kazan kontrolleri

Gaz simgesiGaz kaynatıcınızın düzgün çalışmamasının birkaç olası nedeni vardır. Bir gaz kaçağı ciddi bir güvenlik riski oluşturduğundan ve bir yangına veya patlamaya neden olabileceğinden, bir problemin üstesinden gelmeyi tercih ederseniz, gaz cihazlarının devreye girdiği durumlarda daima dikkatli olmalısınız. Şüpheniz varsa, bir mühendis arayın.

Pilot ışık

Gaz kaynağınızdaki sıcak suyun en yaygın nedeni, pilot ışığın sönmesidir. Pilot ışık, kazandaki suyu ısıtan gazı tutuşturmak için kullanılır. Pilot ışığı sönmüşse, güvenli bir şekilde indirdiğinizden emin olmak için kombi modelinizin talimatlarına uymalısınız. Eski gaz kazanları, onları yakmak için bir eşleşme gerektirebilir, yeni stiller ise bir ateşleyici kullanır.

Eğer pilot lambanız yanık kalmayacaksa, termokuplda bir problem ortaya çıkar, bu da pilot ışığı yaktığında algılanır ve yanması için bir gaz vanası açar. Bu, pilot ışığı yakmak için orada olmadığında gazın dışarı sızmamasını sağlamak için bir güvenlik cihazıdır. Termokuplun değiştirilmesi gerekiyorsa, muhtemelen bir mühendis aramak en iyisidir.

Basınç tahliye valfi

Basınç tahliye valfi, tankınızdaki basıncı düzenler ve kazanınızın patlamasını önlemek için fazla basıncı azaltır. Bununla birlikte, bu valf başarısız olduğunda, basıncın artmasına neden olmaktan ziyade, tehlikeli bir seviyeye ulaşmadan önce basıncı hafiflettiği için aslında düşmesine neden olur. Basınç tahliye vanası arızalıysa, değiştirilmesi gerekecektir.

Kendi kendinize değiştirebileceğinizden eminseniz, bu, eski valfi çıkarmadan ve yenisiyle değiştirmeden önce deponun kısmen boşaltılmasını içerecektir. Bunu sizin için yapacak bir mühendis almayı tercih edebilirsiniz.

Sızıntıları kontrol edin

Muslukta veya Duşta Sıcak Su Yok Sorun Giderme Merkezi ısıtmanız sızıyorsa, bu durum su kaybıyla birlikte basınçta düşüşe neden olacaktır. Sıcak suyunuzdaki problemlerin yanı sıra, bu işlem, tedavi edilmediği takdirde çürüme ve yapısal sorunlara da yol açabilir, dolayısıyla emin olmak için kontrol edilmeye değer.

Kazandaki yoğuşmanın genellikle bir kaçakla karıştırıldığına dair sızıntı olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Kazanınız çok fazla kullanılıyorsa ve depoya çok fazla soğuk su giriyorsa, çok fazla yoğuşma olabilir. Kombi ısındığında bu kuruyacaktır. Su deponuz soğuksa ve damlama varsa, bu sadece yoğuşma olabilir. Tank sıcaksa ve damlar varsa, bir sızıntı olabilir.

Sıcak su deponuzda sızıntı olup olmadığını kontrol ettiğinizde, içindeki suyun çok sıcak olacağını unutmayın. Tankın altındaki tahliye vanası muhtemelen kontrol edilecek ilk yer. Bu damlıyorsa, gevşek bir şekilde takılmasına neden olabilecek herhangi bir tortuyu salıvermek için bir tornavida kullanarak biraz gevşetmeyi deneyin ve ardından damlamayı durdurmak için tekrar sıkın.

Tıkaçtan gelen küçük bir damla varsa, bunu kapatabilirsiniz. Çok fazla sızıyorsa veya valfın depoya bağlandığı yerden sızıntı geliyorsa, valfi değiştirmeniz gerekecektir. Bu zor bir iş olabilir ve bunu yapmak için bir mühendis elde etmek en iyisi olur.

Eğer tankın kendisinden bir sızıntı yaşıyorsanız, o zaman tüm tankın değiştirilmesi gerekir ve bir mühendis çağırmalısınız. Sadece küçük bir sızıntıya maruz kalmanız cazip gelebilir, ancak tankın ne zaman ve ne zaman dağıtacağını ve ne zaman bir sürü karmaşa ve sıkıntıya yol açtığını bilmenin bir yolu yoktur.

Diğer gaz cihazlarını kontrol edin

Evinizde başka gazlı cihazlarınız varsa, bunların doğru çalıştığını kontrol edin. Eğer doğru çalışmıyorlarsa, o zaman kazandan ziyade gaz kaynağınızda bir problem olabilir ve bir mühendis çağırmalısınız.

Tank boyutu

Muslukta veya Duşta Sıcak Su Yok ise Eğer yeterince sıcak suyunuz olmadığını fark ederseniz, su deponuzun kullandığınız miktar için çok küçük olması olabilir. Evde çok fazla insanınız varsa veya sıcak su kullanımınızın yüksek olduğunu düşünüyorsanız, sıcaktan kaçmadığınızdan emin olmak için daha büyük bir tanka ihtiyacınız olup olmadığını tartışmak için bir mühendisle iletişime geçmeniz gerekebilir. İhtiyacın olduğunda su.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi