Anasayfa / Ev Aletleri / Saç Kurutma Makinesi Çalışmıyor Arıza Çözümleri
Saç Kurutma Makinesi Çalışmıyor

Saç Kurutma Makinesi Çalışmıyor Arıza Çözümleri

Saç Kurutma Makinesi Çalışmıyor Arıza Çözümleri Saç kurutma makineleri, her iki küçük ev aletini de birleştirir: ısınanlar ve bir şeyleri hareket ettirenler. Bu nedenle, bir saç kurutma makinesi hem bir ısıtma elemanı hem de bir fan motoru içerir.

Saç Kurutma Makinesi Çalışmıyor

Çoğu insan saç kurutma makinelerindeki en basit sorunları bile düzeltmek için uğraşmazlar, çünkü genellikle değiştirilmeleri ucuzdur. Onları atmak ve yenilerini almak daha kolay. Ancak uzun vadede, daha kaliteli bir saç kurutma makinesi satın almak ve onarımların çoğunu kendiniz yapmak daha etkili olabilir.

Saç Kurutucular Nasıl Çalışır?

Kişisel saç kurutma makineleri çeşitli şekil ve boyutlarda gelir, ancak hepsi aynı bileşenleri içerir ve aynı şekilde çalışır. Tipik saç kurutma makinesi bir açma / kapama düğmesi, bir fan devir anahtarı, bir fan ve motor, bir ısı anahtarı, bir ısıtma elemanı ve bir termal kesme anahtarı içerir.

Saç Kurutma Makinesi Nasıl Onarılır

Isıtma anahtarı, ısıtma elemanına iletilen akım miktarını kontrol eder, böylece saç kurutma makinesi tarafından sağlanan ısıyı kontrol eder. Fan hız anahtarı fan motorunun ve fanın hızını kontrol eder, böylece saç kurutma makinesinin sağladığı hava kuvvetini kontrol eder. Termal kesme anahtarı, bir güvenlik özelliği, çok ısınırsa ısıtma elemanını kapatır.

Saç Kurutma Makinesi Nasıl Onarılır

Yaygın saç kurutma makinesi onarımları arasında anahtar, fan, ısıtma elemanı ve termal kesime bakım hizmeti bulunur.

Bir Anahtar Servisi: Açma / Kapama, fan hızı ve ısı anahtarları aynı şekilde çalışır. Saç kurutma makinesine, fana ya da elemanlara giden akımı kontrol ederler.

Bazı anahtarların sadece iki konumu vardır: açık veya kapalı, yüksek veya düşük. Diğerleri üç veya daha fazla var. Ancak, hepsi aynı şekilde test edilmiş ve değiştirilmiştir. Bir saç kurutma makinesi anahtarını nasıl test edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Adım 1: Saç kurutma makinesini fişten çekin ve dikkatlice vidayı sökün ve çıkartın. Vidalar, tipik olarak motor havalandırma deliğinin yakınında yer almaktadır.

Adım 2: Anahtarlar, elektrik kablosu ile fan motoru ve ısıtma elemanı arasındaki sapa veya ana muhafazaya monte edilecektir. Anahtarı çıkarın ve bağlantısını kesin.

3. Adım: Bir süreklilik test cihazı ya da multitester kullanarak, anahtarın gerektiği gibi çalıştığından emin olun. Yani, bir açma / kapama düğmesi KAPALI konumda bir açık devre (devamlılık ışığı yanar) ve AÇIK konumda bir kapalı devre (devamlılık ışığı yanıyor) gösterecektir.

Fan-hız anahtarları ve ısıtma elemanı anahtarları tüm ayarlarda sürekliliği gösterir.

Bir Fanın Servis Edilmesi: Saç kurutma makinesindeki fan bir havalandırma deliğinden içeri çekerek nozülden dışarı iter. Fan devir anahtarı elektrik akımını besler.

Saç kurutma fanları genellikle oldukça dayanıklıdır. Sorunların başlıca nedenleri saç ve

nem – banyoda bol miktarda bulunan iki element.

Saç, lif ve diğer birikintiler hava filtresindeki filtreyi tıkayabilir. Temizlemek için basınçlı hava veya yumuşak kıllı diş fırçası kullanın.

BIR EKRAN KILINDAN ÇIKAN DÖKÜNTÜLERI YUMUŞAK KILLI BIR DIŞ FIRÇASI KULLANARAK TEMIZLEYEBILIRSINIZ .

Nem, bileşenleri kısaltmak suretiyle herhangi bir motora zarar verebilir. Saç kurutma makinesi fanı ve motoru test etmek ve onarmak için:

Adım 1: Gövde vidalarını sökün ve muhafazayı kaldırın.

Adım 2: Fan bıçaklarını çıkarın ve inceleyin, gerektiğinde onarın veya değiştirin.

Adım 3: Akımın motora kapalı bir yol (devamlılık ışığı açık) olmasını sağlamak için bir süreklilik test cihazı kullanarak motoru test edin. Aksi halde, motoru, watt cinsinden ve boyutta aynı değerden biriyle çıkarın ve değiştirin.

Yeni bir motor bulunamazsa veya yeni bir saç kurutma makinesinin fiyatının yarısından fazlasına mal olursa, tüm saç kurutma makinesinin yerini almayı düşünün.

Bir Isıtma Elemanı Servisi: Bir saç kurutma makinesindeki ısıtma elemanı, iletken olmayan bir çerçeve etrafında sarılmış sürekli yüksek dirençli bir teldir. Cihaz memesine veya çıkış deliğine takılıdır. Elektrik akımı ona uygulandığında, eleman ısınır. Bitişik fan, nozülden çıkmadan önce ısınarak, elementi geçerek havaya zorlar. Bir saç kurutma elemanını problemden şüpheleniyorsanız test etmek için:

Adım 1: Saç kurutma makinesinin muhafazasını ve eleman muhafazasını çıkarın.

Adım 2: Elemana giden iki kabloyu bulun. Telleri ve eleman bobinlerini gözle görülür herhangi bir kırılma veya döküntü için görsel olarak inceleyin.

3. Adım: Sürekliliği kontrol etmek için bir süreklilik test cihazı veya multitester kullanın. İki kurşun tel arasındaki devre kapatılmalıdır (devamlılık ışığı yanar). Değilse, termik kesiti kontrol edin.

Adım 4: Termik kapatma düzgün çalışıyorsa, ısıtma elemanını tam bir yedek parça ile değiştirin.

Bir Termal Kesme İşleminin Yapılması: Çoğu elektrikli saç kurutma makinesinin eleman takımında bir termal kesme yer alır. Bimetalik termostatın amacı, çok ısındığında saç kurutma makinesini kapatmaktır. Termal kesmeyi test etmek için:

Adım 1: Muhafazayı açın ve eleman aksamına erişim kazanın.

Adım 2: Enkaz, bozulma veya renk değişikliği için termal kesiti bulun ve inceleyin.

Adım 3: Temas noktalarını zımpara kağıdı ile temizleyin. Hassas eleman kablolarına zarar vermemek için birkaç kısa mesafede basınçlı hava ile birikintileri gevşetin.

Bu nedenle, arızalı saç kurutma makinesini, tost makinesini ya da diğer küçük cihazları çıkarmadan önce sorunun çözülmesi kolay bir çözüm olmadığından emin olun. Bu makaledeki ipuçları, bu hane ihtiyaçlarını tekrar ve işe almaya yardımcı olacaktır.

Hakkında Repairman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri

Brother Yazıcı Sorunları Çözümleri Arıza Giderme Brother Industries Ltd, tüm ...

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi